Holka z livechatu (2018)

Pozoruhodná filmová zábavka. Originálny koncept pracujúci s prostredím, ktoré sa doposiaľ v kinematografii prezentovalo len veľmi okrajovo; funkčne, krôčik po krôčiku, budované napätie a paranoia; ukážkovo gradované mystérium okolo identity páchateľa; a na záver ambiciózna metafora o nebezpečenstve sociálnych médií a strate vlastnej identity. Inteligentné, úderné, trefné.

Devadesátky (2018)

Cool, vtipná a režijne veľmi pekne zvládnutá výpoveď o najcitlivejšom a najformujúcejšom období dospievajúceho chalana. Režijný debutant Hill to má pevne v rukách. Dostatok času venuje aj vykresleniu atmosféry a nezameniteľnej estetiky 90.tych rokov (ktorá ho, vzhľadom na jeho nízky vek, dosť pravdepodobne formovala), aj sociálnemu a rodinnému zázemiu hlavného hrdinu. Veľmi si pritom vypomáha nadupaným soundtrackom, dokumentárne ladenou kamerou a uveriteľnými mladými hercami. Najlepší coming-of-age od Muda Jeffa Nicholsa.

Pátrání (2018)

Rutinná žánrová kostra, s povinným záverečným zvratom, ktorý stavia všetko predchádzajúce dianie na hlavu a tradičnými logickými chybkami, je tu ozvláštnená originálnou dravou formou, vďaka ktorej sa z pôvodne béčkového thrilleru stáva plnohodnotná nervydrásajúca jazda. Jazda s prekvapivo dobrým Johnom Cho v hlavnej úlohe. Keby mala depresívnejšie zakončenie, ktoré mi k priebehu vyšetrovania sedelo viac, dám 5*. Takto "len" za 4*.

Captain Marvel (2019)

Jeden z tých rutinnejších Marvel originov, ktorý slúži len na predstavenie, pre nadchádzajúce udalosti, kľúčovej postavy. Režijne zameniteľný, s neprehľadnou akciou a kompletne digitálnym vyvrcholením, ktoré ma neberie. Prím tu hrá odľahčená atmosféra deväťdesiatok pripomínajúca buddy-movies z pera Shanea Blacka a hlášky, ktorými vládne hlavne Jackson, konečne s priestorom hodným jeho talentu. Brie Larson je trošku kŕčovitejšia, ale je sympaticky civilná, čím dvíha kredit inak nevýrazného charakteru. Záporáci nič moc a trikových scén je tam toľko, že som v polovici prestal vnímať ich nevyrovnanú kvalitu. Ale povinnosť je aj napriek výhradám splnená, nová hrdinka uvedená a teraz snáď predvedie Marvel opäť niečo zaujímavejšie.

Trojí hranice (2019)

Fajn "military action" jednohubka. Režijným pojatím má najbližšie ku Kathryn Bigelow, ale kvalitou zostáva o dve poschodia nižšie. Prvá polovica je skvelá, druhá sa trochu tiahne. Akčných momentov je poskromne, ale sú nekompromisné, tvrdé a ich taktická dôveryhodnosť je pôsobivá. Ústredná pätica drsňákov najlepšia na celom filme. Čo snímku v mojich očiach potápa sú okato digitálne triky, chabo profilovaní hrdinovia (okrem Affleckovej postavy sa o nikom skoro nič nedozvieme), ale predovšetkým logické lapsusy v druhej polovici a podivné zmeny chovania postáv, ktoré posielajú celú autentickosť do hája.

Malý vetřelec (2018)

Gotická, kostýmová dráma namiešaná s psychologickým hororom a jemnou duchárčinou. Viac sa tu naznačuje ako ukazuje, takže to nechytí každého. Sám som mal občas problém vstrebať to tempo a to sa považujem za dosť tolerantného diváka, milovníci "rýchlych filmov" to nemilosrdne odstrelia. Avšak nemôžem tomu uprieť zopár atmosfericky silných momentov, ktoré ukazujú remeselnú zručnosť tvorcovského tímu a výborne vytypované herecké obsadenie. Celý ústredný štvorlístok je skvelý, ale chcel by som vyzdvihnúť Domhnalla Gleesona, ktorý ušiel od štekov v Harrym Potterovi naozaj ďalekú cestu. Nielenže ide z jedného zaujímavého filmu do druhého, ale aj jeho herecký prejav sa behom tých rokov vyfarbil tak krásne, že som zvedavý na každú jeho rolu.

Sestra (2018)

Vďaka efektnej práci s hudbou a strihom sa človek veľmi nenudí a atmosféra občas dokáže vyvolať zimomriavky (vďaka kvalitnej interiérovej výprave a dobre vybranému kláštoru), ale dejovo sa jedná o rovnaký derivát hororových klišé, ako bola druhá Annabelle. Tentokrát navyše bez sympatických postáv a režijne nanajvýš rutinne spracovaný.

Sexuální výchova - Série 1 (2019) (série)

Freaks and Geeks súčasnosti. Iná generácia, iné problémy, rovnaké pocity. Menej realistické, viac romantické, podobne cynické. Prekvapivo kvalitné. Prvá polovica je "len"šialene vtipná (tým britsky zdržanlivým spôsobom), ale od piateho dielu chytá Sex Education aj silné dramatické podtóny, ktoré sa dokážu zaryť naozaj hlboko a rezonovať. A má to mimoriadne plasticky napísané charaktery, hrané talentovanými, mladými hercami. Radosť sledovať.

Vdovy (2018)

Obrazovo temná, surová, realistická heist žánrovka, ktorej inšpiráciou sú, minimálne po vizuálnej stránke, opusy Michaela Manna. Obzvlášť úvodná scéna autonaháňačky. Tá je highlightom filmu, jej tenzia mi zdvihla adrenalín. Skvelo obsadená štvorica vdov (obzvlášť Davis a Debicki), charizmatická svorka záporákov, ktorá by potrebovala vypilovať charaktery. Bohužiaľ, spočiatku výživne rozohraná partia sa postupom času utápa v McQueenovej snahe rozpitvať sociálnu situáciu hlavných hrdiniek až na kosť a v zbytočných odbočkách k postavám, ktoré majú v deji len okrajovú rolu (línia s voľbami, otcovsko-synovský konflikt medzi Farrellom a Duvallom). Tempo drhne, realizmus sa vytráca. Nastupujú klišovité twisty a béčkové riešenia. 3*.

Sabrinina děsivá dobrodružství - Série 1 (2018) (série)

Inteligenčne na úrovni Upírskych denníkov a podobných zhovadilostí, ale formálnym spracovaním o level vyššie. Atmosferické lokácie a kulisy, pekné masky, minimum digitálnych efektov. Casting v pohode, Kiernan Shipka je sympaťáčka. Dejovo ma to príliš nezaujalo, na to je to až príliš teen a neškodné. Epizodická štruktúra nevadila, skôr som mal problém s násilným našróbovaním súčasných celospoločenských problémov (ukážkovo zbytočná postava čierneho gay bratranca, feministické kamarátky bojujúce proti šikane). Fajn oddychová zábava.