Cela (2000)

Singhov unikátny vizuálny rukopis sa mi pozdáva, ale chatrný scenár mu podráža nohy. Snové sekvencie a detektívna linka si skôr zavadzajú ako by jedna druhú podporovali. Úchvatný, temný psycho soundtrack Howarda Shorea. Herecky vyniká hlavne D'Onofrio, ale ani Vaughn a Lopezka si nezaslúžia kritiku.

Válka gangů (1999)

Nie tak primitívne ako prostoduchí Strelci na úteku, ale scenár, hoci sa sympaticky pokúša o dramatický oblúk, zapája do deja viacero strán a má prepracovanejšie postavy, nezaprie béčkové korene. Duo Fat/Wahlberg dobre obsadené, ale ich komplikovaný vzťah potreboval lepšie prekresliť. Teda ak mal byť srdcom snímky on a nie akčné scény. Tie sú mimochodom ok, je ich dostatok a choreografiou jasne odkazujú na Áziu. Soundtrack miešajúci zdanlivo nezlúčitelné ázijské motívy s hip hopom veľmi dobrý. Vizuál pôsobí trochu televíznym dojmom, ale to neprekvapí, Foley je "režisér remeselník" bez výraznejšieho autorského cítenia. V tomto omnoho viac vyniká práve režisér Strelcov Fuqua. Ten ostatne o dva roky neskôr nakrútil skutočný, audiovizuálne vycibrený masterpiece so silným scenárom, v ktorého tieni sa krčí väčšina podobných žánroviek, vrátane Vojny gangov. 3*

Anděl smrti (1998)

Áčkovo obsadený, vizuálne rutinérsky, mysteriózny thriller s divokou zápletkou poňatou až nečakane seriózne. Ten nadprirodzený scenáristický konštrukt pôsobí trochu naivne a úsmevne, ale je aspoň postačujúco napínavý. Teda až do odfláknutého finále. Atmosféra v ňom nie je ani zďaleka taká hustá ako bolo treba. Z hercov najlepší Elias Koteas, Denzel hrá svoj štandard. Pokiaľ chcete skutočne kvalitný nadprirodzený thriller, skúste duo Pacino/Reeves.

Johnny Mnemonic (1995)

Námet je, bez srandy, zaujímavý, ale silne brakovo spracovaný. Od réžie, hudby, cez kulisy, akčné scény, až po hercov. Krásne je tu vidieť, že keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté.

Zabijákova žena & bodyguard (2021)

Presunutie Salmy do centra diania je oživením, ktoré chradnúcej buddy chémií ústredného dua dodáva nový impulz. Rovnako tak kvitujem obsadenie elegána Banderasa ako arcizloducha Aristotla. Vidieť ho po toľkých rokoch na plátne so Selmou je príjemne nostalgické. Zamrzí akurát zistenie, že si reunion nenaplánovali v lepšom filme. Sledovanie príbehovej linky som vzdal po polhodine, scenár je jasnou debilinou roka, lacným lepidlom, ktoré spája ďalšie a ďalšie akčné scény do nezmyselného celku. Humor je omnoho kŕčovitejší než minule, z postáv robí idiotov. Jackson je ešte fajn, ale Reynolds je úplne mimo, pomaly ale isto sa stáva paródiou samého seba. Grillo totálne nevyužitý a Freeman si tu strihol možno najpodivnejšiu úlohu svojej kariéry. 2*

Slečna bestie (2020)

Sľubný námet, ale jeho prevedenie do celovečernej podoby pokryvkáva. Príliš krotké ako komediálne, tak aj hororovo. A pokiaľ si odmyslíme ten ústredný nápad, tak Freaky nie je príliš originálnym filmom. Vaughn aj hlavná dievčina sú dobre obsadení, hrajú slušne, ale zo zámeny ich osobností, okolo ktorej sa celý dej točí, cítiť nevyužitý potenciál. Landon má dobré nápady, len ich nevie plne vyťažiť. Taký Wes Craven sa vedel v tomto subžánri vyblbnuť oveľa viac.

Ďábel v modrém (1995)

Nemastno-neslano zrežírovaný noir s monotónne rozpletanou zápletkou a nevhodne obsadenou, nevýraznou femme fatale Jennifer Beals. Medzi ňou a Denzelom je nulová chémia, vďaka čomu, nie sú ich záverečné scény tak emocionálne, ako by mali byť. Denzelovi úloha sadla, ale v úlohe chladnokrvného zabijaka by som si vedel predstaviť aj iných hercov a nie večného sympaťáka Dona Cheadlea. A vôbec, tunajší casting celkovo nepatrí k najvydarenejším. Kredit filmu zdvíha hlavne vydarené kameramanské angažmán a skvelo vystihnutá atmosféra doby. 3*

Come True (2020)

Mix raného Cronenberga a neskorého Refna. Divácky neprívetivý, náladovo úmorný film. Dejovo ma nechal viac-menej chladným, záverečná pointa ma nedostala adekvátne k očakávaniam. Atmosféricky je to ale lahôdka. Výborne zrežírované, obzvlášť scény "prebudenia mužských pacientov" a "prechádzky lesom", pri oboch mi nabehli zimomriavky. Famózny audiovizuál, soundtrack ako od Cliffa Martineza. Dievčina v hlavnej úlohe sympaticky netuctová a herecky výborná. Nie som nadšený, ale musím oceniť osobitosť a originalitu režisérovej vízie.

Rozhněvaný muž (2021)

Formálnym podaním najskromnejšia, emocionálne najchladnejšia, najkrutejšia ritchiovka. Po pozitívne ladených Gentlemanoch otočka o 180 stupňov. Režiséra prezrádzajú len charakteristické úvodné titulky a nelineárna štruktúra rozprávania. Prirovnania k Zahlerovi a Carpenterovi sú trefné, nový Ritchie disponuje podobne zlou, nepríjemnou atmosférou. Diabolsky temný soundtrack, správne chlapský casting, ktorému vládne terminátor Statham a predovšetkým labužnícky finálny akt, ktorý som si vychutnal ako naposledy... finálny akt Gentlemanov. Ritchie je v životnej forme. Po ďalšom zhliadnutí pravdepodobne zdvihnem na 5*. P.S. Scott Eastwood s bradou je tu doslova kópiou svojho otca z časov leonoviek. A prvýkrát vo svojej kariére pôsobí charizmaticky, dokonca dobre hrá.