Kód Enigmy (2014)

Film, ktorý je o dvoch veciach. 1, násilnej povahe ľudstva (vojna, šikana, snaha ovládať svoje okolie) 2, postoj k menšinám a slabším (intelektuáli, mentálne postihnutý, homosexuáli, ženy). Samozrejme sa dozvieme ako anglická vláda nechala prelomiť Turigom a spol prelomiť šifrovacie zariadenie fašistov enigma a ako to tajila 50 rokov. Okrem iného to napomohlo vyhrať 2.svetovú vojnu spojencom, ale taktiež bolo náročné tajomstvo uchovať a využívať s vedomosťou straty mnohých životov. Pozerá sa to dobre pre ľudský prístup a viaceré zvraty, dobré filmárske umenie a herecké obsadenie.

Mrtví muži nenosí skotskou sukni (1982)

Noir komédia s množstvom vtipných pod-pásoviek, ale to je Martinov rukopis. Spájanie archívnych záberov s aktuálnymi je očividný, ale všetky pasujú ako šerbel na riť a pointa sa vždy dostaví. Aj keď ide o kriminálku stále je dosť uvoľnená a dostavuje sa dobrý pocit. Nakoľko je potrebná znalosť USA reálií výhodou tak plný počet nedám. Mŕtvi muži nenosia škótsku sukňu/Mrtví muži nenosí skotskou sukni

Jack Reacher (2022) (seriál)

Je to americká šou jedného muža so syndrómom sociopata a Sh.Holmesa, ale celkom dobre urobená. Hlavnú postavu hrá neherec s nadmerným opuchom čo je, ale na to čo robí aspoň uveriteľné. Samozrejme sa jedná o dnes populárne čím horšie tým lepšie čo sa násilia a nechutností týka. Nie je to, ale ani zdaleka tak depresívne ako severské ekvivalenty, ale americky ľahko stráviteľné. Pästné súboje sú prehľadné a s dobrou choroškou až na to, že v neskorších dieloch protivníci nabiehajú na rany. Príbeh je plynulý a vie zaujať. Hlavný ťahúň je samozrejme vandrák/vojak/3-ja chalapy v jednom Reacher.

Toni Erdmann (2016)

Viac dráma o rodinných vzťahoch ako komédia v podobe trápnych vtípkoch. Otec Wilfried sa snaží priniesť späť ku z jeho pohľadu správnym hodnotám a zábavy v živote svoju ambicióznu dcéru Ines, ktorá prepadla konkurenčnému boju na pracovisku s amorálnymi hodnotami. Veľmi dôverne zobrazuje nechutné praktiky v internom a externom klamaní a zavádzaní za osobným ziskom. Takto to naozaj v nemeckých firmách chodí. Aby sa Ines vyhla konfrontácii s príbuznými preberá fiktívne telefonáty a drží si odstup pod zámienkou vyťaženosti. Film natočený skôr dokumentárne s domácimi hercami. Ako je zvykom v európskom kine veľa scén je dlhých aj po dialógu aby zachytili pocity. V tom film vyniká. K dokonalosti by som prijal aj pohľad druhej strany s pracovných vzťahoch, ale to by asi prekročilo už tak dlhú stopáž.

Shazam! Hněv bohů (2023) odpad!

Nič pre mňa a ani smiešne to nebolo. Poznámka ako ˝dôležitá je rodina lebo Fast and Furious˝ nie je vtipná. Príbeh je nezaujímavý a darebáčky sú slabé. Ani vizuálne to nezachraňuje. Dopozerané bez zvuku lebo som to už nemohol počúvať.

Stvořitel (2023)

Pekný vizuál, ale slabý scenár so známou šablónou kde dobro je dobré a zlo je zlé. Ani tá ľahká rozpoltenosť hlavnej postavy na začiatku nepomáha.

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

Obsahuje Japonské reálie, poéziu, náboženstvo a filozofiu. Pekná ladná západná animácia často emotívna s veľkými gestami dokreslenými silnou hudbou Tomoyasu Hotei-"Battle Without Honor or Humanity" (バトル・ウィズアウト・オナー・オア・ヒューマニティー) a prerábkou (Metallica-For Whom the Bell Tolls) Emi Meyer. Síce som to zhltol, ale spokojný nie som. Ide skôr o western s kung fu. Vážnymi zraneniami posiaty hrdina, ktorý ide za cieľom ako terminátor a prvoplánový zloduchovia, ktorí sú len nechutný. Najviac ma zaujali vedľajšie postavy princezna Akemi a jej pestún Seki. Taktiež sa mi moc nehodili gore prvky (poletujúce zuby, vypichnuté oči a i.). Balancovanie medzi rozprávkou a realitou to nezvládlo.

Šimoneta to iu gainen ga sonzai šinai taikucu na sekai (2015) (seriál)

Zakazovanie to je téma pre všetky možné diktatúry a náboženstvá. Tu je to ale len okrajová téma. Síce humornou formou a bez väčšieho vysvetľovania odvíja sa príbeh nenásilných teroristov. Nakoľko sa tvorcovia nevložili do témy vytvorili priemerné dielko. Hlavné postavy sú samozrejme sympatické a majú svojích protivníkov (z podobných spolkov) aby to nebolo úplne nezaujímavé. Ecchi sa drží na uzde a ide hlavne o nohavičkový fetišizmus ˝Burusera˝.

Sekirei (2008) (seriál)

Prehnane naivné až hlúpe a ani sa na tom nedá zabaviť. Postavy sú nesympatické. Príbeh generický. Ecchi samoúčelné. Prerušené po prvej časti a polovici druhej.