Dado

Dado

okres Rimavská Sobota

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20
    • 17.7.2019  21:57
    V pařátech smrti (TV film) (2011)

Som presvedčený, že akýkoľvek dlhší komentár by tu bol úplne zbytočný. Čierna farba, do ktorej nám ČSFD takéto "skvosty" odieva, má totiž viac než postačujúcu výpovednú hodnotu. 1* však musím dať aspoň za to, že tento príbeh o partičke prenasledovanej digitálnym paškvilom akéhosi mýtického vtáka nepresiahol svojou stupiditou pomyselnú hranicu, ktorej zdolanie by ma donútilo film vypnúť ešte pred záverečnými titulkami. (20%)

• 17.7.2019  21:33
    Hlasy (2014)

V poslednom čase mi občas vŕta v hlave, či nie som na niektoré filmy zbytočne prísny. V prípade The Voices však nedokážem vytiahnuť hodnotenie vyššie, ani keby som z úcty ku skvelému kastingu akokoľvek chcel. Ten je totiž jednou z mála svetlých chvíľ, na ktoré som pri sledovaní filmu narazil. Snaha tu nepochybne bola, no výsledný produkt ako komédia príliš nefunguje a ako thriller už vôbec nie. Navonok hlúpy český názov to vystihuje asi najlepšie - je to sonda do mysle magora a ja v nej nedokážem nájsť nič, čo by stálo za úvahu nad jej opakovaným absolvovaním. (45%)

• 13.7.2019  19:10

Mohlo to byť azda i najlepšie sci-fi za posledných pár rokov. Sám veľký James Cameron by ale v scenári musel okolo ohromujúcich akčných sekvencií vystavať zápletku, ktorej by bok po boku vládlo niečo diametrálne iné než suchopárna dejová vata s kŕčovitou romancou. Potenciál tu však nepochybne je a pokiaľ nebude polovicu pokračovania tvoriť nezmyselný mišung basketbalu, rugby a rýchlokorčuľovania, ktorý je spolu s lovením odmien zjavne jedinou aktivitou, ktorá sa dá v Iron City vykonávať, určite si ho už len kvôli Edwardovi Nortonovi v úlohe záporáka ujsť nenechám. (60%)

• 2.7.2019  23:39
    Lucy (2014)

Spočiatku som sa divil, ako mohla Bessonovi práca na tomto filmovom projekte trvať celé desaťročie. Neskôr som to však pochopil, alebo prinajmenšom vysvetlil po svojom. Pokiaľ by totiž na zápletke postavenej na tom najošúchanejšom mýte o fungovaní ľudského mozgu a spracovanej do ani nie poldruhahodinového filmu pracoval ktokoľvek, výsledkom podobného trápenia by bol stále rovnaký guľáš. V tom, ktorý nám naservíroval svojský francúzsky filmár, síce plávajú nejaké lákavé ingrediencie (zaujímavé obsadenie a zábavne poňatá akcia), no výsledný produkt nedokážem s čistým svedomím opísať ani len prívlastkom stráviteľný. (40%)

• 2.7.2019  23:18

Príbehy zachytávajúce 2. svetovú vojnu a jej následky majú stále čo ponúknuť a ani The Aftermath nie je výnimkou. Oplýva predovšetkým znamenitou výpravou a vskutku svedomitým vyobrazením zdevastovaného Hamburgu. Príbeh ladený do tónov romantickej drámy ma však príliš neuchvátil; nemôžem ho síce označiť za nezáživný, no vzhľadom na spomínané obdobie na mňa dej pôsobil tuctovým dojmom. Ako celok to v tomto smere popri presvedčivej hereckej dvojici Keira Knightley - Jason Clarke (Skarsgård taktiež nie je márny, no skôr mi prišiel ako magnet na ženské publikum) dvíha čiastočne nahor záverečné rozuzlenie, ktoré napokon dalo celej zápletke dovtedy neočakávanú hĺbku. Vyzdvihnúť okrem toho musím vedľajšiu dejovú líniu s nacistickým odbojom, ktorá ma aj napriek obmedzenému priestoru dokázala zaujať a rozhodne by som nepohrdol samostatným filmom venujúcim sa práve tejto téme. (65%)

• 28.6.2019  23:53
    Shaft (2019)

Samuel L. Jackson hrá po stý krát Samuela L. Jacksona a i tentoraz je to hrozná prča. Príbeh je síce klišé ako vyšité a aj akcie mohlo byť rozhodne viac, no i napriek tomu si Shaft dokáže pohodlne ustrážiť status síce nenáročnej, no v rámci možností vydarenej akčnej komédie, priam stvorenej pre nudný večer. (70%)

• 26.6.2019  11:32
    Loving (2016)

Ako žuvačka na podrážke - šedé a otravne sa naťahajúce. Nichols mal pritom v rukách solídny materiál, z ktorého mohol vystavať drámu pozostávajúcu z niekoľkých vrstiev. Napokon sme sa však nedočkali ani vypätých pojednávaní zo súdnej siene a na minimum výnimiek ani ťaživých okamihov zachytávajúcich tvrdý stret manželov s rasistickými predsudkami. Takmer celá pozornosť sa zameriava na dejovú líniu zachytávajúcu nažívanie manželov, ktoré je však nezaujímavé, nemá prakticky žiadne tempo a jeho jediným stabilným spojením s vývinom celej zápletky je telefónne slúchadlo. Nebyť zvučného hereckého ansámblu, Zakázaná láska by mala problém presadiť sa čo i len v konkurencii tuctovej televíznej tvorby. (40%)

• 18.6.2019  19:55

Doteraz som bol presvedčený, že práve romantická komédia je pre filmárov vďačným žánrom, pretože nevyžaduje toľko námahy a ani talentu na to, aby vznikol prinajmenšom obstojný produkt, ktorý ak už neohromí, tak diváka neurazí a aspoň trochu pobaví. Dnešným dňom sa však musím poďakovať Tomášovi Svobodovi a jeho kolegom, ktorí ma dokázali z tohto omylu vyviesť. Nech sa totiž snažím, ako len viem, vo filme Ako sa zbaviť nevesty nedokážem nájsť absolútne nič, čím by si vyslúžil aspoň tú vytúženú nálepku "průměrná podívaná". (25%)

• 18.6.2019  17:15
    Trhlina (2019)

Technicky skvelé, a to ani nemusím použiť obligátnu frázu "na slovenské pomery". Práca s kamerou a zvuk dodávajú filmu tú očakávanú hustnúcu atmosféru už v opustenej budove psychiatrie a po presune do hôr ju ešte viac umocňujú. Celé dianie je však príliš zbrklé, až mám pocit, že orientovať v jednotlivých súvislostiach som sa dokázal iba vďaka znalosti knižnej predlohy. Tento nedostatok však má šancu aspoň do istej miery napraviť formát trojdielnej televíznej minisérie, čo sa však nedá povedať o hercoch. Tomáš Maštalír a Dávid Hartl stvárňujúci vedľajšie postavy sú skvelí, čo je však vo výsledku možno skôr škoda, keďže tým výrazne zatieňujú zvyšok obsadenia, ktoré spĺňa maximálne parametre nekonečných slovenských telenoviel. Film tak celkovou kvalitou príliš neprekvapil, no i napriek tomu som rád, že sa domácej produkcii aspoň z času na čas v kinách takto zadarí. Snáď sa v budúcnosti dočkáme aj adaptácií iných Karikových kníh, predovšetkým o dilógii Na smrť som presvedčený, že by dokázala výrazne zarezonovať aj ďaleko za hranicami našej malej krajiny (to by však chcelo asi "trochu" vyšší rozpočet). (60%)

• 18.6.2019  16:52
    Equalizer (2014)

Denzel Washington to s náradím pre kutilov rozhodne vie a v kombinácii s jeho neortodoxným chápaním princípov spravodlivosti máme my diváci možnosť prežiť ďalšiu z mnohých akčných filmových jázd. Ale nedokážem si pomôcť, tieto príbehy akýchsi superhrdinov z ľudu mi prídu až na minimum výnimiek, medzi ktoré Equalizer bohužiaľ nepatrí, podobné ako vajce vajcu. Nevidím preto jediný dôvod, prečo by som mal v tomto prípade siahnuť po vyššom hodnotení, než aké obyčajne udeľujem podobným "dobrodružstvám" Liama Neesona či Jasona Stathama. (60%)

• 18.6.2019  16:33

Bizarná a v mojich očiach nie práve najpodarenejšia kombinácia hororu a komédie sa po dvoch rokoch dočkal pokračovania, v ktorom k tejto dvojici režisér a scenárista v jednom bez okolkov prihodil aj poriadnu dávku sci-fi. A ono to tentoraz prekvapujúco funguje! Samozrejme, ani zďaleka nie bezchybne, no i tak ide v porovnaní s predchodcom o krok vpred takmer v každom ohľade. Dianie je síce rovnako bláznivé, no tentoraz o poznanie vtipnejšie a vďaka spomínaným sci-fi prvkom, hoci nie príliš premysleným, aj originálnejšie. Obrovská osobná dilema hlavnej hrdinky navyše prináša dostatočný priestor na to, aby predstaviteľka hlavnej hrdinky mohla konečne ukázať, že jej herecký rozsah je širší než pár otrávených grimás pri x-tom prebudení sa do toho istého dňa. Pokiaľ si séria udrží tento stúpajúci trend, rozhodne nebudem otáľať so zhliadnutím prípadného pokračovania tak, ako tomu bolo tentokrát. (70%)

• 18.6.2019  16:18
    Shazam! (2019)

Síce ako vystrihnuté z návodu na natočenie Deadpoola pre decká (keby taký návod existoval), ale prečo nie? Shazam! má ohromné tempo, detských hercov, ktorí nie sú otravní a ani na počet naozaj zábavných scén nepripadá taký veľký počet "očiprevracajúcich" momentov, aké by som od podobného filmu očakával. Týmito kvalitami sa navyše tvorcom aspoň čiastočne darí ak už nie dobre maskovať, tak aspoň čiastočne kompenzovať viaceré neduhy na čele s totálne nezaujímavým zloduchom a jeho poskokmi, na ktorých vizuál si už právne nárokujú lacné fantasy filmy z minulého desaťročia. Môžem teda prehlásiť, že pri súčasnej nevyváženej produkcii DC u mňa tentoraz prevláda spokojnosť. (70%)

• 28.5.2019  21:16

Formou už čiastočne zastaralé, obsahovo ale stále nesporne kvalitné, nie však úplne dokonalé filmové spracovanie vynikajúcej divadelnej hry Petra Karvaša. Spoločne s mrazivou atmosférou vojnovej doby, ktorú skvele dokresľuje zasnežené mesto, sa tvorcom podarilo veľmi dobre zachytiť rozpoloženie jednotlivých členov rodiny Kubišovcov, hoci by v tomto smere nebolo na škodu ešte väčšie vyhrotenie emócií v samotnom závere. Poteší aj prítomnosť vtedajšej hereckej elity, ktorej (najmä Ivanovi Mistríkovi) človek dokáže s prižmúrením oka odpustiť i občasnú teatrálnosť. (80%)

• 28.5.2019  16:20

Mijazakimu nemožno uprieť obrovskú fantáziu pri tvorbe podivuhodných postavičiek, magických svetov, ktoré obývajú a spôsobov, ktorými tieto prvky prepája so všednými životmi jeho ľudských hrdinov. Rovnako mu však v prípade tohto filmu nedokážem odpustiť to, že okrem akýchsi náznakov (matka) sa nepúšťa do žiadneho hlbšieho príbehu, ktorým by prejavil výraznejšiu snahu zavďačiť sa i dospelému divákovi. Takto mi Môj sused Totoro nepripadá ako nič iné, než iba bezcieľne šantenie dvoch malých sestier v očarujúcich kulisách. (55%)

• 28.5.2019  15:53

Kingovu predlohu som nemal možnosť čítať a zrejme je to tak aj lepšie. Možno by som totiž za takých okolností nebol pri hodnotení podobne zhovievavý, pretože Cyntoryn zvieratiek je s výnimkou skutočne skvelého námetu, vydareného kastingu a mrazivého finále len ďalším z dlhého radu tuctových hororov, ktorého potenciál sa tvorcom trestuhodne sype pomedzi prsty. (55%)

• 28.5.2019  15:45

Ako obyčajne bezchybný Al Pacino v úlohe gangstra, tentoraz však v trochu nezvyčajnom, no o to zaujímavejšom príbehu Portoričana, ktorý sa nepokúša opätovne naštartovať kariéry zločinca, ale paradoxne z týchto zhubných chodníčkov definitívne zísť. Napriek niekoľkým hluchým miestam, v ktorých by sa dianie v rukách šikovného strihača dalo bez akejkoľvek ujmy skrátiť a skutočnosti, že v rámci mafiánskych filmov dávam skôr prednosť príbehom o uhladených Makarónoch, som si Carlitovu cestu dokázal užiť, a to možno ešte viac, než De Palmovu slávnejšiu Zjazvenú tvár. (80%)

• 23.5.2019  21:01

Scorsese zrejme nič podobné neplánoval, no sochárske výtvory objavujúce sa naprieč celým príbehom sú peknou metaforou pre rôzne pohľady na film samotný. Niekto tu nepochybne nájde prvky výnimočného umenia hodné obdivu, iný otrávene prehodí niečo o nezmyselnej hlúposti, ďalší ľahostajne pokrčí plecom a o krátky čas na to si ani nespomenie, že bol svedkom nejakého nezvyčajného úkazu. Ja som v spleti udalostí, ktoré v jednu noc postretli istého mladého úradníka, nenašiel nič, čo by vo mne skutočne zarezonovalo. Priznávam, spočiatku som sa pomerne slušne bavil, táto nálada však zo mňa postupom deja v značnej miere opadla a posledné minúty som už dopozeral bez výraznejšieho záujmu. (55%)

• 23.5.2019  20:56

Prekvapujúco slabé, a to i na pomery podobných nenáročných komédií, ktoré Hollywood produkuje ako na bežiacom páse. Humor má síce pár svetlých chvíľ, no väčšinu času je to skôr kŕčovitá nuda a akcie je žalostne málo na to, aby dokázala výraznejšie ozvláštniť celé dianie. Keď sa to tak vezme, jediné, čo vo filme stálo skutočne za to, boli scény, v ktorých Gal Gadot a Isla Fisher poodhalili niečo zo svojho... ehm, talentu. (40%)

• 23.5.2019  20:55

Záverečná hodina Avengers: Endgame je dychberúcim zážitkom veľkolepo uzatvárajúcim jednu obrovskú kapitolu, ktorej poctivé budovanie verne sledovali milióny ľudí po celom svete. Predchádzajú jej ale dve hodiny trochu zmätočného príbehu položeného na vratkých základoch cestovania v čase, ktoré je sprevádzané všetkými pozitívami (dobre nastavené tempo, zábavne natočená akcia) aj neduhmi (umelo pôsobiace dialógy a zbytočná snaha byť za každú cenu vtipný) charakteristickými prakticky pre každú jednu marvelovku. Ani náhodou však nemôžem tvrdiť, že by som bol nespokojný. Vďaka spomínanému záveru, ktorý na rozdiel od predchádzajúcej Infinity War prináša nefalšované a pretrvávajúce emócie, u mňa dokonca prevláda nadšenie, hoci zjavne nie až v takej miere, v akej sa dostavilo pri väčšine fanúšikov tejto superhrdinskej ságy. (80%)

• 23.5.2019  20:49

Ďalší z radu marvelovských originov, ktorý sa nesie v osvedčenom, no už poriadne opozeranom duchu. Je však asi naivné očakávať odvážne zmeny v systéme, ktorý z finančného hľadiska funguje aj naďalej dokonale. Divákovi tak nezostáva nič iné, len sa uspokojiť so štandardnou šablónou pozostávajúcou z nálože odľahčených momentov vsunutých medzi scény, ktorému majú vytvárať vážny príbeh, alebo prinajmenšom dojem niečoho podobného. Opäť nechýba ani sympatický hrdina, v tomto prípade hrdinka, ktorej popri osvedčenom SLJ sekundujú väčšinou len ploché postavičky na čele s predvídateľným záporákom, na ktorého bola škoda vyplytvať také herecké eso, akým je Jude Law. Vo výsledku však ani nie som príliš sklamaný, čo však bude predovšetkým zásluhou toho, že som dostal presne to, čo som očakával - nenáročnú, akčnú zábavu, ktorá mi aspoň trochu dokázala napraviť náladu po minuloročnom „prúsere“ s Čiernym panterom. (60%)

• 12.5.2019  23:38

Pomalé tempo ešte nemusí predznamenať filmovú pohromu, no v kombinácii s menami svietiacimi v kolónkach "réžia" a "scenár" u mňa výsledný produkt už vopred vyvolával obavy z ďalšieho zabitého večera. Muž, ktorý nebol však dokázal veľmi rýchlo rozvíriť všetky moje predsudky a dokonale ma vtiahnuť svojou poctivo budovanou atmosférou do príbehu, aké sa už dnes točia len zriedka. Nemal som dokonca ďaleko od toho, aby som siahol po najvyššom hodnotení. Ku koncu však akoby Coenovci začali strácať pevnú pôdu pod nohami a neboli schopní prísť s nápadom, ako tento neobyčajný noirový počin o mĺkvom holičovi a jeho (ne)dokonalom pláne na patričnej úrovni zakončiť. A tak je záver asi to jediné, čo na tomto filme oceniť nedokážem, no o to viac ma to škrie. Hoci možno som ho len, podobne ako absurdnú posadnutosť bratskej dvojice mimozemskými lietajúcimi objektami, jednoducho nepochopil. (80%)

• 12.5.2019  23:15
    Smrtihlav (1998)

Porovnanie Dark City s Matrixom tu využíva vďačne každý druhý užívateľ, ja si v tomto smere vystačím s krátkym konštatovaním. Proyasov film ma možno zaujal svojím námetom o niečo viac, na poli celkového spracovania ale od Wachovských utŕžil výraznú, hoci nie úplne zdrvujúcu porážku. Spracovanie chladného, temného sveta, ktorý skrýva tajomstvo väčšie, než si ktokoľvek z nás na začiatku dokázal predstaviť, je podmanivé, rovnako chladný a navyše neprístupný je však aj samotný príbeh, ktorý kúsok po kúsku skladá skvelý Rufus Sewell. A kým spočiatku sa až nepríjemne ťahá, v závere je priam nečakane unáhlený a ani zďaleka nie tak rozvinutý, ako by si zaslúžil. Túto dieru by zrejme s prehľadom dokázalo zaplátať pokračovanie, ktorého sme sa však nikdy nedočkali a film ako samostatný celok tak vo mne zanechal po boku viacerých kladných pocitov aj pachuť nedotiahnutej roboty scenáristu. (60%)

• 14.4.2019  22:50

Pri myšlienke preniesť legendárny príbeh Bonnie a Clyda si jeden predstaví skôr svižný príbeh plný dramatických momentov. Poňať tento námet ako trpezlivú kriminálku s nádychom westernu, ktorá okrem očakávaného záverečného masakru zvýši otáčky len pri jednej neprehľadnej naháňačke, tak vyznieva trochu neobvykle. Vo výsledku tak fungovanie podobného spracovania závisí najmä od rozpoloženia samotného diváka. Osobne mi pomalé tempo sprevádzajúce počiatočné zoznamovanie sa s ústrednou dvojicou v podaní Costnera a Harrelsona (herecky vyniká predovšetkým druhý menovaný) vyhovovalo, ich zdanlivo bezvýsledné blúdenie vyprahnutou krajinou ma ale bavilo už o niečo menej. Našťastie však film má oporné body, vďaka ktorým nemôžem tvrdiť, že by ma v niektorom okamihu prepadla skutočná nuda, pri ktorej by mi bolo milšie sledovať i pohyb sekundovej ručičky na hodinkách. Napriek tomu by som však asi uprednostnil dynamickejšie spracovanie; možno mi v tomto smere ulahodí polstoročie stará snímka Arthura Penna. (65%)

• 14.4.2019  22:19
    Rošťáci (1985)

Z času na čas sa mi pri výbere filmov, z ktorých mám pocit, že by ma mohli baviť, podarí šliapnuť úplne mimo, a toto je jeden z tých prípadov. Respektíve, možno to bol správny krok, ibaže s oneskorením prinajmenšom jednej dekády. Byť totiž v ich veku, tak by ma pirátske dobrodružstvo násťročných sopliakov zrejme dokázalo spoľahlivo vtiahnuť. Dnes už však vidím predovšetkým rozpačitú snahu natočiť Indyho pre deti, ktorej akékoľvek pozitíva (hudobná stránka, príjemná dobová atmosféra a občas i nejaký ten zábavný okamih) dokázali u mňa bezpečne udupať nesmierne uškriekaní hlavní hrdinovia, nevtipne ťarbaví záporní hrdinovia a putovanie oboch týchto skupín, ktoré vo mne nezanechalo žiaden výraznejší dojem. Asi to teda nebol práve najlepší spôsob, ako sa zoznámiť so scenáristickými schopnosťami Chrisa Columbusa, ktorého som doteraz poznal len ako mimoriadne zručného režiséra. (40%)

• 14.4.2019  21:53
    Matrix (1999)

Minimálne časť tohto filmu som mal možnosť vidieť prvýkrát už asi pred 15 rokmi v televízii, kedy ma ale ešte ako malého chlapca nedokázal príliš zaujať. Dnes, len pár dní potom, čo som ho konečne zhliadol celý, môžem na adresu tejto matnej spomienky povedať len toľko, že niektoré filmy človek dokáže v plnej miere doceniť až vekom. Na Matrix sa totiž momentálne nedokážem pozerať inak, ako na jeden z najlepších akčných sci-fi filmov (ak nie vôbec najlepší), aké som mal možnosť v živote vidieť. A myslím, že v tom je zahrnuté úplne všetko. (95%)

• 14.4.2019  21:40

Druhý diel dračieho dobrodružstva sa mi pred piatimi rokmi vryl do pamäte ako výstavný príklad toho, ako by malo vyzerať pokračovanie úspešného filmu. Aj preto som mal od posledného čriepku dotvárajúceho celú trilógiu nemalé očakávania. Tie sa však napokon úplne naplniť nedokázali. Problém vidím predovšetkým v nevýraznom zloduchovi a príliš skratkovitom príbehu (i onen Skrytý svet nám tvorcovia poodhalia len na pár chvíľ), ktorý navyše za predchodcami zaostáva nápaditosťou a prekonáva ich infantilnosťou. Stále je to však dobrá zábava, ktorá sa opäť môže pýšiť bezkonkurenčnou animáciou, citlivým hudobným sprievodom Johna Powella a napokon i nádherným zakončením príbehu Štikúta a Bezzubého. Môžem preto bez výčitiek svedomia prehlásiť, že som si film aj napriek vyššie vypichnutým nedostatkom a taktiež nesmierne otravnému dabingu Jaya Baruchela dokázal užiť. (75%)

• 12.4.2019  16:27
    Nebe s.r.o. (TV seriál) (2019)

V podstate ani nemám nič, čo by mi poslúžilo na obsiahlejšiu kritiku - Miracle Workers majú skvelé obsadenie, originálny nápad, vtip a spád. Ako celok to však pôsobí úplne jednoduchým dojmom, akoby šlo o prácu tímu, ktorý si poctivo, no bez výraznejšieho zápalu odmakal to, čo dostal príkazom zhora. Inými slovami, chýba tomu niečo navyše, akási nadstavba, ktorá dnes oddeľuje nadpriemerné až výnimočné seriály od zaujímavých, no ľahko zabudnuteľných jednohubiek. (65%)

• 12.4.2019  16:01
    Tlumočník (2018)

Tlmočník nie je zlým filmom. Od počinu, ktorý dokázal ovládnuť odovzdávanie filmových cien (hoci "iba" tých slovenských), som ale predsa len čakal viac. Na road movie je to veľmi fádne a ako sonda do životov dvoch ľudí, ktorých rodičia stáli na opačných brehoch rieky a ich činy, respektíve osudy, následne ovplyvnili aj samotné deti, zase príliš plytké. Predovšetkým postava samotného tlmočníka je vytlačená do úzadia potomkom nacistického dôstojníka a narozdiel od svojho protipólu neprejde takmer žiadnym vývojom. To je však z istého uhla pohľadu aj výhodou filmu - Peter Simonischek podáva vynikajúci herecký výkon, zatiaľ čo Menzel svoje repliky v oboch jazykov len mechanicky a navyše s hrozným prízvukom odrapkáva. Každopádne, pri súčasných náladách v našej spoločnosti by príbehov zaoberajúcich sa dôsledkami zvrátenej ideológie, ktorá stála za rozpútaním najväčšieho vojnového konfliktu minulého storočia, malo byť vyrozprávaných čo najviac. Snáď sa to však Petrovi Bebjakovi už čoskoro podarí o niečo lepšie. (60%)

• 8.4.2019  00:25

Villeneuve sa nedokázal vyhnúť veciam, ktoré som svojho času vyčítal už Scottovmu kultovému počinu. Príbehovo to ani tentokrát nie je nálož invencie a scenáristickej výnimočnosti, tempo by zase dosiahlo ideálne parametre, pokiaľ by sa niektoré scény zostrihali a iné upustili od hry na umelecký dojem, ktorú aj tak väčšina divákov úprimne neocení. No napriek všetkému Blade Runner 2049 v úlohe vtiahnuť ma do celého diania obstál omnoho lepšie ako jeho predchodca. Dokonca sa mu to podarilo do takej miery, že až na niekoľko okamihov, ktoré spomínam vyššie (a aj to nie úplne všetky), som nevnímal plynutie času a vyše 160 minút mi ubehlo skôr, ako tomu neraz býva i pri filmoch s o hodinu kratšou stopážou. Tesne po zhliadnutí som dokonca uvažoval o najvyššom hodnotení a keby po ústupe prvotného nadšenia na povrch nevyplávalo pár ďalších nedostatkov (napr. trestuhodne nevyužitý záporák Jareda Leta), skutočne by som ho udelil. Napriek tomu však musím kanadskému režisérovi uznanlivo zatlieskať - moje očakávania, hoci skôr opatrné než prehnané, dokázal s prehľadom prekonať. (80%)

• 8.4.2019  00:05

Takže už konečne chápem, prečo sa tento film v tunajších kinách distribuoval len s titulkami. Christopher Robin možno vychádza zo svetoznámej detskej rozprávky, svojím príbehom sa však prihovára skôr dospelým a nič na tom nemení ani otrepaný, no zrejme nevyhnutný záver. Väčšinu času, ktorý je venovaný hľadaniu zdanlivo neexistujúceho vnútorného dieťaťa v dospelom Christopherov, sympaticky a presvedčivo stvárnenom spoľahlivým Ewanom McGregorom, sa film navyše nesie v pochmúrnej nálade. Tá občas dokonca nebezpečne kolíše nad depresívnou priepasťou, no od pádu do nej nás našťastie zachraňuje prítomnosť plyšových hrdinov, ktorí sú vtipní, ale nie smiešni, a občas zo seba akoby náhodou dostanú i myšlienku, nad ktorou sa človek musí pozastaviť. Od typickej Disneyho produkcie to teda má ďaleko ako Macko Pú od správnej životosprávy, no mne osobne toto chvíľkové vybočenie zo zabehnutých koľají určite neprekážalo. (80%)

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20