• Pohádka

Imaginární lásky (2010)

Lásky byly imaginární a pro mě představovaly krystalické utrpení, které by nevylepšilo ani velké balení popcornu. Po pěti hodinách tortury jsem vyšla z kina a zjistila, že to trvalo jen hodinu a půl. Nicolas je obdařen antickou krásou a Monika má styl a to jsou pro mě jediná pozitiva (tedy, co se lidí týká, bílý králík je bílý králík). U asi 150 cigarety, která byla ve filmu zapálena, jsem si říkala, že by si mohli pro změnu třeba kousat nehty.

Pohádka o caru Saltánovi (1966)

Veverka malá zrzatá oříšky louská ze zlata .... a navždy ovlivnila můj vztah k veverkám. Každý chce kouzelnou veverku. Každá veverka je kouzelná. Ptuško byl mistr a Puškinovu poetickou předlohu převedl do poetických obrazů. Truchlící car Saltán, laskavá carevna odsouzená ke svržení do moře, která zachraňuje hořící hnízdo, probuzení města královským dotykem, shledání na ostrově, kde veverku mají ochočenou, ale jakou podařenou, zpívá hlasem rozmarným, v sadě kvete rozmarýn. A ani mou šťouravou dušičku neruší, že těch mládenců z moře není 33 (ale už z principu jsem si je přepočítat musela).

Ronja, dcera loupežníka (1984)

Poprvé jsem tuhle pohádku viděla jako hodně malá v kině a přesto, že jsem už knižku znala, tak jsem se bála, jak že to všechno dopadne. Hlavně ty harpyje, ty mě děsily. Koktavé po-po-potvůrky podivné se vepsaly do paměti snad každého, kdo tuhle pohádku viděl. Když Ronja vyšla na DVD, neváhala jsem ani vteřinu a i pohledem dospělého je to stále kouzelná, vtipná, okouzlující pohádková pohádka se vším, co ke správné pohádce patří.