American Crime Story - Lid versus O. J. Simpson (2016) (série)

Velice podařená série, co se nezaměřuje jen na samotný proces, ale i na osudy všech zúčastněných, snadno si získáte sympatie a antipatie k jednotlivým lidem (dle tedy vlastního přesvědčení), příběh vtáhne od začátku je velice dobrým shrnutím toho, jak to vlastně probíhalo. Ten příběh zná v Americe každý, ale tady jsme odkázáni na internet a jiné komunikační prostředky, proto i člověk, který o tom ví minimum, po zhlédnutí celé série je již více než v obraze. Jen mě mrzí, že autoři a herci si některé scény převzali po svém (zkoušení rukavic probíhá v originále trochu jinak). Zřejmě to byl záměr, ale potom už to dává trochu jiný rozměr na celou atmosféru příběhu. Nicméně základ je stejný, ale má to být autentická rekonstrukce? Poté musím jednu hvězdu odebrat, protože to dodrženo nebylo.

Je třeba zabít Sekala (1998)

Rozmýšlela jsem se mezi 3 a 4 hvězdičkami. Nakonec dávám o tu jednu méně, protože mě bohužel nedokázala vtáhnout žádná atmosféra po celý film. Ačkoli příběh byl skvělý, stejně tak herecké výkony, ale životní situace té doby se nějak nedokázala přes kameru dostat až ke mně. *** MOŽNÝ SPOILER *** Stále jsem bilancovala nad tím, jestli Sekal je až takový záporák nebo ne. Jenže i když se mu posmívali, i když neměl rodinu, pořád to neomlouvá posílání lidí do koncentráků za účelem získání jejich gruntu. Ale přesto si v určitých momentech byl schopen i získat moje sympatie, aby je posléze opět ztratil. Film dokáže pěkně těžit i přesto, že v něm není klasická milostná zápletka, nepočítaje krátkou epizodu Sekala se svou švagrovou, protože zkrátka nic takového nepotřebuje, což oceňuji. Asi nejsilnější momenty pro mne byly setkání starých obyvatel za účelem vymyšlení, jak se Sekala zbavit. I když jsem jim na začátku fandila, poté, jak chtěli celou věc řešit a jak to nakonec dopadlo moje sympatie opět byly tytam. Nakonec došli z původně možná dobrého cíle až na okraj, kde bilancovali s chováním samotného Sekala, tedy nebyli o nic horší než on. *** KONEC SPOILERU *** Film svůj závěr nijak nerozpitvával, jednoduchý a jasný konec. 3,5 hvězdičky, ale ráda bych dala více, ale nejde to.

Rocker (2001)

Hodně dobrý film s hudební tematikou aneb Jak se stát slavným muzikantem lusknutím prstu. Příběh mladého rockera, který bude mít to štěstí, že uspěje u konkurzu v kapele se zvučným jménem, je velmi dobře zahraný a od začátku do konce si na nic nehraje, víte, jak film poběží a nic vás nepřekvapí. To může být pro někoho minus, já takové zvraty čekám jen u filmů, které žijí napětím, což u takto laděného snímku není jeho ambicí. Příjemný zážitek klidně na více večerů.

Králové ro(c)ku (2006)

Nepatřím do muzikantského světa, takže možná jsem úplně nepochytila pointu filmu. Ale koukatelnost snímku bych ohodnotila právě 2*. Začátek hodně slibný, ale jen do chvíle, kdy dva nadějeplní muzikanti začnou spolupracovat. Pak se z toho stává jakási sci-fi za hledáním magického trsátka a nedokázala jsem úplně pochytit, co tím chtěl básník sdělit. Možná hudebníci a lidé z branže smysl filmu uvidí, mně se to nepodařilo.

Málem hrdinové (1998)

Viděla jsme ten film předtím, než jsem začala sledovat Přátele. Proto nyní už mám pocit, že si Chandler odskočil z New Yorku, vycestoval v čase, aby se účastnil výpravy k Tichému oceánu. Perry asi nic jiného než Chandlera neumí zahrát. Každá z postav je něčím zajímavá, v podstatě se nesetkáte se stejnými lidmi, vzájemně se doplňují, i když některé vtípky jsou trochu ostřejší a osobně bych se bez nich obešla. Ale celkově mám ten film ráda, je to pro mě tak trochu citová záležitost, pro odpočinkový večer ideální.

Hraje skupina Spinal Tap (1984)

Kult, klasika? Klidně, proč ne... Fiktivní kapela, která se po X letech snaží znovu rozdmýchat slávu, i když se jim to příliš nedaří. Na koncertech dojde k několika nepříjemnostem, které ale působí komicky, i když stát se to doopravdy, asi by se člověk tolik nesmál, ale má to být komedie a tento žánr splňuje.

Místo dopadu: Berlín (2009) (TV film)

Zajímavý snímek, vcelku povedený, ale tam, kde se autoři snažili vyplnit mezery atmosférou, tam právě polevili v nějakém nastudování leteckého provozu a fyziky. Na druhou stranu bylo osvěžující vidět ve filmu skupinku lidí, kterým jde o život a která se nechová jako z nějakého amerického velkofilmu, kde si všichni najednou pomáhají a jsou velice soudružní, zde se ukazuje, že v takové situaci se projeví jedna z nejnižších vlastností lidí - sobeckost a neochota. Ale pokud se houpají dva lidé z trupu letadla, které letí kolem 300, 400 km za hodinu, to se prostě nedá ani s oběma přivřenýma očima. V té scéně fyzika zaplakala.

V rytmu smrti (2016) odpad!

"Jak se cítíš? Přece jenom je to přesně rok, co ti někdo zavraždil sestru." Asi první věta z filmu, která padne a vás napadne, jak duchaplné dialogy se po celou dobu povedou. A intuice vás nezklame. Sice se to trochu rozjede, ale od půlky filmu to běží na stejné laťce, aby vás konec totálně odrovnal. Telenovelistická atmosféra, mizerné herecké výkony, nesympatická hlavní představitelka, o jejíž inteligenci jsem místy dost silně pochybovala, a závěr, kdy čekáte, že aspoň s tím si tvůrci dali práci, vám sdělí asi to, že už to možná všichni chtěli mít co nejdřív za sebou.

Všichni dobří rodáci (1968)

Pokud hledáte film, kde se bude něco dít a děj bude gradovat, pak se raději tomuto vyhněte. Ocitáme se v jedné vesničce na konci druhé světové války a čeká nás víc jak deset let střípků z osudů několika místních obyvatel. Sledujeme jejich vývoj na pozadí politické situace konce 40. a počátku 50. let a vidíme, jak to hnulo všemi osudy lidí, i těch neangažovaných, jak se hroutila přátelství atd. Film krásně barvitě toto vše popisuje, ale bohužel se žádného většího tématu nebo dramatu (nespravedlivá smrt jednoho z nich) nedotkne více a nerozebere, aby se divák mohl sžít s příběhem. Takhle to trochu působí, jako když prolistováváte knihu a žádnou kapitolu nedočtete do konce, jen ji nakousnete, abyste byli pro příští kapitolu v obraze. Není pak bohužel možné vytvořit si nějaký hlubší vztah k jednotlivým postavám. I když celkové zpracování snímků je výborné, dám-li to vše dohromady, vychází mi lehce nadprůměrné hodnocení.

Špatným směrem (2006)

Film typu rape-revenge. Ale nejedná o nudně vyhlížející snímek, který se zaškatulkuje tak snadno. *** SPOILER*** Je zde ještě postava hlavního hrdiny, který když se má rozhodnout, rozhodne se bohužel špatně, ale v závěru stejně přijde o vše, i o to, co si myslel, že svým rozhodnutím zachrání. *** KONEC SPOILERU *** Místy to působí jako psychologické drama, místy jako kriminálka. Ale je to příjemně natočené v podstatě s minimem zbytečných scén a jistou dávku atmosféry to má také.