Odstřelovač (2007)

Nevím jak moc je zde uvedená balistika toho odstřelování pravdivá a myslim si, že při důkladné analýze bych našel pár nevyvážeností ve scénáři. A taky mi začátek filmu přišel takovej.. prázdnej? - Naštěstí film nabere drive a mě se tajil dech. Vynikající akční scény.. vizuálně i režisérsky důkladně provedeny. Přestřelky jsou krvavé, nekompromisní a dost realistické. Jakmile dojde na nějakej ten osobní souboj, je sice krátkej, naštěstí Wahlberg tasí chvaty z Krav Maga, jež působí dynamicky, přesvědčivě a kontaktně. Potěšilo i několik tichých likvidací na ranči. Pak se najde nějaká ta honička v autech a myslim si, že na tu stopáž je akce tak akorát, pečlivě rozpoložená. Hudba pestrá a hned budu čmuchat po soundtracku, režie občas nápaditá a ve spojení s ambientní atmosférou se podařilo vyšachovat nudu. Lokalizace nádherné, vizuál fešáckej. Potěší i srozumitelný děj, spoustu kamufláže, napětí, improvizace a kreativity. Pokud se nějak odehrává konspirace, tak přesně takhle si jí představuji. Odstranit všechny, který se na tom podíleli, skrz média publikovat povrchní informace.. hereckej ansábl lepší bejt nemohl. Wahlberg přesvědčivej, nabušenej a věřil jsem mu všecko, má dostatek charisma na to aby takovej film utáhl - klidně bych bral pokračování. Michael Peňa mi moc zpočátku neseděl, naštěstí jsem si na něj zvykl a hraje přirozeně. Jeho počáteční pátrání, hromadění informací a poznatků mě bavilo sledovat, potí se během akce a díky tomu uvěřitelnému charakteru a jeho bohaté slovní zásobě, si mě získal. Danny Glover parchanta zahrál fakt svinsky, ale ten jeho chraplavej hlas mi docela trhal uši, uměl bych si představit někoho lepšího na jeho místě (rozhodně né Eminema :-), a i co se týče jeho bodyguárdů. Jsou zde i pěkné ženy! Rhona Mitra, na ní myslím po nocích a když chce, tak umí zahrát i skvělej výkon. Kate Mara je nádherná, taková nevinná žena, o kterou se chlap musí bát a pevně doufá, že Wahl vystřelí těm parchantům mozek z palice, jakmile na ní stáhnou pracky. Je zde ještě plno vedlejších postav, řadoví FBI agenti, které znám z různých seriálů a filmů.. potěší i ideální závěr, nic není uspěchaný a celej film se vyvíjel. U soudního líčení jsem se bavil a ten nejednoznačný verdikt mi přišel v tu chvíli optimální, pač závěrečnej masakr všecko vynahradí. Škoda, že není víc takovejch filmů. Chtělo by to alespoň ten sequel. Mno a jelikož takovejch filmů zas moc není, musím prokázat vděčnost plnou palbou.

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

SPOILERY: Spoustu áčkovejch akčních filmů může jen tiše závidět. Není moc takovejch, které vynikají v každé scéně. Celej snímek totiž funguje jako celek. Ať už se jedná o akční scény, dialogy, režii, muziku, kameru snímající pěkné okolí či fešnej vizuál. Nádherně komplexní film, kde každej fighter má svůj styl a ždíme ho na maximum. Pro mě je však numero uno Uri Boyka - bojové nasazení v ringu, nenechá soupeře vydechnout, bojuje na absolutní dřeň a ačkoliv muselo být pro Adkinse natáčení náročné - nedivim se prohlášení, že na tenhle film je nejvíce hrdý. On zde i hraje! Svojí postavu přirozeně procítil do kamery. "Bůh mi dal dar. Jen jeden! - Jsem nejlepší bojovník na světě. Celý život jsem trénoval a kvůli čemu? Musím dokázat, že za něco stojím!" / při tomto monologu jsem mě husí kůži, z jeho postavy vyzařoval naprostý respekt, ovšem už to není ten egoista ze dvojky. Boyka skutečně dospěl. Moc toho nenamluví, naštěstí má ostrý arsenal hlášek a pokud zrovna nevtípkuje, s kolegou Turbem řeší zajímavé filozofické věci a jejich dialogy působí nesmírně inspirativně. Vývoj Boyky je úplně logický, podá si se soupeřem ruku, pochválí jeho schopnosti, ale když vleze do ringu, rozjede brutální MMA s nadlidskýma kouskama k tomu. Opět, plno salt, otoček, kotoulů vzduchem... na druhé straně mě potěšil Marko Zaror, jež se mu vyrovná a v posledním boji upřednostňuje mé oblíbené Wing Chun. Turbo se sice nechytá na boxérský styl Chamberse, ale dost mi ho jeho charakter připomínal. "Boříš zdi. Jericho je dobré jméno.." choreografie bitek vytáhnutá na absolutní maximum. Režie je profesionální, nápaditá, určitě né linearní.. kadence střihů na sobě nestrhává pozornost a divák si vychutná každej chvat. Ačkoliv údery fakt nezapadaj, nepodléhejte zděšení.. reakce na každej úder je přesvědčivá, bitky jsou výbušné, dynamické a díky režii to vše působí kontaktně a nekompromisně. Dočkáme se aj nějaké krvavé přestřelky. Je zde i plno vedlejších postav... Italský hřebec, tedy trenér Turba, kterej je tlustej a nestačí s dechem při běhu do schodů, můj oblíbenec Gaga - "jsem vždycky na straně prachů" / při finále, kdy každej tleskal Zarorovi, on měl sklopenou palici a věděl jsem, že vše investoval do svého svěřence. Má výborný hlášky, baví mě jeho slizkej charakter a vlastně je to celkem v pohodě cápek. "Seru na cholesterol - z vítězství mám vždycky hlad!" / I záporáci mi přišli kvalitní, sám jsem měl chuť z nich "vykopat všechny ty sračky..." / Hudební motiv je nádherná, kytarová instrumentálka, která je zodpovědná za mnoho emocí, které ve mě film zanechal. Dál následuje několik písní Nathaniela Dawkinse (chybí mi Runnin), pestrej hip hopovej soundtrack a finále je teda fakt nářez - rekapitulace útrap a následné znovuzrození nemohlo bejt lepší.. "Davaj.. Boyka!" / Film prostě nemá žádnou chybičku a dovolim si říct, že se jedná o nejlepší arénovej snímek. "S dobrým kolenem, špatným, bez kolena.. pořád nejlepší zápasník světa. Hlavně když se naštveš.." / závěr mě úplně dojal... "šťastnou cestu!" / doufám, že čtyřka bude stejně kvalitní a Adkins bude hrát opět procítěného Boyku. Lepší bojovej film, kterej je tak komplexní, rozhodně nenajdete :-) "Improvizuj. Přizpůsob se. Překonej to!"

Neporazitelný II: Poslední zůstává (2006)

Arénovka snů! V promrzlém vězení se odehrávaj nelegální zápasy, ze kterejch tečou obrovský prachy. Námět je sám o sobě úžasnej a do úplnosti ho využil každej člen štábu. Co na tom, že vizuální stránka je odpudivá. Ta nese zodpovědnost za nekompromisní atmosféru, ze které proudí mráz po těle a ta špína kolem se divákovi zažere pod kůži. Bude trpět s hlavní postavou, bude se domáhat spravedlnosti, jakožto Ledoborec v hlavní roli. A bude se těšit na každej další souboj, jež na sebe nenechá dlouho čekat. Je vskutku nadlidské, co zde předvádí Scott Adkins.. takovej řetězec salt, kopů z otoček, kopů z nemožnej pozic.. fakt mazec!!! Všechna ta tetování co má na těle, sestřih, a ať si každý říká co chce, Boyka není tak povrchní arogantní šmejd.. už zde má určitý morální kodex, je vlastně férovej, pouze vůči ostatním vězňům zneužívá svojí dominanci. Ta se samozřejmě přenese do ringu a tam řádí jako neutichající smršť. Bojovej arsenál pestrej a pokaždé překvapí s něčim jiným. Na druhé straně Jai White, jehož postava se precizně a přesto přirozeně profiluje. Z egoisticky tvrdohlavého blbečeka se stane muž, kterej si pustí vězně k tělu, přijme věci tak jak jsou a začne i místním pomáhat. Jeho svalstvo mu pomalu ani neumožňuje se minout s ramenem Boyky - disponuje zajímavým boxérským stylem. Přesto jsem si nejvíce oblíbil armádní boj z blízka, kterej použil ve finále.. mix pák, loktů a zvedáků v jeho podání impozantní. Bitky jsou perfektně sestříhané, režie je špičková a souboje maj kurevskou razanci, cítil jsem každý úder na těle a choreografie se nedá s ničim srovnávat. Nathaniel Dawkins zase stojí za nadupanou hudbou. A dojde i na pořádné emocionální scény. Gaga je geniální postava.. nemám co vytknout, všecko je takové, jak má být.

Captain America: Občanská válka (2016) odpad!

SPOILERY: Pokrytecká, digitální, nesmyslná sračka. Jednička za moc nestála, ale měla skvělou retro atmosféru a ačkoliv akce byla na můj vkus moc přehnaná, bylo tam plno vynikajících vedlejších postav. Sekundární story Kapitána Ameriky obsahovalo špičkové MMA, perfektní postavy a úžasný děj, scénář nešel proti sobě a krásně to gradovalo - do uší navíc během akčních scén pumpoval pestrý, nadupaný soundtrack. Třetí díl je v nedohledu. Protože tohle je skutečně Avengers pt. III, s Kapitánem jakožto sólovkou to nemá co dělat. Je tu Bucky, je tu Rogers, je tu pár dobrejch bitek - a mezi tim pobíhaj, lítaj ostatní postavičky superhrdinů. Upřímně, analyzovat tuhle hovadinu nelze bez spoilerů. Postavy jsou úplně ploché a chovaj se jako naprostý kreténi. Například Černý Panter - líbil se mi jeho oblek, jinak ta postava chtěla se svým tatínkem mít partu okolo Rogerse pod dohledem, protože tihle Avengers spíš škodí světu, než aby ho chránili. A nakonec se od tohohle týpka v autě dozvím, že Černej Panter řádí v Africe už několik generací. Takže mi páni scénáristé chtěj tvrdit, že tenhle velmi morální člověk by rád omezil superhrdinství pač to není správný a sám pak poskakuje po rodné Africe v supr obleku, aby chránil lid, pač se to takhle dělá už několik generací????? Dále Rogers mele něco o tom, že už nadále nesmí nikdo zabíjet či ranit civilisty, jenže za sebou neustále zanechávaj šílenou spoušť.. jó, tady by byl jako doma Toreto se svou partou z garáže! Pak se rozdělí strany - nefandil jsem nikomu, protože se všichni chovali úplně nepřirozeně. Místo toho, aby našli kompromis pro všechny, tak se přesunou na letiště, kde si dávaj do držky a maj u toho rádoby vtipné kecy. Přitom nějakej zloduch plánuje jak sundá tuhle říši! Hlavně mě zklamal charakterem Rogers. Tam, kde ve dvojce z něj vyčnívala sebejistota a empatie, se zde chová jako ingorantskej blbeček, jež si musí prostě stát za svým a celej svět mu má ustoupit. Nedokáže nést za své činy zodpovědnost, ale to by nebyl hlavní problém - víc mě ohromilo OSN, které nějak světu neprospívá a začne kázat o tom, jak se má svět chránit. Prostě představte si naší kulatou Zem, na které žijí lidé v míru - na jedné straně vzniká parta všemocných kravaťáků, kteří nesou zodpovědnost za to, jaké zbraně vyrábí armáda.. kupříkladu tu žlutou sračku, co Grillo šlohl. Nabízí se tedy otázka, proč se takové zbraně vyrábí, když je jasné, že nějakej nebezpečnej zloduch se toho zmocní a tenhle koloser se bude neustále opakovat??? - Na straně druhé je parta Avengerů, kteří zřejmě nejsou schopni naplánovat pořádnou akci - to jsou samé super mega telefony, počítače a různé technologické píčoviny, ale boj se přesune do vysoké aglomerace, kde hrozí nějaká ta zranění, případně smrt civilistů. Nemůžou počkat až Grillo se svou partou odjedou někam, kde nebude šance ohrozit civilisty. A ještě to vše doslova pohřbí mladá bruneta, která ovládá magii a rozhodne se, že smete obří panelák plný nevinných lidí jen aby zabila nepřítele. Přitom to šlo udělat úplně jinak. Pak tam stojí s otevřenou hubou a dělá, jak jí užírá svědomí. Keptejn Rodržs tomu samozřejmě nasadí korunu oblíbeným citátem - "musíme počítat se ztrátami na životech!" - No abych dokončil myšlenku, tak tu kulatou planetu si spolu s OSN předhazují jako horkej brambor. Melou morální sračky, každej ví co je pro nás nejlepší a přitom to je jen horší. Po hodině a půl jsem toho měl kurva dost a byl jsem překrmenej. Nehledě na to, že zloduch o kterém se zmiňuji je totálně nevýraznej.. prostě takovej, aby tu nějakej vůbec byl. On celej film nedává smysl a protiřečí si. Akce je hodně, ale opět, digitální shit, několik fightů je tvrdejch, postrádám však pořádnou choreografii a když tam začli na tom letišti všichni lítat, musel jsem to přetočit, to nešlo... holt, i já mám své mantinely. Postavy na výjimky stojí za hovno. Jsou ploché, maj trapné kecy a působí otravně. Líbil se mi jen Ant-Man, ovšem takovej Spiderman je teda něco.. zlatej Garfield!!! Na nadšené recenze kašlu, místní hodnocení je směšné, jakožto u předchozích Avengerů. Toto se bude ždímat - neustále budou přicházet zlejší a zlejší zloduši a budou padat baráky, chcípat lidi. A banda blbečků za to bude zodpovědná a diváci si vychutnaj, jak jsou Avengeři nad věcí. Efekty i vizuál vypadaj pěkně, jenže mě to nic nedalo. Utrpení to sledovat!!! Další tupá recyklace, která se bude v dalším díle ignorovat, protože se pojede v zajetejch kolejí. Měl jsem radši chrápat dál, než vstávat kvůli tomuhle.

Jean-Claude Van Johnson - Pilot (2016) (epizoda)

Tak tohle bylo naprosto mistrovské. Precizní vizuální stránka, nádherné interiéry a špionážní linka mě nenechala chladným. Žán Kón Vám Dám to všem nandal. Při infiltrace té továrny to normálně vypadalo jako Splinter Cell. Hláškující agent, co uspává stráže a uklízí jejich těla. Při setkání s dvojčetem jsem se málem rozbrečel od smíchu! Do toho prvky se scénářem.. fakt mazec. Souboje maj vymazlenou choreografii, jsou tu jen dva, ale jsou vtipně pojaté a každej kop jsem si užíval. Furth na to ten cápek má!!! Jestliže budou potřebovat kaskadéra do filmu Splinter Cell, aby Tom Hardy, kterej údajně má hrát Fishera, nemusel dělat roznožku, stačí brknout Žánovi. Emocionálně to na mě zapůsobilo a tolik charismatu na rozdávání.. zde se cítí jako ryba ve vodě. Nikola Klec může tiše závidět!!! Chci celej seriál a podle mě by mohl bejt slušnej nápad vzít na feat třeba Lundgrena, nebo jiného "stájového" kolegu z 80's / 90's. O full house nepochybuju, tohle jsem neviděl naposledy.

Živý terč 2 (2016)

První půlhodina je výborná. Nezajímavej úvod je vystřídán arénovkou, ve které Adkins předvádí fantastický kopy a má proti sobě ideálního oponenta. Pak se dočkáme ještě několika undergroundovejch fightů v aréně a začne lov. Začnu akcí - byla slušná. Bitky jako takové maj skvělou choreografii. Zamrzí jen, že se neustále recyklují. Občas Adkins předvede slušný chvat, jinak to jsou samé pěstě a utne to fantastickým kopem z několika otoček. U některých bitek nechybí kontakt, ale pořád to není ono. Občas se objeví hodně nepříjemný zákrok, souboje jsou však dost umělé. Sem tam vyjde výměna chvatů, je však jasně vidět, že by NIKDO na Adkinse nestačil, musí zpomalovat a kontrolovat sílu úderů, aby nikomu neublížil. Myslim si, že různé kaskadérské kousky, jakožto pády z vejšek, či výborná roznožka proti motorkářům mu dali podstatně víc zabrat, než fighty. Zbytek akčních scén nestojí za nic. Scénář mi přišel hloupej. Například proč vyhodit sudy do vzduchu a upozornit na sebe? Adkins má kolem sebe dostatek výzbroje a nevyužívá to. Při "vloupačce" na břeh základny, mohl vzít nůži a potichu odstraňovat vojáky, to by bylo něco :-) hudba je supr a hraje neustále. Dialogy ujdou, některými prvky mi to připomnělo Undisputed... Adkins je jinak v cajku, ale herectví mu nejde. Boyku dokázal na kameru procítit, ale jakmile zde má hrát na emoce, nenápadně se do kamery směje a hraje vážná muzika. No páni! Navíc ty zpomalovačky byly fakt hrozný a směšný. Kneeper jako jedinej podal dobrej výkon, užíval si to a měl z toho prču. Já taky, bavil jsem se často na účet tvůrců. Mitra je sexy, ale mnohdy to s tou drsností přehání, zbytek mě vůbec nezaujal. JeeJa se předvede asi minutu proti Adkinsonovi a za chvíli konec. Akce je jinak přehledná a nejvíc se mi líbil první souboj v ringu. Ale režie jinak za moc nestála, přišla mi obyčejná. Film jinak není žádnou poctou prvnímu dílu, jen na něj odkazuje motorkama, námětem a to je vše. Chtěl jsem dát dobrou trojku, jenže zde byly ambice na mnohem zábavnější řezbu a mohlo to bejt lepší. Navíc nemám zapotřebí film znovu vidět a zdá se, že jediný kde Adkins naplno vynikne, je Boyka. Postavy nezajímavé, příběh nezajímavej, akce OK, režie obyčejná... tady neměl za co Adkins bojovat ;-)

Alvin a Chipmunkové (2015) (seriál) odpad!

Tupá sračka, vymejvárna. Otřesné dialogy a dokonalá ukázka toho, jak z jednoho dospělého udělat dětinského hlupáka. Radši si pustím ty dvě modelíny, co se furt řechtaj.

Ve jménu krve (2016)

SPOILERY: "Je těžké být tvým patronem!" - Mno aby né! Dohlížet na dědulu, kterej strávil dlouho let v base, chlastal, fetoval a potuloval se s gangem motorkářů, se nyní snaží žít jako dobrák, vlastní malinkej tetovací salón, žije v úplné říde a nic neví o své dceři. Jakmile se mu však ozve, tak namísto obrázků, začne týpkům tetovat do xichtu olovo, umí vytvořit explozivní koktejl z nášlapné miny a granátů, prohání se na krásné motorce a ještě v nadupanější káře, no a nechybí ani jedno ukouslé ucho. Mel Gibson je naprostej frajer a ani jeho staré kolena neskřípou. V bradě vypadá fakt drasticky, ale víte že neexistují lesbičky? Až totiž uvidí Gibsona bez brady, v obleku a kravatě, dáte mi za pravdu! S dcerkou se pošťuchují, dělaj si ze sebe srandu a tvoří spolu skvělou chemii. "Chlape, kde jste k ní přišel?" "Na zkurveným porodním sále, cucáku!" Dokonce jsem se dočkal i výhružného telefonátu, jež budí hrůzu díky chrapláku Gibsona. Dialogy úplně výborný! Přirozený, tam jsem nenašel chybu. Okolí nádherné a má to i dobré tempo. Akce krvavá, brutální, nekompromisní a nejvíce se mi líbila situace v autě. A opravdu jsem se nasmál, když začal Gibson řvát přes celou poušť "jooo, dostal jsem ho!! dostal jsem ho!!!" jeho dcerka je šukézní a hned bych jí pohňástal řízky. Chlapáckej film, tak musí bejt chlapáckej komentář. Za ty drobné, to stálo za to. Film má i nádhernej hudební motiv. Ke konci fungují i emoce. "A asi už nevím co dodat... asi jen, že DĚKUJU!"

Zběsilý útěk (2006)

Říkejte si co chcete. Lazar a Zběsilý útěk jsou nejlepší filmy Paula Walkera. Žádné FF. Zde předvádí špičkovej výkon a bavilo mě sledovat jeho emocionální výpady. Potěšil i fantastický Karel Roden, jež SPOILER odešel z filmu ve stylovém podání a krásná Ivana Milicevic, kterou znám z Banshee. Ani dvojce děcek mi nevadila, záporáci jsou odporný sráči a na tenhle mix žánru to lepší bejt nemohlo. Režie je teda skvost. Absolutní extra třída, kamerové úhly, pády, zoomování, střihy, barvy... úžasný, nemám slov. Každá scéna mi přišla fantastická a těšil jsem se, co dalšího ukuchtil Wayne Kramer. Akce moc není, ale je brutální, nekompromisní a plná gore. Jedná se o šťavnaté přestřelky, ve kterejch Rko dostává novej rozměr. Film je kurevsky dynamický a i některé nedomyšlené vsuvky odpustím. Ze scény, kdy jedna postava odhalí tajemství pedofilních rodičů se mi fakt zvedl žaludek. Závěr silně emocionální a srdce mi bušilo nepředstavitelným způsobem. Napínavé, špinavé, dravé, stylové, nekompromisní, sprosté... a celé dvě hodiny byly bohaté, bez chvilky nudy. STROP.

Odpíchnout se (1999)

Drama, které jsem nedokoukal. Dialogy o duchovnu, sebenalezení a tak podobně, mi jsou blízké a občas byla radost je poslouchat. Jenže film na začátku si stanoví své tempo a příběhová linie se absolutně nevyvijí. Prostě veškeré dialogy maj stejnou strukturu, jen se kecá v jiném prostředí při jiné činnosti. Hlavní herecké duo fajn, ale scénář moc netlačí na pilu a emoce zde nejsou. Chybí mi nějaké finále, cíl ke kterému by film směřoval. Hodina mi stačila, hodnotit nebudu.