Broučci (1966) (seriál)

I když Karafiátův duchovní odkaz není naplněn na 100%, to Janečková zachytila daleko víc v barevných Brouččích, tak přec tenhle černobílý seriál mě uhranul daleko víc. Snad je to těmi loutkami, snad tím, že je to černobílé, snad hlasy pana Smolíka, Hogera, Marvana a dalšími výbornými herci staré generace. Pořád slyším to "A spali a spali..." Snad neusnou v propadlišti dějin a zase se ukážou na televizních obrazovkách. Zaslouží si to!

Fimfárum – Do třetice všeho dobrého 3D (2011)

Už né tak dobré jako I či II. Ale pohádku o Rozumu a Štěstí miluju. Ale tvůrci by měli začít makat na čtyřce. Ještě min dvě výborné namluvené pohádky existují - Tři veteráni a Královna koloběžka I :)

Máj (2008)

Tak přemýšlím, proč mě tento film nezasáhl stejně nebo více než Kytice. Asi vím, kde je háček. Barvy, obrazy stejně krásně jako v Kytici. V něčem krásnější, v něčem míň. Hudba skvělá. Hewrci výborní. Tak proč? Háček je v tom, že je to jedna dlouhá báseň narozdíl od Kytice. A druhá a možná i víc bijící věc do očí je u mě ta, že je to v bledě modrém to co Kytice. Kdybych Máj viděl jako první a poté Kytici, asi bych soudil opačně. Ale jinak krásný poetický film.

Návrat tří mušketýrů (1989)

Kdo ví, jak by film dopadl, kdyby nezemřel při natáčení Planchet. Film se snaží být příliš komediální. Chybí v něm to, co bylo v původních dvou filmech. Ač se sejdou opět všichni čtyří mušketýří, tak scénaristé v něčem dost odbočili podle předlohy. Ale děkuju za tento film. Přec tam zůstalo kus duše pana Dumase. Dodnes vzpomínám na scény, kdy se stará čtyřka rozkmotří na dva tábory a zase se sejdou. Mazarin je perfektní. I když ze syna mylady udělali dceru, i když sympatickou a do filmu se hodící, tak film má pořát své kouzlo. Ale plný počet hvězdiček, bohužel nemůžu dát, i když bych si to moc moc přál. Doufal jsem, že Lester zpracuje ještě poslední knihy o panu DArtagnanu a to, jak to bylo dál se synem Athose, jak to bylo o muži v masce ..., chtěl jsem opět vidět Yorka, mojeho nejmilejšího Athose v podání Reeda... Snad pro "méně povedené " pokračování, snad pro odbočku ve scénáři, už pokračovíní nebylo a ani nebude. Možná je to dobře. Kdo ví.

Tři mušketýři (1973)

Chemie mezi herci hraje jedna báseň. Dvojka je o mě o chloupek lepší. Ale stejně jako jsem psal u Bidníků, že nejlepší pro mě jsou a zůstanou ti z Linem Venturou a nej Valjean je Jean Gabin, tak i tu to platí, že nej DArtagnan je Gerard Barrey. Ale, protože vždycky existuje nějaké ale, je nejepším Athosem Oliver Reed.  No a finále je přesně jak má být v půli filmu. Ty dlouhé pohledy všech aktérů, beze slov, ale přesto významné.

Tři mušketýři 2 (1974)

Tři mušketýři dle mého gusta. Mají vtip i šarm a ovčem i šerm. Sice když mi někdo připomene onoho gaskoňce, nebo pokud si čtu listy pana Dumase, tak D'Artagnan je u mě mladý kluk s knírkem a bradkou. Ale York mě přesvědčil, že je správnou volbou. Dvojka se mi líbí ještě víc než jednička. Možna to je tou hudbou, možná tím monologem Athose o muži, jež miloval jednu dívku, možná těmi emocemi, které nahnali nenávist do očí d'Artagnanovi, když zjistí, že jeho milovaná je mrtvá.... Výborný film! Jen do dnes uvažuju, proč byly vystřiženy záverečná scény s popravou milady de Winter v původním českém výborném dabingu. Nedávno jsem viděl v České televizi reprízu a zajímalo mě, zda chybějící scény doplní. Doplnili. Ale jen pohled na kata se sekerou. Ale část, kdy Athos zadrží DArtagnana, chybí...

Malý krámek hrůz (1986)

Škoda jen, že nakonec vystřihli původní závěr. http://www.youtube.com/watch?v=A47SweUlXAc Ale na extended cutu ho opět vrátili.... Skvělý konec s brilantní písní a sochou Svobody..... a pozooor, Adélka už se dostala i skrz plátno filmu...... Jen vzkaz pro tvůrce profilu filmu obecně: Bylo by fajn rozdělit všechny filmy na původní kinofilm a prodlouženou, či directors cut verzi, či aletermativni verzi. Každý film a tím i zážitek či pocity jsou jine. To platí i o Krámku hrůzy.

Já, Claudius (1976) (seriál)

Výborný seriál, jen je ho třeba vidět v originále. Ani ne tak pro dabing. Český C-colombo tedy C-claudius je perfektní, i ostatní malé i velké role českých pánů herců jako Preis, Hrušinský či Moravec je víc než dobré. Jen mi chybí ta původní autenticita, a co hlavně, vystřižené scény!

Golem (2008) (divadelní záznam)

Já bych tento muzikál tak neodsuzoval. Podle mě je dokonce jeden z nejlepších muzikálů, které vznikly u nás po roce 1992. Grandiózní hudba, vynikající choreografie, zajímavý příběh., nový a neokoukatelný, ač je v něm prvek Romea a Julie. Ale tpo je i ve West Side Story a já nevím kde a taky mimochodem skvělé díla. Jen mám trochu problém s texty. Ale ty se dají vždycky dopilovat. Pokud mám spoudit DVD, tak tsy body jsou právem. Špatné osvěrlení a metla novodobé módy DVD muzikálů. A to slepený sestřih scén. To pak kazí celkový dojem a člověk, co toto dílo nezná, je zmaten.