Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Dlouho jsem odolával filmu, který je diváky zařazen v žebříčku nejlepších snímků všech dob na prvním místě. Nyní budu ještě dlouho odolávat plnohodnotnému komentáři, takže si dovolím uvést alespoň pár zajímavých myšlenek, které nekorunovaný král všech filmů přinesl: - Pracuj na svém životě nebo na své smrti. - Naděje je dobrá věc. Možná ta úplně nejlepší. A žádná dobrá věc nikdy neumírá. - Musím si připomínat, že někteří ptáci nepatří do klece. Jejich pírka jsou příliš jasná. A když odletí do daleka, ta vaše část, která věděla, že byl hřích je zavřít, se rozveselí. Ale stejně to místo, ve kterém žijete je potom mnohem prázdnější a jednotvárnější. - Na hudbě je nejkrásnější to, že ti nemohou vzít

Drive (2011)

Možná jsem čekal větší akční nářez s rychlejším spádem, ale výsledek zapůsobil snad ještě lépe. Nicolas Winding Refn mě donutil přemýšlet nad tím, kam až zasahuje filmařská genialita. Drive je totiž tak trochu "uměleckou záležitostí". Výtahová scéna je toho ostatně jasný důkazem. Ryan Gosling v hlavní roli splňuje účel tichého, ale zároveň vypočítavého a charismatického Řidiče na výbornou - závěrečná scéna ve mně vzbudila nefalšovanou radost. Drive je zkrátka film s hutnou atmosférou o... něco mezi novodobým superhrdinou, agentem a bezchybným závodníkem. Pro mě velké překvapení, po jehož zhlédnutí jsem byl navýsot spokojený. A co se hudby týče - tento styl neposlouchám, přesto mě dostal na plné čáře. Úžasný soundrack, který si ve volných chvílích rád pouštím.

Gran Torino (2008)

Clint Eastwood točí z lásky k filmařině a jeho rostoucí věk se na tom podepisuje jenom kladně. Gran Torino je komorně plynoucí snímek, pomalu nabírající na obrátkách. Už od prvních minut navodí zvláští atmosféru s notnou dávkou lidskosti. Clint předvádí výborné herecké výkony. Příběh o nevrlém staříkovi s velkým srdcem je skutečně emotivním zážitkem. Gran Torino jsem si moc oblíbil!

Bourneovo ultimátum (2007)

Celou sérii Bournea mám moc rád. Užasl mě už první díl. Třetí díl, tedy Bournovo ultimátum, je možná ještě o chlup lepší. Matt Deamon jako novodobý superhrdina funguje skvěle. Režisér Greengrass zcela vypiloval svůj um v akčním řemeslu a naservíroval nám moc zajímavý snímek. Naháněná na nádraží nemá chybu!

Senna (2010)

Dokument, co si zaslouží plné hodnocení a ještě se zařadí top snímkům? Proč ne, vlastně jsem to tak nějak očekával. Snímek totiž zachycuje život výjimečného člověka, jenž byl jedním z posledních, co dělali Formuli 1 královnou motorsportu. Já se bohužel nenarodil v té době, abych tehdy mohl prožívat Ayrtovou úžasnou, leč tragickou kariéru na "vlastní oči", takže jsem za tento dokument maximálně vděčný. Dobové záběry jsou uchvátné, moc hezky poskládané, a když k tomu přičtete osobnost Ayrtona, asi nejde hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Senna byl nejlepším závodníkem v historii tohoto sportu, usedal do vozu v době, kdy to chtělo ještě pořádnou odvahu a umění, v době, kdy ještě naposledy o úspěchu a neúspěchu rozhodovaly skutečně jenom závodníkovy dovednosti. A film? Jeden z nejemotivnějších snímků vůbec.

Počátek (2010)

Slovo "dokonalé" se dá použít k prakticky všem Nolanovým dílům. Pokud by ale přece jenom mělo u některého snímku hrát prim, je právě Počátek (Inception) jasnou volbou. Nolan vymyslel asi jeden z nejzamotanějších a zároveň i nejlepších scénárů, co kdy byly ve filmech použity, obsadil do rolí prvotřídní herce, a když k tomu přidal ještě svůj režisérský kumšt, nebylo asi co řešit. Počátek je vzkutku brilantním dílem, které člověka uchvátí a nedá mu ani chvilku vydechnout. Až máte chvílemi nutkání najít si nějaký totem a zjistit, jestli náhodou nesníte :). Audio-vizuální nářez, jaký tu ještě nebyl! A nedalo by mi, kdybych nevyzdvihl hudbu k Hanse Zimmera - nejlepší soundtrack, co jsem kdy slyšel.

Mr. GS (2008) (pořad)

Ta kritika mě docela překvapuje. Jasně, není to tak dobré jako jiné talk-show, humor je hodně bláznivý, ale některé díly byly opravdu skvělé. 3 a půl *.

Blbec k večeři (1998)

Skvělé! Francis Veber komedie prostě umí a tahle neměla téměř žádnou chybu. Ještě zvážím pátou hvězdičku, protože Jacques Villeret byl prostě famózní! Film na nedělní odpoledne jako dělaný.

Hřiště snů (1989)

Baseball mi nic neříká, ale Costner s Jonesem mi ho opravdu krásně přiblížili. Možná že je Hřiště snů americká báchorka se slabším příběhem, ale zároveň i dojemný snímek o lásce k tomuto sportu. Naprosto magické a mrazící :-).

Sám doma 3 (1997)

Ale no tak. Na závěrečnou domovní loupež se rozhodně koukat dá.