Ten, kdo stojí v koutě (2012)

To, čo sa podarilo Danielovi Radcliffovi vďaka snímku Žena v čiernom, to dokázala v tomto filme Emma Watson. Obom sa nemohlo prihodiť nič lepšie, než zisk hereckých úloh v nadpriemerných filmoch tesne potom, čo definitívne zavreli dvere za dlhoročnou etapou ich hereckých kariér zvanou Harry Potter. Dokázali totiž, že sa dokážu prispôsobiť a zhostiť sa aj iných hereckých úloh a tým pádom sa šikovne vyhli zbytočnému zaškatuľkovaniu. Čo sa týka samotného filmu, ten dokázal milo prekvapiť a až na pár výnimiek dokonca vyhnúť sa zbytočnému klišé. Len škoda, že vedľajšie dejové línie neboli viac rozvinuté popri tej hlavnej a tak pripomínajú skôr len akúsi nutnú výplň než plnohodnotnú súčasť filmu. Kým iným filmom prestrelená stopáž často ublíži, tu by som sa rozhodne nebránil ešte nejakým dvadsiatim minútam navyše. (80%)

Pí a jeho život (2012)

Nebyť úvodnej štvrtiny filmu, ktorá svojou nezáživnosťou miestami priam nudila a možno trochu uponáhľaného konca (čo však ide asi skôr na vrub knižnej predlohe, ktorú nepoznám), išiel by som s hodnotením ešte vyššie. Vizuálna stránka je však bez debaty úchvatná a dokáže sa vyrovnať aj takým kúskom, ako je napríklad Avatar, rovnako skvelá je aj hudba a herecký debut Suraja Sharmu hravo prekonáva aj výkony mnohých hercov, ktorých verejnosť nazýva hviezdami. (80%)

SuperStar 2013 (2013) (pořad) odpad!

Minulé ročníky súťaže boli u mňa od odpadu oddelené okrem iného najmä hrubou čiarou zvanou kastingy, ktoré boli zárukou dobrej zábavy, no tohtoroční adepti do hviezdnej roty sú vyslovene trápni a s nimi aj všetko ostatné okolo celej súťaže. (0%)

Rebelka (2012)

Bravúrna vizuálna stránka, to je to, čo je pri animovaných filmoch od Pixaru už štandardom. Ale tá originalita, nápaditosť, výnimočnosť, ktorou bol donedávna povestný, sú z neznámeho dôvodu preč. Už pokračovanie Áut, aj napriek svojej nespornej kvalite, doplatilo na absenciu týchto kedysi samozrejmých prvkov toľkými oceneniami ovenčeného štúdia a Neskrotná v tomto nechcenom trende pokračuje. Na poli animovaných filmov síce väčšinu tohtoročnej konkurencie necháva za sebou, avšak latku, ktorú nastavila trilógia Toy Story a snímky Hľadá sa Nemo, Ratatouille či Wall-E, sa bohužiaľ ani nepokúša preskočiť, len ju rovno podlieza. A o to fanúšikovia Pixaru rozhodne nestoja. (70%)

Aussie and Ted's Great Adventure (2009) odpad!

V detstve som "frčal" na seriálovom Supermanovi v hlavnej úlohe s Deanom Cainom a ani dnes na ten seriál nedám dopustiť (i keď ho pre istotu v súčasnosti už ani nevyhľadávam), o to je pre mňa smutnejší fakt, že meno tohto herca pri novších filmov už pravidelne avizuje ich (ne)kvalitu. (5%)

Cizinec (2010)

Cudzinec alebo Príbeh o tom, ako Florian Heineken von Neviemkto zmrvil film s hviezdami toho najväčšieho kalibru. Príbeh je nevýrazný a i keď nenudí, nedokáže dostatočne upútať pozornosť diváka, dialógy miestami priam kŕčovité a keď už aj herecké umenie niekoho takého, ako je Johnny Depp, nedokáže vyniknúť, film je automaticky odsúdený na nezvratnú schopnosť mysle zvanú zabudnutie. (40%)

Sběratel polibků (1997)

Po zhliadnutí Zberateľa bozkov som istý čas strávil premýšľaním, ako by som svoje hodnotenie slovne odôvodnil. V tej chvíli mi nič nenapadalo (opisovať málo záživnú zápletku či pomalé tempo filmu sa mi v tom momente nezdali ako práve najoriginálnejší spôsob hodnotenia) a postupne mi to vyfučalo z hlavy. Keď som si však dnes, niečo vyše týždňa od zhliadnutia, prezeral moje ohodnotené filmy a narazil na vyššie uvedený názov, dlhú chvíľu som si ho nedokázal vôbec spojiť s konkrétnym príbehom a rozpamätať sa mi pomohla až návšteva jeho profilu. A práve to je najhlavnejším argumentom môjho hodnotenia. Úplne zabudnúť na snímku, ktoru ste videli len pár dní dozadu - to pre ňu rozhodne nie je dobrou vizitkou. (45%)

Pearl Harbor (2001)

Ako človek, ktorému sa z duše protiví prehnaný americký patriotizmus, som k tomuto filmu pochopiteľne pristupoval veľmi opatrne. To, čo som očakával, sa mi sčasti aj potvrdilo, no napriek tomu však po takmer trojhodinovej stopáži nemám ani tú najmenšiu chuť zavrhnúť film nízkym hodnotením do zabudnutia. Akčné pasáže sú totiž vizuálnymi i zvukovými orgiami a nikto by k nim nedokázal pristúpiť s takým zapálením (obrazne i doslova) ako práve Michael Bay. Čo sa týka romantickej dejovej línie na pozadí hrôz vojny, nebudem sa hádať s nikým, kto tvrdí, že nebola zvládnutá ani zďaleka tak dobre, ako spomínaná akcia, no v pozadí s geniálnym Zimmerovým umením, ktoré tento novodobý virtuóz potvrdil tentokrát okrem iných geniálnou skladbou Tennessee, by aj tá najotrepanejšia scéna dokázala čo i len pri troche režisérskeho umenia vyzerať ako nezabudnuteľná pasáž s budúcnosťou spájanou s prídavným menom kultová. A hoci ani herecké výkony neboli zvlášť oslnivé a ani dialógy v niektorých častiach veľmi nápadité, zimomriavky, ktoré mi behali po chrbte v posledných minútach snímku a ich intenzita vyvrcholila úplne poslednou scénou, mi nedovolia ísť s davom. (80%)

Policajt na odpis (2013)

Samotný nápad nie je v žiadnom prípade zlý, no jeho spracovanie bohužiaľ za veľa nestojí. V prvom rade je absolútne nezvládnutý scenár, do ktorého scenárista nedokázal vložiť štipku napätia ani v tých najzásadnejších momentoch pre dej, rovnako ani postavy, inak zahraté celkom dobre, si nedokážu ani v najvypätejších situáciách získať sympatie divákov na svoju stranu. Aspoň do priemeru mohla film vytiahnuť dejová línia, ktorá by sa dala označiť ako rodinná dráma, no z jej slušného počiatočného rozbehu sa napokon vykľuje len akási nutná vata vypĺňajuca aspoň niektoré diery v scenári a veľmi nešikovne podopierajúca hlavnú krimi dejovú líniu. Tá je však spracovaná nudne a jej oživeniu rozhodne nenapomáha ani fakt, že akčných scén je minimum a čiernobielymi flashbackmi oživenými červenou farbou automobilu, ktoré sú ňou poprepletané, sa autori najskôr neúspešne pokúšali dosiahnuť to, čo sa podarilo Spielbergovi v jeho Schindlerovom zozname. Snáď sa filmový rok 2013 nebude uberať v podobne nudnom a podpriemernom duchu, ako tento snímok. (40%)

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Opäť sa potvrdilo nepísané pravidlo hovoriace o tom, že pokračovania nikdy nedosiahnu kvalitu svojho prvého predchodcu. Akčné pasáže sú v pokračovaní príbehu Sherlocku Holmesa úchvatné, rovnako tak aj hudba, no na druhej strane príbeh je oproti jednotke ešte viac zmätený, vtipných scén je pomenej a nahradili ich dialógy často neúspešne sa snažiace pobaviť diváka. Aspoňže herecké výkony ústrednej dvojice si udržali svoj štandard. (65%)