• Pohádka

Princezna ze mlejna 2 (2000)

Není to nejhezčí pohádka, jakou jsem kdy viděla. Není to ani nejlepší česká pohádka, dokonce ani nejlepší česká pohádka posledních let. Ale rozhodně to není žádná katastrofa. Knížepán Johan se vyloženě povedl. Eliška je krásná, Jindřich .... ehm tam je taky. A aby to bylo opravdu pohádkové, je tam holub, který funguje spolehlivěji než FedEx.

Princezna ze mlejna (1994)

Pamatuji si, kdy tahle, dnes už letitá, pohádka byla nová - vánoční. Komentářů je tu hodně, ale přesto přicházím se svou troškou do mlejna. Jindřich miluje pohádky a příběhům, které jsou vyprávěny dětem, věří natolik, že je přesvědčen, že se mu podaří osvobodit některou z mnoha zakletých princezen, které se vyskytují všude a budou šťastně žít až do smrti. A svým způsobem se mu to podaří, protože Eliška ze mlejna bude panovat jeho srdci, jen chvíli potrvá, než si to Jindřich přizná. Jako hold české klasice vnímám scénu, kde se vodník a čert promění na Belzubu a Vodněnu - Holka nebo kluk? Pohádka má ještě další dvě strašidla, čarodějnici a knížete. A taky spoustu hezkých písniček a lišku pomocnici.

Sadko (1952)

Sadko chce najít štěstí pro všechny a vydá se na cesty. Několikrát mu nezištně pomůže dcera mořského cara, získá ptáka Fénixe, který je v téhle pohádce pěkná bestie a nakonec zjistí, že štěstí je být doma, s milovanou věrnou ženou nejlépe a pracovat pro dobro celku. Mohlo by se to jevit moralistické a poučné, ale je to velmi milé a malebné. Jen by mě zajímalo, jestli mořský koník opravdu zrychlí, když ho plácneme po zadku, který nemá. A ano abych nezapomněla, gusle nejsou housle. ale to je na adresu FILMagu.

Ilja Muromec (1956)

Velkolepá výpravná pohádka z ruských bylin. Ilja je správný ruský medvěd, bohatýr a hrdina, který se ani draka nelekne. Co na tom, že Ilja je od začátku o generaci starší, než by měl být? Na konci se to srovná a vedle Sokolíka vypadá už tak jak tatík Muromec vypadat má. Hrdina bez bázně a hany, který se nenechá zlomit ani tím, když ho jeho panovník, kníže Vladimír, Jasné slunéčko (tatínek Ludmily, i když to se tu pochopitelně nezmiňuje) nespravedlivě uvrhne do vězení. Proč by se taky lámal, když tam má ubrousek "chleb a solka", při jehož tkaní jsem konečně pochopila, jak vzniká ubrousku, prostři se. Prostě tam zdroje toho jídla musíte vetkat. Ta scéna tkaní ubrousku je moje srdcová záležitost. Veverky, bílý králík (který navíc umí bubnovat), lištička, čáp .....

Po neznámých stezkách (1982)

Velmi milé, vtipné a zábavné. Mít prababičku Babu Jagu a na kole jezdit k chaloupce na kuřích nohách musí být fajn, i když pozor na jednookého skřítka. Taky se tu objeví Slavík z Ilji Muromce, Kostěj Nesmrtelný, moudrá Vasilisa mnohem mladší, než jak jsem si ji vždy představovala, pícka samochodka a další artefakty a postavy ruských pohádek. A na konci toho všeho je roztomilá písnička zpívaná hláskem, který mi připomíná zajíčka z "Jen počkej".

Pohádka o houslích a viole (2005) (TV film)

Někde se děti musí dozvědět, že kouzla nepomáhají, na nástroj se nenaučíte hrát jinak, než že budete cvičit, cvičit, cvičit. A kdo cvičit nebude, přivede rodiče do hrobu. Taky se doví něco o tom, jak se staví housle (a violy), jaký je mezi těmi nástroji rozdíl a jako bonus to, že děti se nerodí nutně po svatbě.

Matrix (1999)

Zcela jistě nejsem cílová skupina pro tenhle film. Pokoušela jsem se dvakrát a opravdu nechápu, co na tomhle filmu tolik lidí tak miluje. Ano, Reeves je dívatelný, ale nějak by mi připadalo lepší koukat se na jeho fotku než na něj v tomhle filmu. Bylo by to asi stejně smysluplné. Hlavní hrdinka je škaredá jak noc a chladná jak chlupy na zadku ledního medvěda. Myšlenka příběhu je zajímavá, ale celkově je to zdlouhavé, nudné, upatlané a pokud vzbuzuje obdiv to, jak se Neo vyhýbá kulkám, tak já litovala, že se některá z těch kulek netrefila. Třetí šanci už tomu nedám a šetřič obrazovky mám taky jiný. Ta hvězdička nepatří filmu, tu jsem dala sobě za to, že jsem to vydržela celé.

Ohněm, vodou a trubkami (1967)

Pohádka, která se tváří jako klasická a do toho občas přinese prvek parodie. Smála jsem se od začátku do konce a ještě chvíli po konci. Kalinka a malinka jsou dvě odlišné bobule a není od věci, když se mořský car naučí číst. Taky není od věci poslechnout to, co nám říká koza, zejména když to je chytrá pohádková koza.

Dadah znamená smrt (1988) (TV film)

Dadah, někde ve filmu zazní, že to znamená droga, znamená smrt. Viděla jsem to v poměrně útlém věku a zanechalo to ve mně silný dojem. Ta nervozita a následně hrůza na letišti a při zatčení ..... Dodnes si pamatuju, jak jsem mezi první a druhou částí otravovala všechny dospělé otázkou, jak si myslí, že to asi dopadne (oni taky a na televizi se se mnou dívají jen když slíbím, že se nebudu na nic ptát). Závěr pro mě byl šokující, dneska bych ho asi čekala. Ze mě tenhle film neudělal odpůrce trestu smrti, hodně ovlivnil můj pohled na drogy, protože dadah znamená smrt.

Ruslan a Ludmila (1972)

"Společná" tvorba dvou Alexandrů, Ptuška a Puškina prostě přinášela výborné výsledky. Statečný Ruslan, okouzlující chazarský chán, poživačný Farlaf a už od pohledu nesympatický Rogdaj, kteří všichni, jak jinak, milují krásnou Ludmilu, stejně jako zlý čaroděj Černomor. (Nebo se jen Černobog chce pomstít Vladimírovi, Slunéčku jasnému?) Hlavnímu hrdinovi pomáhá starý Fin, který se pro lásku ke kouzelnici Naině sám stal kouzelníkem (a potom nezvládl skutečnost, že během 50 let, než se mu podařilo vystudovat, zestárl nejen on, ale i Naina, ach ti muži). Příběh obsahuje tolik rovin, kouzel, laskavosti a humoru, že se mu od doby vzniku nepodařilo zestárnout.