Big Lebowski (1998)

Bratři Coenovi namíchali koktelj z vagabundů, asiatů, vietnamských veteránů, židů, katolických poláků, toreadorů, nihilistů, nacistů, vaginálních feministek a různých týpků, který je hodně dobře stravitelný a chutný. Velký pohodář a spokojený kuželkář "Dude" s parádním účesem a výrazy (Jesus Fucking Christ), by nic neměnil na svém životě (skvělí Goodman a Buscemi), nebýt tupých kobercových chcáčů, a tak tahle prdel začala. Celý příběh by se dal shrnout do jediné věty: "What Are You Talking About?!" Jedno vím jistě. Jdu si koupit ultra tmavé brýle, nejen proti slunci.

Vyšší zájem (1996)

Politiku nemám ráda ani v životě, natož ve filmu a nevěřím v politika na špici bez pochybné cesty na vrchol. To jak chutná moc, netřeba dál rozvádět. Nebýt pravdivé podstaty příběhu, vyšel by z toho trapný naivní pokus o napravení padlého anděla. Tušila jsem, kde má terč svůj cíl, ale ten srdceryvný doják v závěru, všemu nasadil pověstnou korunu. A tečka za očistnou lázní v podobě politických ambicí mladého snaživce, vše totálně dorazila. Pohled na Ala mě nezklamal, Cusack se opravdu snažil. Menschkeit v Babylónu.(NY)

Drive Angry (2011)

Moje premiéra 3D. Všecko je jednou poprvé, ale že to bude tak příjemné, jsem nečekala. :-) Ne vážně, ať je to béčko, céčko, nebo zetko, je mi šumafuk, bylo to drive i angry, prostě akce i zábava v jednom. Odkazy na 60. sekund, Terminátora a různé "antikristy" tuhle srandu hezky oživily. Amber pořádná kočka a dračice, Nicovi to slušelo jako vždycky, jen jsem se bála, aby mu ošklivý škrábanec nezůstal až do konce filmu. No a Fichtner byl přímo božsky ďábelský, jeho obličejový tik - bezchybný - coool! Jak si hezky hopkal v cisternovém autíčku, jak spokojené dítko na pouťovém kolotoči. Pohodář, borec. A závěr? Milton: "I v pekle mají soucit." Asi je v něm i veselo, viz tryskový natěšený comeback.

Americký gangster (2007)

Ridley pojal skutečný příběh výpravně a obsáhle, no jo to se machruje mít k dispozici 150 minut! Miska vah střídavě kolísala mezi cynismem a emocemi, takhle nějak jsem to celé story vnímala. Hudba, kamera fajn, černouše mám hodně ráda, ale blue, red ani gold magic nekompromisně NE. Možná i proto jsou ti klucííí talianskýýý nějak víc bližší mému mafiánskému srdíčku. Zvláštní zjištění, že férovej byznys může fungovat i v podsvětí, ale jen když jste silnější a mocnější než konkurence, anebo vás včas zavřou...

Neúplatní (1987)

Palma je iluzionista, perfekcionista a mistr kontrastů, takhle má vypadat velkofilm. Špičková kamera, trefná hudba, super dobové kulisy, šik obleky, dobré hlášky, není co vytknout. Hezouni Kostner a Garcia dráždili, Connery a Niro to jistili, Smith a Drago doplňovali. Vycizelovaná scéna na nádražních schodech až tajila dech. Ani po 20 letech tento šperk neztrácí nic na svém kouzlu, naopak zhodnocuje se jako lukrativní nemovitost. Pro milovníky mafiánek povinnost, pro váhavce nejlepší start navždy jim propadnout . "Co budete dělat, až skončí prohibice?" "Dám si skleničku."

Mafiáni (1990)

Scorsese nám naservíroval krásné vyprávění, s občasným komentářem hlavního hrdiny, o fungování malého státu ve státě. Všecko dohromady to hezky ladilo, mělo ten správný spád, něco jako recept na chutné překvapení nebo malování vejce. Navíc skvělý startovní začátek - "Pokud vím, vždycky jsem chtěl bejt gengstrem" i konec - "Teď je ze mně nula a zbytek života dožiju jako vobyčejnej blb!" Herecky excelovali Liotta a Pesci (Niro spíše v pozadí), ale ostatní nebyli o nic slabší, chvílema snad procedili i vlastní krev... Co říct na život v komunitě, kde je pevný řád, hierarchie, pravidla a kde jsou všichni rádi a hrdí na svou příslušnost. Snad jen tiše závidět. ;-)

Simone (2002)

Nevím co tady neštymovalo, ale bylo to jako lámání zubů u pily, která přece řeže jen nejkvalitnější dřevo, tak proč sakra?! Satirický pojatý snímek o pozadí filmových studií by se dal zpracovat daleko lépe. Takže hodnocení vyčerpal největší guru AL PACINO, který utáhne i příběh o slepici na posedu. Zvláštní paradox, že právě představitel Taranského, je typickým příkladem stigmatu zvaného hvězda, co pozvedne i největší propadák! :-)

Donnie Darko (2001)

Když je někdo JINÝ, ostatní z něho mají strach a neví, jak mu dát lásku. Outsider má zase strach z ostatních a neví, jak si získat jejich lásku. Nejsou to jediné emoce, jak řekl Donnie, ale jsou podstatné v životě i v tomto příběhu. Lidská psychika je složitý mechanismus a pokus zfilmovat její pochody a zvraty, je už sám o sobě chvályhodný. Každý z nás řeší od pradávna CO je "nicota" mezi životem a smrtí, otázky dobra a zla, a pachtí se za hledáním odpovědí. Každý jedinec má také obrovský potenciál, a pokud se naučí nebát se mít rád sám sebe, tak snadno pochopí, že láska je radost i bolest a odpověď... Protože každý živý tvor na zemi umírá sám.

Ajťáci (2006) (seriál)

Skutečný obraz ajťáků je asi někde jinde, ale výjimky jsou všude, tak proč ne. IT šílence mám doma taky a já osobně (pokročilý závislák) si věřím natolik, že když potkám cizí PC, najdu spolehlivě spínač. :-) Dobré skeče: Pohovor, Hovno, Internet, Požár, Stres, Prohlížeč, Psycholog, eRZeta aj. kolem výpočetní...ehm... Příznivec IT i milovník anglického jazyka si přijde na své, dabing by byl čistá zhovadilost!