Dado

Instagram: coktomudodat_blog

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20
    • 24.7.2020  15:40
    Palm Springs (2020)

Námet pojednávajúci o neustále sa opakujúcom dni spopularizoval už pred takmer tromi dekádami film Groundhog Day s Billom Murraym v hlavnej úlohe. Odvtedy sa príbeh nešťastníka, ktorý sa proti svojej vôli ocitne v časovej slučke, stal vďaka mnohým viac či menej úspešným variáciám jedným z vôbec najotrepanejších filmových námetov. Preto pri ďalších a ďalších pokusoch o jeho využitie pracuje divák primárne s alternatívou, že nejde o nič viac než snahu zviesť sa na úspechu iných. Toto však našťastie nie je jeden z tých prípadov a neznámemu režisérovi Maxovi Barbakowovi sa podarilo natočiť niečo, čo stojí za pozornosť divákov. Palm Springs je totiž veľmi príjemná a zábavná letná „oddychovka“ s nesmierne sympatickým hereckým obsadením a na dôvažok nečakanou originalitou (predovšetkým v úvode), ktorú by v tomto prípade očakával asi len málokto. Celú recenziu nájdete tu. (75%)

• 24.6.2020  16:15
    Do kríža (TV pořad) (2020)

V tejto chvíli si súhrnné hodnotenie celému projektu udeliť nedovolím a uchýlim sa k nemu zrejme až po zhliadnutí väčšieho počtu častí. Pokiaľ sa k ich sledovaniu pravdaže dokážem dokopať. Po „diskusii“ na tému interrupcie totiž momentálne nie som v stave, aby som sa dokázal ďalšiu trištvrte hodinu pozerať na Jaroslava Danišku, ktorému očividne dodnes nikto nevysvetlil, aký je význam slov diskusia a moderátor. Jeho amatérsky prístup spočívajúci v maximálne neobjektívnom preferovaní jednej strany a arogantnom prekrúcaní slov a vysmievaní sa tej druhej, bol totiž pravdepodobne tým najabsurdnejším, čo som mal možnosť za posledné roky v televíznych či internetových reláciách tohto formátu vidieť. Korunku celej fraške pán „moderátor“ nasadil v samotnom závere, keď nepreferovanému účastníkovi ironicky poďakoval za to, že prišiel hájiť neobhájiteľné, čím dal najavo, že sa podujal na zorganizovanie diskusie o niečom, o čom sa podľa jeho obmedzeného videnia sveta v skutočnosti nediskutuje.

• 7.6.2020  19:11

Hoci nemám vyhranený filmový vkus, už nejaký ten čas sám o sebe viem, že v prípade kvalitne hodnotených drám z prostredia súdnych siení sa spravidla dokážem stotožniť s názorom väčšiny. Inak tomu nebolo ani pri mojom prvom stretnutí s režisérskou prácou Stanleyho Kramera. Kto seje vietor ponúka zaujímavý pohľad na jeden zo sporov plynúcich z fanatizmu určitých skupín obyvateľstva a ich zúrivého odmietania racionálnych argumentov, ktoré sú v istých podobách aktuálne dodnes a pravdepodobne sa na tom v dohľadnej dobe ani nič nezmení. Pochopiteľne nechýbajú vypäté scény na súde a s nimi spojené skvelé slovné prestrelky, predovšetkým v podaní znamenitej dvojice Tracy - March, ktorých hereckým výkonom neškodia ani na tú dobu typické divadelné maniere. Popri nich film ponúkne aj niekoľko odľahčených momentov, z ktorých časť by som zrejme oželel, no nemôžem tvrdiť, že by sa ich prítomnosť v scenári akýmsi výrazne negatívnym spôsobom podpísala pod moje dojmy z tohto nadčasového filmu. (80%)

• 3.5.2020  20:31
    Hollywood (TV seriál) (2020)

Seriály vo mne doteraz dokázali vyvolať rôzne emócie. Až do zhliadnutia Hollywoodu sa však u mňa nikdy nedostavil neodbytný pocit, že na scenári museli pracovať dvaja ľudia s diametrálne odlišnými predstavami o výslednom diele. Úvodné tri epizódy poskytujú divákovi pútavý pohľad za oponu, ktorý má pramálo spoločné s idealizovanou predstavou o takzvanom zlatom veku filmu. S nástupom zápletky sledujúcej natáčanie kontroverzného filmu sa však celý príbeh mení na rozprávku z akéhosi paralelného sveta, v ktorom ani predpojatosť, rasizmus a homofóbia časti populácie USA nemajú šancu proti jednotlivcom, ktorí v sebe dokážu nájsť dostatok odvahy na to, aby im otvorene čelili. Nedostatky spojené s touto nekonzistentnosťou, ktoré sa okrem nepravdepodobných vyústení konfliktov čiastočne odzrkadľujú aj na zvláštnych zmenách charakterov niektorých postáv, sa pochopiteľne pri hodnotení nedajú prehliadať. Rovnako by však nebolo fér kvôli nim prejaviť neprimeranú snahu seriál potopiť, najmä keď pre mňa od začiatku až do konca predstavoval ako celok kvalitnú filmovú zábavu. (75%)

• 28.4.2020  21:42
    Frčíme (2020)

Po dlhšom čase Pixar v tej úplne najklasickejšej podobe, ktorou žal úspech za úspechom na prelome tisícročí. Začiatok venovaný predstaveniu sveta obývaného neľudskými (nie v negatívnom zmysle slova) hrdinami, nasleduje zakomponovanie zápletky a potom už „len" priamočiara, avšak nápaditá a občas i dojemná cesta za očakávaným šťastným koncom. Vpred má svoje muchy, no problém, ktorý sa týči nad ostatné, u mňa tkvie v tom, že som film, na rozdiel od jeho predchodcov, ktorí si u mňa vyslúžili najvyššie hodnotenie, nemal možnosť sledovať očami fascinovaného 10-ročného chlapca. Nepochybujem, že on by tomuto kúzelnému bratskému dobrodružstvu bez váhania udelil plný počet hviezd. (80%)

• 2.3.2020  16:40
    Harley Quinn (TV seriál) (2019)

Na poli seriálových noviniek minulého roka mám ešte príliš veľa „restov“ a bolo by preto z mojej strany neuvážené označiť Harley Quinn za najlepší komediálny či animovaný počin, nie to ešte písať o nej ako o najlepšom seriáli za toto obdobie. Ale prekvapenie roka? Áno, to by šlo. Z prakticky neznámeho projektu sa totiž takmer okamžite dokázala vykľuť nálož nefalšovaného a priamočiareho humoru, na ktorom sa významným dielom podieľa okrem samotnej Harley Quinn aj väčšina mimoriadne osobitých postavičiek po jej boku. Popritom sa však v návale gagov, trefných odkazov a vďaka „erkovému“ ratingu aj necenzúrovaných akčných scén možno trochu prekvapivo našlo miesto i pre zaujímavú dejovú líniu a s ňou spätý charakterový vývoj hlavnej hrdinky, ktorá sa snaží urobiť definitívnu čiaru za jej minulosťou s Jokerom a nájsť si dôstojné miesto medzi zvyškom známych i menej povedomých komiksových vyvrheľov. Pre tých, ktorí ešte stále váhajú nad tým, či dať tomuto seriálu šancu, mám poslednú poznámku - ak aj nie z pohľadu nápaditosti, tak minimálne v rámci rýdzej zábavy Harley Quinn poráža posledné dve série Ricka a Mortyho. (90%)

• 2.2.2020  23:23
    Blíženec (2019)

Nebyť pomerne zaujímavého sci-fi konceptu, išlo by iba o ďalší produkt pásovej výroby, ktorú v lepšom prípade zvykne obšťastniť svojou prítomnosťou v hlavnej úlohe Liam Neeson, v tom horšom a častejšom zase zúfalá herecká entita zvaná Steven Seagal. Zachrániť to mohla aspoň prítomnosť zaujímavých hereckých mien, prípadne vizionárske poňatie natáčania v značne vyššej hodnote FPS, než je obvyklé. Ani v jednom prípade sa však nedá o výsledku hovoriť ako o uspokojivom. Clive Owen totiž nedostáva ani zďaleka toľko priestoru, koľko by si antagonista zaslúžil a experiment s vysokou snímkovou frekvenciou prináša akurát tak škaredú akciu s neprirodzenými pohybmi hrdinov. (55%)

• 6.1.2020  12:59
    Rocketman (2019)

Dexter Fletcher prišiel po roku s ďalšou biografiou hudobnej legendy a ukázal nám, ako mohla vyzerať Bohemian Rhapsody, keby jemu a jeho kolegom nedýchali po celý čas na krk May s Taylorom. Rocketman si servítky pred ústa neberie a bez akýchkoľvek príkras nám predostiera vnútorný svet Eltona Johna a vyrovnávanie sa s obrovskou slávou, pričom samotnú hudobnú kariéru a jej míľniky vytláča do úzadia. Muzikálová forma síce nie je divácky najprívetivejšia a bez najmenších výhrad si ju dokáže užiť asi málokto, no je to nepochybne zaujímavý spôsob, ako predstaviť spevákove známe hity, tentokrát ale v podaní skvelého Tarona Egertona. Jeho výkon v hlavnej role, mimochodom, v každom jednom ohľade suverénne zatieňuje minuloročnú ospevovanú imitáciu Freddieho Mercuryho v podaní Ramiho Maleka. (80%)

• 2.1.2020  12:49
    Irčan (2019)

Formou vyčerpávajúca a obsahovo nevyrovnaná bodka za spoluprácou trojice De Niro - Pesci - Scorsese, ktorá mala prísť o dve dekády skôr. V tom čase by dnes už pomaly 80-roční hereckí velikáni ešte nepotrebovali modernú techniku, ktorá možno dokáže vyhladiť vrásky na tvárach, no nedokáže odstrániť iné poznávacie znamenia pokročilého veku (charakteristické držanie tela, pohyby a chôdza). Rovnako tak by bolo isté, že výsledkom tejto kooperácie nebude siahodlhá adaptácia memoárov z roku 2004, ktorá síce viackrát odkáže na svojich starších gangsterských bračekov, no podstatný priestor venuje sonde do zákutí histórie amerických odborov a osudov takého zástupu viac či menej výrazných postáv, že sa v nich divák počas prvého sledovania filmu stratí bez ohľadu na jeho všemožné snahy zachytiť všetky mená a súvislosti. Medzi pocitmi, ktoré vo mne Irishman vyvolal, tak logicky prevláda sklamanie. Aj napriek jeho zvýrazneniu nemalými očakávaniami však nemôžem tvrdiť, že by bolo natoľko veľké, aby som tri hodiny strávené v spoločnosti filmových legiend považoval za premrhané. (65%)

• 26.12.2019  18:16

Vynikajúca tragikomédia, ktorá v priebehu necelých dvoch hodín dokáže výstižnou satirou poukázať na absurdnosť nacistického režimu a zároveň (čo si na filme cením ešte viac) vierohodne preniesť na plátno strach, utrpenie, ale i nádej ľudí zasiahnutých vojnou v odlišnom svetle, než v akom sa o to doteraz s väčším či menším úspechom pokúšali iní filmári. K jednotlivým aspektom filmu nemám žiadne vážne výhrady; zachytenie rozkladajúcej sa Tretej ríše v českých kulisách bolo dôsledné, herecké výkony zo strany ostrieľaných hollywoodskych tvárí i mladých nováčikov presvedčivé. Osobitnú zmienku musím venovať hudobnému sprievodu - nemecká verzia Bowieho Heroes zapasovala do záverečnej scény absolútne dokonale. (90%)

• 2.12.2019  16:29

Štýlová obhliadka Hollywoodu na konci 60. rokov a dobových reálií, ktorá popri skvostnej výprave necháva vyniknúť predovšetkým skvele zohratej dvojici DiCaprio - Pitt. V pamäti mi toho ale pravdepodobne zostane ešte omnoho viac - od epizódnych úloh viacerých známych mien súčasnej kinematografie, cez vynikajúco poskladaný soundtrack, ktorý som si hneď po zhliadnutí filmu musel zadovážiť, až po režisérom už v minulosti odskúšané svojské pohrávanie sa s alternatívnou históriu. Zrejme predovšetkým zásluhou ideálnej súhry týchto prvkov mi vo výsledku vôbec nevadilo umiernené tempo, v ktorom sa značná časť filmu nesie. Scenár v nej pritom nemá za úlohu ani tak pracovať s plnohodnotným príbehom, ale skôr nás prostredníctvom spomínanej exkurzie úspešne doviesť k očakávanému vyvrcholeniu. V týchto okamihoch som si paradoxne prvý a posledný raz počas celého sledovania v duchu vravel, že to Tarantino mohol naškrabať ešte o niečo lepšie, predovšetkým v zmysle rozsahu a údernosti záverečných scén. (90%)

• 14.11.2019  22:33
    Good Boys (2019)

Ohromná blbosť, pri ktorej ma ani náhodou neprekvapia prípadné hlasy pohoršujúce sa nad prehnanou vulgárnosťou trojice kamarátov (hoci až tak prehnané to v porovnaní s realitou súčasnosti zrejme ani nie je) počas ich cesty v ústrety jednému nepravdepodobnému dobrodružstvu. Ale nedokážem si pomôcť, je to zároveň nesmierne príjemná oddychovka, výrazne ťažiaca z naivného pohľadu na drobnosti zo sveta, ktorého brány sa 12-ročným deckám ešte len začínajú otvárať. Navyše, emotívny záver som filmu, narozdiel od mnohých žánrovo podobných titulov, dokázal zožrať aj s navijakom. (70%)

• 12.11.2019  16:54
    Joker (2019)

Nespomínam si, že by som niekedy v živote videl film tak odpudivý a zároveň podmaňujúci; film, ktorý by v mojom podvedomí vyvolával nutkanie odvrátiť zrak, no zároveň mi to svojím dianím ani na sekundu nedovolil. Také vyhrotené pocity vo mne nevyvolával dokonca ani ponurý Taxikár, inšpiráciu ktorým Todd Phillips otvorene priznal a s ktorým je jeho najnovšia snímka zákonite porovnávaná (hoci mne sa pri sledovaní vynárali skôr spomienky na Klub bitkárov). Joker sa dá po obsahovej stránke opísať všelijako, no označenie komiksový predvoj zrodenia Batmana by bol u mňa asi až na poslednom mieste. Je predovšetkým drsným, priam extrémnym nastavením zrkadla spoločnosti, jej stavu, fungovaniu a tomu, kam až môže jej postoj dotlačiť jedincov, ktorí z rôznych dôvodov - v tomto prípade kvôli mentálnej chorobe - vytŕčajú. V rámci filmového umenia je toto vyobrazenie takmer bezchybné a tvorí stavebný kameň skvelej drámy, ktorá si, rovnako ako aj excelentný Joaquin Phoenix, všetky ovácie zo strany kritikov i divákov nepochybne zaslúži. Za hranicami umenia by som si však dovolil označiť film aj za potenciálne nebezpečný. Nielen kvôli tomu, že spontánny, radikálny čin jednotlivca je to posledné, čo by dokázalo viesť k pozitívnym sociálnym zmenám, ale najmä vzhľadom na to, že čoraz viac ľudí reálne vidí najideálnejšiu cestu z údajného spoločenského marazmu v podobne extrémnych riešeniach. To však pri výslednom hodnotení Jokera zohľadňovať nemôžem a ani nechcem. (95%)

• 15.10.2019  14:58

Divácka túžba po ďalšom pokračovaní už ukončeného príbehu vypovedá o jeho kvalitách. Reálna snaha autora o vytvorenie takéhoto pokračovania po rokoch však obyčajne smrdí nedostatkom nápadov či neschopnosťou prekročiť vlastný tieň. Je možné, že niečo z toho bolo skutočne motiváciou i v prípade Vinca Gilligana, no po zhliadnutí výsledného produktu mu rozhodnutie vrátiť sa k jeho najúspešnejšiemu počinu ani náhodou nemienim vyčítať. Je pravda, že El Camino neobsahuje v podstate nič, čo vyslovene chýbalo pre ucelenosť príbehu o dvoch nepravdepodobných „partneroch v zločine“. Aj tak však ide o zaujímavý dodatok, ktorý si kvalitou rozprávania určite nerobí hanbu a okrem očakávaného vykúpenia hlavného hrdinu prináša i niekoľko vskutku skvelých momentov (predovšetkým prostredníctvom retrospektívy), ktoré oživia v človeku spomienky na to, čo robilo Breaking Bad takým obľúbeným seriálom. (80%)

• 30.9.2019  21:05

Už z letmého pohľadu je zjavné, že ako každý ďalší prírastok do rýchlej a zbesilej série od jej štvrtej časti, tak aj H&S posúva ešte ďalej hranice trendu nastoleného práve filmom z roku 2009. Vo výsledku to znamená ešte bláznivejšiu a absurdnejšiu akciu v čomkoľvek, čo si vyžaduje pohonné hmoty, ešte väčšiu snahu o všadeprítomné odľahčené hláškovanie a ešte menej prvkov odkazujúcich na prapočiatky tejto nekonečnej ságy, ktoré - aby sme boli presní - najnovšie absentujú praktický úplne. A tentoraz už toho bolo príliš asi aj na mňa. Celú tú chlapskú jazdu dokázala až do konca udržať pohromade paradoxne postava Shawovej sestry v podaní ohromne sympatickej Vanessy Kirby, keďže nekončiace, kvázi ostrovtipné doberanie sa medzi dvojicou mužských hrdinov ma prestalo baviť približne v prvej polovici ich úvodnej konfrontácie. O poznanie lepšie fungujú automobilové scény a pästné súboje; aj tu sa však nájde malý háčik. S príchodom na exotickú Samou totiž musí divák v závere pretrpieť vyslovene prihlúple „venčenie“ helikoptéry, respektíve úplne neprehľadný boj domorodcov s poskokmi záporného hrdinu. Dvojku, s ktorou sa dá počítať ešte pred jej oficiálnym ohlásením, si zrejme ujsť nenechám, viac sa však teším na plánované pokračovanie s kompletnou „rodinou“ okolo starého dobrého Dominica Toretta. P.S.: Je chvályhodné, že Ryan Reynolds dokázal v Deadpoolovi nájsť svoju životnú rolu, avšak stavať na nej celý svoj herecký prejav aj v iných filmoch by naozaj nemusel. (60%)

• 31.8.2019  10:14

Zástup známych mien na rôznych postoch, ani nezvyčajná forma produkcie v podobe využitia motion capture ešte neznamenajú kvalitný animovaný film. V tom dome straší to aj s týmito esami v rukáve vytiahol v mojich očiach na poli svojho žánru nanajvýš na priemer. Pri hodnotení samotnej animácie, ktorá už v dobe vzniku filmu musela pôsobiť zastaralo, by to zrejme dopadlo ešte horšie. Celý dojem našťastie ťahá nahor príbeh. Ani v jeho prípade sa nedá hovoriť v superlatívoch, no kombinácia béčkového hororu ako z 80. rokov a prvkov Hitchcockovho Okna do dvora zafungovala pomerne dobre. A vďaka sledovaniu celej zápletky z pohľadu detských očí si počas filmu na svoje aspoň čiastočne prídu malí i veľkí diváci. (60%)

• 29.7.2019  19:20
    Balón (2018)

To, že súkromný rebríček najlepších zhliadnutých filmov z roku 2018 budem upravovať aj nejaký čas po jeho uplynutí, som samozrejme predpokladal. Nerátal som však s tým, že mi do tohto poradia výrazne zasiahne akási nemecká dráma, o ktorej existencii som až donedávna ani len netušil. Asi aj vďaka tomu ma príbeh dvoch východonemeckých rodín, ktoré sa koncom 70. rokov rozhodli utiecť do SRN vo vlastnoručne zostrojenom balóne, tak výrazne oslovil. Je nepochybne namieste vyzdvihnúť kvalitnú výpravu či vynikajúce herecké výkony, no to, čo vo mne bude rezonovať najdlhšie, je jednoznačne atmosféra filmu. Budovanie ťaživého napätia začína prelínaním záberov z príprav na veľký útek s úzkostlivým pátraním tajnej polície a v záverečných minútach vrcholí priam neuveriteľne napínavým a strhujúcim spôsobom. Nemeckú kinematografiu budem odteraz určite sledovať omnoho pozornejšie. (90%)

• 29.7.2019  18:48

Hollywoodland je rozdelený na dve dejové línie. Prvá, sledujúca osobný život súkromného detektíva Louisa Sima, možno i kvôli okresanému priestoru pôsobí povrchne a fádne. Našťastie je tu druhá, ktorá sa venuje skutočnému prípadu záhadného úmrtia Georgea Reevesa a podstatným udalostiam jeho života, ktoré viedli k jeho tragickému koncu. Ani tu nenájdete akýsi výraznejší moment, no vykreslenie osudu niekdajšieho predstaviteľa Supermana je nesmierne zaujímavé i bez toho a dokáže naplno využiť nielen prvky, ktoré ponúka zasadenie príbehu do obdobia 40. a 50. rokov minulého storočia, ale i skrytý potenciál hereckého osadenstva. To platí predovšetkým pre Bena Afflecka, ktorého precízny výkon v úlohe Reevesa vo mne vyvoláva úvahu nad tým, či jeho povesť hereckého dreva nemá na svedomí predovšetkým kombinácia zle napísaných a zle zvolených filmových rolí. (65%)

• 17.7.2019  21:57
    V pařátech smrti (TV film) (2011)

Som presvedčený, že akýkoľvek dlhší komentár by tu bol úplne zbytočný. Čierna farba, do ktorej nám ČSFD takéto "skvosty" odieva, má totiž viac než postačujúcu výpovednú hodnotu. 1* však musím dať aspoň za to, že tento príbeh o partičke prenasledovanej digitálnym paškvilom akéhosi mýtického vtáka nepresiahol svojou stupiditou pomyselnú hranicu, ktorej zdolanie by ma donútilo film vypnúť ešte pred záverečnými titulkami. (20%)

• 17.7.2019  21:33
    Hlasy (2014)

V poslednom čase mi občas vŕta v hlave, či nie som na niektoré filmy zbytočne prísny. V prípade The Voices však nedokážem vytiahnuť hodnotenie vyššie, ani keby som z úcty ku skvelému kastingu akokoľvek chcel. Ten je totiž jednou z mála svetlých chvíľ, na ktoré som pri sledovaní filmu narazil. Snaha tu nepochybne bola, no výsledný produkt ako komédia príliš nefunguje a ako thriller už vôbec nie. Navonok hlúpy český názov to vystihuje asi najlepšie - je to sonda do mysle magora a ja v nej nedokážem nájsť nič, čo by stálo za úvahu nad jej opakovaným absolvovaním. (45%)

• 13.7.2019  19:10

Mohlo to byť azda i najlepšie sci-fi za posledných pár rokov. Sám veľký James Cameron by ale v scenári musel okolo ohromujúcich akčných sekvencií vystavať zápletku, ktorej by bok po boku vládlo niečo diametrálne iné než suchopárna dejová vata s kŕčovitou romancou. Potenciál tu však nepochybne je a pokiaľ nebude polovicu pokračovania tvoriť nezmyselný mišung basketbalu, rugby a rýchlokorčuľovania, ktorý je spolu s lovením odmien zjavne jedinou aktivitou, ktorá sa dá v Iron City vykonávať, určite si ho už len kvôli Edwardovi Nortonovi v úlohe záporáka ujsť nenechám. (60%)

• 2.7.2019  23:39
    Lucy (2014)

Spočiatku som sa divil, ako mohla Bessonovi práca na tomto filmovom projekte trvať celé desaťročie. Neskôr som to však pochopil, alebo prinajmenšom vysvetlil po svojom. Pokiaľ by totiž na zápletke postavenej na tom najošúchanejšom mýte o fungovaní ľudského mozgu a spracovanej do ani nie poldruhahodinového filmu pracoval ktokoľvek, výsledkom podobného trápenia by bol stále rovnaký guľáš. V tom, ktorý nám naservíroval svojský francúzsky filmár, síce plávajú nejaké lákavé ingrediencie (zaujímavé obsadenie a zábavne poňatá akcia), no výsledný produkt nedokážem s čistým svedomím opísať ani len prívlastkom stráviteľný. (40%)

• 2.7.2019  23:18

Príbehy zachytávajúce 2. svetovú vojnu a jej následky majú stále čo ponúknuť a ani The Aftermath nie je výnimkou. Oplýva predovšetkým znamenitou výpravou a vskutku svedomitým vyobrazením zdevastovaného Hamburgu. Príbeh ladený do tónov romantickej drámy ma však príliš neuchvátil; nemôžem ho síce označiť za nezáživný, no vzhľadom na spomínané obdobie na mňa dej pôsobil tuctovým dojmom. Ako celok to v tomto smere popri presvedčivej hereckej dvojici Keira Knightley - Jason Clarke (Skarsgård taktiež nie je márny, no skôr mi prišiel ako magnet na ženské publikum) dvíha čiastočne nahor záverečné rozuzlenie, ktoré napokon dalo celej zápletke dovtedy neočakávanú hĺbku. Vyzdvihnúť okrem toho musím vedľajšiu dejovú líniu s nacistickým odbojom, ktorá ma aj napriek obmedzenému priestoru dokázala zaujať a rozhodne by som nepohrdol samostatným filmom venujúcim sa práve tejto téme. (65%)

• 28.6.2019  23:53
    Shaft (2019)

Samuel L. Jackson hrá po stý krát Samuela L. Jacksona a i tentoraz je to hrozná prča. Príbeh je síce klišé ako vyšité a aj akcie mohlo byť rozhodne viac, no i napriek tomu si Shaft dokáže pohodlne ustrážiť status síce nenáročnej, no v rámci možností vydarenej akčnej komédie, priam stvorenej pre nudný večer. (70%)

• 26.6.2019  11:32
    Loving (2016)

Ako žuvačka na podrážke - šedé a otravne sa naťahajúce. Nichols mal pritom v rukách solídny materiál, z ktorého mohol vystavať drámu pozostávajúcu z niekoľkých vrstiev. Napokon sme sa však nedočkali ani vypätých pojednávaní zo súdnej siene a na minimum výnimiek ani ťaživých okamihov zachytávajúcich tvrdý stret manželov s rasistickými predsudkami. Takmer celá pozornosť sa zameriava na dejovú líniu zachytávajúcu nažívanie manželov, ktoré je však nezaujímavé, nemá prakticky žiadne tempo a jeho jediným stabilným spojením s vývinom celej zápletky je telefónne slúchadlo. Nebyť zvučného hereckého ansámblu, Zakázaná láska by mala problém presadiť sa čo i len v konkurencii tuctovej televíznej tvorby. (40%)

• 18.6.2019  19:55

Doteraz som bol presvedčený, že práve romantická komédia je pre filmárov vďačným žánrom, pretože nevyžaduje toľko námahy a ani talentu na to, aby vznikol prinajmenšom obstojný produkt, ktorý ak už neohromí, tak diváka neurazí a aspoň trochu pobaví. Dnešným dňom sa však musím poďakovať Tomášovi Svobodovi a jeho kolegom, ktorí ma dokázali z tohto omylu vyviesť. Nech sa totiž snažím, ako len viem, vo filme Ako sa zbaviť nevesty nedokážem nájsť absolútne nič, čím by si vyslúžil aspoň tú vytúženú nálepku "průměrná podívaná". (25%)

• 18.6.2019  17:15
    Trhlina (2019)

Technicky skvelé, a to ani nemusím použiť obligátnu frázu "na slovenské pomery". Práca s kamerou a zvuk dodávajú filmu tú očakávanú hustnúcu atmosféru už v opustenej budove psychiatrie a po presune do hôr ju ešte viac umocňujú. Celé dianie je však príliš zbrklé, až mám pocit, že orientovať v jednotlivých súvislostiach som sa dokázal iba vďaka znalosti knižnej predlohy. Tento nedostatok však má šancu aspoň do istej miery napraviť formát trojdielnej televíznej minisérie, čo sa však nedá povedať o hercoch. Tomáš Maštalír a Dávid Hartl stvárňujúci vedľajšie postavy sú skvelí, čo je však vo výsledku možno skôr škoda, keďže tým výrazne zatieňujú zvyšok obsadenia, ktoré spĺňa maximálne parametre nekonečných slovenských telenoviel. Film tak celkovou kvalitou príliš neprekvapil, no i napriek tomu som rád, že sa domácej produkcii aspoň z času na čas v kinách takto zadarí. Snáď sa v budúcnosti dočkáme aj adaptácií iných Karikových kníh, predovšetkým o dilógii Na smrť som presvedčený, že by dokázala výrazne zarezonovať aj ďaleko za hranicami našej malej krajiny (to by však chcelo asi "trochu" vyšší rozpočet). (60%)

• 18.6.2019  16:52
    Equalizer (2014)

Denzel Washington to s náradím pre kutilov rozhodne vie a v kombinácii s jeho neortodoxným chápaním princípov spravodlivosti máme my diváci možnosť prežiť ďalšiu z mnohých akčných filmových jázd. Ale nedokážem si pomôcť, tieto príbehy akýchsi superhrdinov z ľudu mi prídu až na minimum výnimiek, medzi ktoré Equalizer bohužiaľ nepatrí, podobné ako vajce vajcu. Nevidím preto jediný dôvod, prečo by som mal v tomto prípade siahnuť po vyššom hodnotení, než aké obyčajne udeľujem podobným "dobrodružstvám" Liama Neesona či Jasona Stathama. (60%)

• 18.6.2019  16:33

Bizarná a v mojich očiach nie práve najpodarenejšia kombinácia hororu a komédie sa po dvoch rokoch dočkala pokračovania, v ktorom k tejto dvojici režisér a scenárista v jednom bez okolkov prihodil aj poriadnu dávku sci-fi. A ono to tentoraz prekvapujúco funguje! Samozrejme, ani zďaleka nie bezchybne, no i tak ide v porovnaní s predchodcom o krok vpred takmer v každom ohľade. Dianie je síce rovnako bláznivé, no tentoraz o poznanie vtipnejšie a vďaka spomínaným sci-fi prvkom, hoci nie príliš premysleným, aj originálnejšie. Obrovská osobná dilema hlavnej hrdinky navyše prináša dostatočný priestor na to, aby jej predstaviteľka mohla konečne ukázať, že jej herecký rozsah je širší než pár otrávených grimás pri x-tom prebudení sa do toho istého dňa. Pokiaľ si séria udrží tento stúpajúci trend, rozhodne nebudem otáľať so zhliadnutím prípadného pokračovania tak, ako tomu bolo tentokrát. (70%)

• 18.6.2019  16:18
    Shazam! (2019)

Síce ako vystrihnuté z návodu na natočenie Deadpoola pre decká (keby taký návod existoval), ale prečo nie? Shazam! má ohromné tempo, detských hercov, ktorí nie sú otravní a ani na počet naozaj zábavných scén nepripadá taký veľký počet "očiprevracajúcich" momentov, aké by som od podobného filmu očakával. Týmito kvalitami sa navyše tvorcom aspoň čiastočne darí ak už nie dobre maskovať, tak aspoň čiastočne kompenzovať viaceré neduhy na čele s totálne nezaujímavým zloduchom a jeho poskokmi, na ktorých vizuál si už právne nárokujú lacné fantasy filmy z minulého desaťročia. Môžem teda prehlásiť, že pri súčasnej nevyváženej produkcii DC u mňa tentoraz prevláda spokojnosť. (70%)

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20