• Thriller

Cheap Thrills (2013)

Chyba lávky. Čekal jsem vtipnou krimikomedii. Dostal jsem spíše bezduché porno, kde si chlap pro 15 tisíc usekne prst. Úchvatné.

Creep (2014)

Norman Bates hadr. Tohle bylo takové psycho, že ani nevím, zda-li jsou většími magory autoři snímku nebo jeho postavy. Jelikož však režisér se scenáristou obsadili sami sebe do hlavních postav, nabízí se rozumná otázka, zda-li nakonec i sami sebe nehrají. Tím by se vše vysvětlovalo. Navíc oba působí od pohledu trochu jako psychopati. Každopádně tohle prapodivné, papírem občas šustící, avšak naprosto nepředvídatelné romantické, psychologické a hororové drama si umí diváka povodit tak suverénně, že ho rozhodně musím doporučit. Musím říct, že jsem dlouho nevěděl, co si o filmu myslet, nicméně závěr byl tak úžasně jednoznačný, že celé to dilema, mám-li dát 2 či 4 hvězdy, nekompromisně rozetnul. 72% Metascore 74%!

Hidden (2015)

We have to run. Run! Rutinní nízkorozpočtový horror, který se kdovíjak nepovedl. Do poloviny filmu jsme svědky unylého dramatu překrmeného cukrovou vatou mezi rodinnými příslušníky. A jelikož jsou jenom tři plus panenka, tak se připravte na dost monotónní rodinná pouta, která připomenou ty nejnudnější díly The Walking Dead. Pak zabijí krysu, což je na dlouho jediná pořádná akce, a po pár varovných retrospektivních šotech přijde závěrečná akce, která vedle nijak úchvatné pointy vyniká už jen řadou klišé, jako je vykloubené rameno či třeba upadnutá panenka. Kluci Dufferovi se svůj debut snažili pojmout dost na efekt, což je pak zbytečně moc cítit. Snímku však nechybí napětí, za což mu uděluji dvě hvězdy. 46%

Cop Car (2015)

Venkovský a paradoxně komorní thriller odehrávající se v minimálním časovém rozpětí sotva pár hodin. Námět je prostý; dva nebojácní a podle všeho i lehce retardovaní kluci odcizí auto zkorumpovanému šerifovi, který si odložil do kufru mrtvolu. Není to nuda, odsýpá to a to je hlavní. Příběh je banální, leč dobře zahraný a s originálním hudebním doprovodem. Jen ti dva desetiletí šulíni, ti to tochu kazí. Ikdyž chyba není ani tak v nich, jako spíše v plochém scénáři. 64%

Mezi řádky (2007)

Chcete-li z nevzdělatelného čmouda s IQ 85 udělat překrásnou bílou kultivovanou duši, dejte mu přečíst deníček Anne Frankové a voilà... úspěch je zaručen. V tomhletom naivním propagandistickém multikulturním škváru dokáže sexy árisjká učitelka se zručností Harryho Pottera vykouzlit z partičky polodebilů jakože lidské bytosti. Stačí jen rozsvítit malé světélko a dotknout se srdce na pravém místě. A já se ptám: Proč na to ještě nikdo nepřišel? Kurva, proč?!! Ať mír dál zůstává...

Ex Machina (2014)

Tady vidíš, že ženská je kurva, ikdyby sis ji z železa ukul. Bitch ex Machina.

Odebrat z přátel (2014)

Konečně horror, který se dal sledovat osamotě a přesto jsem se tak necítil. Kromě toho, že jsem si při něm připadal velice společensky, mi navíc dokazál zprostředkovat iluzi interaktivity, aniž bych se dotkl klávesnice nebo myši. Jinak je to pochopitelně klasická kejda se šťastným koncem, jejíž alternativní název Cybernatural je přímo dokonalý spoiler. 52%

Dítě číslo 44 (2015)

Povedená plejáda herců se sympatickými hereckými výkony. Na druhou stranu všeho moc škodí, a zde je casting tak megalomanský, že většina postav příchází a hned zase mizí, aby uvolnily místo dalším učinkujícím v této šou. I přesto musím uznat, že obsazení je jedním z mála pozitiv celého snímku, protože kdo má nakoukány nejen americké, ale i české, britské, dánské a švédské filmy, bude se bavit. Pochválil bych ještě hudbu, výpravu a snad i ten námět, který vychází z románové fikce. Kdyby byl navíc děj zasazen do blíže neurčené doby a do fiktivní země, sice by se vytratilo to kouzlo založené na falešné, stereotypní a dokonce s jistou perverzí až romantické představě o životě ve stalinistickém režimu, avšak podstatně by ubylo rušivých elementů v příběhu. Tenhle námět je zkrátka přetěžkým soustem pro každého. Což na druhou stranu nemůže sloužit jako polehčující okolnost pro všechny, kteří se do tohoto projektu zapojili, včetně autora předlohy. Co se týče samotného zpracování, pak vedle děravého scénáře musím odsoudit především kameru a střih. Střih je tak špatný, že i přes pomalejší tempo vyprávění a přesto, že se nejedná o kdovíjak upovídaný film, jsem se v ději průběžně ztrácel. Kamera mě praštila do nosu symbolicky v čase 00:04:40 při dobývání Berlína a hned jsem si vzpomněl na některé předchozí Espinosovy filmy, které trpěly stejným neduhem. Obraz byl roztřesený i v detailních záběrech, což má nejspíš simulovat akci, ale dle mého jde o divácky hodně nevděčný efekt a překvapuje mne, že z toho Espinosa a jeho dvorní kameraman Oliver Wood stále nevyrostli. Ještě se mají co učit. 58%

Svatební cesta (2014)

Atmosférické zjevení, které mi svojí hudbou připomnělo starší podivnost Let's Scare Jessica to Death. V první půlce se divák dovtípí podstatu celé věci, proto druhá půle pouze udržuje napětí a vrcholí očekáváným způsobem. Bohužel právě tato druhé půle postupně ztrácí dech a divák se může přistihnout, jak sleduje časomíru. Osobně bych uvítal více syrovosti, méně snahy o jakýsi přesah a méně romantiky, která se však dá u ženské autorky tolerovat. 70%

John Doe: Vigilante (2014)

Australský Paul Kersey, potažmo Dexter Morgan se příliš nepovedl. Pominu-li neoriginální a brakovou premisu, která je asi hlavním kladem celého snímku, protože dokáže diváka jakžtakž usadit do debatního módu, tak největší faux pas spočívá v celém tom přehršli zjednodušujícího patosu, který nemůže bezezbytku fungovat ani u méně zkušených diváků. V některých scénách je černá od bílé oddělena tak precizně a jednomyslně, až to celé evokuje spíše komiks, byť atmosférou je film spíše dramatem. A to, co by se mohlo jinde jevit jako béčková a vtipná nadsázka (odlehčenost), jeví se zde jako obyčejná naivita. 48%