• Thriller

Dvojí hra (2009)

Téma průmyslové špionáže je jistě zajímavé, ale tento film nabízí jen lehce nadprůměrnou podívanou, dosti překombinovanou a tak nějak spíš mdle odehranou. Pár docela dobrých momentů, které už už vyloudí nějaké to napětí, po chvilce vyšumí do ztracena. Pointa by se mohla zdát zajímavá, ale nijak originální nebyla, zvlášť když se to vlastně dalo čekat.

Dokaž to! (2008) odpad!

Pitomá selanka o holce, co chtěla na taneční školu a po počátečním neúspěchu a práci v tanečním klubu se jí to nakonec co? No jasně. Herecké výkony podprůměrné, dialogy jak z nějaké telenovely. A ten tanec? Nejsem na tanec odborník, ale nic tak úchvatného, abych musel být ve finále v rauši, jsem nezaznamenal.

Upír Nosferatu (1922)

Film, se kterým se setkáte v každé knize, zabívající se dějinami kinematografie. Z pohledu dnešního diváka možná půjde v mnoha případech o docela nudné dílo a přiznávám, že i já jsem se občas v tomto stavu přistihl. Ale ono se to chce nechat jakoby přenést to těch dob němého filmu a pak už se na to kouká mnohem lépe. Příběh je vcelku prostý, vychází ze Stokerova Draculy, avšak Murnauovo zpracování je opravdu velmi povedené, zejména využití stínů vešlo do historie kinematografie. Děs a hrůzu už dnes nikdo zažívat nebude, ale nikdy neuškodí podívat se zpět, jak to tenkrát bylo a jak se točilo.

Trvalá dovolená (1980)

Jarmuschovy filmy mám moc rád, přesto ale musím říct, že tento jeho debut byl pro mě jen nudným sledem scén jakéhosi zcvoklého individua, které muselo pořád někde chodit. Snad jen ty exteriéry vybral moc dobře. Na pozadí naleštěného New Yorku působí velmi depresivně.

Navždy a daleko (1992)

Místy sice poněkud kýčovité a patetické, ale to se dá nakonec zvládnout, protože ten film jako celek velmi dobře funguje. Skvělá kamera zprostředkovává oku lahodící záběry a John Williams vykouzlil na partituře jeden ze svých skvostů. Tom Cruise s Nicole Kidmanovou spolu hrají velmi dobře a Ron Howard si mohl po závěrečné zatmívačce udělat zářez na pažbě, protože tenhle film se mu po předcházejícím Ohni zase povedl.

Lovec jelenů (1978)

Jeden z nejpůsobivějších filmů, jaké jsem kdy viděl. Film o "obyčejném" přátelství, které nemilosrdně převálcuje jedna nesmyslná válka. Skvělé herecké výkony a výborná režie - pravoslavná svatba, působivé záběry, scéna s posledním lovem jelena je nezapomenutelná, peklo vietnamské války, návrat domů, a mnoho skvělých detailů, které si vychutnávám při každém opakovaném zhlédnutí. K tomu působivá hudba. No prostě jedinečný film.

Dva mezci pro slečnu Sáru (1970)

Clint Eastwood a Shirley MacLaine si to moc pěkně verbálně rozdávají, ale není to takové to ukřičené a rádoby vtipné nic. Jejich dialogy a společné scény při cestě na sever Mexika jsou tím, co z filmu dělá opravdu pěkný filmový zážitek. Bohužel celkový dojem kazí závěrečný útok Mexičanů na francouzskou pevnost. To byla fakt nuda a film to srazilo o dost procent dolů, takže nakonec zbyla jedna skvělá část a druhá hodně podprůměrná.

Irina Palm (2006)

Film jemně a s přehledem kráčí na hraně mezi dramatem a komedií. Drama je zde cítit velmi silně, ale díkybohu nespadá do dusného sociálního dramatu, ke kterému námět vybízel. Humor, tak jemný, až skoro nepostřehnutelný, o to však silnější, je příjemnou protiváhou vážnosti situace, v níž se Maggie alias Irina Palm ocitl...a. Skvěle natočený film, ve kterém mě rušil pouze poněkud monotónní hudební doprovod.

Strach nad městem (1975)

Komisař Letellier je v Paříži něco jako Drsný Harry Callahan v San Francisku. S ničím se moc nemaže a střílí i v plném vagonu metra. Belmondo předvádí spoustu kaskadérských kousků a hraje svého komisaře docela s chutí. Nic to však nemění na tom, že tenhle film patří spíš k těm slabším v Belmondově filmografii. Celá zápletka byla hodně vágní a místy to působilo docela směšně, ač se tentokrát nejedná o komedii. Takže pro Belmondovi fanoušky jedna povinná položka do sbírky, ale jinak průměrný film.

Casino (1995)

Především skvělé herecké výkony od hlavních až po ty nejmenší role dělají z tohoto Scorseseho filmu jedinečnou podívanou. Na začátku je divák chycen a pak už ho režisér nepustí až do závěrečných titulků. Svět kasin, gangsterů a velkých bossů je podán s barvitostí a syrovostí, která se možná tomu skutečnému světu podobá a možná ne, ale jako film to celé funguje naprosto skvěle.