Božská Florence (2016)

V porovnaní so snímkom Marguerite je toto o niečo zábavnejšia a výživnejšia záležitosť. Námetovo je to zaujímavé a v rámci možností aj správne dejovo dotiahnuté. Film vám relatívne rýchlo ubehne, ale nemožno hovoriť o nejakom zázraku. Taký priemer v rámci žánru. Streep a Grant fajn. 55 %

Ben Hur (1959)

Keď sa povie výpravný film, tak si predstavím Ben Hura. Koncom 50-tych rokov musel byť toto filmový orgazmus so všetkým, čo k tomu patrí. 3 a pol hodinové dobrodružstvo, pri ktorom sa v podstati ani na minútu nenudíte a charaktery sú krásne vykreslené do najmenších detailov. Spojitosť s príbehom Ježiša Krista tomuto snímku jednoducho dáva minimálne jednu hviezdu navyše a to spracovanie bolo jednoducho bravúrne. Samozrejme, dá sa tomu vytknúť už zub času a vizuálne efekty na úrovni dnešného déčka, ale tento film jednoznačne znamenal prelom vo svetovej kinematografii. Klobúk dole. 85 %

Legenda o Tarzanovi (2016)

Digitálne vypiplané dobrodužné béčko, ktoré sa síce jemne opieralo o predlohu, ale bolo na ňom vidieť, že to bolo točené zo ziskuchtivých dôvodov s cieľom vizuálne vypláchnuť mozgy masových divákov. Ono to v zásade nie je zlé dať tomuto legendárnemu príbehu nový šat, avšak dejovo to tvorcovia tak domrvili, že v zásade ten digitálny výplach len tak prešumel a náročnejší divák z tohto snímku nedostal veľa. Skarsgard slušná voľba a Margot ako vždy úžasná. Na jedno pozretie fajn, ale v zásade je to taký priemerný letný blockbuster. 60 %

Ben Hur (1925)

Takéto filmy jednoducho musia dosiahnuť svojho ocenenia. Toto bol asi prvý nemý veľkofilm, ktorý som videl a musím povedať, že aj napriek tomu, že dnes je to už vykopávka, v tom čase to musel byť filmový orgazmus a vidieť to na mnohých scénach, ktoré boli na nemý film skutočne premakané a nečudo, že právom sa tento film hrdí titulom najdrahší nemý film histórie. Prelínanie osudov Ben Hura a Ježiša Krista tomuto filmu dalo osobitý nádych a aj preto jedna hviezda navyše. 70 %

Tarzan (1984)

Keď sa povie meno Tarzan, okamžite si predstavím Christophera Lamberta, nakoľko jeho zobrazenie tarzanej reality bolo asi najdôveryhodnejšie, aké som kedy videl. Naozaj prepracovaný príbeh stvárnený naturálnym spôsobom, ktorým si jednoducho musel získať divákov. Lambert v podstate v jeho medzinárodnom debute so spoločným debutom krásnej Andie MacDowell. A Ian Holm neskutočný. Aj napriek značným dieram v deji a niektorým nelogickým lapsusom je tento príbeh jednoznačne najlepším prevedením Tarzana vôbec. 80 %

Ben Hur (1907)

Keďže som príbeh o Ben Hurovi ešte nikdy nevidel, povedal som si, že si pozriem najprv úplne prvú verziu. Táto nemá verzia spred 110 rokov mi ale skutočne nič nedala a musel som skôr tápať, o čo vlastne v tomto príbehu ide. Aspoň nejaká tá klavírna hudba by bodla, aby to trošku oživilo. Takže všetka česť týmto raným filmom, ale toto bolo takmer nepozerateľné. 20 %

Týpci a zbraně (2016)

Jonah Hill opäť presviedča o svojich kvalitách. War Dogs je sviežy akčný snímok, ktorý kĺbi komédiu a drámu dokopy a približuje svet nepoznaný, svet, o ktorom každý vie, ale nikto o tom nehovorí. Miles Teller slušný sekundant a Ana De Armas nádherná až hrôza. Celkovo teda tento snímok možno hodnotiť len kladne a je to určite jedno z tých príjemnejších prekvapení roka. 75 %

Tarzan the Magnificent (1960)

Posledný "starý" Tarzan, ktorý opäť prináša len opakované záležitosti v rámci tejto pradávnej série, avšak je o niečo dobrodružnejší a akčnejší. Gordon Scott sa s touto rolou rozlúčil obstojne a aj keď to bol len priemer v rámci žánru, pre milovníka dobrodružných filmov je to príjemná old school guilty pleasure. 55 %

Tarzanovo největší dobrodružství (1959)

Opäť nič nové pod slnkom. Aspoň sme sa vrátili z čiernobielej verzie opäť k farebnej a potešil aj cameo Conneryho, za ktorého dávam jednu hviezdu navyše. Inak ale stále len priemerná záležitosť, ktorá už vyslovene varí z vody. 50 %

Za láskou vzhůru (2016)

Celkom svieža francúzska komédia, ktorá pobaví na odreagovanie. Avšak je plná klišé a ani tie čachre-machre s kulisami nevyzerali vo filme veľmi vierohodné. Chcelo to ten dej ešte trošku viac rozvinúť a nie v takej tej americkej šablóne. Každopádne v rámci žánru fajn a Virginie je veľmi pekná. 60 %