Bod varu (2021)

Deziluzívny, jednozáberový náhľad na obzvlášť ťažký večer v top reštaurácií. Nepríjemné, intenzívne, s gráciou zrealizované. Výborná kamera, ocenenia hodný Graham. Jeden z naj filmov minulého roku. 4*

Něžný bar (2021)

Z Clooneyho režijnej filmografie asi najmenej ambiciózny avšak o to sympatickejší film. Feel-good atmosférou lokálneho baru so všetkými jeho štamgastami tvoriacimi jednu veľkú rodinu. Jemne zdramatizovaný verne vystihnutým tápaním dospievajúceho muža, jeho vzletmi a pádmi v citovom živote, neúspešnými pokusmi o zaradenie sa do spoločnosti. A dojemný myšlienkou chýbajúcej otcovskej figúry na ktorej, ako sa dozvieme zo záveru, zas tak nezáležalo, pretože tu vždy bol niekto iný, kto počúval, kto sa zaujímal. A ako bonus sympaťák Affleck v najlepšej úlohe jeho kariéry. Veľmi príjemné 4*.

Addamsova rodina 2 (2021)

Márnejšie ako už tak útrpný prvý diel. Pritom tá látka si žiadala temnejší, melancholickejší prístup, ako mali vybrané burtonovky. Namiesto toho je to detinský Hotel Transylvánia prehnaný cez kopirák, bez vtipu a s mizernou animáciou.

Resident Evil: Raccoon City (2021)

Hernú predlohu to rešpektuje viac než Andersonove pokusy, uprednostňuje to horor pred akciou, atmosféru to má, obzvlášť v prvej polovici, príjemne carpentorovskú, ale vo výsledku je to aj tak rovnako hlúpe, mizerne nakrútené, nezábavné béčko, ktoré neprináša nič nové a aj to staré ponúka v miliónkrát ohranej podobe.

Velký lov - V břiše velryby (2020) (epizoda)

Po dvoch dieloch končím. Divný mix komiksovej preštylizovanosti a vážneho, tematicky sľubného námetu s postavami, ktoré ma nechytili.

Paroží (2021)

Ako slušná epizóda Aktov X natiahnutá na hodinu a pol. Prostredie amerického redneck zapadákova tomu svedčí. Cooper režíruje suverénne, temnotu i napätie dávkuje s rozumom, rozdráždi divácke očakávania. Potvora je mytologicky aj vizuálne zaujímavá. Casting kvalitný, obzvlášť dobrý bol ten chlapec. Len to vyvrcholenie, je vzhľadom na sľubný priebeh, lacne akčné a jednoduché. Ale posledný záber je fajn.

V obležení (2021)

Priestory izolovanej policajnej stanice, viacero dej ovplyvňujúcich postáv z radov policajtov i zločincov, veľa bezpointových dialógoch, postupne odkrývaná zápletka, nečakané zvraty i výbuchy násilia a krvavé vyvrcholenie. Carnahan je zjavne fanúšikom Tarantina, Copshop je jeho snaživou poctou/kópiou/mixom, ale chýba mu Quentinova formálna inakosť a dialógová ekvilibristika. Z obsadenia vyniká sympaťáčka Alexis "Dirty Harry" Louder. Grillov účes čisté WTF.

Zděšení (1994)

Prvá polovica je výborne vyplnená šablóna hollywoodskeho thrilleru, ale v tej druhej sa zápletka zbytočne naťahuje a béčkovo zblbne. Dve hodiny sú priveľa, o 20 minút menej by bolo akurát. Tommy Lee Jones mi tu svojim afektovaným, chabúčko charakterizovaným záporákom občas asocioval "Two-Facea" z Batman navždy, kdežto Bridgesov hrdina bol, vzhľadom sa svoju minulosť, až príliš kladnou, morálne jednoznačnou postavou. Ich konflikt okorenený efektnou réžiou a skvelou technickou stránkou ale aj napriek chybám baví a prakticky nestarne, takže slušné 3*.

Planeta Česko (2017)

Chvályhodný počin, ale nesadol mi ten osobný (režisér uprednostňuje svoje zážitky a názory pred faktami) a bezkoncepčný (od každého trochu, ale nič poriadne) charakter filmu.

Všichni svatí mafie (2021)

Tak trochu podfuk na očakávania fanúšikov seriálu. Postava Tonyho, od ktorej sa očakávalo, že bude hlavnou tu je za vedľajšiu a namiesto nej sa hlbšieho rozpracovania dočkala postava strýčka Dickieho, ktorá v seriáli absentuje. Dá sa to prežiť, pretože je to postava zaujímavá a dobre zahraná. Viac priestoru mohli dostať rodičia (Bernthal a Farmiga) a strýko Junior (Stoll). Scenár je čistý fanservis, mixujúci scény, ktoré "vypľňajú medzery" s novou zápletkou šumiacou do stratena (vojna s černošským gangom). Zamrzí aj rozhodnutie upustiť od realistického, rodinného zafarbenia, tak typického pre Sopranovcov. Film má bližšie ku scorseseovkám, ale tie mali vždy oveľa lepšie scenáre a osobitejší režijný rukopis. 3*