• Thriller

Hněv Titánů (2012)

Určitě lepší než jednička. Druhým Titánům se nedá upřít fenomenální technická zdatnost, především pak práce se zvukem a velmi přehledná akce (ačkoliv jsem jí podle traileru čekal více). Zároveň jsou akční scény velmi nápadité a v některých momentech i dost netradiční. Co je spolehlivě zabijí jsou pak nudné dialogy, stokrát viděná kostra děje, tzn. Rozdělit si úkoly, obeznámit se s hlavní misí, dojít někam pro něco a zničit hlavního záporáka. Sem tam po cestě někdo pomůže, někdo zase umře apod. V podstatě sterilní nuda. Ale dík vizuálu a solidnímu Worthingtonovi se to dá úplně v pohodě. Konečně 3D funguje jako 3D a není to jen aby se neřeklo. Což je oproti prvnímu dílu rovněž pokrok.

Bitevní loď (2012)

Bylo by dobré si říci na rovinu, že Berg se nechal do jisté míry značně inspirovat mistrem žánru, tedy Michalem Bayem minimálně co se vizuálního hávu a stylizace týče. Jak už tu někteří správně podotkli, tak západy slunce jdou Michaelovi skutečně o poznání lépe. Ale pojďme popořadě. Herecky průměrné, někdy i hloupé. Nefungují ani vtipné pasáže, ani pasáže návratu k životu (mariňák bez nohou), vtipné hlášky nic moc a jediné skutečně záživné dialogy vede v těch pár minutách Liam Neeson a Taylor Kitsch, který se vzal z ničeho nic nevím odkud ve dvou megavelkých projektech a herec je to vcelku nevýrazný. Potěší oko Brooklyn Decker. O tom žádná. To ovšem není příliš o herectví. Scénář nuda. Ono se nedá ani příliš vymyslet, ale jednoduchá mytologie a vizuální ztvárnění vetřelců mne přímo irituje a zkouší dost razantně divákovu inteligenci. Stejně tak jako některé "over the top" kousky s USS Missouri u kterých jsem měl chuť se smát. Alespoň non-stop eye candy akce potěší. Jakmile se totiž začne něco dít, končí to až se závěrečnými titulky. Pár krásných scén destrukcí lodí a letadel, efektivní nájezdy kamer a téměř na chlup stejně natočená havárie lodi nad Hongkongem, jako před x lety pád asteroidu nad New Yorkem (Armageddon). Triky v odstupu cca 15 let ? (k zamyšlení). Ano, prosluněné záběry, celky velmi přehledné a technicky v podstatě bez kazu až na pár drobností. Je to ovšem nebetyčná blbost. Není tam dost romantiky, není tam dost katarze, emocionální linky. Bay je koulař, který umí krásně všechno smíchat dohromady. Berg umí jen tu akci.

Mezi vlky (2011)

Nesedí mi tam přiliš mnoho snových scén (nekonzistentní vzhledem k nastavení snímku) a někdy příliš digitální, jindy zase příliš umělí (ala Gmork v nekonečném příběhu - ten alespoň naháněl hrůzu) vlci. Jinak ale v rámci tohoto malého survival subžánru nemám žádný problém. Dobře rozvrstvené charaktery, absence patosu, výtečné vyvražďovačky a hlavně strhující atmosféra, především díky brilantnímu zvuku a zvukovým efektům (vlci v lese atd.). Vyhecované scény, jako napřiklad skok přes propast, nebo i skvěle a sugestivne natočená havárie letadla má neskutečné koule a divák má pocit, že si sahá na pokraj svých možností společně s hlavními hrdiny. Konec naštěstí nepokažen.

Strom života (2011)

Krásné obrazy, možná v některých chvílích i ta poetika. Emoce však mizivé, výkon Brada Pitta fenomenální a celkově je snímek více než kontroverzní v rámci toho, co představuje, jak promlouvá k divákovi a o čem vlastně je. Jedna velká neznámá a Malick aspiruje na jednoho z největších podivínů Hollywoodu.

Jeden musí z kola ven (2011)

Fantastická režie, výprava a sedmdesátkový feeling ala Francouzská spojka a jiné podobné klasiky let minulých. Bohužel dějově dost něvděčný film. Hodně jmen, několik desítek retrospektivních záběrů, spoustu zvratů a úhybných manévrů. Do toho statické záběry, pohledy, britský nádech a měl jsem co dělat abych toto dílo dokoukal. Někdo může namítnout, že je to snímek pro fajnšmekry. Možná ano, ale já se pekelně nudil a to není dobře ať už je film jakýkoliv. A pevně doufam, že nejsem dostatečně nezkušený a neuvědomělý filmový divák, abych to celé "nepochopil".

Hunger Games (2012)

Nečekal jsem vůbec nic a i tak mne film docela zaskočil. Kdo tu začne plácat něco o umělé romantice, tak film totálně nepochopil a nemá smysl dál komentář číst, protože nebude objektivní. Hunger games je hra, resp. romantika pouze na oko. Stejně jako celá dnešní společnost (nebo její drtivá část), kterou tento film vcelku sofistikovaně krizituje. Začíná to samým systémem Hunger Games (pocta válkám), přes patetické přání štěstí, otřesné (záměrně probůh !) kostýmy, takže vyčítat snímku tohleto je asi stejné, jako kdyby byl člověk nasraný, že po jídle už najednou nemá hlad. Co se tedy týče filozofie, tak nemám vesměs co vytknout. I technicky je snímek vcelku ucházející (vizuál města, kulisy atd.). Lehký problém nastává při hře jako takové. Některé věci mi přijdou trochu odfláklé a občas se divák ztrácí v tom co je doopravdy myšleno vážně a co je zase jen pomrkávání očkem na dotyčného recipienta. Ruční kameru raději neřeším, stejně jako dost rozporuplné akční scény (někdy naturalistické, jindy "zastřené). Gary Ross mi tak přijde daleko poutavější vypravěč a filozof, nežli technik a režisér akčních scén. Zapomněl bych na Jennifer Lawrence, ze které téměř čiší hrdinka moderní doby, která jednou nahradí Kate Beckinsale, Millu Jovovich a další drsné bábovky. Tahle mi přijde i jako daleko lepší herečka. Hunger Games určitě není pro klasiky a omezené mozky. Megazisky dost nechápu, protože bych čekal, že většina lidí obsah nedocení (což předpokládám, že se přesně i stalo), ale očividně to i tak nebrání filmovému zážitku, i když zřejmě trochu jinak prožitému.

Kazatel Kalašnikov (2011)

Nevěřil jsem. Nedostatek vidím v hlavním představitelovi, resp. v charakteru který hraje. Nejde totiž o to, že by Butler hrál špatně, vůbec ne, právě naopak. Ale zřejme scénář neumožňuje divákovi cítit jeho transformaci dostatečně impulsivně a realisticky. Tedy to jak se ze zlého Butlera stal hodný Butler, mne nevzalo. A vzhledem k tomu, že to má být klíčový prvek filmu, pak tedy naprosto selhal. Alespoň se tvůrci drželi jednotného mustru (drsný zlý Butler, syrový hodný Butler). Naštěstí z něj mnicha neudělali. Nicméně pořád se jedná o velice nekonzistentní věc, to samé po technické stránce. Chvíli to vypadá, že neuvidíme ani žádnou krev, člověk má dojem, že se atakuje PG-13 a pár záběrů poté přijde nevídaná brutalita. Čekal jsem, že tvůrce Quantum of Solace bude mít daleko silnější akční režijní rukopis. Dost dobře nevím, co si o tom všem myslet. Každopádně jsem toho názoru, že snímek nenadchl žádnou z mnoha etnických vrstev ani filmových fanoušků a to i přesto (nebo právě proto) že si každý mohl vzít z filmu něco svého. Ale víte jak to dopadlo, když Pejsek s Kočičkou vařili dort.

Válečný kůň (2011)

Spielberg udělal to, co před x lety Cameron, když natáčel Titanic. War Horse je dějově nikterak objevná a vcelku klasická story, jenomže Steven na nás nepřímo pomrkává očkem a naznačuje, že takhle se dřív točily ty pravé velkofilmy stříbrného plátna a tohle byly ty skutečné emoce, které se v dnešní době příliš nenosí. Rovněž filmová estetika, kamera, nasvícení atd. nejsou rozhodně standartní, nazval bych je oldschool. Tedy ta zmiňovaná pocta staré škole. Jestli to ve výsledku funguje, to si musí určit každý sám. Pro ostřílené filmové harcovníky, milovníky tvorby věčného dítěte a starší populaci bude War Horse nostalgický únik ze všední reality. Pro zbytek asi jen zdlouhavá nuda, kterou půlka nazve jako patetickou. Spielberg natočil co chtěl a natočil to velice kvalitně a koukatelně. Scéna kůň vs ostnaté dráty strhující.

Obhájce (2011)

Nebývale pohotová a bystrá právničina s neskutečně stylovým a výřečným McConaugheym. Scénáristicky spíše průměrná věc, která oslní především v detailech a výtečnými dialogy. Není to extrémně odvážné, ani kontroverzní a nejen kvůli tomu se po čase stane to, že se člověku z hlavy pravděpodobně snímek vykouří jako nic, ale zbyde pozitivní dojem. Moderně natočený oldschool.

Strašáci (2011)

Vcelku sugestivní filmařina. Režie chytře klame tělem. To co se z počátku tváří jako další přiblblá teen killing road movie se nakonec zvrtává v drsnou survival řezničinu, kde do sebe vše zapadá jak má, charaktery hrají jako o život a děj má grády nevídané. Neviděl jsem remake, ale ani mi to zase tak nevadí. Tenhle snímek funguje výborně sám o sobě.