• Pohádka

Šepoty a výkřiky (1972)

Po celou dobu sledování filmu se vedle mě na kanapi ozývaly (snad k tématu) kvílivé šepoty a výkřiky. Zdá se, že mého chlapa klasika jménem Bergmann neoslovila. Ale to nevadí, mně to přišlo zajímavé.:-)

Domek z karet (2013) (seriál)

Kdyby mi někdo tvrdil, že budu se zaujetím sledovat 26 dílů politického dramatu, asi bych si významně poťukala na čelo. A ono jo. Pravda, rozjezd prvních dílů byl dost pomalý a já měla zpočátku problém rozeznat jednoho kravaťáka od druhého. Ale jakmile se člověk trochu vpraví do děje, už ho nepustí. Ačkoli i pár připomínek by se našlo. Třeba to, že apple není špatná značka, jsem taky tušila, nebylo mi to třeba připomínat v pomalu každém díle dlouhými záběry na jablíčko. Nebo to, že politika jde přes mrtvoly. Ani o tom jsem příliš nepochybovala, ale přišlo mi přitažené za vlasy, že i přes ty skutečné a správný padouch se neštítí umazat i vlastní ruce. To jsou ale jen drobnosti. Seriál určitě stojí za to vidět. Nedoporučila bych ho však každému. K jeho sledování je potřeba zabalit velkou dávku pozornosti a ochotu přemýšlet. Abych obsáhla úplně všechny nuance scénáře, myslím, že bych potřebovala ještě druhou projekci./// Po třetí sérii musím konstatovat, že seriál šel o příčku dolů. Je to neskutečně natahované, s mizivým napětím. Herecké výkony dobré, ale sám příběh jenom tak poklusává v kroužku a graduje až v posledních 3 dílech. Závěrečný zvrat s Claire působí nekonzistentně a je na něm příliš znát, že si připravuje půdu pro další sérii. Jejím sledováním si zatím nejsem jistá.

Casanova (2005)

Vůbec se mi do toho nechtělo, ale byla jsem příjemně překvapená. Příjemné, milé, bláznivé, dokonce ani nevadil očekávaný happyend. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale jo, dám čtyři, i když si je asi tak docela nezaslouží.:-)

Čistá duše (2001)

Hezký film, moc hezký. Snad až příliš.:-( Podle mého zachytil skvěle rozpolcenost duše schizofrenika, i když teda dost pochybuji, že by byl duševně nemocný schopen takhle pěkně svoje představy zkrotit a držet na uzdě.. I tak to na mě ale skutečně zapůsobilo. Méně už jsem ocenila chápavost a vnímavost okolí. Vlastně krom pár studentů karikujících Johna byli všichni tak citliví a tolik chápaví..... V padesátých letech? Bohužel mám s tím "vcítěním" jinou zkušenost a moc nevěřím, že by před 50. lety byli lidé rozumnější než teď, když se o téhle nemoci ví mnohem víc. To ale nic nemění na skutečnosti, že je to pořád velmi silný film, který stojí za to vidět. I když se neubráním pocitu, že kdyby ho natočili třeba někde na severu, nebyl by příběh sice až tak uhlazený a učesaný do pěkného culíčku, ale syrovější a ve svých emocích opravdovější.

Most (2011) (seriál)

Možná trošku překombinované. Pořád si říkám, proč by to pachatel dělal tak složitě a proč kvůli tomu, co naplánoval, připravil takovou monstrakci. Ale co, proč jít k cíli pěkně přímo po hlavní silnici, když existuje tolik možností, jak si cestu prodloužit? Každopádně jsou to jen šupiny na kráse. Seriál mě udržel po celých 10 dílů (1. série) v napětí, kolečka do sebe až na maličkosti (proč neměla Saga zbraň?) zapadala a líbilo se mi i nečernobílé vykreslení postav. Sagu jsem si vyloženě oblíbila (asi proto, že jsem ji viděla v původním znění, protože nyní _23/11_ když jsem ji náhodně zahlédla na ČT2, pochopila jsem, že Saga bez svého hlasu v dabingu, to je jako kdyby byl Martin bez koulí). A protože mám chladnou skandinávskou produkci ráda, neodpustím si poznámku: Chválabohu, že na severu si představují happyend úplně jinak než daleko za oceánem./ po 3. sérii: seriál si stále drží vynikající napětí, ale překombinovanost děje je čím dál větší. / po 4. sérii - v nejlepším se má přestat a to nejlepší už bylo, spletitost a množství postav pro mě už způsobily nepřehlednost a celkově mě víc zajímal příběh Sagy a Hendricka než nějaké nepřehledné vyšetřování.

Osvícení (1980)

Téměř vždy, když jsem se snažila dívat na adaptaci nějaké Kingovy knihy, po deseti minutách jsem telku s pocitem trapnosti zavřela. Tohle má atmosféru s minimem "strašících" prostředků dodnes. Jeden z mála filmů z osmdesátek, který i po pomalu 35.i letech neztratil to, co chtěl vlastně říct a pořád působí moderně a svěže.

Křídla Vánoc (2013)

A tak jo, začátek mě svou strojeností vylekal. Jo, měla jsem pár problémů s tím, kdepak se asi Tomáš sprchuje a jestli není cítit. Obdivovala jsem mladé paní, jak jsou otužilé, protože sama o sobě pochybuji, že by mě lákalo se v mrazu a zimě v maringotce svlékat. A ten kůň - kdepak asi Krajčo skladuje seno, když při boření provizorní stáje zbyla jen hrstka...... Jo, měla jsem pár výhrad, ale stejně mě nakonec tenhle film dostal. Souhlasím s POMO, že ke Křídlům vánoc člověk nesmí přistupovat s rozumem. Stačí se naladit a nechat se unášet. Takže přiznávám bez mučení, že se mi to líbilo.:-)

Nebudu mlčet (2017) (TV film)

Zajímavé téma kazí tak trochu rozplizlé nemastné neslané zpracování. Chybí víc kontroverznosti a větší hloubka.