• Romantický

Yeoleum hyangki (2003) (seriál)

Nerad kritizuji něco, kde hraje úžasná Son Ye-jin, ale musím. Prvních pár dílů na mne způsobilo šíleně uměle, nudně, nezajímavě a prakticky o ničem, z hudební složky jsem měl podobný dojem. Zkrátka vymyslela se záminka proč má těch pár lidí být pohromadě a hotovo. Romantiku mám opravdu rád, ale musí to být o něčem, jak je příliš mnoho zamilovaných řečí, pohledů a záběrů aniž by to podkládal větší obsah, začne to na mne mít zcela opačný – negativní efekt. Vykonstruovanost a krkolomnost mnoha scén už je též vážně za hranicí únosnosti. Ono ale když dějová stránka prakticky neexistuje, je nutno mnohým setkáním a situacím neustále nahrávat. Tvůrci si jediné dva důležité body nechávají dlouho schované než s tím přijdou – jedná se o jejich utajovanou lásku a pak záležitost s transplantací srdce. V prvním případě kolem sebe hlavní dvojka našlapuje zhruba půlku seriálu než se to provalí, to druhé vyplave pořádně na povrch ještě později, to je pro mne na 20 hodin opravdu moc moc málo, je mi líto. Dalším obrovským nedostatkem je absence, ale opravdu totální absence humoru, což vážně už neskousnu. Férově ale přiznávám, že k seriálu jsem se po prvních 3 dílech vrátil pouze ze dvou důvodů – jednak ainny udělala mezitím české titule (moc díky) a pak na Son Ye-jin můžu oči nechat :-) To tedy není nic nového, ale zde je asi nejkouzelnější ze všeho co jsem viděl – tak mladá, svěží, milá, emotivní, moc slušivé účesy i šaty, absolutní vrchol ženské krásy, půvabu, něžnosti, romantičnosti současně skloubené s dech beroucí elegancí, a o hereckých kvalitách netřeba hovořit. Mé hodnocení tvoří tedy z 40% hlavní hrdinka, 20% seriál jako takový – bez její účasti bych nepřežil bez duševní újmy ani 3 části :-) Řekl bych, že se jedná spíše o kousek vhodný pro dámy, ty si na množství romantických a zamilovaných řečí, pohledů i situací asi stěžovat nebudou. Kdo požaduje více obsahu, děje i humoru, ten by se měl držet dál, ač Son Ye-jin vytahuje sledovatelnost dost nahoru. Závěr se vyvíjel malinko jinak než jsem očekával, ovšem úplný konec nijak nepřekvapil.

Cheotsarang sasu gwolgidaehoe (2003)

Tak blbé je to fakt dost, nicméně vážnější závěr to trochu vylepšil a pro skvělé hlavní dva přestavitele se na to koukat nechá (Son Ye-jin jako vždy okouzlující), takže nakonec 60%, ale fakt o prsa :-)

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Nádherná romantická komedie se super ústřední dvojkou, a zcela upřímně, takovou dívku bych snad ani nechtěl, ač Jeon Ji-hyeon je neodolatelná :-) Bláznivé, dojemné, drsné, zábavné.

Howlův kráčející hrad (2004)

Miyazaki stejně jako ve snímku Cesta do fantazie předvádí opravdu neskutečné nápady a parádní příběh motající se kolem mladé dívky, čaroděje a ošklivé zlé čarodějnice. Ač by to mohlo znít jako běžná pohádka, není tomu tak, jedná se o vážnější film ve kterém krom romantiky a úchvatných nápadů hraje svou roli i jistá protiválečná tématika. Hudební doprovod, jak jinak, výtečný. Pejsek a výstup po schodech bez komentáře :-)

Cesta do fantazie (2001)

Neskutečná pohádka pro běžného smrtelníka s nepochopitelnými a neuvěřitelnými nápady, absolutní obdiv před Miyazakim, toto vymyslet a takto animačně ztvárnit může jen naprostý génius. Joe Hisaishi opět exceluje krásnou hudbou. Je úplně jedno jestli je vám 8 let či jste již v důchodu, tohle dostane úplně každého!

Porco Rosso (1992)

Porco si u mne pátou hvězdu vysloužil až na druhé shlédnutí a i tak to bylo dost těsné :-) Ale své půbavy tento hezký příběh o prasečím pilotovi rozhodně má, nechybí tu drama, humor, romantika ani akce, jen mi tu narozdíl od většiny Miyazakiho filmů chyběla trochu ta ohromující pohádkovost a fantazie.

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Tak k miloučké Kiki jsem si našel cestu až postupně, na první shlédnutí mne to tolik neohromilo, ale na další už jsem ve filmu našel přehlédnuté půvaby. Víceméně celou dobu pohodové a veselé pokoukání s úsměvem na rtech (až závěr je více dospělácký), doprovázeno méně vážnou, ale moc hezkou a příjemně poslouchatelnou k filmu laděnou hudbou. Okouzlující prostředí (moře, město, příroda), Kiki je roztomilá, kocourek Jiji bez komentáře, hned bych měnil za našeho černého olezlého Vilíka :-) Kiki je film pro všechny generace - okouzlí každého - třicátníka jako já a nebo mou 5letou neteř. Na závěr mne opravdu rozesmál Jiji a jeho dvoubarevné potomstvo :-)

Naušika z Větrného údolí (1984)

Úchvatný příběh který jsem si já osobně plně vychutnal se všemi detaily až na druhé shlédnutí. Kam Miyazaki na ty nápady chodí vážně nevím, provedení "pustiny" bylo v té překrásné animaci absolutně ohromující. Když člověk vidí tyto filmy, uvědomí si jak se my jako lidstvo chováme stupidně, takových odvážných dívek jako je Naušika bychom potřebovali mnohem víc. Kapitolou sama pro sebe je zde opět jak jinak hudba, spolupráce Miyazaki + Hisaishi je neuvěřitelně dokonalé spojení.

Můj soused Totoro (1988)

Miluju Totora a to mi prosím už dávno není 10 let :-) Krásné prostředí, dojemné i zábavné, okouzlující Totoro, roztomilý kočkobus a to vše doprovázeno nádhernou hudbou, Joe Hisaishi snad ani špatný soundtrack neumí :-) Překrásná pohádka pro všechny generace, jako u většiny Miyazakiho filmů sedím v závěru filmu absolutně ohromen, bez ohledu na počet shlédnutí.