• Krátkometrážní

Zhan lang 2 (2017)

Druhý Wolfík sa určite zlepšil, je tu veľa akcie a už to nie je tak okato smiešna óda na udatnú čínsku armádu, ktorá má toľko vojakov že by v pohode umlátili celý islamský štát čiapkami. Hneď na úvod vybalí Jacky Wu parádnu scénu na mori kde v jednom dlhom, šialene rotujúcom zábere pobije pod vodou bandu pirátov a následne ďalšie dve hodiny hustí do diváka prestrelky, mlátičky a naháňačky vo ( aspoň väčšinou ) skvelom a brutálnom prevedení. Miestami to dosť preháňa, ako keď bez váhania vrazí cez stenu autom dnu do miestnosti plnej rukojemníkov, ale vyzerá to určite k posratiu kúlovo. Neváha ani nechať v priamom zábere postrieľať deti behom masakru na ulici, či zaparkovať auto v masovom hrobe plnom nakazených mŕtvol. Príbeh je niečo o tom ako bambusový superman bráni čínsku komunitu v afrike a kosí zlých černochov a belochov ( a obrovské ruské monštrum s megadrsnou blondýnou ), ale na tom prd záleží, lebo je to celé príliš zbrklé aby to dávalo bohvieaký zmysel, ide len o bum-prásk, výbuchy, krv, lámanie kostí a kŕčovité čínske honenie emócií medzi tým. Ako som už povedal, snaha o drámu tu nie je taká smiešna ako v jednotke, ale na povel plačúce rôznofarebné ksichty, dojemné socialistické preslovy či hrdina na chvíľu nakazený ( a expresne vyliečený krvou dievčatka s protilátkou ) smrteľnou chorobou len aby mohol v delíriu spomínať na mŕtvych z prvého dielu s mimočínskym publikom asi veľmi nehnú. Akciu zas miestami kazia nepresvedčivé digi efekty, ako útok zabijáckych dronov a súboj tankov ktoré vyzerali ako z kartónu práve v tých záberoch keď by si mal divák podľa plánu povedať "WOW, to je ale mrda"! No a zvlášť potom musím spomenúť finálnu bitku s Frankom Grillom, ktorý síce nie je žiadny znalec bojových umení, ale spolu s Jackym predviedli lomenicu ktorej sa súboj s Adkinsom z predošlého filmu nemôže rovnať.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Svojho času som mal ten film rád, nebol taký infantilný ako epizóda 1, bolo tam veľa akcie a čosi ako detektívna linka kde Obi -Van pátra po republikovej armáde klonov ktorú si pred rokmi niekto tajne objednal. Dnes ale už musím konštatovať že epizóda 2 je hlavne značne blbá a hnusná. Triky miestami otrasne zostarli až niekam k plastelíne, hromada akčných sekvencii je potom aj vďaka tomu príšerná a romantická linka s Anakinom a Padmé je cukrovanie tak akurát na zvracanie. Asi najpríšernejšia je arkádovitá scéna na výrobnom páse kde postavičky preskakujú rôzne prekážky a C3PO tropí neuveriteľne dementné vtipy keď si prehadzuje hlavu s bojovými droidmi, ale ani nasledujúce peklo v aréne plné hračkárskych príšeriek a trubirohov mávajúcich svetelnými mečmi sa stupidity nebojí. K tým lepším naopak patrí sólo pre seizmické bomby v páse asteroidov a aj záverečná rubačka kde konečne dorazí po zuby vyzbrojená klonová armáda. Yoda skákajúci ako gumkáč mi vtedy v kine vyrazil dych, dnes už si tiež nie som istý či to nie je kravina, ale budiž. No a najsilnejším okamihom filmu nie je scéna kde Anakin vykročí za temnou stranou povraždením piesočných ľudí, ale záverečná prehliadka bojovej techniky podporená imperiálnym maršom, vtedy ma skutočne mrazilo. Je to taký farebný guláš z ktorého môže byť zle, ale nie nevyhnutne.

Válečná banda (2015)

Luke Goss a Dolph Lundgren dostanú počas 2 svetovej vojny za úlohu vycvičiť niekde v lese partu imbecilov známych ako "vojnové prasatá". No a tak behajú do kopca, preliezajú malé jazierko ( aby to nebolo také jednoduché veliteľ im pod zadky hádže granáty ) a ako plán B kreslia akty nahej francúzky... a neustále pri tom akože vtipne pičujú až kôra trúchnivie. Luke zas premýšľa či to celé má nejaký zmysel ( divákovi je jasné že nie ), ale Dolfík tvrdí že áno a on má sakra vysoké IQ. Dúfal som aspoň v nejaký béčkový výplach, ale keď je to takmer celý čas len o tom motkaní lesom a stupídnych kecoch bez nejakej akcie ktorá by oživovala priestor medzi úvodom a záverom, tak moja pozornosť klesala s každou minútou tak závratným tempom že som si skoro rozbil hubu o stôl. Najlepšie tak bolo keď sa na scéne zjavil jeden strašne hnusný napuchnutý ksicht a mne po chvíli došlo že to mal akože byť Mickey Rourke, ten chlap už vyzerá ako svoja vlastná nepodarená vosková figurína. Lacné, blbé, neakčné, čo menej si priať?

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Roku pána ( myslím tým samozrejme Lietajúce Špagetové Monštrum ) 1999 reklamná kampaň na Lucasov návrat ku Star Wars dosiahla tak obludné rozmery, že v každých potravinách nás vítal kartónový Jar Jar Binks. Po premiére sme si neboli tak úplne istý čo sme to vlastne videli, po rokoch už s odstupom hovoríme o najhoršom diely a to aj konským pričinením práve toho stupídneho prda Jar Jara ( a Gunganov vôbec ) šliapajúceho do hovien a hovoriaceho "to fúúúj"! Farebná infantilita v kombinácii s politickou zápletkou, zasranými midichlorianmi ako organickým vysvetlením vesmírnej Sily, nepoškvrnenému počatiu Anakina Skywalkera a vizuálom budiacim často dojem hračkárstva nedodávajú filmu veľa dôvodov prečo si ho pozrieť znova, okrem prípadu keď sa človek rozhodne dať si celú ságu celú naraz odznova ( tiež mám tie chvíle ). Dokonca ani všeobecné vrcholy filmu, teda Ben Hurovské závody klzákov a "Duel osudu" už na mňa dnes moc nepôsobili. A taktiež naserie že oproti stupídnym klaunským číslam Jar Jara dostane tak ikonický záporák ako Darth Maul tragicky málo priestoru. Dovolím si tvrdiť že keby tam chodil a brutálne masakroval väčšinu všetkých postáv, ľudia by mu len tlieskali. Ale napriek všetkému to nie je úplná sračka, len veková hranica diváckej spokojnosti je posunutá výrazne nadol.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Nový Exodus trpí v podstate tým istým ako ten starý s Charltonom Hestonom, čiže rozdelenie filmu na dve pomyselné polovice. Tá prvá, realistická zobrazuje Mojžišovu kariéru na Faraónovom dvore a je to tak ako vtedy solídne zaujímavá záležitosť. Problém logicky nastane vo chvíli keď sa do všetkého začnú montovať nadprirodezené sily a Boh v podobe otravného decka, ktoré na všetky otázky odpovedá zase otázkami, až má človek strašnú chuť urobiť niečo poriadne rúhačské. Zaujímavé bolo že tvorcovia sa snažili trochu uhnúť z Bibliou danej šablóny, takže Egyptské rany nezosiela Mojžiš svojou hromovou palicou, deje sa to bez jeho pričinenia čisto v Božej réžii a dokonca s tým nesúhlasí čo mu rozhodne pridáva na charaktere. Na druhej strane ale o to viac pôsobí dojmom že Boh je psychopat čo si znenazdajky niečo zmyslí, dupne a je mu jedno či to všetko dáva zmysel a že to obvykle tiež končí masakrom. Ostatne zaznie tu aj pár správnych otázok ako to že prečo sa Boh po 400 rokoch z ničoho nič rozhodol oslobodiť Izraelitov, alebo aký fanatik môže uctievať Boha zabíjajúceho malé deti. Mojžis sa na to pozerá zhrozene, ale samozrejme nemá inú možnosť než sa len potácať uprostred udalostí ktoré ani nemôže ovplyvniť a jediné čo mu ostáva je sklopiť oči v zafúľanej tvári a tváriť sa pokorne. Dej tak vlastne ide na autopilota čo práve neprospieva dramatičnosti. Ramzes sa taktiež v istej fáze zmení z rozorvaného na plochého záporáka, čo ma nepotešilo, ale bola tu vtipná scéna keď nechal vešať svojich radcov, zúfalo sa snažiacich logicky vysvetliť čo sa to sakra deje. Páči sa mi celkový vizuál, sychravé veterné počasie v Egypte miesto očakávaného slnečného a niekoľko vskutku parádne vyzerajúcich scén ako krvavý útok krokodílov na loď alebo zosuv pôdy pod armádou vozov. Oproti obdobnému Noemu to teda bolo asi lepšie, ale problémy pretrvávajú.

Sinister 2 (2015)

Prvý Sinister je z neznámych dôvodov mnohými popisovaný takmer ako hororová revolúcia, ale podľa mňa šlo o poloblbú nudnú rutinu ktorú si už takmer nepamätám. To je ale fuk, lebo dvojka je v každom prípade príšerná idiotská sračka megalitických rozmerov. Nejaká mánička na úteku pred hnusáckym manželom sa sťahuje do nového domu a jej synovia sa bavia s duchmi iných detí, ktoré im v pivnici púšťajú ich domáce nahrávky. Táto zádušná komunikácia je vo filme od začiatku prezentované ako úplná samozrejmosť čo zrieďuje pokus o horor na stupídny, televízne vyzerajúci fantasy blábol. V pozadí všetkého má stáť blackmetalový démon Bughuul, ale ten sa zjaví len v pár záberoch a ani sa o ňom nič nedozvieme, takže na tom moc nezáleží. Tak sa celý dej nejako lenivo vlečie a pár lacných rádoby ľakačiek z toho hrôzu nevystrúha. Jediné čo za niečo stojí sú tie premietané snuff filmíky s ľuďmi za živa pochovanými do ľadových hrobov, krysami prežierajúcimi sa cez telo a sadistickým zubárom. Ale to sú len okamihy ktoré nemôžu vytiahnuť celý film z ríše riedkych výkalov a korunu z hovna tomu nasadzuje superdementné finále ktoré od zbytku filmu oddeľuje nepochopiteľná dejová medzera kde asi strihačovi ušla ruka a odcvakol niečo čo nemal ( a možno si odcvakol aj hlavu, ale dodnes si to nevšimol ). To že malý chlapec sám vytiahne a pribije veľkého chlapa ( plus matku a brata ) na kríž sa zdá opäť tak samozrejmé ako že je mesiac zo syra a potom ten istý chlapec naháňa zbytok ansámblu po dome s kamerou v ruke a duchovia detí ( ktoré naviac v polovici záberov vidíme ) po nich hádžu nábytok. Keďže nie som fanúšikom jednotky nečakal som nič moc, ale ten film ma svojou kokotskou nemohúcnosťou vskutku dorazil. A dúfam že natočia aj trojku, lebo tá určite prekoná aj Turecké Hviezdne Vojny, na to stavím ľavú ponožku.

Cyber Tracker 2 (1995)

Druhý Cyber Tracker pokračuje rozšupnutejšou verziou toho istého a berie to tak doslova že Don Wison má dokonca dvojrolu! Ide tu totiž o to že záporáci vyrábajú robotické kópie našich hrdinov aby ich skompromitovali páchaním zločinov a vrážd. Wilsonova buchta je tak krivo obvinená a ide po nej známy policajný plešodroid. Ale to nie je to hlavné, pretože väčšinu filmu zaberá nekonečná naháňačka s Wilsonovým robotickým ja, ktorý je absolútne absurdne nezničiteľný a nech do neho strieľajú čímkoľvek a smažia vo vybuchujúcich autách, stále nemá ani škrabanec a dokonca aj jeho oblečenie je zrejme z toho istého materiálu ako Hulkove spodky. Ale výbuch papundeklového kostola už nerozchodí. To ma zároveň privádza k tomu že film na viacerých miestach nebezpečne cituje scény z Terminátora, či už je to vyhodenie šoféra z auta, alebo frajerské vystrieľanie policajnej stanice. Akcie je našťastie plná riť a neustále tu niečo efektne vybuchuje ( dobrá bola scéna naháňačky kanálom ), aj keď sa tu stále väčšina ľudí počas prestreliek nekryje a len tak stojí ako riadne prekrvený penis aby mohol byť odbachnutý v mene srandy. Najhoršie a dosť nepochopiteľné sú niektoré nasekané zábery z predošlého dielu, ten vybuchujúci vrtuľník sa povedzme ešte dá pochopiť aj keď je zbytočný, ale načo recyklovať zastrelených padajúcich zloduchov...? A to karate stále nič moc. Každopádne, ako priblblá akčná retro zábava to splnilo svoj účel.

Cyber-Tracker (1994)

Klasika 90-tkového akčne-scifáckeho béčka. Produkujú Pepin s Merhim a hrajú Don Wilson s Richardom Nortonom. Teda bohužiaľ hlavné slovo má Wilson, podradný rádoby akčný hrdina filmov ako tento. Najprv sú obaja senátorova ochranka, ale potom čo vyjde najavo že senátor je sviniar a kriminálnik, Norton ostane jeho lojálnou bábkou, zatiaľ čo Wilson vezme kla (obdoba roha) a pridá sa k akýmsi "rebelom". Scifáckym prvkom je tu postava plešatého androida naprogramovaného zabíjať zločincov a samozrejme poštvaného proti hrdinovi ( srandovné bolo ako si zdevastovaný ksicht po búračke opravil pomocou svietiacej ruky ako nejaký E.T ). Film je blbý ako Bruselské zákony o ideálnom zakrivení banánov, ale akciou sa nešetrí, aj keď pri týchto kúskoch si človek nikdy nemôže byť istý či výbuch alebo naháňačka ktorú práve sleduje je pôvodná alebo recyklát z niečoho predošlého. Každopádne sa tu ale exploduje, páli a karaterizuje statočne, len je to také 90-tkovo kŕčovité a statické, keď napríklad všetci strieľajú po robotovi, on tam stojí a strieľa po nich, oni zas po ňom a on do nich a nikto sa vlastne nepohne z miesta. Taktiež to trpí typickým syndrómom áut ktoré nech robia čokoľvek, vždy vyletia šikmo hore po plošinke a vybuchnú. A napriek tomu že Wilson aj Norton sú znalci bojových umení ich finálna bitka vyzerá že by ju zvládol natočil ktokoľvek kto nie je od pása dole ochrnutý. Aspoň že to nebola nuda a likvidácia plešodroida prebehla efektne.

Transformers: Poslední rytíř (2017)

Išiel som do toho s vedomím že to bude strašne debilná mrdka a tak ma to aspoň polovicu filmu dosť bavilo. Roboti sa márovali, iskry lietali a z riti to istili stupídne vtipy s robosaurom žerúcim a zvracajúcim autá či malým robosaurom zapaľujúcim závesy... nehovoriac o ožratom Merlinovi. Čo sa týka ľudských hrdinov, Wahlberg napriek svalom a bohatierskemu háru nebol nikdy bezvýraznejší ( ale to nebude tak úplne jeho vina ), tá učiteľka-doktorka-profesorka-docentka-kandidátka z oxfordu vyzerala ako pornoherečka a k tomu prihodili srandovného černocha a 14 ročnú geniálnu opravárku s veľkými kozami. Proste parta ktorej je ťažko uveriť aj nos medzi ušami. No a potom je tu Anthony Hopkins ktorý podľa vlastných slov nemal šajnu o čom jeho postava vlastne točí ( hodinky čo zabili Hitlera ), ale vďaka kombinácií anglickej distingvovanosti s punkovou živelnosťou bol rozhodne najzábavnejší a mal robotického komorníka so shizofrenickými záchvatmi amoku. Akurát nemal strieľať po Megatronovi zo svojej palice a potom predsmrtne bláboliť že zažil svoj veľký okamžik. Po nejakej tej polovici ale začne film dosť nudiť čo je najhoršie vidieť na finále kde sa planéta Cybertron (zas ) približuje k zemi, všetko nezmyselne mega vybuchuje a lieta a ja si hovorím že kedy to už skončí, lebo to nie je zábava len Bayovo nepríčetné ubíjajúce honenie. A do toho scéna kde sa na zlo preprogramovaný Optimus stane opäť dobrákom keď mu Bumblebee povie že je jeho kamoš. Do riti, 150 skurvených minút a najdôležitejší zvrat je odjebaný pár slovami WTFFFFF!!!! Rovnako stupídna je aj hlavná záporáčka, akási vlajúca robomrcha ktorá potrebuje získať Merlinovu palicu ( ktorú ale môže údajne ovládať iba Merlinova potomkyňa ) aby zničila zem. Áno, tvorcovia rozvíjajú Transformeriu mytológiu o ďalší zbytočný,blbý, hovniacky artefakt a ultra kokotské spoločenstvo Witvickovcov strážiacich transtajomstvá a do ktorého patril každý od Da Vinciho po Einsteina. V závere to sľubuje ďalší diel a ak som to pochopil správne, tak zem by vlastne mala byť obrovský Transformer... Cthulhuove pravé oko to bude ale kravina!

Killjoy Goes to Hell (2012)

Tak predsa je to pravda, štvrtý Killjoy je konečne plne zábavný film. Asi je to tým že séria opustila šablónu kde nejakú partu trtkov zabíja klaun z pekla a hlavným hrdinom sa stal sám Killjoy sám bojujúci o život. Vedenie pekla ho totiž obvinilo z úplnej neschopnosti a chcú ho odsúdiť do ničoty. Celý film je tak vlastne súdny proces kde sa klaunozmrd snaží nejako obhájiť, ale moc sa mu to nedarí lebo jeho advokát je slaboduchý ( aspoň sa tak tvári ), jeho ex klaunica Batty Boop je na neho dosť nasratá a zbytku party nie je rozumieť. Ťažko považovať za relevantné svedectvo keď jeden drmolí "šiza-viza" a prekladá to nemý mím, takže nakoniec je z toho hovno. Nejakú šancu predstavuje dievča čo prežilo predošlý diel a je zavretá v blázinci. Trent Haaga je v úlohe klaunského satanáša už udomácnený a čím sa viac topí v sračkách tým ma viac bavil, tak ako aj jeho spomínaný compadres na čele s buchnátom Punchym. Takže je to fajn trashová bizár komédia z kotolne, pekné masky, občas gore efekt a záverečná bitka klaunov s gladiátormi. A fakt sa teším na ďalší diel, lebo Psycho Circus sľubuje niečo riadne pošahané.