• Krátkometrážní

Nikdo tě nezachrání (2023)

Po celý čas to poskakovalo medzi niečím zaujímavým a úplnou chobotinou. Spočiatku som si hovoril že prijímam pravidlá hry kde sa tvorcovia nesnažia o nejaký realizmus, ale skôr o prácu so základnými ľudskými strachmi. Preto sú emzáci takmer všemocný, ale najradšej sa producírujú nahý po okolí a teatrálne pohybujú nábytkom aby hrdinka mala dosť príležitostí reagovať a klásť odpor. Chvíľu to funguje, ale po čase sa z toho stáva takmer animovaná groteska, zvlášť pri súboji s krátkonohým ítím v kuchyni a následne s dlhonohým kolohnátom ktorý sám seba zamotá. Mimozemšťania tu dokážu doslova čokoľvek lusknutím prstu, iba tá nemá ženská im uniká kombináciou jej z pekla šťastia a náhlej nevysvetliteľnej neschopnosti ich samých. Plus trauma z detstva ktorá vysvetľuje prečo je celý film nemý a vyšňupaná záverečná pointa ktorú muselo dať dohromady pár sfetovaných hláv zo spolku priateľov UFO a Pomády. Celkovo tak nejak nenadchlo.

Opičí král (2023)

Takže ďalší opičiak, tentoraz tridé animovaný. Ako to už býva, narodený z kamenného vajca a vybavený galakticky nadupaným super egom Trumpa, Orbána a Fica dohromady sa vydáva za nesmrteľnosťou. Čórne vodnému drakovi magickú palicu aby mohol poraziť 100 démonov a nebesá si ho všimli. Oni o ňom tak-nejak vedia, už len kvôli všetkým sťažnostiam čo na neho chodia, ale nafrnení nesmrteľní nejakého zablšeného všiváka rozhodne medzi sebou nechcú. No a tak treba pritvrdiť, čo v prípade opičiaka znamená samozrejme stále väčší chaos. Animácia pekná, tempo diabolské, humory fajn, klasický príbeh zostrihaný a prispôsobený potrebám, metal pumpuje a tvorcovia si dokonca dokázali obhájiť aj pridanie postavy Lin, ktorá za opičiakom dolieza. Niektorí sa sťažujú že opičiak začne byť rýchlo neznesiteľný, ale pointa celého príbehu je predsa v tom že to má byť sebestredný kokot čo prekročí všetky hranice a preto na neho hodia celú horu a musí si to odpykať. Za mňa teda celkovo super, teda až na jednu jedinú vec... opičiak nemá meno a za celý čas ho nedostane!!! Ide si do podsvetia vymazať svoje meno zo zoznamu smrti, ale ako keď žiadne nemá?! Nemal snáď Netflix právo ho použiť?

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Rebelský Mesiac má tak zlé hodnotenia že s očakávaniami dva metre po úrovňou mŕtveho mora som sa prekvapivo dobre bavil. Ak poznáte klasiky ako Sador Vládca Vesmíru alebo Zdivočelý Svet, tak toto je ďalšia variácia toho istého, akurát nabubrelejšie a s omnoho vyšším rozpočtom. Vesmírnych sedem samurajov/statočných má zachrániť chudobnú dedinu pred galaktickým impériom. Dá sa povedať že Zack Snyder tu robí zle úplne všetko. Námet a scenár je zmes klišé z počiatku sveta, Snyderove typické spomaľovačky väčšinou kolosálnym spôsobom nedávajú zmysel a akcia je zúfalo vykastrovaná, takže sa tu prestreľujú hlavy veľkými zbraňami bez akéhokoľvek efektu. Takže len pokrčím plecami a ako milovník braku si užívam sci-fi vtákovinu kde strelené figúrky bojujú so sado-maso nacistom Edom Skreinom a občas to vizuálne pripomína Warhammer 40 000. A samozrejme chceme Snyder cut s množstvom krvi, sexu s roztodivnými emzákmi a stopážou aspoň štyri a pol hodiny!

The Last Voyage of the Demeter (2023)

Príbeh ktorý vieme ako skončí, záhada ktorá nie je záhadou a ten zbytok je iba Votrelec na mori s pár solídne krvavými vraždami. Dracula v podobe humanoidného netopiera je tu ( až na ten úplný záver ) len blbé zviera, ktoré v pár premyslenejších okamihoch dokáže byť aj strašidelné ( "please, no" ), ale potom je to zase iba hnusná digitálna poletucha aké máme tak radi. Plus scéna s horiacim chlapcom, síce s nie moc podareným digiohňom, ale čokoľvek zaujímavé sa cení. Takže vo výsledku má film tu a tam niečo fajn, ale celkovo je to dosť zbytočná záležitosť. Renfield bol lepší.

Black Adam (2022)

Black Adam je vlastne taký experiment, kde tvorcovia z nejakého dôvodu skúmajú či im divák roku 2022 po všetkých tých komixových filmoch zožerie tú najgenerickejšiu historku v tom najobyčajnejšom, tisíckrát vypratom balení. Všetci vedia že filmový fanúšikovia nemajú nemajú radi lietajúci digibordel, neustále spomaľovačky, naháňačky za  magickými cetkami na ktorých závisí osud sveta, či záporáka v podobe veľkého plastového panáka čo robí "UÁÁÁ". A pretože to ľudia neznášajú tak to tam proste všetko veselo namrdali a boli so sebou náramne spokojný. Hlavný hrdina s vyleštenou hlavou na svalnatom krku trčiacom z neoprénu vyzerá ako hot-dog kulturista a Dwayne Johnson s jediným úporným výrazom črevnej chrípky akože predstavuje tragického antihrdinu. Zlý kráľ si ukuje démonickú korunu z kúzelného kovu ktorý sa dá nájsť iba v akejsi žobráckej verzii Wakandy a nejaký mágovia proti nemu vyšlú vyvoleného. Teda ja viem že Black Adamov pôvod je daný komixami, ale vyrukovať práve s  touto historkou práve teraz nie je úplné terno. Kto už chce dnes vidieť nejakého ďalšieho vyvoleného lietajúceho svalovca v trikote, takých sme tu mali ako zemiakov na poli. Musím však povedať že film našťastie aspoň nenudí, lebo sú to prakticky len prekotné dve hodiny neustálej akcie s dosť dobrou kamerou, pár vizuálne zaujímavými scénami a flegmatickým Pierce Brosnanom. Keď však vo finále vyšiel z pekla digitálny čert tak sa môj mozog úplne scvrkol a uschol. Naozaj ťažko uveriť že tí tupci robia tie isté chyby zas a znova a očakávajú iný výsledok. Už ste niekedy počuli o definícií šialenstva?

Hellraiser (2022)

Takže sa to predsa len podarilo a po hromade lacných pokračovaní, z ktorých mnohé ani neboli pôvodne plánované ako súčasť série, Hellraiser konečne otvoril bránu do pekla ktorá nie je z kartónu. Hlavná hrdinka je síce dosť nesympatická fetka ktorá robí peklo ľuďom okolo seba a je nutné pretrpieť aj nejakú tú básnickú posteľovú homoromancu jej brata, ale samotný horor to našťastie rýchlo prebije a ja nabudený solídnym trailerom som si to sakra užíval. Nový cenobiti na čele so ženským Pinheadom sú oproti koženo-latexovým fetišistom z originálu "nahý" a ich odev v podstate tvorí olúpaná nastajlovaná koža. Do toho ešte naskočí aj Višňový Goran ( jednoznačne najlepší herec vo filme ) s registračnou pokladnicou v hrudi a anticenobitným barákom ktorý chce vymeniť svoj "dar" za nejaký iný, lebo ho pekelníci "oblafli". Riešením je rande s Leviathanom, čo je boh cenobitov. Poteší trochu viac rozvedená pekelná mytológia s predvedením rôznych konfigurácií kocky a záverčná scéna v chirurgickom nebi. Nový hellraiser je proste Reboot-Remake-Reimaginácia-Re-čokoľvek ktorý dáva zmysel a ukazuje že si s ním dal niekto trochu námahy, čo strašne oceňujem. A dúfam že bude pokračovanie kde pôjdeme priamo do pekla...!

Jeepers Creepers: Reborn (2022)

Čo svet potrebuje je dalšie pokračovanie/remake/reboot/ ktorý je absolútne tupý a kompletne nezmyselný. Hlavný hrdina je dementný konšpirátor čo verí aj na bigfútov prd, ale v tomto svete je creeper náhodou skutočný, takže všetky tie rozmazané videá majú nakoniec pravdu. Z neznámeho dôvodu creepera uctieva akýsi kult v štýle susedskej hliadky z Hot Fuzz a predhadzuje mu obete. Parta postáv sa tak dostáva na cintorín v rámci súťaže úniková miestnosť, akurát je evidentné že nikde nič nie je, lebo produkcia tohoto filmu serie na všetko, okrem špatného green screenu ktorý pchajú všade. Zrejme preto že je to jediná skutočne hororová vec akú tu uvidíme. Monštrák musí zožrať nenarodené dieťa aby si zaistil nesmrteľnosť, čo je samozrejme z prstu vycucané a navyše hrdinka ešte ani len nevie že je tehotná, takže ten zárodok je pravdepodobne veľký ako hrášok. Jej vidiny taktiež nemajú žiadnu pointu, je to úplne náhodný bulšit, rovnako ako to že perfektne ovláda creeperovské ninja hviezdice. Vo finále zhodia na creepera z veže domu železnú tyč rovno do úst, pričom je jasné že aj podľa ich vlastných slov ho niečo také obyčajné proste nemôže zabiť, ale napriek tomu majú za to že je mŕtvy. A to najlepšie príde na koniec, keď sa na creepera znesie kŕdeľ vrán, zožerú ho a potom niekde inde zasa vyserú, takže je ako nový, ešte úplne ružový. Nič z toho čo sa v celom filme stalo nedáva zmysel ani čo by sa do parlamentu vošlo, všetko je komplet náhodne za pochodu vymyslené bandou sfetovaných mamlasov. Len tak ďalej, určite môže byť ešte horšie, dokážete to!

Sisu (2022)

No áno, človek si pri sledovaní povie že je to taký Fínsky Terminátor, Rambo, Komando a Machete v jednom. Banda blúdiacich nacistov natrafí vo Fínskej pustine na podivného deda a myslia si že je to Santa Claus čo im priniesol zlato. Lenže on je žgrlavý a tak mu ho chcú vziať násilím, lenže to nevedia že ten santusák je najkrutejší Fínsky motherfucker prezývaný kostej nesmrtelný, pred ktorým varuje dokonca aj nemecké veliteľstvo. Ten zmrd sa nedá zabiť, vybuchne po ním kôň, kryje sa pred hromadnou paľbou ryžovacím sitkom, priestrely si proste vypáli, pod vodou nasáva vzduch z pľúc svojich obetí a vydrží obesený celú noc opierajúc sa nohou o klinec. Je to taká brutálna groteska z tundry plná explodujúcich nacistov čo sa potápajú pre poklad do jazera v plnej poľnej aj s prilbou a hrdinný dedo vlaje za lietadlo zavesený na krompáči aby ho ním následne otvoril ako konzervu fazule. Definitívne premrštená vtákovina, ale zábavu pumpuje skrz preliatu krv a odtrhnuté údy náckov, čo vždy poteší. Ešte by tak mohli natočiť prequel kde by sme videli ako zamordoval tých 300 rusákov a prišiel ku svojej povesti.

Terrifier 2 (2022)

Ak máte bezdejový splatter slasher kde je to len o tom ako šialený klaun zabíja náhodných ľudí, tak ďalšia logická vec je natočiť 140 minútové pokračovanie. Treba povedať že tentokrát už to má konkrétnych hlavných hrdinov ktorí sú tam po celý čas a klaun je s nimi podľa všetkého nejako spriaznený. Ako to nevieme, lebo film predstavuje plno nových záhad ktoré nijako nevysvetľuje. Prečo majú tie decká vízie ako z nočnej mory, prečo bol ich otec zmrdklaunom posadnutý, prečo sa dejú nevysvetliteľné veci ako samovoľné požiare, či muzikálové scény a kto je sakra klaunova neviditeľná kamoška v štýle špinavej Harley Queen? Nuž divák naser si a čakaj na ďalší diel kde to možno vysvetlíme! Kokosovým orechom na vrchole kadibúdky je medzititulková scéna  ktorá je tak mimózna že ani Freddy Krueger by netušil čo znamená a dlhá je ako černošský penis. Plusom je, že absolútne nemôžem povedať že by som sa v akomkoľvek bode filmu nudil, ale aj tak som musel prevrátiť očami keď tam prebiehalo záverečné stretnutie s klaunom v zábavnom parku  ( s bránou  do pekla? ) a do konca zostávala ešte ďalšia pol hodina. Násilie bolo oproti prvému dielu ešte mnohokrát absurdne vystupňované, takže tam klauňák odstrelí ženskej ksicht brokovnicou a do zbytku hlavy narve zemiakovú kašu, alebo inú obeť doslova rozláme, rozreže, oskalpuje a posolí zaživa. Ako starý fanúšik gore filmov som mal také veci vždy rád, ale stále mám problém keď je to používané takto sadisticky jednostranne, čím sa to v mojich očiach stáva tak trochu nudou a pripomína skôr videá islamského štátu. Nuž, ostáva len čakať na trojku ktorá snáď vysvetlí o čom to celé bolo a podľa doterajšieho vývoja udalostí by to mohla byť taká kombinácia Phantasm a hellraisera, kde je všetko dovolené.

The Outwaters (2022)

Všetci sme počuli tie historky o horore z ktorého ľudia v hrôze utekajú akoby to bol príchod vlaku v začiatkoch kinematografie. O čom to teda je?! No v zásade prvú polovicu sa tam nič nedeje a v druhej sa potom niečo deje, ale nikto nevie čo. Podobnosť so zasadaním parlamentu je čisto náhodná. Vo väčších detailoch je to najprv vybrnkávaná hipícka odysea s hudobnými číslami a pozorovaním mravcov na púšti , ktorá švihnutím klobásy prepne do surrealistického pekla kde je 15 minút úplná tma občas prerušená zábleskom, do toho všetci kričia, potom plávame vo vode, znásilňujú nás chápadlá a dostávame sa až na počiatok vesmíru kde vidíme drôtený model veľkého tresku. Ak to vyložene beriete ako hardcore experimentálny film a nie ako horor ktorý sa snažíte pozerať, môžu sa tomu pričítať nejaké body k dobru, lebo tá neuchopiteľná smršť čohosi má istú atmosférickú pôsobivosť a zábery sú viac premyslené než sa zdá. Ale do čerta s Lovecraftovskými monštrami, podľa všetkých náznakov je to aj tak celé o tom ako sa tá banda zhúlencov sfetovala nejakými hríbmi a potom sa sami zasamospoluvraždili, čo dokazuje odrezaný penis posledného hrdinu, ktorý tam odvtedy slúži ako strelka kompasu. Aspoň má človek o čom rozmýšľať.