Stíny horkého léta (1977)

Baladický příběh zasazený do horského prostředí vypráví příběh horala Ondreja který jednoho dne přijede domů z práce a zjistí že se v jeho chalupě ubytovalo 5 banderovců a drží v šachu jeho rodinu. Nejprve Ondrej poslouchá jejich požadavky a dělá vše proto aby odešli a nikomu nic neudělali. Psychický nátlak jak ze strany rodiny tak ze strany ozbrojených mužů ale donutí Ondreja k statečnému ale zoufalému činu. No víc prozrazovat by nemělo cenu. Když ještě přičtete skvělou dramatickou hudbu Zdeňka Lišky vychází z toho jasných 5 hvězdiček.

Africká Královna (1951)

Sice starší ale pořád kvalitní dobrodružný snímek od Hustona. Nebýt ale Bogarda v hlavní roli nevím jak by to dopadlo. Ta ženská mi tam vůbec neseděla.

Nebe (2002)

Určitě nejlepší Tykwerův film....

Příliš dokonalá podoba (1988)

Já nevim, na mě to působilo jako až moc prodlužované a rozvleklé silně psychologizující drama. Herecké obsazení bylo skvělé, zápletka a děj taky. Ale trošku to v druhé polovině nudilo. A na Cronenberga málo brutálních scén. Ne že bych si v nich liboval !!!

Sny Akiry Kurosawy (1990)

Surreálně zfilmované sny ve stylu haiku. K žadné povídce nemám nejmenší připomínky. Od krásných třeba s liškou přes trochu naivní (van Gogh) až po drsné postapokalyptické vize. Nádhera. Nejsem zvyklej u Kurosawy na barevny snímky ale tady určitě neudělal chybu protože bez barev by to určitě nebylo ono. Záběry rozkvetlých luk a duhou prořízlého nebe byly naprosto hypnotizující a neuvěřitelně náherny.

Adaptace (2002)

Hlavním ředstavitelem tohoto filmu je scénárista Charlie Kaufman.Jelikož nemá nouzi na pracovní nabídky(díky uspěšnému filmu V kůži Johna Malkoviche) přijme adaptaci non-fiction bestselleru Susan Orleanové Zloděj orchidejí.Protože jde však o velmi složitou a ne klasicky přehlednou knihu, dostává se scénárista do problémů, které přerůstají v tvůrčí krizi.Situaci nezlepší ani Charlieho dvojče Donald,který bratrovi neustále fušuje do řemesla.Navíc začína scénárista cítit čím dál větší platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi a čím dál víc se propadá do bezedné propasti svých nenaplněných citů a rostá adaptace se mění v příběh o scénáristovi který znovu nalézá svou inspiraci a chuť k životu a k práci.

Andaluský pes (1929)

"Motivem tohoto kraťoučkého snímku je vztah muže a ženy,jejichž láska je prostoupena šílenstvím,fatalitou,erotikou,smrtíJinak jde ale o sled děsivých surrealistických vizí a obrazů,které na sebe vlastně vůbec nenavazují.Tento film demytizuje mravní společenské kodexy, sexuální tabu a objevuje hlubiny lidského podvědomí. Necelých 17minut je naplněno horečnými vizemi, agresivitou, flustrací a fantasmagorickými výjevy. " „Cílem bylo odmítnout každou myšlenku či obraz, které by měly nějaké rozumové, psychologické či obecně kulturní vysvětlení. Otevřít všechna okna do iracionálna. Uplatnit jen ty obrazy, které na nás zapůsobí a nevyžadují si zdůvodnění, proč se objevily“. (Luis Buňuel) Co dodat.... Zásadní film a jedna z prvních ukázek filmové avantgardy a rebelie

Černá kočka, bílý kocour (1998)

No fiiiiiha. To byla jízda. Kusturica si mě tímto filmem naprosto získal. Cikánská komedie plná zvláštních lidí dělajících hoodně zvláštní věci. Musím ale říct že to dělají hrozně vtipně a po celou dobu jsem se musel smát protože takovou komedii jsem ještě neviděl. Sice to asi nesedne každému ale je to opravdu sranda :)

Amélie z Montmartru (2001)

Filmová pohádka plná optimismu, radosti a vtipných situací. Občas ale i trochu smutná. I přesto vynikající oddychovka která krásně zpříjemní večer.

Korida lásky (1976)

Něco v tom pornu artovýho a uměleckýho určitě bude akorát hodně hluboko skrytý....