• Krátkometrážní

Sněhurka a lovec (2012)

Nudna blbost. Pribeh nula, postavy o nicom, jedine co stalo za to bola vyprava, krasne exteriery, pekne farby. Trosku malo na taky blockbuster. V druhom slede pekna alegoria na Hollywood, kde starsia (a skaredsia) herecka musi ustupit mladej (a peknej). I ked Charlize Theron vyzera stale dobre. :) Kazdopadne sklamanie, pri ktorom som skoro zaspal.

Muž z oceli (2013)

Vydareny casting a epicka hudba Hansa Zimmera. A k tomu necakane silne neakcne sceny. Henry Cavill zamakal a behom extremneho 4-mesacneho treningu dokazal dostat telesny tuk na 3% (pricom odmietol brat steroidy, ako aj digitalnu upravu jeho svalov v scenach hore bez). O co lepsie, dodal Supermanovi dusu - ludskost a zaroven mimozemsky nadhlad. Vsetka cest. Zack Snyder si vychutnal akcne sceny, ku koncu som sa uz musel smiat, pretoze ta destrukcia bola vskutku nadbytocna, no Zimmerova hudba nedavala ani chvilku na oddych. Druhe pozretie v kine este viac umocnilo zazitok z komornych/dialogovych scen, Kevin Costner a Russel Crowe dokonale prispeli svojou troskou. Zaujimave je, ze pri pozerani som si uzival kazdy jeden zaber, no po filme zazitok vyprsal dost rychlo, preto aj to vahanie medzi 4 a 5 hviezdickami. Asi to rozhodne az tretie pozretie. Man of Steel je vsak jednoznacne najlepsi filmovy Superman. 9/10

Vražda (2007) (seriál)

Serial, ktory sa dost rychlo dockal americkeho remaku. A to lepsieho ako samotny original. Forbrydelsen prisiel s originalnym konceptom - nesledujeme iba vysetrovanie vrazdy, ale aj dianie v rodine, ktorej sa vrazda priamo dotyka a k tomu aj dianie na radnici - ako dany pripad zasahuje do predvolebneho boja. Problemom je prehnana dlzka jednotlivych casti, ako aj celej prve serie. Zbytocne ma 20 dielov, uplne by postacila polovica. Tvorcovia americkeho remaku uspesne dej zdynamizovali a dokonca nasli aj lepsich hlavnych predstavitelov. Je mi jasne, ze ti vo Forbrydelsen budu blizsie k realite, avsak nesledujeme dokument, ale dramaticky serial. Som zvedavy, aka je druha seria, kedze ta ma uz len 10 casti, prva bohuzial miestami dost nudila. A to je skoda, atmosfera aj koncept boli vydarene. V tomto pripade odporucam americku verziu.

Červená světla (2012)

Nebyt narychlo zbuchaneho zaveru, rozmyslal by som nad o stupen vyssim hodnotenim. Zaujimava tema, skvela atmosfera, dobra kamera, opat raz dobre hrajuci De Niro (spolu s Murphym a Waverovou) a dobre budovane napatie. Vyvrcholenie ale ide bohuzial do stratena. Niezeby bolo az take zle, len je nepresvedcive, najma finalna scena v divadle. Skoda toho, film mal naslapnute na vyssie mety.

Red 2 (2013)

John Malkovich. Ten hra vlastnu ligu. Akokolvek su ostatni vo svojich roliach presni, vtipni a ocividne si uzivaju kazdu scenu pred kamerou, je to John Malkovich, ktory hviezdi na plnej ciare. Neskutocne ksichty, poznamky, cely jeho vyjav, radost pozerat. Napriek zmene rezisera nie je RED 2 vobec slabsi film ako jednotka. A to hlavne vdaka vtipnemu scenaru bratov Hoeberovcov, ktori napisali aj predchadzajucu cast a dostali sancu si to zopakovat. Nastastie. Vselico sa da vytknut - o kus prestrelena dlzka, pocit istoty, ze nasim hrdinom sa nic nemoze stat, i ked stoja na popravisku, ci zbytocne vazne sceny v komedialnom filme. No jedno sa upriet starcom ani na druhy krat neda - su ohromne zabavni.

Red (2010)

Skveli herci, hrajuci s velkou nadsazkou, obcas nejaka ta akcia a to cele v cool kabate. Prechod z komiksu na velke platno sa podaril. Bavil som sa aj na druhy krat. "Kordeski trained you?" "Yea?" "I trained Kordeski."

The Flying Man (2013)

Kratas, ktory by vpohode mohol byt aj dlhsi. Dokonca si viem predstavit aj celovecerak. Marcus Alqueres, specialista na filmove triky (napr. 300, Source Code, Rise of the Planet of the Apes), natocil tento kratas v podstate zadarmo, s pomocou priatelov, aby ho mohol odprezentovat na Comic-Cone. Ukazka ako sa da natocit vela za malo penazi - vid. cela scena v nemocnici bola natocena za 150 USD - staci si len pozicat nemocnicnu postel, preniest ju domov a natocit vsetko tam. :) Kto neveri, nech kukne sem.

TRON: Destiny (2011)

Kratucky fan film, ktory nema nic spolocne s tvorcami ci postavami predoslych dvoch filmov a ktory aj v disclaimeri na zaciatku upozornuje, ze sa jedna cisto o fanusikovsku neziskovu zalezitost. Z tohto pohladu vyzeraju dane 4 minutky dost kvalitne, napad na zaver tiez nie je uplne marny. Ako odrazovy mostik pre zacinajuceho filmara Anthony Scott Burnsa ok. Ten uz mimochodom odvtedy stal za kamerou dalsieho filmu a pracoval na vizualnych efektoch inaksich dvoch kuskov. Tu sa postaral v podstate o vsetko.

The Spirit of Christmas (1995)

Kratas oznacovany ako "Jesus vs. Santa". Vyrobene na popud Briana Gradena (FOX executive), ktoremu sa pacil povodny kratas. Zamerom bolo poslat tento remake priatelom ako vianocny pozdrav. Matt a Trey dokonca dostali ako budget 1800 USD (na vyrobu im stacila zhruba polovica!). Vysledkom je este lepsi kratas ako ten predosly, 18x pouzite slovo "fuck", suboj medzi Jezisom a Santom, ktory doprevadza hudba z Mortal Kombat 3, cena divakov na Florida Film Festival, Best Animation award na Los Angeles Film Critics Association Awards, ale hlavne ponuka na serial od Comedy Central. American succes story vo velkom. Vdaka bohu za to. Ci Jezisovi...alebo Santovi...ci Brianovi Gradenovi...

The Spirit of Christmas (1992)

Studentsky kratas od legendarneho dua Parker/Stone. Prvy v nekonecnej rade (ratajuc cely South Park). Tiez znamy ako "Jesus vs Frosty" (kedze tri roky na to vznikol remake s rovnakym nazvom). Jednotlive postavy maju este pomiesane mena, ale zabava je to uz teraz. Predzvest toho co nas v najblizsich rokoch caka - absurdita, vtip a samozrejme nemoze chybat poucenie. :)