• Pohádka

Anděl Páně (2005)

Že jsme národ rouhačů je prý zřejmé z toho, jak jsou zpodobňováni čerti v pohádkách. Čert v téhle se opravdu povedl. Ježíšek je malé pachole a k jeho narozeninám se chystá oslava. Hezká představa, že se v nebi i něco děje a je tam sranda.

Královský slib (2001)

Kdo by to byl býval řekl, že Klára a Lucie jsou vrstevnice? Jedna je dospělá zjevem i chováním, chová se důstojně a rozumně. Druhá se chová jako puberťačka. Dobře Princi tak, má přesně to, co si zasloužil.

Svedená a opuštěná (1964)

Komedie?! Asi mě opustil smysl pro humor. Tragédie, drama, studie beznaděje, to všechno tenhle film je, ale komedie ne. Na Sicílii aspoň jednu atomovku. Vůbec nejhorší je, že víte, že kromě hlavní hrdinky máte litovat i její sestru, ale ona je tak nesnesitelná, ošklivá a hloupá, že jen doufáte, že brzo zmlkne a zmizne. Ne, nejhorší je, že Pepino to, co tvrdí, myslí vážně. Ne, nejhorší je vlastně to, že don Vincenzo dělá to, co dělá, protože je upřímně přesvědčen, že to je nejlepší možné řešení. Vlastně ... nejhorší je, že ten zákon o tom, co všechno zahladí svatba, byl nepochybně skutečný.

Řád saténových mašlí (2000) (TV film)

Pro malé holčičky mám docela slabost. Nehledejte v tom nic, co v tom není. Mám tři malé neteře. Tohle je ale moc. Ten potenciál humoru v tom dívčím penzionátu je, Jitka Asterová se snaží přímo nadlidsky a ta čarodějka je hypnoticky fascinující. Bílý králík, který trousí amulety to pozdvihuje, ale na to, aby to byla dobrá pohádka, tohle všechno nestačí. Hlavně ty strojené dialogy recitované jak na školní besídce a afektované chichotání. Tohle děti fakt nedělají. A vůbec nejhorší je ten skřítek, tohle mi vrávorat na parapetu, tak do něj žďuchnu, aby měl tu strašnou nejistotu konečně za sebou.

Příběh o uplakaném velbloudovi (2003)

Na veliké poušti jménem Gobi velbloudě tam žije a to zlobí .... jak trefně psal už pan Kainar. Jenže tady je ten potížista spíš než velbloudě jeho matka. Velbloud je už dlouhé roky moje totemové zvíře.Výskyt velblouda povyšuje cokoliv na atraktivní podívanou. A tenhle je takový rozkošný blonďáček. Na festivalu ve Varech jsem se s tím filmem beznadějně míjela (sestra mi alespoň ukradla plakát, u rodičů na mě kouká od dveří). Na Finále v Plzni jsem se s tímhle filmem taky minula. Naštěstí se uplakaný velbloud dostal i do televize. Je to fascinující. I kdyby to byly jen záběry na přežvykující velbloudy, pro mě tu bude fascinující.

Mrazík (1964)

U nás tak oblíbená a v bývalé SSSR to někteří lidé neznají! Koukali na mě jak baba, když si na ní děda bohatýrsky dupnul (jen rolničky prasečí trojky k tomu necinkaly). Nastěnka, která by copem mohla zabíjet, poroučí větru děšti .... vlastně jenom žádá slunce, jitřenku jasnou, aby nevycházelo, protože kouhouti jsou malí páni, jitřenka řídí kokrhání a ona potřebuje doplést punčochu. Kocour zarputile trvající na tom, že není Míca. Je toho hodně. Pestrobarevný koktejl postav, hlášek a scének, který dokáže pobavit a potěšit, i když už slovo za slovem znáte nazpaměť.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Popelka zamete podlahu a pak si sedne k cukroví a ..... ne, u toho cukroví sedím já, Popelka jde na chvíli k Juráškovi. U smrčku sesedne z koně a otevře krabici s ozdobami .... ne, tak ten stromek taky zdobím já. Popelka u potoka v ledové vodě pere jemné prádlo své nevlastní sestry a potom jde obalit rybí řízky .... to vlastně taky nedělá ona. Prostě Tři oříšky pro Popelku a Vánoce mi naprosto splývají.

S čerty nejsou žerty (1984)

Snad nejkrásnější peklo, co se v pohádkách dá vidět. A nejúžasnější čert, se kterým se kdy kdo ze smrtelníků spřátelil. S čerty je žertů. Vlastně by člověk byl v pekle ve výborné společnosti.

Čertův švagr (1984) (TV film)

Zlá macecha, hodný nevlastní syn, kterého po smrti otce vyžene. Na zámku dvě holky na vdávání, jedna hodná až z toho brní stoličky, druhá pochopitelně potvora (jako mladší ze dvou sester vždycky oceňuji, že ta hodná, na kterou čeká růžová budoucnost, je zásadně ta mladší). Okouzlující galantní Lucifer. Úžasná letecká scéna, když Petr nese knížecí dcerku v náruči a...... no víte, proč letecká, že? Tak tahle scéna mě na tom fascinovala vždycky nejvíc.

Malá mořská víla (1976)

Maminko, proč ho nezabila, vždyť si to zasloužil?! Jí se dělalo špatně z krve? A potoky slz. To mi bylo asi pět a maminka mě a sestru vzala do kina na Malou mořskou vílu. Mami, nezabila bys ho, parchanta nevděčnýho? To mi bylo dvanáct a tuhle pohádku jsem viděla o svátcích v televizi. Mami, lezla bys kvůli takhle nedomrlýmu chlapovi z moře? A když jsme tak u toho, sebrala bys ho, když by se válel na břehu? To mi bylo myslím sedmnáct a opět jsem tuhle pohádku viděla v televizi. "To ti řekl tvůj princ? To má od svého otce, to je taky idiot." Pan Lukavský jako vládce moří měl grády.