Ray Donovan - Série 3 (2015) (série)

Musím krotit své nadšení, po dlouhé době jsem pocítil ten hřejivý pocit, kdy jsem se nemohl dočkat až přijdu domů, udělám čínu, rozdělám energetický nápoj a najdu si čas pro seriál. Třetí série prostě nemá chybu. O to více mne mrzí, že jsem dojel do finiše. Konečně tu jsou i pořádné akční scény, krvavé přestřelky, krátké souboje, kde Donovan předvede pěkné chvaty, bylo to napínavé a s chirurgicky-přirozenou přesností všechny dějové linky do sebe zapadají. Raymond Donovan už není takovým pokrytcem, dožene ho svědomí a začne uvažovat, že se všim praští a nejraději by holdoval životem, aniž by si ušpinil ruce. Jenže okolnosti ho nenechají vydechnout a chtě-nechtě musí dělat to, co umí nejlépe. Mickey si taky začal s Arménskou mafií, mnoho lidí přijde o krk a odnese to pochopitelně celá rodina. Ačkoliv fandím Rayovi, tak během sledování po celé dvě série jsem si říkal, že někdy přeci jen překračuje určité morální hranice a chová se vůči všem nefér. Proto vítám změnu jeho charakteru a konečná zpověď mne sundala po emocionální stránce. Třetí série jako taková nepostrádá důvtip, působí autenticky, vítám nesmírný příval napětí s perfektní hudbou a úžasnou vizuální stránkou, z barev a krve jsem se bahnil v nadšení. Finále nejsilnější za všechny tři série. Tvůrci budou mít co dělat, aby sami sebe překonali. Mno a jelikož jsem nadopován nadšením, tak uděluji absolute review! 10/10

Ray Donovan - Série 2 (2014) (série)

Kvalitní scénář a zejména perfektně vygradované situace, na 24 hodin to ještě nesahá, ale napětí zejména od druhé půlky téhlé série šrotovalo na maximum. Plno adrenalinu, takže mód tkví v tom, že Ray Donovan má před sebou dost problémů a vůbec se nezastaví, chlastá, furt někam jezdí a osud ho pořádně fackuje. Rodiné problémy, nedůvěra v práci, ve které už skutečně jde o život nejen jemu. Plno postav to schytá a u některých mne to fakticky mrzelo, potěšilo i celkem brutální finále, kde Donovan se utrhne se řetězu a pěkně nelítostně vyřeší své trable, naštěstí nechybí ani slušná porce humoru... například novej soused Drobek, se kterým Mickey tvořil supr chemii, spisovatel považující Donovana za bratra, ale nejvíc mne pobavil tanec ožralého Raymonda se synem po oslavě :-D, skvělá hudba.. co se týče akce, opět, pár úderů padne, pár výstřelů, je to brutální, krvavé. Jen finále mi až na linii Raye nepřišlo moc atraktivní. Potěší i slušnej vývoj některých postav (Bunchie, Terry) a spousta nováčků (agent FBI, poboční Mickeyho, i ten detektiv byl fajn a bavila mne i reportérka). Uvidíme co třetí série, ta druhá nedělá ostudu a bavil jsem se nadmíru i když konec mohl bejt atraktivnější. 9/10

Ray Donovan - Série 1 (2013) (série)

Díky vynikajícím hercům, barvitému scénáři a perfektní vizuální stránce je o zábavu postaráno. Jedná se o civilní krimi-drama s komediálními prvky, kde občas nám tvůrci naservírují realistické bitky a sem tam někdo dostane headshot. Tohle skutečně není o akci, nikam se nespěchá, veškeré dějové linky po první sérii pečlivě uzavřeny - všechno je přirozené a premisa o cápkovi, který žehlí problémy neschopných lidí a na ty svoje je zcela bezmocný, mne k seriálu magnetizuje. Škoda, že bitek není víc, i tak se ovšem nadmíru bavim a zejména Liv Schreiber jakožto Ray Motherfucker Donovan interpretuje famózní výkon spolu s Jonem Voightem (Mickey). Spolu vidět moc nejsou za to každá jejich vzájemná konfrontace je nervy drásající. Vůbec nezaostává ani rodina Donovanů (sebeničící Bunchy co furt chlastá, Terr a jeho "vztah" se sestřičkou, dcera, syn i manželka Raye) a naprosto žeru jeho parťáky (lesbička Lena, Izraelskej badass Avi). Potěší i správně démonický gangster Sully, hotovej automat na hlášky a vlk samotář od FBI, zasranej puntičkář, co Donovanům fakt zatopí. Chválím chytlavé soundtracky, přesto u mne vede instrumentálka, která hraje skoro neustále. Ohledně té akce, je Rková takže průstřely jdou vidět, bitky mají jednoduchou choreografii se složitými kryty, jsou kontaktní, bez střihů, realistické a dynamické - dost mi seriál připomíná Breaking Bad. Uvidím co nabídne druhá série, po první všecko šlape tak jak má, elegantní, emocionální, napínavé, syrové, autentické s charismatickým borcem, jezdící v luxusním autě a procházejícím skrz ty největší žumpy v LA. 9/10

Trumbo (2015)

Bryan Cranston vyměnil výrobnu drog za vanu, doutník a desítky listů, aby se svým scénáristickým umem podráždil Hollywood. Opravdu komplexní, životopisný film - jež se neštítí interpretovat i temné chvilky ze života Trumba a jeho pěkné rodinky. Není to na plné hodnocení, ale o Hollywoodu si myslím svoje a hlavně kvůli osobnosti Trumba, s tim hodnocením nebudu váhat. Funguje i dobová atmosféra filmu, interiéry, karoserie aut, užíval jsem si aj to neutichající napětí mezi utlačovanýma a všemocnýma. Jen mi některé časové linky přišli moc osekané (hlavně vězení) a hudba mi přišla úplně nevýrazná. Závěrečný proslov mě úplně dojal a přišlo mi to ideálně zakončené. Hlavně z Bryana jde masivní respekt, dokáže si omotat diváka, jako Kevin Spacey. John Goodman si však pro sebe nechal tu nejlepší scénu s pálkou - "Jediný co chci, tak prachy, koks a děvky!!!!" mno a po všech stránkách je film řemeslně, špičkově odveden. Tenhle žánr nevyhledávám, na druhou stranu bych s tim začít měl.

Veterán (2015)

Po dlouhé době jsem okusil další "Korejštinu" a převládá jednoznačná spokojenost. Na mě působí pomalu každej druhej film od Korejců prostě áčkově - ať už se jedná o zajímavé náměty, scénář, akční scény, vizuální stránku obzvlášť, uvěřitelné herectví, či neotřelá režie. Nevšiml jsem si žádného klišé, vůbec se mi nestalo, že by se dostavil pocit deja-vu. Zejména souboje mají zdatně odlišnou choreografii - ve většině jejich filmů, se nachází pouze ruční akce, zde nám tvůrci nabídnou prvky z MMA. Dynamické háky, boje na zemi, kde prim hrajou páky, plno zlomenin a nepříjemných úrazů, nekompromisní boční kopy a hlavně nechybí kontakt, jež se mísí s brutalitou. Nechybí ovšem ani mnoho komediálních momentů během bitek a vlastně humor má zde zdatnou roli. Neumím si představit tenhle film bez komedie. Né že by ta dramatická složka nefungovala, ale té srandě a absurdních volovin, kterejch jsem se dočkal, se to nevyrovná. Akčních scén jinak moc není - pár honiček (jedna car chase / pak v úvodu mezi kontejnerama), několik kratších soubojů a jeden delší na konci. Všecko nakopává i pestrá paleta hudebních instrumentálek, hudba se povedla na jedničku s hvězdičkou a hlavně je rozložená po celém filmu. Režie solidní, hlavně dokazuje, že na to aby byla natočena realistická bitka, není potřeba mít rozklepanou kameru a tunu střihů. Ale na to jsem od Korejců zvyklej. Hlavní hrdina sympaťák, má charisma, výborné hlášky - jeho výstupy mě bavili po celou dobu, bojové schopnosti ovládá, se zbytkem týmu tvoří úžasnou chemii (ať už je to kolegyně co furt kope do hrudi, hlavní vedoucí s ošklivejma pihama či nováček co stihl schytat bodnou ránu) - prostě každá kladná postava je super. Několik záporáků mě bavilo sledovat činama, krom toho hlavního - ten sice co se týče boje, nepotká konkurenta, ale je to arogantní blbeček a s tim jak umlátil psa, jsem mu přál jen to nejhorší. Jinak k páté hvězdici mi přišlo několik scén nevýrazných, hlavně ve středu filmu a linie s manželkou detektiva byla strašně krátká, což mě celkem mrzelo. Jinak si asi nemám na co stěžovat. Nuda se nedostavila, byl mi prostě dán další standart od Korejců a to už samo o sobě "smrdí" kvalitou. 8/10

Mechanik zabiják: Vzkříšení (2016)

Tempo filmu je tak naspeedované, až to celé šlo kolem mě. Za což viním první polovinu, která je čistě samoúčelná a mnoho prvků na mě působilo naprosto brakově. Stačí pár dnů a Statham je schopen se kvůli agentce, která pomáhá dětem v Africe, zavřít do Afrického Alcatrazu, nebo se zaháknout o bazén, kterej je ve vzduchu. Prostě jí vůbec nezná a klidně jí dá hodinky, které slouží jakožto jediná vzpomínka na jeho fotra. Profi zabiják najednou procitne a udělá všecko pro buchtu, která jen hezky vypadá a jak říkám, vůbec nic o ní neví. Nebo mi chtěj pětihvězdičkové komentáře uživatelů tvrdit, že by jste si vytvořili citové pouto k ženský skrz hyppísácká videa na internetu? Nehledě na to, že exploze jsou opravdu otřesné a režie těžce nezvládnutá. Střihy snad nenavazují, bitky působí dost uměle a až na pár slušných momentů absentuje i choreografie. Statham je navíc pomalej - musí se krotit, protože záporáci na něj nestačí ani v přesile. Potěší i pár slušných likvidací tlumičem, alá Splinter Cell - ale opět, jen občas vystříkne krev, Statham nemá od vlastní pistole zásobníky a od ochranky, které sebere samopal bez zásobníků, ty nosí běžně po kapsách. Stathama nikdo netrefí, záporáci čekaj až si zaleze za stěnu a potom začnou střílet. Pak tu jsou nějaké voloviny, jako třeba to s tou lanovkou a rogálem, zmiňovanej bazén a Statham se u všeho tváří, jako kdyby to nic nebylo. Všecko mu vychází, má to naplánované do každičkého detailu a nic se nemůže posrat. Celej film mi přišel strašnej, nudnej a prázdnej. Bylo to úplně o ničem. A nezachrání to ani fešné lokace a můj favoritní herec.

Den dobytí Bastily (2016)

Jsem nadšený. Ačkoliv akční scény jsou Rkové jen okrajově, přišli mi výborné. Ať už se jedná o souboje, jež maj skvělou choreografii a jsou dost strhující, či střílečky a naháněčky. Bitky jsou realistické, Idris Elba v nich působí přesvědčivě a nechybí jim ani dynamika, kterou umocňují střihy. Film je místy i hodně napínavej a herecké obsazení nezklamalo - fakt, Idris Elba by měl hrát ve více akčních filmech, charisma mu nechybí, respekt si získat umí. Madden působí inteligentně, hraje slušně a taková scéna v baru byla fantastická. Zaujme i dvojce ženských postav, velitel hlavního hrdiny i skvělej tým záporáků. James Watkins se viditelně snaží a režie není stereotypní, hudba mi taky přišla fajn. Pobaví i pár solidních hlášek a vtipný konec. Místy jsem uvažoval i o páté hvězdičce, pač z akčních scén jsem byl skutečně nadšenej, ale zas nebudu zbytečně nadhodnocovat. Budu si full house šetřit na případnej další akční zářez s Idrisem.

Jason Bourne (2016)

SPOILERY: Tohle byl můj poslední díl Bourna s Damonem. Přes kopírák - prostě to samé, co ostatní díly. Zejména Moby v titulcích působí dost nuceně. Příběh je o ničem, po hodině jsem film vypl a stejně se tam nic nedělo. Akce je hrozná.. bitky maj hodně divnou choreografii, jsou krátké a katastrofálně nasnímané. Střih nenavazuje, všecko vlastně se investovalo do ozvučení, zřejmě aby bitky působili drsně, jenže jakmile jsem neviděl jedinej chvat, tak jsem je sledoval bez většího zájmu. Prostě lze slyšet jak sklo praská, kosti se lámou, ale nic není vidět. Poslední fight v garážích má i příšernou choreografii a za nic nestojí. Film hlavně upřednostňuje i plno nesmyslů. Například, Cassel spěchá na střechu a ta hackerka v CIA dopředu určila trasu, po které Bourne na motorce pojede. Samozřejmě že po ní jel, vypočítali i přesnej čas za jak dlouho se tak stane. A jak smazat z USA soubory z počítače, kterej je v Berlíně? Napíchneme telefon. Nehledě na to, že Bourne stojí jak dřevo, mluví se CIA a musí počkat na zprávu, aby si uvědomil že k němu jede tým (ano, CIA má určitě týmy v každým koutě každého státu, kde Bourne je). Bourne je jinak nudná, plochá postava, Damon má stále jeden výraz a neustálé snímání jeho unuděného xichtu mi pilo krev. Cassel je jediné plus. A taky mě štve, že Odkaz je naprosto ignorovanej a vůbec CIA netrápí, že na druhým konci planety lítá Aaron Cross. A zřejmě CIA asi netrápilo, že Bourne stále je naživu a dokud se neukáže, tak ho nemůžeme najít, i když máme přístup ke každičké kameře, na každým teritoriu. Po hodině jsem to vypnul, Greengrass si může podat ruce s Megatonem.

Okrsek 13 (2004)

Nařachaná akční jízda, která nemá prakticky konkurenci. Film totiž má jeden zásadní prvek - parkour. Režie je prvotřídní, skvělá návaznost střihů a ani kamera nic nemrví. To co tam předvádí David Belle je úplně nadlidské a nikdy tomu nepřijdu na kloub. Jeho skills si budu pamatovat do konce života. Má zde i parťáka, Cyril Raffaelli interpretuje špičkovou choreografii. Bitky jsou drsné, kontaktní, dynamické a dostane se nám mnoho nepříjemných eliminací. Přestřelky nabídnou pestrou škálu zbraní a monstrózní ozvučení. Hudba nakopává film do jiných rozměrů, spousta hlášek je povedenejch a postavy na můj vkus dostatečně zajímavé a pestré. Filmu hraje do karet i ta špína kolem, exteriéry zasviněné hmyzem, plísní a potagované interiéry, kde se válej bouchačky a stráží jej spoustu noname drsňáků s pořádnejma prackama. Stopáž ideální a nuda je knock-outována různorodou paletou zábavnosti. "Voda, plyn, elektřina..." - Konec mě i maličko dojal. MÁSTRPÍS!

Bourneův odkaz (2012)

Recenze si stěžují na nepřehlednou akci. Já se dočkal přehledně natočenejch bitek, které jsou naprosto brutální a maj špičkovou choreografii. Úplně civilní, kontaktní a dynamické. Renner je ultimátní mašina, pracky mu trhaj triko, charisma z něj sálá a když se dostane ke slovu jeho Escrima, působí mimořádně přesvědčivě a špičkově improvizuje. Damona by si dal k snídani. Jen občas působil trošku zmateně, ale to jeho postava vyžaduje - kadence střihů je vynikající. Souboje jsou dost prostříhané (a třeba fight v uličce za nic nestál), ovšem třeba eliminace policajtů v laboratoři je do puntíku vychytaná. Film má i solidní herce a zajímavou atmosféru. Nevadila mi přestřelená stopáž - jen na můj vkus bylo soubojů málo a chybí nějakej fakt hlavní, proti určitému profi zabijákovi, jež tu není. Naštěstí si film jde vlastní cestou a příběh je hezky sestaven.