Las Vegas: An Unconventional History (2005)

Vegas jako původně bezvýznamná přestupní stanice železnice pryč od civilizace, místo k povyražení při stavbě nedaleké Hoover Dam, až po čase (proti předpokladům) pouštní oáza, zločinecká mekka pánských jízd, hazardu a obřích hotelových resortů. Nechybí moje oblíbená kapitolka "atomovýho turismu" (x) a řada dalších; legendární Rat Pack nebo přesun vlivu od mafie směrem ke korporátu. Celý dějepis pak provází i vstupy současných obyvatel a jejich pracovní zkušenost. Bral bych to minimálně dvojnásobně dlouhý a aktualizovaný o posledních 15 let. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE]

Pověste je výš (1968)

Začíná to slibně; vězeňská chátra, stará dobrá šibeniční spravedlnost, nasraný Clint, úderný soundtrack a exploatační feel. Jenže pak namísto, aby se děj ubral k lovu sráčů na sladký cestě za pomstou, tak odbočuje, uvadá a ztrácí tempo. Říkám zkrátit, poskládat to nářezovější a byl by super western.

Executive Action (1973)

Ve stínu snímku JFK (1991) stojí tady ten malý (ale dobrý) konspirační thriller na stejné téma. Prezentuje osudový atentát dle teorie tří střelců, Oswald jako obětní koza a spiknutí klubu několika mocných jestřábů, ohrožených Kennedyho politikou "černošské revoluce" a appeasementu s komunisty. Velmi sem sedí užití archivních záběrů – výsledný dojem je příjemně chladný a znepokojivý, a la dokumentární rekonstrukce domnělých událostí. Kde je hezky vidět, jak snadno šlo vše naplánovat a narafičit. Vyšetřování provází tolik podezřelých bodů a nesrovnalostí (x), že se to zcela jistě neodehrálo dle oficiální verze...

Hoši z Filadelfie (1959)

Newman v další sympatické roli v dramatu na téma kariérní vzestup a ohledy na společenský status – budeš to rvát hlava nehlava, než skončíš jako uznávaný právnický zvíře a další namyšlený, cynický člen privilegovaný smetánky, a nebo neztratíš sebe sama, zachováš se správně a se ctí? Překvapivě komplexní a poutavý dvě hodiny, nechybí troška romantiky, soudního napětí na závěr.

Generál MacArthur (1977)

Hlavní výtka: prodloužil bych na 3 hodiny, neboť tady to je místy až moc "highlight reel" než souvislý životopisný film. Ale jste-li předem v obraze (x), pak to nevadí. Divácky vzato radost, Peck je jako pětihvězdičkový generál výborný a plápolá z něj autorita. Jedná se o oslavný a nepříliš kritický portrét – tzn. MacArthur v něm vynikne jako starosvětský, moudrý, statečný a dobrosrdečný, neposlušný ve věci hloupých rozkazů politiků – a jako takový jde ruku v ruce s "greatest generation" mytologií... poloviční cukřík :)

The Florida Project (2017)

Kouzlo slunečné Floridy, candy shop barvičky a názvy motelů jako FutureLand, Magic Castle nebo The Enchanted (kousek pěšky je pohádkový Disneyland), staví Baker v kontrast se smutnou realitou sociálních případů, nezodpovědných rodičů, dětí odsouzených k nepřízni osudu, vězení a nebo životu na podpoře. Dětská perspektiva a jen velmi volný příběh, sonda dobrá, celkově však nijak šálek pro mě.

Red Rocket (2021)

Zaprvé, Simon Rex byl pro tu roli narozen – vyhořelý béčkový pornoherec a takový ten prospěchářský lůzr, co se vetře do přízně, nakecá ti co je potřeba, za všechny jeho problémy můžou ostatní, zneužije všechny kolem sebe a zásadně se za nic z toho nestydí. Možná ten typ člověka sami v životě máte. Portrét chabý existence, kde vyniká super nasnímaný prostředí white trash Ameriky a la Harmony Korine, průmyslový předměstí na pobřeží Mexickýho zálivu v čase kampaně Trump-2016... Zábavný a přesný, doplním si Florida Project.

Jdi a dívej se (1985)

Temný sestup na dno lidství, do pekel válečných šílenství, mixovaný s podmanivou atmosférou snu a momenty vizuální nádhery - v tom má velmi blízko k Apocalypse Now. Nejprve mě znejistil pomalý děj a divně teatrální herectví, cca od půlky už si ale sedlo ve vydatný zážitek ze spálené krajiny "židobolševických" mokřad a lesů. Tohle je druhá světová jako ten nejtvrdší z hororů. Račte kdo by snad měl pochyb, čeho jsme my lidé schopní...

MacArthur (1999) (seriál)

Veleslavný generál a všechna jeho paráda, smysl pro čest a hrdinství, ale také ty horší vlastnosti - tvrdohlavý, sebestředný, sem tam hrubě neposlušný. Během 4 hodin samozřejmě přijde i na bataanský "I shall return", poválečnou dráhu okupačního správce Japonska až korejský fail a definitivní nasrání Trumana. Dobrý profil. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE]

Batman (2022)

Líbí se mi zvolený tón pulpová detektivka + deštivý noir + serial killer story a Gotham plný neštěstí a korupce. Jak jsem od začátku držkoval na obsazení Pattinsona, tak teď uznám, že sem jako "kurtcobainovský" emo Bruce Wayne sedí. Plus i za záporácký tým. Nelíbí se mi PG-13 rating, neboť víc násilí a krve by tady tomu pojetí jednoznačně prospělo a zesílilo temný dojem. Výsledek není dokonale úderný a působivý, ale ty 3 hodiny vtahují, cením tvůrčí ambice, rozhodně slibný úvod do další batmanovské série. ♪♫