Lepší už to nebude (1997)

Lepší už to být nemuselo, pokud bych tohle neviděl. Škoda, že tím v českých distribucích odstartovala série těch "Lepších ... bla bla bla", kterým chybí všechno, co tenhle film má.

Španglicky snadno a rychle (2004)

Další z filmů, který je asi určen především Americe. Pan James Brooks si, jako režisér, pozorně vybírá, do čeho se pustí, a často se mu to vyplácí. Spanglish mi přijde podhodnocený. Kupodivu za to nemůže Adam Sandler, který je, alespoň pro mne, často nepřekonatelným problémem již po pár minutách film dosledovat. Myslím si, že Paz Vega, případně její Flor, je ten důvod, proč film působí laciněji, než by mohl.

Holka na hlídání (2007)

Nanny Diaries vyznívají spíše jako lehká komedie, než drama. Věřím však, že Američané je vidí v opačném poměru. Může nám to připadat směšné a naivní. Vzpomínám si na jednoho Američana, který se brodil po kolena v Berounce a smrtelně vážně prohlašoval, že polobotky, které zakoupil se štítkem "water resistant", bude hned po návratu do Států reklamovat. Vždycky nám může připadat směšný ten, jehož světu, a následně pak jeho chování, nerozumíme. Berman - Pulcini nám "Svůj svět" nenabídli poprvé a věřím, že Scarlett Johansson šla do projektu i z projektu s vírou, že tu o něco opravdu jde. (A já jsem ten génius, který to pochopil.)

Wind River (2017)

Severské drama a la Hollywood. Lidé jsou hezcí, prostředí kultivovanější, celé je to uhlazenější. Charisma to ale bezesporu má.

Lov lososů v Jemenu (2011)

Velmi humální příběh. Hodně nápaditý, některé momenty stojí za zvěčnění. Po dlouhé době film, kdy jsem nenašel komentář, se kterým bych se dokázal ztotožnit. Většina kritik mi připadá, jakoby někdo Disneyho Sněhurku obviňoval z naivity a trpaslíky strhal, že přehrávají. (Těch 5* je natruc, a také proto, že nelze dávat čtyři a půl.)

Psí poslání (2017)

Lasse Hallström má psy evidentně rád. Však i jeho křestní jméno jednoho podezřele připomíná. Já ale mám raději druhé téma, které prostupuje jeho dílem, a to jsou poživatiny. Čokoláda, mošt, lososi a Gilbert Grape, kterého také něco žere. Tento poslední psí film je však divná žánrová slátanina, kdy rodinnou komedii vystřídá temné psychodrama, vrcholící v béčkovou krimi, a přes afroamerickou telenovelu se navrátí ke svému původu. Navíc je to v principu děsná citová ždímačka, takže jsem skončil zcela dehydratován.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Jako dvacetiminutový kraťas by to bylo za všech pět pohromadě. Kdo neviděl, nechť si prohlédne trailer, ušetří kousek života. Anebo si může za ještě kratší dobu přečíst mnohem zábavnější komentář-spojler od verbala.

Pan Majestyk (1974)

Pomalé tempo, westernová atmosféra, sarkastické hlášky ... Bronson povětšinou jen nevyzpytatelně mžourá, ale stačí to. V jednu chvíli zazní pár taktů, za které by mistr Morricone tenkrát na západě asi něco vysoudil - ale proč? Pro pár melounů navíc?

Koupili jsme ZOO (2011)

Jsem rád, že se ještě takovéhle filmy točí. Ve svém žánru patří k tomu nejlepšímu. Navíc příběh Benjamina Mee a jeho rodiny je, téměř jako osudy zooparku v britském Dartmoor, velmi autentický. Příběh je vyprávěný iluzorně. A o to tu jde. Flim je, jak říkal Chaplin, velká iluze. Já iluzi na dvě hodinky s potěšením podlehl.

Elizabethtown (2005)

Zach Braff procitnul v Garden State o rok dříve a a stupínek lépe. Elizabethtown je narozdíl od něj nepřesvědčivý, Orlando Bloom se snaží, ale není to ono. Filmařina je precizní, ale šmrnc chybí. Nejslabší film od C.Crowea, který jsem viděl.