Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Spolu s Vězněm z Azkabanu pro mě nejlepší díl. KONEČNĚ dostal víc prostoru Severus Snape, pro mě jednoznačně nejoblíbenější (asi z důvodu nejednoznačnosti či záhadnosti) postava celé ságy v podání jedinečného Alana Rickmana. Děj a jeho spád a atmosféra vůbec nejsou špatné, oproti jiným dílům by se dalo říct, že i výborné. Hermiona vyrostla v pěknou babu a Ron už začíná chápat, že by byla škoda nechat ji plavat. A Harry? Tradičně o hovně. :-)

Umělec (2011)

Velké, veliké bylo mé očekávání a natěšení, dokonce jsem se vydal do kina vzdáleného více než spousta jiných kin, abych snímek mohl vidět na velkém plátně. Leč bohužel očekávání zcela naplněno nebylo, ovšem že by bylo zklamáno, to taky říct nemůžu. Jedinou, i když bohužel velmi podstatnou, vadou na filmu je jeho chaboučký scénář, který by dokázal napsat i podprůměrný student 1. ročníku filmové akademie. K ostatnímu nemám výtek, ba naopak. Jean Dujardin je ve své roli absolutně dokonale fantastický, zaslouženější Oskara snad ani být nemohlo. Stejně tak mě okouzlila i Bérénice Bejo, a to nejen svou zvláštní osobitou krásou, ale i herectvím. Hudba nádherná a skvěle ladící s děním na plátně, pejsek rozkošný, vtipný a především skvělý herec. :-) Sečteno podtrženo, moc pěkný zážitek, ovšem bohužel pravděpodobně nepříliš trvanlivý.

Na špičce celerové příšery (1979)

No tohle bylo až moc krátkometrážní a vlastně o ničem. Dvě hvězdičky za závěrečnou zubařovu hlášku.

Vincent (1982)

Krásně temný kraťas, skvěle zrýmovaný. Už zde nám ukazuje, co bude ústředním tématem celé jeho další dosavadní tvorby - fantazie. Bodejť by ne, když ta jeho snad nezná mezí. :-)

Frankenweenie (1984)

Byl jsem naprosto dojat, nepamatuju si kdy naposled tak moc. Nevím proč a nevím jak to Tim Burton udělal, ale byl. Edit 17.3.2014: No a i napodruhé po několika letech mě tenhle krátký film dokázal dojmout v podstatě úplně stejně, jako když jsem ho viděl poprvé. Tim Burton v jedné ze svých nejčistších podob, kterou mám tak rád. Krásný filmík. (SD, orig.)

Slepice a kostelník (1950) odpad!

Po zhlédnutí tohoto filmu jsem zvažoval, jestli se nepůjdu vyblejt. Naprosto šílené a nevím jestli Burianovi vyhrožovali smrtí nebo co, ale tu roli, co tu hrál, musel vzít snad jen pod touhle výhružkou. Rozepisovat se o tom filmu dál nebudu, nerad bych měl zas návaly zvracení...

Milk (2008)

Solidně natočené životopisné drama, které bylo dostatečně vyvážené, zaměřené na konkrétní věc bez zbytečných odboček. Navíc opravdu zajímavý exkurz do poměrně nedávné historie USA, která opět ukazuje, že Američané určitě nejsou žádný vyvolený národ hodný ve všem následování. Ovšem na ty 4 hvězdičky ho vytahuje až Sean Penn svým excelentním hereckým výkonem.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

O něco lepší než předchozí díl, ale vzhledem k tomu, že Vězeň z Azkabanu má ode mě 4 hvězdičky, tak Fénixův řád víc jak 3 dostat nemůže, ačkoli to jsou spíš lepší 3. Ve chvíli, kdy už je jasné, že je You-know-who zpátky, bych čekal od Harryho a vůbec od všech nějakou razantnější akci, té se bohužel dočkáme až na konci a navíc opět odfláknuté. Je to částečně vina předlohy, částečně i tradičně toporného Radcliffa, v jehož podání si Harryho odhodlání musí člověk domyslet. Plusy za nechutně odpornou Dolores Umbridge, za H. B. Carterovou, Lenu a za celkem věrohodnou atmosféru postupující beznaděje protkanou skvělým představením Freda a George. :-) Mínusy za už výše řečené a některé dějové nedotaženosti (např. věštba). Celkově 3 hvězdičky, ale škoda, potenciál na 4 tu byl určitě.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Ohnivý pohár má poměrně kompaktní děj, což je plus oproti jiným dílům. Ovšem je zde spousta jednotlivých nedostatků, které výsledný dojem kazí, a to i když nepočítám Patizóna :-). Nevím, jak přesně to je v předloze, ale ve filmu mi chybí nějaké trochu hlubší zasvěcení do vztahů, např. vysvětlení, proč byl Ron tak naštvanej na Harryho. Určitě by se to tam vešlo místo předlouhého plesování. Docela odfláknuté mi přišlo i soutěžení v "životu nebezpečných" disciplínách boje o Ohnivý pohár, navíc disciplíny samotné mi přišly docela ujeté a plné rádoby WTF momentů. No abych jen nekritizoval, plusem je přítomnost Brendana Gleesona a aspoň trochu dramatický závěr. Průměrné 3 hvězdičky.

On a jeho sestra (1931)

Musím říct, že mě tento film v žádné své části přehnaně nenudil ani neotravoval, což se nedá říct zdaleka o všech filmech s Burianem a obecně o prvorepublikových filmech. I když se nejedná o nic převratného, tak Anny Ondráková je sympatická a zábavná a celkem v pohodě udrží film na 3hvězdičkovém hodnocení.