Legendární parta (2012)

Legendárna partia môže mať v kolónke žáner napísané slovo rodinný koľko krát len chce, ale už po pár minútach ľahko zistíte, že je určený najmä pre deti a starších divákov až na pár výnimiek pravdepodobne nezaujme. Ja osobne som sa pri istých scénach bavil celkom slušne, pri iných však bohužiaľ nudil. (60%)

Batman a Robin (1997)

Od Burtonovho temného spracovania Batmana má tento počin už asi tak ďaleko, ako tučniak od úpalu, no narozdiel od predchádzajúceho filmu Batman navždy, mi to v tomto prípade ani tak neprekážalo. Samozrejme, v istých častiach je to úplná komédia, priam demencia (Batmanova kreditná karta je len čerešničkou na torte), no bavil som sa a to od začiatku až do konca a keď sa k tomu pridružia aj krásky Uma Thurman a Alicia Silverstone, môžem s istotou prehlásiť, že tento film ma i napriek hlúpemu scenáru, Georgovi Clooneymu, ktorý nie je ako Batman o nič lepší než minule Val Kilmer a tomu, že z Banea spravili úplného debila bez akejkoľvek slovnej zásoby, zaujal viac, ako prvé stretnutie Joela Schumacher s netopierím hrdinom. Je to tak medzi 2* a 3*, no keď vidím, ako tu mnohí tento snímok zatracujú a hádžu do odpadu, prikloním sa k lepšiemu hodnoteniu. (50%)

Armageddon (1998)

Veľmi silný koniec, ktorý dokázal zatieniť v mojich očiach všetky dovtedajšie neduhy filmu, od scén, ktoré boli úplne zbytočne a pripadali mi skôr ako výplň slúžiaca na dostatočne dlhú stopáž až po miestami smiešne americké vlastenectvo. Pár chvíľ po skončení filmu ma úchvatný záver nútil ísť s hodnotením ešte vyššie, no pokiaľ by som sa nechal uniesť, v konečnom dôsledku by som krivdil Pearl Harboru, ktorý ma predsa len aj napriek svojím chybám zaujal viac a najmä ma nenudil v žiadnej pasáži. Nič to však nemení na tom, že vizuálna i zvuková stránka filmu sú pastvou pre oči i uši. (65%)

Batman navždy (1995)

V niektorých scénach znesiteľné, v iných naopak vyzerajúce skôr ako nie príliš vydarená paródia na Batmana než dôstojné pokračovanie Burtonovej dilógie. A som rád, že názov nie je doslovný a Val Kilmer nie je Batmanom navždy, pretože v tejto role bol katastrofálny. Rovnako neslávne je na tom aj naivný príbeh, otrasná vizuálna stránka a ksicht Tommy Lee Jonesa v úlohe Two-Facea. Jediné, čo tento snímok aspoň sčasti zachraňuje, je vynikajúca zvuková stránka a šialený Jim Carrey, ktorý si z každej scény, v ktorej sa objavil, robil prakticky One Man Show. (40%)

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Pre začiatok budem trochu neoriginálny a prepožičiam si pár slov z môjho hodnotenia filmu L.A. - Utajené skutočnosti. 50. roky minulého storočia, kriminálna zápletka, Los Angeles, to sú neodolateľné tromfy, ktorými i tento film oplýva. A predsa si ma Lovci gangstrov nezískali ani zďaleka tak, ako som aj napriek často priemerným hodnoteniam recenzentov, očakával. Dobová atmosféra tu prakticky neexistuje (kde sú aspoň nejaké skladby z 50. rokov?), zápletka a celkovo celý scenár nevýrazné, takže zo všetkých tromfov napokon skutočne potešilo len mesto anjelov. Na druhej strane však tempo a akcia celého filmu fungujú tak vynikajúco, že nemalé nedostatky filmu aspoň čiastočne zakryjú. (70%)

Patrola (2012)

Doteraz som nemal tú česť stretnúť sa s nejakou policajnou drámou Davida Ayera (pokiaľ sa do tohto žánru nejakým zázrakom nedopatrením nepočíta Rýchlo a zbesilo), no pokiaľ sú všetky také kvalitné, ako Patrola, budem to musieť čo najrýchlejšie zmeniť a zaobstarať si aj ďalšie tituly tohto režiséra, respektíve scenáristu. Od začiatku až do samého konca pútavé prevedenie, vynikajúca zohranosť hlavnej dvojice, ktorá je skvelé stvárnená dvojica Gyllenhaal-Peña a dokonca mi ani na chvíľu nevadil fakt, že väčšina záberov vo filme je natáčaná ako u mňa nie príliš obľúbený found footage, ba naopak, na rozdiel od mnohých "napínavých" hororov mi táto metóda sedela omnoho viac práve tu, zábery v štýle FPS sú následne už len čerešničkou na torte. Okrem toho by som rád vyzdvihol úlomky zo súkromných životov oboch policajtov, ktoré sú do mozaiky celého snímku vložené skutočne vynikajúco. Nakoniec ešte musím spomenúť záverečnú scénu, ktorá ma len utvrdila v tom, že tento film si plný počet hviezd rozhodne zaslúži. (90%)

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Doba ľadová: Zem v pohybe nesklamala až natoľko, ako ďalšie pokračovanie úspešnej animovanej série z roku 2012 v podobe tretieho Madagascaru, no i tak sa zdá, akoby celej sérií dochádzal dych. Ústrednej trojici už dochádza humor a nové postavy (Kiwi, jej priatelia či Sidova stará mama) sú len slabým odvarom skvelého Bucka z predchádzajúceho dielu. Ale aspoňže je tu stále nenahraditeľný Scrat, ktorého hľadanie stratenej Scratlantídy pobavilo minimálne rovnako, ako jeho príhody z predchádzajúcich filmov. (60%)

Válečný kůň (2011)

A to som si myslel, že Spielberg v roku 2011 natočil len jednu rozprávku. Vojnový kôň dodáva v istých pasážach slovu gýč úplne nový rozmer, no zároveň oplýva scénami spracovanými citlivo a zároveň vynikajúco. Okrem týchto prípadov zachraňujú film aj úchvatná zvuková stránka s jeho nemenej kvalitnou vizuálnou podobou, niet sa preto čo čudovať, že nachytané oscarové nominácie sa týkajú práve týchto aspektov. Ešte viac ako prehnaná patetickosť mi však vadilo to, že jedinou plnohodnotnou postavou celého príbehu bol okrem koňa len Albert, ktorého Jeremy Irvine stvárnil veľmi dobre. Všetci ostatní však pôsobia viac menej ako bábky vsunuté do príbehu len preto, aby sa celkový počet hercov nedal zrátať na prstoch jednej ruky. Otec kúpi koňa za trojnásobnú cenu a potom sa naňho už poriadne ani nepozrie? To sa naozaj objavila scéna so závodom koňa s autom len na to, aby sa v neskoršej fáze mohla objaviť ďalšia zbytočná scéna len nepatrne na ňu nadväzujúca? A čo to dievča v aute? Prečo nezohrala postava Lyonsa v príbehu väčšiu úlohu, i keď bola v prvých minútach načrtnutá ako hlavný záporný hrdina? Čo tak dozvedieť sa niečo viac o živote kapitána Nichollsa či bratov Schröderovcov? A to sa Joey na farme Emilie a jej starého otca pristavil len na to, aby mohol za chvíľu opäť odísť a dvojica sa mohla vrátiť do domu a ďalej robiť s úsmevom džem? Rozvinutie niektorých pasáží by možno znamenalo predĺženie stopáže, no tá by sa hneď mohla okresať o iné, skutočne zbytočné scény. Ale to by asi pán Spielberg prišiel o tie opakujúce sa západy Slnka. Slovenský dabing mohol pod taktovkou iného režiséra (alebo iného štúdia?) dopadnúť omnoho lepšie. Nedostatočný počet dabérov má za následok časté a chaotické opakovanie hlasov na vedľajších postavách a aj niekoľko tých dôležitejších mohlo byť obsadených oveľa lepšie (Ivan Gogál ako David Thewlis a zároveň Benedict Cumberbatch? Vážne?). (55%)

Frekvence (2000)

Ako fanúšika filmov pojednávajúcich o cestovaní v čase, časových slučkách a podobných pre nás zatiaľ len paranormálnych javov, si ma tento film okamžite získal. A to nielen vynikajúcou myšlienkou, ale aj následným scenárom a vynikajúcimi hereckými výkonmi v podaní aj takých hercov, o ktorých hereckých schopnostiach som až dodnes pochyboval. Mohlo to byť za plný počet, ani pár nelogických maličkostí by na tomto verdikte nič nezmenilo, no typický americký happyend mi vynikajúci dojem z filmu, ktorému by pesimisticky ladený koniec padol ako uliaty, čiastočne pokazil. (80%)

Hotel Transylvánie (2012)

Viac menej tuctový animák, ktorý nedokáže ničím prekvapiť, no na druhej strane ani nesklame. Kým menšie deti pri tom budú určite slintať blahom, starších poteší aspoň niekoľko vtipných gagov, napríklad narážka na Twilight sa skutočne podarila. (60%)