Prokletí (2021)

Od režiséra Ellisovho kreditu by jeden čakal viac, než len béčkový gotický horor s nedomrlým scenárom a mizerne digitálnym bubákom. Tradičná dejová schéma monštra terorizujúceho izolovanú skupinu ľudí mi nikdy neprekážala (veď aj z ohraného námetu sa dá správnym prístupom vytvoriť žánrový bonbónik), to skôr scenáristická fušerina (wtf momenty, zvláštne chovanie postáv) a invencia za každú cenu (zbytočný prológ a epilóg, nadužívanie snových sekvencií) robiace zo scenára guľáš. Aj napriek tomu The Cursed nie je zlým filmom, dokáže napnúť a nebojí sa krvi ani gore. Mňa bavil predovšetkým zamračenou atmosférou francúzskeho vidieka, tajomnou postavou odhodlaného, na duši krvácajúceho patológa i osviežujúcou absenciou lakačiek. Je to holt nedokonalý, ale sympatický relikt dávno minulej hororovej doby, ktorá sa už asi nevráti. 3*

Hrubý střih (2022)

Iba priemerne zábavná thrillerová konverzačka so šiestimi postavami zatvorenými v dvoch miestnostiach, s poltuctom povinných zvratov a tuctom logických dier. Rafinovanejšie napísaný scenár, ktorý by lepšie pracoval s postavami a ich motiváciami, by určite neuškodil. Mark Rylance uveriteľný v oboch polohách, ale kráľom je tu mafiánsky boss Simon Russell Beale.

Apollo 10 1/2: Dítě kosmického věku (2022)

Roztomilá, nostalgicky hrejivá rozprávka s krásnou animáciou, ale prázdnym scenárom. Skĺbenie zasneného, monológového spomínania na detstvo a riedkej dejovej linky o malom astronautovi chce byť v závere myšlienkovo podnetným, ale príliš sa mu to nedarí. Linklater, podobne ako nedávno PTA, si len so slzou v oku zaspomínal na svoje detstvo a v grandióznom formálnom prevedení to preniesol na plátno. Pekné, ale od režiséra jeho formátu chcem viac. 3*

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Čarodejnícky spin-off Dannyho parťákov v temnejšom tónovaní a nudnejšom podaní. Scenár po rozdaní kariet banálny, až hlúpy. Jeho bhutánske finále, v ktorom o osude celého čarodejníckeho sveta rozhoduje "zombie koza" je čisté WTF. V rámci série sa tu takmer nič neposunie, ide o čisto výplňový diel. Práca s postavami prakticky žiadna. Casting najhorší zo všetkých áčkových sérií za posledné roky. Dve hviezdičky len za tie 2 alebo 3 dynamicky zostrihané, trikovo špičkové akčné sekvencie a za sympatického Juda Lawa. Určite najútrpnejší kino zážitok za posledný rok.

Pam a Tommy (2022) (seriál)

To, čo sa prvých pár dielov javí ako jednoduchá, komediálna jednohubka s karikatúrami miesto postáv, sa po odhalení onoho zvratu postupne mení v dramaticky výživnú, smutnú romancu dvoch nekonvenčných ľuďí, ktorí boli pre seba stvorení, ale vinou niekoľkých zlých, nerozumných rozhodnutí a ich následkov skončili nešťastne. Vynikajúci mnohovrstevnatý scenár, výživný retro look, z ikonických dobových songov poskladaný soundtrack, dynamické režijné vedenie a hlavne skvelí herci. Rogen vyčnieva najmenej, pretože hrá svojho typického loosera, ale Stan a obzvlášť Lily James žiaria, ako ešte nikdy. P.S. Rogen ako spoluproducent dokazuje, že má čuch na zaujímavé seriálové projekty.

V žoldu smrti (2022)

Dejová kostra aj so zvratmy sú čisté deväťdesiatky, akurát podané emocionálnejšie a okorenené, dnes tak moderným, sociálnym presahom. Rozbeh pomalší, prostredná časť slušná, finále smiešne zjednodušené. Jemný Bourne feeling je prítomný, ale chladné, atmosferické kulisy Berlína mohli využiť oveľa viac. Akcia dobrá, dávkovaná v menšej miere, než je v podobných thrilleroch zvykom. Pine potvrdil, že mu podobné postavy sedia, ale Fostera je na tak nevýraznú úlohu škoda. Slabšie 3*

Mrazivá past (2021)

Na akčný survival výborný námet, ale jeho pretavenie do scenára je znudene šablonovité, nevzrušivé a v záverečnej tretine neuveriteľne debilné. Neeson pokračuje v kariérnom zošupe. Nemá tu čo hrať a na jeho kontaktné súboje s o tridsať rokov mladším Walkerom je smutný pohľad. CGI katastrofálne. 2* len za sľubnú úvodnú polhodinku a za to, že sa tam stále niečo deje.

Lékořicová Pizza (2021)

Retro romanca poskladaná z občas viac a občas menej zaujímavých epizódiek zo života zamilovanej dvojice vyrastajúcej v San Fernando Valley. Oplýva síce čarovnou atmosférou, nostalgicky hrejivým soundtrackom, on a ona sú sympaticky netuctoví a prirodzení, ale ich príbeh je emocionálne prchavý a dejovo príliš rozdrobený, nemá silu slávnejších nostalgických výletov.

Cotton Club (1984)

Útržkovito podaná gangsterka s chabúčko chatakterizovanými postavami a odbitou milostnou linkou. Až sa mi nechce veriť, že za tým stojí perfekcionista Coppola. Atmosféra doby vystihnutá skvostne, výprava fantastická, ale to rozlietané rozprávanie... 3*

Encanto (2021)

Disney čerpá z ďalšej exotickej kultúry, tentokrát z latinsko americkej. Čiže nechýba veľa hudby, tanca a pestrá paleta farieb. Songy chytľavé, "We don't talk about Bruno" top, skladba hrajúca počas Abuelinho flashbacku prekrásna a srdcervúca. Hlavná hrdinka menej sympatická, než je v animákoch zvykom. Za problematický považujem ústredný konflikt, ktorý je nedisneyovsky dospelý, ale jeho podanie je skrz-naskrz disneyovsky zjednodušené. A jeho vyústenie a posolstvo z neho vychádzajúce mi osobne veľmi vadí. Tak ako pred časom v Rayi.