Králova řeč (2010)

Skvělý film, u kterého jsem hodně váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Nakonec převážilo rozhodnutí udělit čtyři, protože některé pasáže byly mírně utahané, ale herecké výkony - to je úplně jiný příběh. Famózní Colin Firth, vynikající Geoffrey Rush, skvělá Helena Bonham Carter. A u závěrečného projevu mi zvlhly oči, svobodně to přiznávám.

Tvář vody (2017)

Jakože ano, je to vizuálně moc pěkné (nic jiného bych od Tora ani nečekal), roztomilé a romantické a první půle filmu šlape poměrně dobře. Ovšem od druhé půlky už je dějová linka dost předvídatelná, značně naivní, záporák plochý a postavy se chovají...no zkrátka podivně. Samotný konec se snaží působit na emoce, ale minimálně v mém případě mu to příliš nevyšlo, nebylo to za mě úplně povedené finále. Na druhou stranu herecké výkony byly fajn, obzvláště Sally Hawkins hrála až překvapivě uvěřitelně. Soundtrack byl potom vyloženě výborný. Celkově nejsem nespokojen, ale ani uchvácen. Takových solidních 60-65%.

WandaVision (2021) (seriál)

Po shlédnutí celého seriálu ve mě převažuje spokojenost. První epizody se mi líbili nejvíc, ten sitcom styl, nevědomost, tajemno a místy opravdu mrazivá atmosféra mě opravdu bavili a říkal jsem si, že Marvel se konečně přestal bát vykročit do pro něj neprobádaných vod a zkusit jiné pojetí projektu. Posledními epizodami už to ovšem částečně získalo zpět klasickou jednodušší formu, na jakou jsme u MCU zvyklý. Ne, že by to bylo špatné, jen se mi to líbilo už trošičku méně. Herecké výkony jsou výborné. Obzvlášť jsem velmi potěšen Paulem Bettanym, protože lepšího Visiona jsme v MCU ještě neměli. Se samotným finále jsem vlastně víceméně spokojený. Spoustu našich odhadů a teorií se nevyplnilo, ale to přece není problém tvůrců, ale jen náš a našich přehnaných očekávání. Střetnutí Vision X White Vision se mi velice líbilo, nejvíce pak ta filozofická rovina. Navíc WV dostal zpět své vzpomínky a v MCU bude tedy mít budoucnost. Dost možná se jeho a Wandiny osudy v budoucnu znovu propojí. Co se týče vyústění a samotné Scarlet Witch - mohlo to být lepší, ale na stranu druhou i mnohem horší. Jen mi stále nedochází, v co se tedy Wanda vyvinula. Bude záporák, klaďas nebo čistě šedá postava? Ohledně emocí - asi v pohodě. Loučení s Visionem mělo svůj emocionální náboj a ačkoliv slzička neukápla, minimálně spokojený úsměv tam byl. Celkově bych celý seriál hodnotil asi na pěkných 80%, líbilo se mi to.

Mandalorian (2019) (seriál)

Vše, co od Star Wars očekávám a co jsem očekával od sequelové trilogie, to vše mi dal až Mandalorian. A nemám vůbec problém, že některé části jsou mírně epizodní (obzvlášť v první sérii), naopak odklony od hlavního příběhu příjemně doplňují charaktery hlavních postav a posilují jejich osobní chemii. Jsem nadšen, plný spokojenosti a radosti. Takové pocity jsem naposledy cítil při sledování původní trilogie a snad ještě při Pomstě Sithů. Paráda! Po prvních dvou sériích jasných 100%!

3Bobule (2020)

Nostalgická tečka za životem a kariérou Václava Postráneckého. Celý příběh vlastně není dobrý, spíš plytký a rozháraný, včetně v podstatě absentující zápletky. Ale ve výsledku mi to vlastně tolik nevadí. Záběry z nádherné Pálavy jsou krásné a jako taková symbolická tečka to vlastně tak nějak funguje. "Dvojka" byla stále o dost horší.

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Hořkosladké životní svědectví Davida Attenborougha, který ani ve svém neuvěřitelném věku stále nevzdal boj a naději za změnu uvažování lidstva a návrat k souladu s přírodou.

Lajna (2017) (seriál)

První série byla velmi dobrá. Kvalitní humor, hlášky, patřičná dávka nadhledu a hlavně výteční Langmajer a Vagnerová. Druhá série šla bohužel s kvalitou dolů, obzvlášť její první polovina, kde humor mnohdy i balancoval na hranici až parodické trapnosti. Druhá půlka byla o level lepší a podařilo se jí získat si zpět mou pozornost. Přesto šlo hodně vidět, že některé pasáže byly příliš uměle natahované. Jako celek slušný internetový seriál, u kterého jsem se poměrně dobře pobavil a pokud by se našla zajímavá zápletka, asi bych se nebránil finální třetí sérii.

SuperStar 2020 (2020) (pořad)

Musím říct, že letos to byl jeden z vůbec nejslabších ročníků. Samozřejmě na tom má velkou vinu Covid-19, který soutěž prakticky "vyplenil", obral o několik kol, obral o živá vystoupení před plným hledištěm a tím pádem i o celkový feeling. Ale nejen z tohoto důvodu byl ročník za mě slabý, ale i kvůli porotě a účinkujícím. Začal bych tou porotu. Habera je stálice a k němu nemám nic. Marián je super týpek a také mi vůbec nevadil. Co se týče Moniky Bagárové, tak já její tvorbu sice vůbec nemusím, ale není mi nijak nesympatická a hlavně je to zpěvačka, takže nemůžu říct o její účasti v porotě ani popel. Co je za mě už smutnější element, je začlenění moderátora a hlavně HEREČKY. Jak mohou takto nekompetentní osoby rozhodovat o osudu zpěváků a vůbec hodnotit zpěv? To máme tak málo slušných hudebníků, že musíme sahat k takovýmto řešením? Nemyslím si. A co se týče samotných účinkujících, tak určitě nemohu říct, že by nikdo neuměl zpívat (a sám zpívat neumím, takže ani nemám právo někoho soudit), ale minulý ročník (2018) se mi prostě zdál o 100% lepší a plný kvalitnějších umělců. Samotná finálová trojice byla výborná a vítězka si myslím svůj titul zasloužila. Ale pokud bych to měl porovnat z tou předloňskou, tak u mě vítězí na plné čáře právě ona. A kdybych měl svým skrovným názorem porovnávat celou nejlepší desítku, tak je to za mě neskutečně obrovský kvalitativní rozdíl a i umělci z předloňské dvacítky (tedy ti, co se ani neprobojovali do TOP 10) se mi líbili daleko víc, než mnozí z letošní TOP 10. Ale vždycky se prostě neurodí (nebo to je prostě jen mými osobními preferencemi), s tím se nedá nic dělat. Mohu jen doufat, že příští ročník už neovlivní žádná pandemie, že se zase přihlásí dostatek kvalitních umělců a hlavně že se producenti nad sebou zamyslí a porotu obsadí opět jen kvalitním materiálem z branže.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Kde je Síla? Kde je osudovost? IX. epizoda je pro mě pouze skvělá CGI podívaná, která ale naprosto postrádá jakýkoliv příběh a pospolitost. Jediný pochopitelný a jakž takž fungující vztah je ten mezi Benem a Rey, jinak nic. Nemám absolutně chuť rozpitvávat jednotlivé sekvence a nelogičnost celé hlavní zápletky, protože se prostě cítím okraden a podveden. Tohle není Star Wars, tohle je jen komerční a hnusná parodie na srdcovou osudovou záležitost, kterou nám kdysi dal George Lucas. I prequelová trilogie, ve stínu té nové, ztrácí své chyby a ode dneška jí budu ctít jako skvost. Jsem zklamán, hrozně zklamán.

Statečné srdce (1995)

Srdcová záležitost a naprostá zaručenost potoku slz ve finálových scénách.