Grandhotel Budapešť (2014)

— I think his world had vanished long before he ever entered it. — Bláznivá směsice skvělých nápadů odehrávající se ve svém vlastním malém milém světě, se skvělým hereckým obsazením, v čele s naprosto úžasným Ralphem Fiennesem. Poetické, místy bizarní, místy připomínající disneyovku. Co okamžitě zaujme je kamera a úžasný střih, obojí dělající z filmu umělecké dílo.

New Game + (2019) (pořad)

Tukan a Bětka jsou zkrátka nenahraditelní a jejich odchod z Re-Play celý pořad pohřbil. New Game + měl velký potenciál, škoda, že to nevyšlo. Doufám, že se tahle dvojka ještě někdy v budoucnu zkusí na televizní obrazovky vrátit. Chybí tam.

Titans (2018) (seriál)

— If you can unite, you can face any threat. If you won't protect one another, who will? — Titans jsou obrovské překvapení. Z původních příběhů o týmu teenagerů DC udělalo dospělý, temný, místy i brutální a hororový příběh s atmosférou Snyderových DCEU filmů. To vše je zasazeno do širokého světa DC Comics – seriál je plný odkazů na Batmana, jeho historii, a další hrdiny a padouchy. Titans proto nepůsobí povrchně a uměle jako jiné komiksové seriály, ale dává divákovi pocit, že svět žije i mimo příběh hlavních hrdinů. Herecké obsazení je výborné, akční scény rychlé a drsné, kostýmy vypadají parádně, realismus a komiksovost jsou správně promíchané. Tohle se skutečně povedlo! Jako velký fanoušek Batmana musím ocenit, že seriál skvěle pracuje s batmanovským mýtem i jeho psyché, a vztahy mezi Brucem a jeho adoptivními syny. A to hlavně na začátku třetí série, v níž se děj přesunuje do Gothamu, a jenž svou kvalitou plně vynahrazuje slabší druhou sérii (především velmi slabé finále), kterou nad vodou držel hlavně Deathstroke a dobrá akce. Dvě klíčové události z Batmanovy historie jsou zpracované naprosto parádně a skvělý scénář do známého příběhu vnáší nové nečekané a napínavé momenty a záhady. Vážně doufám, že se někdy v budoucnu dočkáme pořádné seriálové adaptace Batmanova komiksového kánonu. Třetí série Titans je skvělá od začátku do konce (jenom to finále opět nic moc), tak snad se podaří kvalitu udržet i v těch dalších.

Solo: Star Wars Story (2018)

— Assume everyone will betray you, and you will never be disappointed. — Solo měl od začátku potíže – hlavně mnoho nepřejících „fanoušků“, ale taky představitele hlavní role, kterému nikdo nevěřil. O to větším úspěchem film je. Po celou dobu se jedná o skvělou akční a zábavnou jízdu, která dává vyniknout úžasnému vizuálu plnému dechberoucích záběrů doprovázených epickou hudbou. Alden Ehrenreich příjemně překvapil a roli Hana Sola dělá velkou čest. Jeho ztvárnění postavy mám čím dál raději. Kromě Chewieho mu skvěle sekundují i krásná Emilia Clarke a jako vždy úžasný Woody Harrelson. Hlavní hvězdou filmu je však Donald Glover a jeho Lando, který je naprosto famózní a krade si všechny scény jen pro sebe. Film si na maximum užije hlavně ten, kdo zná seriály, komiksy a knihy. Spousta odkazů zasazuje snímek hluboko do zbytku univerza. Hlavně při jedné ze závěrečných scén může být běžný divák naprosto zmaten. Solo začal jako očekávaný neúspěch, ale stal se z něj překvapivě skvělý film a ještě lepší Star Wars. Rozhodně si zaslouží úspěch a taky sequel nebo hned dva. Doufám proto, že brzy na Disney+ vznikne pokračování.

Dunkerk (2017)

Film naprosto neuvěřitelně vtahuje do děje. Nervozita a napětí gradují s každou sekundou a diváka dokáží naprosto pohltit a to i díky dokonalému zvuku, který se stará o jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků. Zoufalství a bezmoc střídají záblesky naděje a ty hned zase naprostá beznaděj. To vše podtrhuje a žene kupředu až trýznivá hudba, kterou v těch správných momentech protíná ticho, které dává scénám vyniknout. Ano, Christopher Nolan opět posunul kinematografii o něco výš.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

— Pass on what you have learned. Strength, mastery. But weakness, folly, failure also. Yes, failure most of all. The greatest teacher, failure is. Luke, we are what they grow beyond. That is the true burden of all masters. — Rian Johnson vzal ságu naprosto novým směrem a zamíchal univerzem tak, jako nikdo od té chvíle, co Darth Vader pronesl onu památnou větu. Prakticky od začátku do konce mění a boří všechny teorie, které vznikly (díkybohu za to), překvapuje a šokuje, a ve druhé polovině se film stává lavinou nečekaných momentů. Film opět vyniká úžasnou akcí, epickou hudbou a bezchybnými efekty (Snoke je pravděpodobně nejlepší CGI postava, kterou jsem kdy viděl). Mark Hamill a Carrie Fisher (které je film věnován) jsou nostalgickým středobodem, kteří v závěru předávají pomyslnou pochodeň nové generaci hrdinů. Opět musím vyzdvihnout herecký výkon Adama Drivera, který znovu dokazuje, že jeho Kylo Ren je zatraceně dobře napsaná a zahraná postava. Osmá epizoda je z filmařského hlediska nejdokonalejší film celé ságy. Překrásný vizuál, skvělá práce s kamerou, úžasný soundtrack, Johnsonova režie se smyslem pro detail a jeho zajímavý scénář, to vše dělá z blockbusteru umělecké dílo, které odměňuje pozorné diváky a ty, kdo nad filmy dokáží přemýšlet. The Last Jedi se mnohem více zaměřuje na postavy. Skrz ně je zároveň i vynikající metanarací o sáze samotné, a to jak oslavující, tak kritickou. Rian Johnson Star Wars skvěle rozumí, podařilo se mu natočit jeden z nejlepších filmů celé ságy a geniálním způsobem ji v něm vzdát hold. Nemůžu se dočkat jeho připravované trilogie. The Last Jedi je nejlepší epizodou od TESB, začátkem nové éry Star Wars a završením Lukovy cesty, který odešel jako pravý Jedi a jednou provždy se stal nesmrtelnou legendou.

Liga spravedlnosti (2017)

Pokud se chcete podívat na DC ekvivalent Star Wars vánočního speciálu, hledáte trapnou komedii pro zasmání či jako fanoušek DC chcete zažít pocit zhnusení a vidět důkaz neschopnosti kravaťáků z Warner Bros., je tato filmová parodie Josse Whedona pro vás. Pokud se však chcete podívat na film s Ligou spravedlnosti, tak čtyřhodinová pravá a původní verze (která vznikla ještě před touto parodií) s názvem Zack Snyder's Justice League alias Snyder Cut, je filmem, který hledáte. Hned na úvod je třeba říct, a mělo by to stát v titulcích filmu i zde na ČSFD, že tahle trapná parodie nemá nic společného se Zackem Snyderem. On sám se od tohoto paskvilu distancuje (a ani jej nikdy neviděl), protože to zkrátka není jeho film. Ten jeho byl zničen studiem, které ve své snaze přiblížit se Marvelu a potěšit co nejvíce lidí naprosto vy*ebalo se všemi fanoušky, režisérem i herci. Epické završení trilogie bylo zredukováno na dvouhodinovou trapnou frašku. Jakákoliv originalita a umělecká hodnota byla nahrazena neuvěřitelně trapným humorem, laciným CGI (Superman se zdeformovanou čelistí, který je mimo jiné úplně to první, co divák uvidí, je ohavnost z nočních můr) a Elfmanovým soundtrackem, který je spíše snadno zapomenutelnou splácaninou. Jde dost poznat, které scény vznikly v rámci Whedonových přetáček, doslova to bije do očí. Většinou to jsou scény naprosto zbytečné, často přidané jenom kvůli trapnému humoru, který film i jeho postavy degraduje na jednoduchou úroveň. Umělecký přesah a vše, co činilo předchozí filmy výjimečné bylo naprosto odstraněno, aby byl prostor pro laciný humor typu haha Flash spadl Wonder Woman na prsa, haha anální sondy, haha Batman dělá vtipy a válí se na zemi, haha nějaký trapně nevtipný nesmysl o brunchi, a naprosto zbytečnou příběhovou linku o ruské rodině. Všechny Whedonovy přetáčky a zásahy vypadají neuvěřitelně amatérsky, a dle zákulisních informací bych se ani nedivil, kdyby se naschvál snažil zničit a pokazit, co mohl. To, co se dělo během přetáček je naprosto odporné a upřímně je mi líto herců a štábu, kteří museli přetrpět Whedona a další rasisty a idioty z vedení studia. Naprosto odporným způsobem se studio zachovalo i k Zackovi, když využili jeho osobní tragédii k tomu, aby se ho zbavili. Není divu, že se od tohoto paskvilu všichni herci i Zack Snyder distancují. To, co mělo být jeden z nejlepších superhrdinských filmů všech dob je jen odpad, zkriplený vlastním studiem. Jedna hvězda za těch pár minut, co z původního Snyderova filmu zůstalo. Jinak by to byl už jen z principu jasný odpad. Neschopnému vedení WB se podařilo totálně zkazit film s největším superhrdinským týmem všech dob a udělat z něj absolutní propadák. Nechť tenhle „film“ navždy zmizí v propadlišti dějin. Naštěstí na tuto parodii můžeme zapomenout, neboť jsme se po čtyřech letech nakonec dočkali té pravé a jediné verze. CO JE SNYDER CUT?: V únoru 2017 dokončil Zack Snyder natáčení své verze Justice League podle scénáře Chrise Terria. V březnu 2017 však jeho rodinu postihla tragédie. Jeho dcera spáchala sebevraždu a Zack musel odstoupit. Studio najalo Josse Whedona, aby film „pouze dokončil“. To byla samozřejmě lež, neboť Whedon přepsal a pozměnil asi 75% filmu, protože studio chtělo, aby se film co nejvíce podobal filmům od Marvelu, a také se snažili sabotovat Zacka Snydera. Původní Zackův film byl tak přetvořen v absolutně příšernou a amatérsky vypadající dvouhodinovou slátaninu, kterou navíc kravaťáci z WB chtěli rychle dodělat a pustit do kin, aby si mohli nechat své roční bonusy. Později mimo jiné vyšlo najevo Whedonovo příšerné chování k hercům a štábu, jeho rasismus a misogynie, a to i od vedení studia. V listopadu 2017 šla do kin Whedonova „Josstice League“. A byl to absolutní propadák. Všichni Snyderovi fanoušci mohli ihned vidět, že tohle rozhodně není Snyderův film a že jeho vizi nesahá ani po kotníky. Proto se zrodila kampaň za vydaní Snyderova původního filmu a pod hashtagem #ReleaseTheSnyderCut nabírala na síle. Blogeři, hejtři a další, kteří Snydera z nějakého absurdního důvodu nenávidí, tohle hnutí označovali za konspirační teorie a fantazie, a tvrdili, že Snyder Cut neexistuje, i přesto, že sám Zack Snyder potvrdil jeho existenci. V roce 2018 se k #ReleaseTheSnyderCut přidávalo víc a víc lidí, kteří se Zackem Snyderem na filmu pracovali (např. Jason Momoa, Ray Fisher, Jay Oliva a další). Hnutí postupně nabíralo čím dál větší sílu. Vedení WB se mezitím vyměnilo a začalo vycházet víc a víc zákulisních informací. Zack Snyder sdílel s fanoušky další a další informace o svém filmu a i když existovaly jasné důkazy, že jeho film je skutečný, internet se i nadále existenci Snyder Cutu vysmíval. V listopadu 2019 se na sociálních sítích uskutečnila obrovská fanouškovská kampaň za vydaní Snyder Cutu, kterou podpořili i taková jména jako Ben Affleck, Gal Gadot a Ryan Reynolds. To už bylo naprosto jasné, že Snyder Cut skutečně existuje. A aniž by to až na pár vyvolených někdo věděl, dostal Zack Snyder zelenou a potají začal dokončovat svůj film. A to dokonce svou původní čtyřhodinovou verzi. V květnu 2020 pořádal Snyder online watch party k filmu Man of Steel, ke které se připojil sám Superman Henry Cavill a společně se Zackem oznámili, že Zack Snyder's Justice League bude mít premiéru v roce 2021. O pár měsíců později vyšel první trailer, nezpochybnitelný důkaz toho, že jsme vyhráli. Potvrzení toho, že Snyder Cut existuje a brzy spatří světlo světa. A tohle vítězství patří nám všem. Každý, kdo alespoň jednou použil onen legendární hashtag, napomohl k něčemu, co se ještě nikdy nestalo. Zack Snyder, herci, všichni, kdo se na Snyderově pravé verzi podíleli, jeho věrní fanoušci, kteří nikdy nepřestali věřit a bojovat… Dokázali jsme to!

Městečko South Park (1997) (seriál)

— Screw you guys, I'm going home! — Inteligentní brutální satira, které není naprosto nic svaté a dělá si srandu úplně ze všeho a všech. Politické, sociální a kulturní korektnosti ukazuje velký vztyčený prostředník a vysmívá se všemu od náboženství, přes menšiny, postižené, stereotypy, až po prostou lidskou a společenskou debilitu. Zvlášť v dnešní době, kdy každého všechno uráží, kdy je nepřijatelné mít názor odlišný od korektní „pravdy“ a kdy je největším hříchem být heterosexuální bílý muž, je South Park mnohem aktuálnější, než kdy dřív.

Assassin’s Creed (2016)

Assassin's Creed měl být filmem, který měl zlomit prokletí herních adaptací a ukázat, jak se to dělá. Přece na to dohlížel sám Ubisoft, tak to nemůže dopadnout špatně, ne? Může. Už po prvním traileru mě na dlouho očekávaný film přešla chuť a i přesto, že jsem fanoušek série, mi trvalo celkem dlouho, než jsem se na něj podíval. Bohužel, časem se nic nezlepšilo. Jakoby nevěděl, co vlastně chce být. Snaží se být přístupný i pro člověka, co o sérii neví vůbec nic, ale selhává už tím, že absolutně nic nevysvětluje. Jak funguje Animus, kdo byla První civilizace… Neznalý série v tom musí mít neuvěřitelný bordel. Scénář totiž bordel je. Obrovský. Film je neuvěřitelně krátký, scény z historie minimální a finále je jeden obrovský uspěchaný nesmysl. Ale hlavně, že polovinu filmu sledujeme orla, který přelétá nad čímsi, co má být krajina, ale přes všechen digitální kouř to nejde poznat. Film tak zachraňuje jen trio hlavních herců. Ale ani nejlepší herci nedokáží zachránit něco, co selhalo v obou nejdůležitějších věcech – scénáři a režii.

LEGO® Batman film (2017)

"In the darkest night I make the bad guys fall. There's a million heroes but I'm the best of them all! Who has the coolest gadgets? BATMAN! Who has the tricked out ride? BATMAN! Who does the sickest backflips? BATMAN! Nananananana BATMAN! You think my muscles are big? You haven't seen my brain. Ladies, it's okay if you stare 'cause I'm a billionaire!"