The Murder Game (2006) odpad!

Suverénně nejhorší film dekády, který se ocitl v oficiální distribuci. Amatérský blábol natočený na poloprofi digitální kameru. Scénář, psychologie postav ani herecké výkony neřeším, protože tam nic, co by bylo hodno těch jmen:) Krev z rybízového džusu, efekty přímo z kamery, skupince "teenagerů" už je dost hodně přes dvacet (jeden či dva chlapci začínají plešatět), holky škaredý, hudba z free databáze. Do poloviny jsem čekal, jestli to neobstojí alespoň jako parodie, ale i na tu to bylo nudné. Ve zkratce - tohle fakt ne. Nedokážu si představit diváka, který by byl natolik zoufalý, aby se na tu "věc" opětovně koukal.

Sicko (2007)

Kdo někdy přišel do střetu s americkým zdravotním systémem, ten ví, jaký horror to je. Podobně jako u předchozích filmů Michael Moore upozorňuje na závažné problémy, ale zároveň svým manipulativním přístupem shazuje jejich význam. Film je sice vcelku svižný, ale přesto uprostřed znatelně zpomaluje a nadechne se zase až ke konci. Po filmařské stránce lze asi těžko něco vytknout, horší je to s obsahem. Hlavně mě několikrát opět - bez prominutí - nas*al. Za prvé citovým vyděračstvím (což u dokumentu ještě můžu pochopit), za druhé jeho akcí s "anonymně" zaslanými penězi na léčbu nemocné ženy svého protivníka a následným roztroubením onoho faktu do světa (tohle je fakt sviňárna a hyenismus největšího kalibru) a za třetí nesmyslnou scénkou na Guantanámu a Kubě. 3 hvězdičky jen za techniku a téma.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Technicky brilantní dílko, které rozzářilo vcelku fádní nadílku tohoto roku. Tykwer se sice plně neosvobodil z okovů hollywoodského klišé, ale vše umně opepřil unikátním vizuálním pojetím a atmosférou a - sice ne dokonale, ale přesto velmi statečně - se porval s "nezfilmovatelnou" knižní předlohou. Bravo.

Drsný Harry (1971)

V rámci žánru nedostižný vzor - a myslím si, že takový David Fincher musí znát každý záběr celé Harryho série nazpaměť. Skvostná hudba, dlouhé švenky kamery a kreativní úhly záběrů, krásná gradace příběhu, skvěla napsané postavy, špína, syrovost a opravdovost. Kde se dnes tohle všechno ztratilo, přátelé?

Kanibalové (1980) odpad!

Takže tak - Deodato je namyšlené, egoistické hovado. To, že se tu prolévají hektolitry umělé krve, vraždí se a znásilňuje, to je mi šumafuk. To, že je to diletantsky natočené, je mi taky u sedinky. Horší je, že si ten režisérský antitalent o sobě myslí, že je kdovíjaký vizionář a pro svoji "uměleckou" vizi neváhá kuchat živá zvířata, což dalece překračuje všechny meze umělecké svobody - organizovat a točit mučení zvířat (včetně vivisekce) je známka umělecké impotence. Prostě - vynechte to i kdyby Vás lákaly ty morbidní scény. Je to skrz naskrz sračka a odpad.

Smrt jí sluší (1992)

Mám k tomuto filmu určitý sentiment, závěr je sice slabší, ale první polovina je grandiózní. Efekty, které byly v té době naprosto omračující a průlomové, již dnes vyvolávají potměšilý úsměv, ale vše ostatní štymuje. Nečekaně civilní Willis a jedna z nejlepších komediálních rolí Meryl Streepové.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Je to velmi silný film - a dojem mi nepokazilo ani to, že King jako cvičená opička umně využívá svá schémata tak, aby diváka (čtenáře) dostal. Je to prostě hezky vystavěné drámo - a i když je vidět jasnou snahu donutit diváka k dojetí všemi prostředky, užil jsem si to.

Černá Dahlia (2006)

Tohle se vážně nedalo. Čekal jsem mnoho, obdržel jsem pramálo. Všechno je, jak má být - až na scénář. Dvě hodiny zamotaného příběhu (nesplést si to s "umně zkonstruovaným"), všechny postavy jako z kartonu (nesplést si s "výrazně vykreslenými"), navíc Hilary Swank tady opravdu vypadá jako chlap. Blé.

Transformers (2007) odpad!

Škoda, že tam nezbylo místo na vtipy s prděním, to by teprve byla bžunda! Jinak tam máme čůrání, agenty FBI, kteří nosí barevné tdenýtdky, veselou hudbičku podbarvující komické okamžiky, bum-ratata-bum mega roboty, souboje bez kapičky krve (to abychom mohli vycucat ze vstupného i drobotinu) a dokonce i patetické proslovy Pana Kamioňáka Filosofující truck! Již nemohu, přátelé, svět se blíží k záhubě.

Adamova jablka (2005)

Jsem rozežrané, cynické a hnidopišské h*vado, se kterým hned tak něco nehne. Tady jsem se ovšem - už nevím po jak dlouhé době - řehtal jako kůň a doslova se těšil na každou další vteřinu. Chci to vidět ještě jednou, hned. Dost možná nejlepší černá komedie, kterou jsem kdy viděl.