• Pohádka

Sledy na asfalte (1964)

Pokud si pořídíte psa, pořiďte si taky mozek, aby vaše štěňátko nemuselo trávit dlouhý zoufalý den tím, že vás bude hledat a nakonec vás najde, podobného mumii, v místním ústavu pro podobné pitomce, jako jste sami. Krásná animace, krásné štěňátko, krásný velký pes učitel v příběhu o lidské blbosti a psí oddanosti.

Palacinky (2011) (studentský film)

Černobílá zpověď, která navzdory názvu není monologem kuchařky. Zajímavé, působivé, pochmurné.

Peklem s čertem (2002) (TV film)

Honza má vizi jak se vyšvihnout do vyšší společenské vrstvy, tradičně sňatkem s princeznou. Stejnou myšlenku má i pan Bařtipán. Princezně se ta myšlenka líbí tak napůl, tedy jenom jeden z mužů mající ten bohulibý nápad se s ní oženit. Do toho, aby se zadařilo, se musí zapojit samo peklo. Všichni si tedy postupně zazpívají a dílo, tedy svatba se (SPOILER) nakonec koná.

Vládce knih (1994)

Knížka může být opravdovým přítelem. Pokud ji chcete tahat s sebou pořád, je dobré, když má pevnou vazbu. Macaulay nebyl sám jen doma ale i v knihovně, jak se ukázalo, coby kreslená postavička byl vlastně dost sympaťák.

Sněhurka (2009) (TV film)

V jednom království měli opravdu děsivého šaška, taky tam měli Sněhurku a posléze čarodějnici a takové ukecané zrcadlo, co neumělo odpovědět přesně na otázku a v tom bylo jádro problému. Princ s vízorem frajírka s pionýrem či jinou epesní motorkou, jak jsme je vídali v osmdesátých letech, už to nemohl příliš zhoršit. Nemohl do okamžiku, kdy se Sněhurkou na samém konci začal tančit - do rytmu děti, do rytmu!

Klíček ke štěstí (1992) (TV film)

Víla odkládá synka do kapradí, aby ho mohli najít lidé a sama je zakletá do světýlka - bludičky, protože takový je trest víly za lásku. (Vykrádačka Strakonického Dudáka, ale čert to vzal.) Ještě mu dá pro štěstí klíček, zlatý klíček (no velmi praktické, klíč je zlatý a dost velký, za to by se dal pořídit baráček, kus pole a kravka), který mu otevře dvířka ke štěstí (jímž není zakoupení domečku, pole a kravky, i když se to nabízí). Vílo-lidské dítko roste, až se dostane do kriminálu, kde, považte, byl (SPOILER) počat tatíčkem králem a matičkou vílou, jak mu matička při prvním a jediném rozhovoru v životě sdělí. Kdybych měla o svých rodičích vědět jenom jednu věc, nechtěla bych, aby to byla zrovna tahle. Václav si dveře z kriminálu otevře a odejde, klíč (ano, ten zlatý klíč) tam nechá. Komu není shůry dáno, za své dědictví si domeček, pole a kravku prostě nekoupí.

Zvon Lukáš (2002) (TV film)

Pionýrský šátek, že by se na tom s přehledem oběsila celá třída a kolik problémů z toho vzešlo. Ta epizoda se strašáky mi připomíná hru, co jsem měla na svém telefonu.

Jak krtek ke kalhotkám přišel (1957)

Všechno ti rákosníčku povím. Na louce vyrostl len, s žábou jsme jej namočili, na sluníčku vysušili, čáp jej lámal, ježek pročesával, pavoučkové usoukali, borůvky mu barvu daly, mravenečci tkali a rak nastříhal. A tobě, rákosníčku, za ušití dík. Jediný díl, kde krtek mluví a proto nemám chuť ho za ty zvuky zašlapat zpátky do země, odkud vylezl.

Spheres (1969)

Norman McLaren je chlap s koulema a Bach dokázal napsat hudbu i k tanci koulí ve vesmíru.

Pas de deux (1968)

Vůbec nedokážu říct, o čem to bylo, ono to děj nemá, ale je to neskutečně nádherné.