Hodní hoši (2019)

Detský ekvivalent Superbad. Len s kratšou stopážou, ktorá pomáha plynulejšiemu tempu a s detinskejšími problémami, ktoré zase zapríčiňujú menej nekorektnej zábavy.

BoJack Horseman (2014) (seriál)

...a vśetky psychologické drámy za poslednú dekádu sa môžu ísť zahrabať...

Terminátor: Temný osud (2019)

Millerov Terminátor sa pokúsil o špinavší prístup, chcel byť drsný a nekompromisný, ale nevyšlo to. Naopak svojou sterilitou, hrou na efekt a dianím s deravou logikou ( nikto ma nepresvedčí, že všetko, čo sa tam stalo dáva zmysel) mi pripomenul druhých a tretích Transformers. Tie tiež trpeli nadbytkom digitálnej, neprehľadnej akcie a nedostatkom zmysluplného príbehu a charizmatických postáv, ale im hrala do kariet Bayova oku lahodiaca, nablískaná forma. Boli aspoň povrchne cool, to terminátor nie je. Nové postavy nula bodov. Návrat Lindy a Arnieho nemá dejové opodstatnenie, ide len o ikonickú účasť, ktorá ani nie je naplno vyťažená. Tá Arnoldova je dokonca na hrane sebaparódie. Presne medzi 2* a 3* a fakt neviem, kam sa prikloniť.

Chlapec, který se stane králem (2019)

Snaživá napodobenina dobrodružných spielbergoviek. Prenesenie artušovských legiend do súčasnosti nie je až taký zlý nápad, Serkis je sympatický hlavný hrdina a po remeselnej stránke tomu niet čo vytknúť. Snáď len prostredná tretina má citelné problémy s udržaním tempa, jej prestrihanie o 15-20 minút by určite nebolo na škodu a postava, ktorú stvárňuje Rebecca Ferguson mala, vzhľadom na jej dôležitosť, zohrať významnejšiu úlohu, nie byť na plátne 5 minút čistého času!

Tolkien (2019)

Tak významná osobnosť si tak rutinný životopis nezaslúžila. Dejovo sa Tolkien sústreďuje na spisovateľove detstvo a dospievanie, ktoré prekladá scénami z jeho pôsobenia v 1. svetovej vojne. Veľký priestor tu dostávajú vzťahy, ktoré ho tvarovali (priatelia z klubu, vášen pre jazyky, životná láska Edith) a občas preblesknú momenty, v ktorých sa formujú nápady na jeho budúci opus magnum. Škoda, že v momente kedy to začalo byť zaujímavé nabehli záverečné titulky. Režijné spracovanie je fádne, nezúčastnené, občas pôsobí až televíznym dojmom. Chýba mu vyložene výnimočná scéna (k tej majú najbližšie rozhovor Johna a Edith v reštaurácií a scéna z operného predstavenia). Hoult v hlavnej úlohe nič nekazí ani nevylepšuje, je dokonale nevýrazný a Lily Collins dokáže svojou krehkou krásou očariť, ale herecky tiež nijak nevyčnieva. Aspoň, že chémia medzi nimi ako-tak funguje a robí z toho pozerateľnú melodrámu. Ale ako životopis spisovateľského titana je film jednoznačným sklamaním. 3*.

Velké vítězství (1992)

Námetom zaujímavá, parádne obsadená a po väčšinu času naozaj vtipná komédia, ale kazí ju prílišné sentimentálne podanie.

Městečko Twin Peaks - Série 1 (1990) (série)

Teatrálne, herecky prinajmenšom rozkolísané (skvele zahrané postavy ako Cooper tu vyvažujú tie hrozné ako Leo alebo Pete Martell), dejovo naťahované a pritom prekombinované, obrazovo chudobné, ako všetky TV projekty tej doby, ale.... atmosférou sa to vymiká všetkému, čo som doteraz videl. Mix thrilleru, mysterióznej drámy a komédie. Zodpovedaná je tu asi každia tretia otázka, pričom z nej vyvstanú tri ďalšie. Typických "lynchovín" je zatiaľ poskromne, ale predpokladám, že časom pribudnú. Postavy sú roztodivné, ale dokážu zaliezť pod kožu a vyvolať zvedavosť nad ich ďalšími osudmi. Dal som si to len na skúšku, aby som vyplnil medzeru vo vzdelaní, ale som si istý, že to dopozerám. Zaujalo ma to, ale je to seriál u ktorého chápem obe strany barikády, fanatických obdivovateľov aj odporcov. Ťažko uchopiteľná vec. P.S. Badalmentiho hudba nádherná, tá romantická i tá mrazivá.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

V Kingovej filmografii nenájdete veľa adaptácii, ktoré by boli dejovo a atmosfericky vernejšie. A ešte menej je tých, ktoré by boli zároveň aj kvalitné. Flanaghan to dal na pána. Vrámci možností uchopil predlohu najvernejšie ako mohol a zároveņ plynule a zmysluplne nadviazal na Kubrickov masterpiece, ktorý ako vieme na predlohu tak trochu kašlal. Adekvátne rozvynul mytológiu okolo "žiarenia" pričom nepodcenil význam dlhej expozície. Obsadil kvalitných hercov a ich charakterom doprial na horor neobvykle veľkú starostlivosť. Potiaľto všetko dobre. Tempo má Doktor Spánok pomalé, ale neuspáva, hororovo je hutný, nepríjemný a krutý a ako bonus úplne ignoruje módu lakačiek, čiže horor pre mňa. Problémy mám dva. Prvým sú záporné postavy, ktoré nie sú tak prepracované a okrem jednej sa scvrkli na nenápaditých prisluhovačov a druhým je záverečná polhodina, ktorá je tak náladovo iná a nesúrodá ku predchádzajúcemu dianiu, až pôsobí ako čistý fanservis. Ale aj tak veľmi silné 4*, je to kvalitný až starosvetský horor z čias, kedy sa ešte uprednostňovalo rozprávanie príbehu pred vrieskaním do objektívu.

Identita (2003)

Famózne rozohraná žánrová partia (rýchle tempo, vynaliezavá réžia, originálne poňatie flashbackov, presný casting), ktorej renomé zráža twist tesne za polovicou a absolútne zabíja ten záverečný. Snaha o originalitu za každú cenu sa cení, ale tu nie je v rovnováhe so starosvetsky rozprávanou kriminálkou a celok pôsobí veľmi nesúrodo, vo finále dokonca až nechcene komicky.