Nejsilnější hlas (2019) (seriál)

Už len pozeranie tohto je náročné na psychiku. Dokumentaristicky precízna štúdia šovinistického, demagogického skrz-naskrz prehnitého prasaťa, ale taktiež inteligentného a veľmi schopného producenta, zakladateľa celosvetovo najslávnejšieho, politicky angažovaného televízneho kanálu. Spoločensky stále veľmi relevantná, dôležitá a podnetná miniséria so silným scenárom, ktorej alfou a omegou je dokonale odpudivý Russell Crowe. Jeho najlepšia úloha a výkon v tejto dekáde.

Dobrá znamení (2019) (seriál)

Ducha predlohy sa podarilo vystihnúť dobre (bodaj by nie, keď ju do scenára zadaptoval sám Gaiman), obsadenie tiež nemohlo byť lepšie a veľmi sa mi páčila zjednodušujúca audiovizuálna kreativita tvorcov pri momentoch, ktoré by inak pôsobili zložito a zmätočne (napr. zámena bábätiek), ale literárnosti sa Good Omens zbaviť nedokázali. Pratchettove diela sú svojské, používajú originálne výrazivo a veľmi si zakladajú na podvratnosti a sile imaginatívnosti, takže ich komplexné adaptovanie považujem prakticky za nemožné. Tu to vyšlo tak napol.

Carnival Row - Season 1 (2019) (série)

Šestáková fantasy detektívka. Temná atmosféra, brutálne vraždy, sex, trocha jednorozmernej politiky a rasových problémov, vydarené aj nevydarené zvraty v každej epizóde a do toho víly, fauni, kentauri atď. Produkčne kvalitná (krásna výprava, kostými, triky), ale s chabúčko prepracovanou mytológiou (takmer nulový background doby, miesta, ich geopolitického vývoja) a s nulovou chémiou medzi ústredným párom. Bloomovi mužná úloha sadla, ale obsadenie Delevigne je castingovým omylom.

Klaus (2019)

Nápadito animované, s vyváženou kadenciou detského a dospeláckeho humoru a v závere emocionálne silné, ako to najlepšie od Pixaru. Okamžitá vianočná klasika.

1917 (2019)

Odzbrojujúce štylistické cvičenie, ktoré je prehliadkou súčasných filmárskych možností, nie nepodobné Cuarónovej Gravitácií alebo Revenantovi od Iñárritua. Avšak zároveň ide o emocionálne prchavý, myšlienkovo plytký zážitok, v ktorom je všetko podriadené dynamike deja, ktorá prebíja pomerne jednoduchú dejovú kostru. Najsilnejšou scénou je tá v pivnici s francúzkou a bábätkom. Najstrhujúcejšou beh cez zničené mesto.

The Haunting - Dům na kopci (2018) (série)

Vo dvoch inteligentne poprepletaných časových líniách sa odohrávajúca séria, spájajúca dojemnú dramatickú linku o tragédii, ktorá spretrhala putá členov jednej rodiny a ďalšej tragédií, ktorá ich zase začala splietať naspäť, so zimomriavkovou hororovou linkou o duchoch a strašidelnom dome, v ktorom sídli ultimátne zlo. Herecky občas trochu neisté a vo finálnej epizóde priveľmi patetické, ale ako celok jedna z najkvalitnejších sérií, ktoré sa dajú na Netflixe nájsť. Majstrovsky zrežírované a napísané. Vrcholom sú jednoznačne diely uprostred, konkrétne emocionálne masakrózny 5. a filmársky inovatívny 6.

Rambo: Poslední krev (2019)

Republikánsky nekorektné, brutálne nekompromisné, produkčne mizerné béčko s chabučkou dejovou linkou, matnými záporákmi a narýchlo odbitým, remeselne odfláknutým finále. Rambova legenda mala skončiť so štvorkou, toto nie je ukončenie hodné jej významu.

Království nebeské (2005)

Moderne napísaná historická látka s krásnym, protivojnovým posolstvom. Vo väčšine filmov tohto žánru býva vrcholnou scénou veľká bitka, v ktorej sa hlavný hrdina stretne so svojim úhlavným nepriateľom a porazí ho. Tu je ňou mierová dohoda medzi Balienom a Saladinom. Kráľovstvo nebeské je snaživejším bratčekom povrchného (i keď kvalitného) Gladiátora, je hlbším, menej efektným filmom, lepšie pracuje s motiváciami a charaktermi postáv a k niečomu sa vyjadruje. Dá sa mu vyčítať sentimentálne jednoduché podanie onej myšlienky, trhané tempo rozprávania a Balienova neangažovanosť v dianí, kde ním neustále pohybujú vedľajšie figúry a ku slovu sa dostane prakticky až ku koncu. Avšak zároveň disponuje obrovskými produkčnými kvalitami, suverénnou Scottovou formou, kvalitnými hercami, nádherným soundtrackom Gregsona-Williamsa a strhujúcimi akčnými sekvenciami, z ktorých tá prvá, prepadová v lese je tou najlepšou, akú som kedy na plátne videl. Môj TOP 10 film. Kinoverzia:3/5 Režisérska verzia:5/5

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Digitálnymi efektami prežratý spin-off série, ktorá už dávno stratila akýkoľvek kontakt s realitou. Akcia je čisto triková záležitosť, bez réžie, čo vzhľadom na angažmán Davida Leitcha prekvapuje. Chémia ústredného dua, vďaka ktorej film vznikol a na ktorej mal stáť, sa zakladá len na machistických kecoch a urážaní sa (prvé stretnutie, lietadlo) a na scenáristickú buddy genialitu Shanea Blacka, ktorý je kráľom tohto žánru, hľadí z veľkej diaľky. Ani Johnson ani Statham k tomu nič nepridávajú. Nádejne nacastovaný záporák Elba akoby prišiel zo superhrdinského komiksu a cameá Reynoldsa a Harta sú vrcholom debility. So cťou z toho vychádza len elegantná kráska Vanessa Kirby.

Muži v černém: Globální hrozba (2019)

Mizerne napísaná akčná komédia bez vtipu, či nápadu. Previazanie na trilógiu je minimálne, len v podobe pár cameí. Producentské zásahy do nakrúcania sú viditeľné, celý film pôsobí strašne zmätene. Ústredné duo matné, buddy chémia medzi nimi nulová. Snaha o vtip za každú cenu občas až kŕčovitá. Akčné scény bez nápadu. Pochváliť sa dajú len solídne triky.