Dado

Dado

okres Rimavská Sobota

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17
    • 30.5.2018  22:49

Veľmi milé prekvapenie. Príbeh Hry bez pravidiel pôsobí na prvý pohľad prostým dojmom, veľmi rýchlo sa však rozbehne kolotoč udalostí, ktorý spoľahlivo udrží pozornosť diváka až do samotného konca. Ako bonus so sebou navyše prináša niekoľko na svoju dobu skvele natočených akčných scén a za zmienku rozhodne stojí i ponurá atmosféra, v ktorej hrá prím úžasná Bukového hudba s nádychom noiru. (80%)

• 30.5.2018  22:30

Posadil som sa k filmu, ktorý tento rok oslavuje svoje 55. narodeniny a nestačil som sa diviť. Kadárovi s Klosom sa vskutku unikátne a - čo je najpodstatnejšie - bez zbytočných príkras podarilo preniesť na filmové plátno osudy partizánov z čias 2. svetovej vojny. Herecké výkony zúčastnených sú až na pár dobových prežitkov (teatrálnosť vo vyhrotených okamihoch) vynikajúce, príbeh kombinujúci dejové línie spracovaný zaujímavo a prehľadne, ale čo by som vyzdvihol najradšej je práca s kamerou, ktorá ešte aj dnes pôsobí vďaka niektorým prvkom priam novátorsky. Z tvorby zmienenej dvojice som dodnes videl len Obchod na korze, ktorý ma emočne síce zasiahol viac, no z filmárskeho hľadiska vyhráva bezpochyby adaptácia Mňačkovho románu. (80%)

• 30.5.2018  22:14

Akčnejšie, dramatickejšie, audiovizuálne okázalejšie a konečne zahŕňajúce takmer všetkých obľúbených supehrdinov. Tak znie stručné súhrn dojmov z tretích Avengerov, ktoré zrejme majú najväčšiu zásluhu na tom, do akých výšin vyhnali fanúšikovia hodnotenie snáď najočakávanejšie komiksového filmu v dejinách. Po niekoľkých dňoch sprevádzaných postupným opadnutím prvotného nadšenia však musím konštatovať, že vypichnuté body z úvodu komentára sú iba luxusnou pozlátkou, ktorá pod povrchom skrýva typickú marvelovku – strhujúcu, vtipno-trápnu a hlučnú, avšak bez akéhokoľvek skutočne výrazného momentu či inovácie, ktorá by vo mne rezonovala dlhšie než pár hodín. Navyše, snaha o emotívny záver ma na rozdiel od iných nechala úplne chladným. To však má na svedomí samozrejme skutočnosť, že väčšina týchto srdcervúcich udalostí má v rámci MCU aj tak len dočasné trvanie. (75%)

• 16.5.2018  23:14

Z pôvodných troch hviezd napokon musím zísť ešte o stupienok nižšie. S odstupom času si totiž začínam čoraz viac uvedomovať vážne nedostatky Čierneho pantera. Postupne stále výraznejšie preráža trpká pachuť z toho, že sa scenár snaží tváriť novátorsky, hoci v skutočnosti pôsobí možno ešte naivnejšie ako väčšina produktov, ktoré zahŕňa MCU. Nechýbajú ani typické snahy o humor, ten však príliš nefunguje a sestra hlavného hrdinu, ktorá zrejme mala byť ťahúňom odľahčených pasáží, je vo výsledku natoľko otravná, že sympatickejším dojmom pôsobí dokonca i samotný antagonista. Ten je na pomery nielen tohto filmu, ale i celého univerza vykreslený až prekvapujúco kvalitne a vierohodným spracovaním pohnútok dokáže zaujať. To je však stále veľmi málo na film s absolútne nepočúvateľným hudobným sprievodom a vizuálnymi efektami, ktoré v niektorých okamihoch ani náhodou nezodpovedajú 200-miliónovému rozpočtu. (45%)

• 6.5.2018  15:15

Western je jedným zo žánrov, ktoré mi nikdy neboli a asi už ani nebudú veľmi pochuti, ale táto kombinácia jeho prvkov s obdobím heydrichiády mi nesmierne sadla. Vďačiť však za to z veľkej miery určite môžem i samotnému príbehu, ktorý ma svojou témou už v prvých minútach poľahky vtiahol do diania. Počas neho na mňa zapôsobili herecké výkony neznámych poľských hercov (Mejzlík so Šťastným odviedli v rámci postsynchrónov taktiež dobrú prácu), ešte viac ma však dostala nesmierne dusná atmosféra s niekoľkými skutočne ťaživými scénami, v priebehu ktorých sa postavy síce topili vplyvom horúčav vo vlastnom pote, no mne po chrbte behal mráz ako počas tej najtuhšej zimy. (90%)

• 6.5.2018  15:13

Skvelé dobrodružné pasáže, rýchly spád deja, vtipné dialógy, bezchybne fungujúca chémia medzi synom a otcom z klanu Jonesovcov, neopakovateľné umenie Johna Williamsa, atraktívne prostredie sveta stojaceho na prahu 2. svetovej vojny. Možno jeden z týchto aspektov a možno i kombinácia všetkých nesie zásluhu na tom, že Posledná krížová výprava je v mojich očiach tou najvydarenejšou kapitolou rozsiahleho príbehu mapujúceho zážitky najznámejšieho filmového archeológa. (90%)

• 6.5.2018  15:12

Chrám skazy síce svojimi kvalitami prvý diel neprekonáva, na rozdiel od mnohých však nemám ani pocit, že by za ním v niečom výraznejšie zaostával. Dej je tentoraz o niečo temnejší a akčnejší, v rámci tempa trochu nevyvážený, no aj tak opäť mimoriadne zábavný a napínavý. Jeho súčasťou je navyše nezabudnuteľná naháňačka na banských vozíkov, ktorá je jednou z najikonickejších scén nielen tejto série, ale dobrodružného žánru všeobecne. (80%)

• 6.5.2018  15:12

Meno Indiana Jones je synonymom dobrodružstva na filmovom plátne, ktoré je pre mnohých zároveň neoddeliteľnou súčasťou spomienok na ich detstvo. A pravdepodobne práve to, že som sa k Indymu dostal až v dospelosti a navyše 35 rokov po premiére Dobyvateľov stratenej archy, je hlavným dôvodom, prečo tejto snímke na rozdiel od väčšiny užívateľov nedokážem udeliť najvyššie hodnotenie. Aj napriek tomu však na mňa úvodný diel slávnej trilógie pôsobil ako zábavná a vzrušujúca jazda sympatického archeológa, ktorý srší nesileným humorom aj v situáciách, pri ktorých by z nás, bežných smrteľníkov, sršalo asi niečo iné. (80%)

• 6.5.2018  15:10
    Uteč (2017)

Čo to vlastne bolo? Horor, mysteriózny triler, komédia? Asi najvýstižnejším (alebo najprostejším) bude tvrdenie, že ide o zmes, ktorá v určitom pomere spája všetky tri žánre. A hoci to na papieri pôsobí prinajmenšom nesúrodo, vo výsledku ide o počin síce nevšedný až absurdný, no zároveň nesmierne zaujímavý. Dovolím si však tvrdiť, že z nominácií na Oscary bola – i keď s menším prižmúrením oka – zaslúžená maximálne tá, ktorú za svoj skvelý herecký výkon získal Daniel Kaluuya. (75%)

• 6.5.2018  15:09
    Velký dar (2017)

Dobrý Will Hunting pre masy. Aby som bol konkrétny – v porovnaní so spomínanou snímkou priamočiarejšia (nie v dobrom zmysle slova), rozvojom postáv i samotného deja omnoho jednoduchšia, a celkovo až príliš tuctovo pôsobiaca dráma o nečakanom géniovi, tentoraz v osobe malého dievčatka, ktorá navyše občas až nechutne okato útočí na slzné kanáliky obecenstva. (60%)

• 6.5.2018  15:06

Prvý diel bol, asi aj zásluhou prítomnosti samotného labyrintu, originálnejší, napínavejší a v neposlednom rade kompaktnejší. Zhorenisko sa mu síce zo všetkých síl snaží vyrovnať, no výsledkom je len poriadny guľáš, v ktorom je príbeh nesúrodý, konanie postáv často nelogické a akcia neprehľadná. Zatiaľ čo po jednotke som sa úprimne tešil na to, čo dokážu kompetentní vyťažiť z nevšedne sa vyvíjajúceho príbehu, po dvojke mám skôr obavy z toho, s čím prídu vo vyvrcholení trilógie. (45%)

• 6.5.2018  14:56

Povedzme si na rovinu, Labyrint: Útek nie je žiadnym výnimočným filmom, ktorý by niektorým z aspektov dokázal výraznejšie zaujať aj náročnejšieho diváka. Oplýva však pomerne originálnym námetom, na ktorom dokázali filmári vystavať príbeh, ktorý je aj napriek niekoľkým hluchým miestam v správnych momentoch napínavý, vďaka čomu dokáže vyvolať úprimný záujem a zvedavosť o dianie okolo ústredných postáv. Trochu ma sklamalo zakomponovanie ženskej postavy, medzi ktorou a hlavným hrdinom to musí tak, ako v každom dnešnom teen-postapokalyptickom počine, zákonite iskriť. Ďalšie pokračovania si však aj napriek tomu, na rozdiel od série Rezistencia, určite rád pozriem. (65%)

• 6.5.2018  14:54

Priemerné spracovanie novely, ktorá ma sama osebe taktiež výraznejšie nedokázala zaujať. Ústredná dvojica je sympatická, atmosféra hlavného mesta príjemná, no dejovo Nylonový mesiac nedokáže ponúknuť nič výraznejšie. Za zmienku však rozhodne stojí hudobná stránka, konkrétne využitie bigbítových tónov a zakomponovanie kapely The Beatmen do príbehu. (55%)

• 6.5.2018  14:53

Zaujímavá téma, o ktorej som nemal pred samotným sledovaním filmu žiadne podrobné znalosti a prípadné nezrovnalosti v Spielbergovej rekonštrukcii ma tak nemohli rušiť. V plnej miere som si tak mohol vychutnať napínavý príbeh z obdobia studenej vojny, so všetkými jeho kladmi, z ktorých vo mne výrazne zarezonovala predovšetkým pôsobivá výprava, dokonale umocňujúca dobovú atmosféru. Za zmienku stojí aj postupná gradácia napätia, ktoré funguje aj napriek tomu, že záverečné vyvrcholenie je vďaka režisérovmu nezameniteľnému rukopisu pomerne ľahko predvídateľné. Škoda len, že postava ruského špióna nedostala ešte väčší priestor, najmä keď berieme do úvahy skvelý herecký výkon Marka Rylancea, ktorým zatienil i samotného Hanksa v hlavnej úlohe. (80%)

• 30.4.2018  01:09

Niektoré filmy by nemali nikdy dostať pokračovanie. Osobne si Pozemšťana medzi ne zaradiť nedovolím – nemôžem sa totiž zbaviť pocitu, že v rukách vynachádzavého scenáristu by príbeh nestarnúceho kromaňonca ešte mohol priniesť niečo zaujímavé. Pokračovanie s podtitulom Holocene je však na míle vzdialené od predstavy dôstojného nadviazania na pôvodný príbeh. V prvom rade tento počin ignoruje zákonitosti pôvodného filmu, tajomná atmosféra je takisto fuč a jediné, čo dokáže vyvolať úprimnú radosť, je návrat D.L. Smitha v hlavnej úlohe. Ten sa však tentoraz ocitá v spoločnosti vrcholne nesympatických deciek, okolo ktorých sa rozbehne sled nezaujímavých udalostí, ktorých vyvrcholenie je utrpením nielen pre pána Oldmana, ale aj pre sledujúceho diváka. Záverečný cliffhanger následne pôsobí ako posledný klinec do rakvy, po ktorom si osobne želám len to, aby tvorcom ich zámer pokračovať v tomto utrpení nikdy nevyšiel. (25%)

• 30.4.2018  01:09
    Pozemšťan (2007)

Vždy ma dokáže potešiť, keď narazím na podobnú snímku – jedna miestnosť, niekoľko postáv, zaujímavý námet a dialógy, ktoré fungujú. Jediné, čo mi krátko po skončení filmu vadilo, bola do istej miery silená snaha vyrukovať s nejakým šokujúcim odhalením, ktoré posunie kontroverziu celého rozprávania na ešte vyššiu úroveň. S odstupom času však začína u mňa prevládať pocit, že podobné odhalenie bolo pod vplyvom narastajúceho napätia skrátka nevyhnutné. Je preto možné, že pri opätovnom zhliadnutí pôjdem v prípade Pozemšťana s hodnotením ešte o stupienok vyššie. (85%)

• 30.4.2018  01:04

Na rozdiel od mnohých užívateľov nebudem špeciálne vyzdvihovať scénu s gilotínou. Áno, pravdepodobne ide o najnápaditejšiu a najvtipnejšiu pasáž piatych pirátov, no dovolím si tvrdiť, že i bez nej by ma film bavil viac ako predchádzajúce dva prírastky do série. Jack Sparrow v Deppovom podaní už síce je tak trochu obohraná platňa, stále však má v rukáve pár tromfov, pričom sa po jeho boku nestrácajú ani mladé prírastky do pirátskej rodiny a tradične skvelý je i hlavný zloduch, tentokrát v podaní charizmatického Bardema. Možno budem patriť medzi menšinu, no pokiaľ sa niekedy v blízkej budúcnosti dočkáme ďalšieho pokračovania, ktoré bude minimálne tak svižné a zábavné ako Salazarova pomsta, určite sa nebudem hnevať. (75%)

• 29.4.2018  22:46

Aj napriek občas bláznivej kamere sa na to dobre pozerá a akčné scény sú intenzívne, ale zvyšok? Čo to malo, preboha, byť? Príbeh nula bodov, dialógy ako od neúspešného uchádzača o štúdium scenáristiky. Obsadenie plné známych mien, ale čo z toho, keď si po záverečných titulkoch nedokážem spomenúť ani na mená nimi stvárnených postáv, nie to ešte, aby som si k nim dokázal vytvoriť nejaký vzťah. Filmové adaptácie počítačových hier už akosi automaticky smrdia prúserom, to je jednoducho daň za to, akú povesť si tento podžáner stihol za uplynulé dve desaťročia vybudovať. Napriek tomu však cítim po zhliadnutí Assassin’s Creed obrovské sklamanie. Toto totiž mohlo a malo dopadnúť diametrálne inak. (35%)

• 29.4.2018  22:45

Nápad je zaujímavý, o tom potom, podstatnejšie však je, že výsledok už bohužiaľ taký oslnivý nie je. V prvom rade chýba filmu poriadne vystavané napätie, rozmazané zábery webkamier a prvoplánové snahy o vyľakanie dnes už padnú na úrodnú pôdu len málokedy. Zážitku príliš nepomáhajú ani správanie skupinky tínedžerov, ktorej neustále nezmyselné prekrikovanie môže ľahko dohnať menej trpezlivých divákov k tomu, že film v polovicu znechutene vypnú. Rozhodne by preto nebolo na škodu, keby sa tohto námetu pokúsil chytiť ešte niekto iný. Niekto, kto by dokázal využiť jeho nesporný potenciál lepšie ako tomu bolo v tomto prípade. (40%)

• 29.4.2018  22:42
    50/50 (2011)

A vraj že filmy pojednávajúce o vážnej chorobe musia byť zákonite citovými vydieračkami. Dobre teda, ani 50/50 sa nevyhýba scénam, pod vplyvom ktorých sa nejednému divákovi zaleskne v oku slza. Na tých však našťastie príbeh filmu nestojí a slúžia predovšetkým ako súčasť obsahu, ktorý k podobne vážnej téme, akou je rakovina, neoddeliteľne patrí. Omnoho výraznejším prvkom je však odľahčený pohľad na vyrovnávanie sa s touto chorobou, okorenený typicky rogenovským humorom, ktorý je však využívaný s mierou a - aspoň vo väčšine momentov - vierohodne vychádza zo situácií. A ak na niečo okrem toho netreba v súvislosti s touto snímkou zabúdať, tak je to predovšetkým skvelý herecký výkon Josepha Gordon-Levitta, pri ktorom aj spomínaný Rogen pôsobí menej otravne než inokedy. (80%)

• 29.4.2018  22:40

Na lane rozhodne nie je žiadnym ambicióznym útokom na filmové ocenenia, ktorý by aj celé dni po zhliadnutí obrovskou silou rezonoval v mysli človeka. Ide o pomerne jednoduchý, avšak vizuálne podmanivý a veľmi príjemný filmový zážitok s kúzelnou atmosférou, na ktorej má veľkú zásluhu aj vynikajúci soundtrack (spojenie Zemeckis - Silvestri zakaždým funguje bezchybne). (75%)

• 29.4.2018  22:39
    Mr. Church (2016)

Nie je na škodu, keď sa občas totálne zaškatuľkovaný herec objaví aj mimo svojho zaužívaného žánru a dokáže svetu, že má v repertoári omnoho širšiu herecké paletu, akou sa zvyčajne prezentuje. Mr. Church však nestojí iba na skvelom Eddiem Murphym. Je to predovšetkým príbeh o ľudskosti, ktorý aj napriek tajomstvu opradenému okolo hlavného hrdinu pôsobí natoľko vierohodne, že mu publikum dokáže čiastočne odpustiť fakt, že v priebehu celého trvania ide zo strany scenáristky o kalkul, ktorý sa neraz nebojí uchýliť k citovému vydieraniu diváka. (75%)

• 29.4.2018  22:38
    Švýcarák (2016)

Keď mám byť úprimný, nedokážem s istotou povedať, či v tomto prípade ide o vrcholové dielo dvoch nepochopených géniov, ktorí si medzi sebou bratsky podelili prácu na scenári i réžii, alebo zvrátenú absurdnosť, na ktorej niet čo chápať. Ak na to jedného dňa prídem, možno pohnem svojím hodnotením na jedno či druhú stranu. (60%)

• 29.4.2018  22:35

Čiastočne má na tom svoj podiel možno i môj postoj k 80. rokom, ktoré mám vďaka ich popkultúre a asi aj tomu, že som ich na vlastnej koži nikdy nezažil, dokonale zidealizované, no Fast Times at Ridgemont High v mojich očiach ešte aj dnes funguje skvele. Ba čo viac, pôsobí na mňa tak vtipným a neviazaným dojmom, že väčšina súčasných tínedžerských komédií v porovnaní s ním pripomína mladšieho brata, predvádzajúceho všelijaké neohrabané pokusy, ktorými sa neúspešne snaží podobať na svojho staršieho súrodenca. Navyše, vidieť Whitakera či Penna (najmä jeho) ešte ako herecké uchá v úlohách karikatúr na špecifické skupiny stredoškolských študentov je na nezaplatenie. (80%)

• 29.4.2018  22:33

Wayans má už na konte aj omnoho lepšie paródie. V Päťdesiatich odtieňoch čiernej sa síce z času na čas nájde celkom vydarený gag, tých pár svetlých chvíľ je však nanešťastie utopených v trápnosti a žánrovom klišé. (30%)

• 29.4.2018  22:33

Absurdná šialenosť, ktorú by som dokázal bez strachu z posmešných poznámok na môj filmový vkus odporučiť len málokomu. Typický Rogenov humor si tu totiž drží tak neistý balans, že to, čo sa jednému javí ako skvelý fór, inému navodí stav charakteristický pri pohľade na obéznu ženu v obtiahnutých legínach. Je ľahko možné, že keď film pri najbližšej možnej príležitosti uvidím opäť, vypáli to trochu inak, no v priebehu prvého zhliadnutia som sa chtiac-nechtiac zaradil do skupiny divákov, ktorí sa väčšinu času dokázali dobre baviť. (75%)

• 29.4.2018  22:31
    Komorník (2013)

Nevšedný príbeh zaujímavej osobnosti, ktorý je však podaný až príliš rutinne. Má to svoje silné stránky (zachytenie dobových nálad) rovnomerne vyvažované vážnymi nedostatkami (katastrofálny herecký kasting prezidentov), medzi ktorými vládne priemerné spracovanie väčšiny aspektov filmu. Ten najmä vďaka svojej téme dokáže zaujať, ale úprimnú túžbu po opätovnom zhliadnutí vyvolá asi len u málokoho. (55%)

• 29.4.2018  22:29
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

1. séria – 100%, 2. séria – 95%, 3. séria – 100%, 4. séria – 95%, 5. séria – 85%, 6. séria – 75%, 7. séria – 80% █ Pokusy napísať o seriáli Hra o tróny niečo objavné v čase, kedy sa fanúšikovia už trasú očakávaním na záverečnú sériu, by boli pravdepodobne len márnou snahou. Nebudem preto plytvať časom a rozpitvávať to, akými nespochybniteľnými kvalitami predovšetkým prvé štyri série tohto projektu oplývajú. Rovnako tak nebudem obšírnejšie polemizovať nad tým, čo stojí za istým poklesom kvality novších častí, najmä čo sa scenáristickej práce týka. Spracovanie kníh G.R.R. Martina je jednoducho veľkolepým a strhujúcim dielom, ktorému by sme v mnohých ohľadoch v rámci televíznej tvorby len veľmi ťažko hľadali rovnocennú konkurenciu. A to hovorím ako osoba, ktorá si dodnes len veľmi ťažko hľadá cestu aj k tým najuznávanejším filmovým projektom zo žánru fantasy.

• 29.4.2018  22:27
    Rick a Morty (TV seriál) (2013)

1. séria – 95%, 2. séria – 100%, 3. séria – 85% █ Neuveriteľne nápaditý animovaný seriál, kde by pointa takmer každého jedného dielu, predovšetkým čo sa 1. a 2. série týka, bohato vystačila ako námet na atraktívny celovečerný film. K všeobecnej diváckej obľúbenosti bláznivých dobrodružstiev génia Ricka a jeho „geniálneho“ vnuka Mortyho však jednoznačne dopomohol predovšetkým jedinečný humor, ktorý sa nebojí zobrať na paškál nič a nikoho. Zhrnuté a podtrhnuté – It’s a gooda show!

• 29.4.2018  22:27

V priebehu sledovania tohto filmu sa mi podvedome v mysli vynorili dve iné snímky. Prvou bol Modrý blesk, kde na podobnom námete vznikla síce pomerne vtipná, no na rozdiel od Dagtekinovej komédie tuctová a rýchlo zabudnuteľná jednohubka. Tou druhou bol český Gympl, ktorý sa silou-mocou snažil na komediálnom podklade zachytiť skutočné problémy dospievajúcich ľudí, pričom vo výsledku nefungoval ani jeden zámer. Fakjú pán profesor to má naopak – hoci poriadne infantilným, no napriek tomu zábavným spôsobom predstavuje na prvý pohľad dokonalú karikatúru problémových žiakov. Z vlastných skúseností si však dovolím tvrdiť, že je to v porovnaní s českým výtvorom značne vydarenejšia reflexia správania takýchto adolescentov a predovšetkým ich postoja k učiteľom, ktorým chýba akákoľvek prirodzená autorita. (75%)

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17