Deadpool 2 (2018)

"So dark. You sure you're not from the DC Universe?" A podobne vtipných hlášok je tam viac než v krimi komédiách Shanea Blacka, ale len to mi k výnimočnému zážitku nestačí. Dejový konštrukt je ešte chabejší než v prvom diely a silené pubertálne vtipkovanie a zameniteľné digiorgie ma po hodine omrzeli. Oproti jednotke pribudla iba kvalitnejšie nakrútená kontaktná akcia a pútavo uvedená a skvelo fungujúca dvojka Brolin a Beetz. Cameá výborné a potitulková scéna už teraz legendárna.

Zmenšování (2017)

Smer, ktorým sa táto, dovtedy originálna komédia, rozhodla uberať po Damonovom stretnutí s aziatkou ma sklamal, pretože z neho vykryštalizovala len ďalšia Payneova koketéria s typickými nezávisláckymi témami, ktorá neponúka nič nové. Pritom v prvej, zábavnej, inteligentnej sci-fi tretine to vyzeralo tak sľubne. P.S. Málo priestoru pre Waltza a Kiera, najzábavnejšie a najzaujímavejšie postavy filmu.

Personal Shopper (2016)

Racionálne som to úplne nepobral, ale filmársky je to bez pochýb výnimočná záležitosť. Ťažko opísateľná, uhrančivo atmosférická, myšlienkovo zneisťujúca. Bavila ma režijnou virtuozitou, s akou je nakrútená a hereckým výkonom Kristen Stewart, ktorá nikdy nebola lepšia. Ale zo scenára som v rozpakoch.

Pomsta (2017)

Z hľadiska formy veľmi štýlová, ostrá vec, s nádhernými exteriérmi ako zo štvrtého Mad Maxa a labužníckym syntetizátorovým soundtrackom. Ale v rámci svojich inteligenčných mantinelov až príliš ambiciózna a dĺžkou prepálená. Skrátiť o 20 minút a mohlo to byť o hviezdičku viac.

Králíček Petr (2018)

Roztomilé, nonstop zábavné, s prekvapivo zvrhlým typom humoru a dobre vyťaženým hereckým obsadením. V rámci žánru a zvolenej štylizácie to lepšie dopadnúť nemohlo.

7 životů (2017)

Wirkola je talentovaný režisér, ktorý má potenciál prepracovať sa do prvej akčnej ligy. Dokáže pracovať s obmedzeným rozpočtom, vďaka čomu vypadajú jeho filmy oveľa drahšie a má cit pre akciu. Tá je v jeho podaní veľmi efektná, ostrá i nápaditá a nechýbajú jej prekvapivé "wow-momenty" (scéna preskakovania zo strechy na strechu). A spolu s hereckým výkonom Noomi Rapace, ktorej sa darí podať každú sestru výrazne inak, je najlepším prvkom filmu. Námet je solídny, ale mohol byť spracovaný nápaditejšie a originálnejšie. Jeho lacné, predvídateľné zvraty, vrátane toho záverečného, výsledný dojem oslabujú. Ideálny film na odreagovanie. Odsýpa a netreba nad ním príliš premýšľať.

Geostorm: Globální nebezpečí (2017)

Toto je príliš blbé aj na Emmericha. Smršť digitálnej hlušiny, béčkový casting a scenár ako od Asylumu. Kto by to bol povedal, že ľudia, ktorí stáli pri reinkarnácií katastrofického - dobrodružného filmu v 90.rokoch, budú teraz stáť pri jeho zániku.

Dokonalá loupež (2018)

Akcia v najlepšej tradícií Michaela Manna.Takticky uveriteľná, realistická, prehľadná, remeselne nadštandardná. Čo ma po celý čas štvalo je scenár. Ten nie je len variáciou, ale doslova plagiátom HEATu. Nekopíruje sa tu len základná zápletka, ale aj najzásadnejšie scény (úvodná prepadová akcia, finálna prestrelka). Fígeľ s krycím manévrom a následná lúpež trochou scenáristickej invencie disponujú, ale zbytočný záverečný twist to zase zhodí do béčkových vôd. Butler i Schreiber sú dobre obsadení, ale ten prvý hrá nesympatického kreténa, s ktorým je ťažké sa stotožniť a o tom druhom sa takmer nič nedozvieme. Nakoniec za 3* ale druhý krát si to asi nepozriem. Radšej si dám Mannovu nesmrteľnú klasiku.

Predestination (2014)

Efektne nakrútená light sci-fi s krásnou, divadelne štylizovanou výpravou a kvalitnými hercami, obzvlášť Sarah Snook je úžasná. Prvá polovica, ktorá prefíkaným zvolením jednoduchej, ale mimoriadne účinnej formy narácie vtiahne do deja a pútavo odrozpráva smutný životný príbeh hlavnej hrdinky, je výborná. Počas jej sledovania som bol pevne presvedčený o silných 4* a koketoval s plným počtom. Lenže v druhej, povrchnej polovici, ktorá namiesto sústredeného rozprávania príbehu vsadila na povinné žánrové zvraty, sa moje sympatie vytratili. A spätne na mňa záverečná polhodinka pôsobí vyslovene vykonštruovane a samoúčelne. Preto nakoniec 3*. Ale filmografiu Spierig brothers si aj tak nasledujem, nejaký potenciál v sebe majú.

Jigsaw (2017)

Kolosálne blbé, s nesympatickými a zle zahranými postavami a dejovým konceptom odkopírovaným z predchádzajúcich dielov. Prekvapilo ma, že za tým stoja The Spierig Brothers. Po sympatickom Predestination som mal o nich vyššiu mienku.