Místo u moře (2016)

Na jednu stranu mě trochu vadil delší rozjezd, občasný pomalejší tempo vyprávění a nesympatická (mnohdy i nehodící se) hudba. Na druhou stranu musim říct, že se i přes delší stopáž nakonec nezdál celej biják subjektivně tak dlouhej, minimálně vzhledem k tomu, co všechno se v něm (ne)dělo. Naopak jsem uvítal neokoukanej casting (samozřejmě s výjimkou Casyho Afflecka), civilní atmosféru a realistickej příběh. Potěšil i samotnej závěr "jako ze života", kdy prostě všechno v životě nedopadne tak, jak si člověk představuje, ale když se chce, dá se nějakej kompromis vždycky najít. Tyhle filmy ze života maj nevýhodu, že často nejsou divácky příliš vděčný, protože v nich většinou chybí v rozumný míře určitá dramaturgická přehnanost a větší vypjatost dramatickejch scén. Ale jednou za čas vezmu za vděk i něčemu takhle komornímu, civilnímu a zdánlivě obyčejnýmu, tři slabší hvězdy.

Greyhound (2020)

Hodně akční válečnej film, kterej má však scénář spíš pro povídku než pro celovečerák. Vzhledem k tomu, že jsou si všechny akční scény hodně podobný, nebylo by vůbec od věci jednu tuhle scénu vynechat a místo ní přidat aspoň pár minut nějakejch dialogů a letmou poznávačku postav (co třeba sledovat dění ještě na jiný lodi, když už jch bylo v konvoji 37?). Po technický stránce fajn - CGI efekty nebijou tolik do očí jak bych očekával a akce pěkně nakroucená. Tom Hanks sympatickej jako vždy a táhne celej film, pričemž mu ani nic jinýho nezbývá, protože na jiný postavy se ve scénáři beztak ani nedostane. Kdyby se oživila poněkud monotóní akce a (nebo) se ještě trošku zapracovalo na scénáři, byl bych určitě spokojenější, tři slabší hvězdy.

Star Trek: Picard (2020) (seriál)

1. SÉRIE: Začnu trochu negativně. Rozjezd je poněkud pomalejší, něco zajímavějšího se začíná dít až od pátýho dílu a zároveň mám pocit, že by se předchozí čtyři díly daly smrsknout do třech, možná i dvou. Naopak jedna epizoda navíc by se hodila ke dvoudílnýmu finále. Elron je uplně zbytečná postava (uvidíme, jestli jeho role dostane větší smysl v dalších sériích) a místama je i směšnej (občas má do nebojácnýho sebevědomýho bijce hodně daleko, jeho bulení v závěru ani nekomentuju). Tak a teď už budu jenom pozitivní. Tenhle seriál má tu správnou "trekovskou" atmosféru i příběh. Vizuál je hodně dobrej a druhá polovina je už dost zábavná, akční i napínavá. Je to fakt o fous, ale nakonec dávám čtyři hodně slabý hvězdy. Trekkies si můžou jednu hvězdu přidat, protože fan servis je hodně velkej (zejména původní herci starejch známejch postav). 2. SÉRIE: Hlavní zápletka s Q měla fajn námět, ale bohužel se z ní vyklubal velkej guláš všemožnejch námětů a postav, který se často objevujou spíš jenom proto, aby tu byli (Soong, kterej měl v podstatě uplně zbytečnou dějovou linku nebo Wesley Crusher). Aspoň, že to angažování Sedmý se povedlo. Nějaký zápletky byly dost ujetý (Jurati v kombinaci s Borgskou královnou) a ani jedna nebyla pořádně zajímavá. Nejlíp asi moje pocity z druhý série vystihne, když řeknu, že má velkou výhodu v tom, že se bude dát v klidu přeskočit, aniž by člověk o něco přišel. Dle ohlasu jsem už příliš nečekal, ale takovejhle scénáristicky chabej až chaotickej výsledek mě teda zaskočil, dvě sinější hvězdy. 3. SÉRIE: Do osmýho dílu, kdy je občas na scéně Vadic super podiváná, a to i díky tomu, že Amanda Plummer sakra dobrej kus práce. Finále už bylo se svojí divně vystavěnou až přiblblou borgskou zápletkou o poznání slabší a nabídlo jen pár fakt dobrejch scén (za všechny hlavně komplet TNG posádka na původní Enterprise). Jednu chvíli se zdálo, že je solidně našlápnuto na silně emotivní až osudovej závěr (kterej by si miniálně Picardova postava fakt zasloužila), nicméně všechno nakonec sklouzlo do klišoidního happy-endu, což mě dost zklamalo. Prvních osm dílů bylo silně nadprůměrnejch, finále ale nakonec skončilo v nepříliš zajímavým průměru. I tak bych ale řek, že jde o nejlepší sérii, byť je jen o trošičku lepší než ta první série, čtyři slabší hvězdy.

Smrtící ticho (2020)

Vcelku fajn podivaná s pár postavama, která vedle nepříliš okoukanýho (ale schopnýho) castingu zaujme hlavně atmosférou. Ta si nezadá se severskýma bijákama a pěkně jí dotvářej barevný filtry společně s výpravou. Příběh sympatickej průměr, jen závěrečná pointa, resp. motivace lesního vraha, mi přišla poněkud zvláštní (neměl se spíš teda zaměřit na ty dospěláky?). Ale co už, napětí bylo i přes menší porci akce dostatek, stopáž tak akorát a nuda fakt nehrozila. Solidní žánrová jednohubka a prostě takovej ten ideální film na volnej večer, kterej nikoho neurazí. A v neposlední řadě tohle dílo řadim mezi důkazy, že k sympatickýmu zážitku a výsledku fakt neni potřeba velkej rozpočet.

Chůva na zabití: Krvavá královna (2020)

Zatimco předchůdce se dal ještě jakž takž brát aspoň trochu vážně, pokračování má podobu hodně ujetý hororový komedie. Začátek mě vcelku bavil včetně crazy postaviček ve vedlejších rolích (psycholog nebo policajt). Až jsem si řikal, že se měl McG na pokračování původního bijáku vykašlat a radši točit teen komedii o panicovi a loserovi ze střední školy, kterej se ztratí, přičemž po něm pátraj (zhulený) svérázný rodiče. Rádoby hororová část s ujetejma vrahama už mě s výjimkou několika dobrejch hlášek fakt nebavila. Poněkud chabá hororová komedie, ve který je akce a napětí téměř o ničem a jen občas zafunguje nějaká ta zábava, dvě slabší hvězdy.

Westworld (2016) (seriál)

1. série: Na vizuálu, castingu nebo výpravě je vidět, že se vůbec nešetřilo a finance byly v tomhle směru správně investovaný. Původní film jsem neviděl, ale i přesto si dovolim říct, že jde o hodně originální seriál. Samotnej koncept s hlavním námětem jsou fajn, moje nadšení však trochu zmírnilo pomalejší tempo vyprávění. Skutečně strhující a napínavý jsou poslední dva díly a občas jsem si řikal, jestli neni téměř hodinová stopáž na díl trochu nadbytečná. Tvůrcům se ale podařilo mě překvapit většinou twistů, ačkoliv si myslim, že bylo samotný finále zbytečně překombinovaný. Uvidíme, co přinesou další série, čtvrtá hvězda za vizuál a casting. 2. série: Vítám, že přibylo akce, nicméně i tak nebyla o hlušší místa a mnohdy zbytečný dějový odbočky nouze. Taky už trochu začínám být unavenej ze stylu vyprávění v několika časovejch rovinách a celkově se mi zdá, že v celym příběhu začíná být pěknej guláš. Bohatě by mi stačilo, kdyby se druhá série věnovala jenom rekonstrukcím událostí od vzpoury ve Westparku po nalezení zmatenýho Bernarda v moři. Mám teda vcelku smíšený pocity a první série byla přece jenom o něco zajímavější, tři silnější hvězdy. 3. série: Třetí série už má s Westworldem pramálo společnýho a změna směrem k utopický konspirační scifi mě teda vůbec nezaujala. Nelíbil se mi moc ani vizuál nebo hudba. Nový postavy převážně nezajímavý a vážně už jsem hodně unavenej z neschopný ochranky / policie / zásahovky, který se nechaj ze strany výtvorů v podstatě dobrovolně střílet, což je už fakt do očí bijící. Nechápu, jak může být vyprázdněná třetí série bez zajímavějšího nápadu nebo momentu líp hodnocená než druhá, dvě silnější hvězdy.

Occamova břitva (2012) (TV film)

Ze začátku slušně rozehraná podivaná, u který se v druhý půlce začíná objevovat jen málo uvěřitelný chování určitejch postav (zejména románek pani Vavruškový nebo detektiv Mareš, kterej si zpověď Vavrušky nechá pro sebe). Otevřený konce nemám rád, ale tentokrát k němu budu shovívavější, protože ho beru jako tvůrčí snahu o zdůraznění morálního dilematu, kterym se snímek zabýval (tj. ať si závěr každej domyslí dle toho, jak by se sám zachoval). Po technický stránce nic dechberoucí (zpomalovačky byly hodně otravný), nicméně je zase třeba ocenit, že se někdo v rámci český (a dokonce televizní!) produkce pustil do thrillerovýho žánru. Hlavně za tuhle odvahu a vzhledem k poměru cena / výkon ucházející výsledek třetí hodně slabá hvězda.

Tenet (2020)

POZOR SPOILERY Nolanův nápad inverze spolehlivě funguje a hlavně je všechno pěkně přehledný do chvíle než jsou invertovaný sami hlavní hrdinové. Jejich první inverze jsou ještě taky fajn, zejména v momentech, kdy potkávaj sami sebe a člověk má možnost sledovat už odehraný scény z "invertovanýho" pohledu. Finále už je ale jeden velkej chaos, kdy asi ani nemá smysl snažit se nad zákonama inverze přemýšlet a obávám se, že při detailním rozboru by se zjistilo, že logickejch nesrovnalostí s blížícím se závěrem značně příbývá. Škoda, že je výsledek takhle chaotickej a nekoná se navzdory "komplikovanějšímu" námětu přehlednější, komplexnější a uhlazenější podivaná jako v případě Počátku. Tohle je sice zásadní, ale zároveň společně s trochu uloudanou první půlkou jediný mínus celýho bijáku. Atmosféra byla fajn, akce je díky inverzi hodně zajímavá a technická stránka je dost vypiplaná, jak je u Nolana zvykem. Určitě dám v blízký budoucnosti ještě jednu projekci, po který třeba kvality Tenetu ocenim ještě o něco víc (samozřejmě se může stát i opak). Čtvrtá slabší hvězda za atmosféru, originální námět a (díky tomu) super akci.

Grandhotel Budapešť (2014)

Wes Anderson si jede jako vždycky svoje, takže o barvičky nebo zvláštní postavičky v podání známejch herců velká nouze neni. V minulosti mě ale Anderson párkrát příběhem nebo stylem humoru moc nenadchnul. Tentokrát se mu to ale vcelku povedlo. Padne pár hlášek, objeví se černej humor a určitá ujetost je spíš zajímavá až zábavná než divná až trapná. Že bych biják posílal do místní TOP 300 fakt říct nemůžu a ani s červenym hodnocenim se příliš neztotožňuju, ale dokážu ho bez problémů akceptovat. Za mě sympatická žánrová jednohubka, který dávám třetí silnější hvězdu zejména za originalitu a casting.

Le Mans '66 (2019)

Biják má svoje nesporný kvality, ať už jde o herecký obsazení, filmařinu nebo dobovou atmosféru. Ale jeho zdejší umístění v TOP filmech (ještě k tomu v TOP 100), fakt nerozumim. Za sebe jsem v něm z hlediska příběhu a scénáře nenašel nic strhujícího z čeho bych si sednul na zadek. Všechno bez jakýhokoliv momentu překvapení směřuje tam, kam má (i když nečtete dopodrobna distirbutorskej popisek a skutečnej příběh neznáte). Naopak jsem občas trochu nesvuj koukal na hodinky, teda s výjimkou finále na Le Mans, který se fakt povedlo. Ono teda všechny scény s autama byly minimálně po technický stránce hodně dobrý. Za mě tři silnější hvězdy a pokud jste fanoušci starších sportovních aut a (nebo) máte rádi životopisný bijáky z dob minulejch, přidejte si k mýmu hodnocení jednu hvězdu.