Pan Tadeáš (1999)

Škrobená a afektovaná filmová verze nezfilmovatelné romantické cihly. Tohle mohlo dopadnout jinak - to by se toho musel ovšem chopit někdo, komu už dávno nevyhořely všechny plamínky originality, vzdoru a elánu.

Rain Man (1988)

Kdyby z toho tak nečouhala osmdesátá léta, dal bych tomu plný počet hvězd :) Jinak je to skvěle natočený snímek se strhujícím výkonem Hoffmana a velmi slušným - a zřejmě nejlepším v kariéře - Toma Cruise. Klasika, kterou musí vidět povinně každý.

Samuraj (2003)

Velké zklamání. Bylo to mé první setkání s Kitanem a bohužel ovlivnilo můj příjem dalších jeho filmů. Čekal jsem skvělé řemeslo a originalitu, dostalo se mi trapného humoru, béčkových masek a příběhu, který se plahočí odnikud nikam a který mne překvapil jen tím, jak byl předvídatelný. V Asii se objevuje tolik zajímavějších filmů i režisérů, proč se zdržovat takovým slabým odvarem?

Ospalá díra (1999)

Nejslabší film Tima Burtona. Což je stejně nedosažitelná laťka pro mnohé jiné dnešní rádobyrežiséry.

Sedm (1995)

Jen velmi nerad sklouzávám k ultimativním prohlášením, přesto musím říci - Fincherovo Sedm je pro mne pravděpodobně nejlepším thrillerem všech dob. Toto dílo má pouze jednu chybu - ve stovkách režisérů a rádobyrežisérů vyvolalo pocit, že několik barevných filtrů úplně stačí k vytvoření atmosféry, ve stovkách scénáristů zase domnění, že pár citátů z Bible a Božské komedie udělá z průměrného krimifilmu inteligentní, mysteriozní nálož. Popravdě řečeno - tento film je pro mne měřítkem, které nemilosrdně sráží hodnocení desítek jiných horrorů a thrillerů o jednu až dvě hvězdičky dolů. Fincher je dost možná jediným člověkem v Hollywoodu, který naprosto dokonale zvládá jazyk obrazu a barev, zde se tato dovednost pojí s bezchybným herectvím všech zúčastněných a hlavně originálním, ale silným příběhem. Snažím se zde hledat nějaké skuliny a chybičky, okamžiky, kdy ten špinavý, deštivý mikrosvět puká a odhaluje kulisy ... Nic nenalézám.

Cesta do zatracení (2002)

Ano, je to místy přehnaně bombastické, ale tady se odvážím tvrdit, že Mendes překročil, nebo přinejmenším šlápl na hranici mezi patetickým vyprávěním a mýtem. Některé filmy "udělá" jedna scéna - tady jich mohu jmenovat hned několik - střílečka v dešti, cesta na hotelový pokoj a zúčtování se zloduchem natočené na jeden záběr, Tom Hanks u okna. Byl jsem zcela iracionálně okouzlen.

Hory mají oči (2006)

Mám sice raději trochu zastřenější, rafinovanější lekačky, stejně tomu ale musím tlesknout, alespoň jednou! Tohle byla ve své podstatě upřímná pocta "oldskůlu" s velmi povedeným scénářem a postavami - po dlouhé době jsem měl u horroru pocit, že tam sápou na kousíčky lidi a ne siluety z překližky.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Skvělá adaptace geniální knihy - i přes to, že jde zcela jiným směrem, než by čtenář Kesseyho díla čekal. Zcela jistě nejlepší role Jacka Nicholsona, přesto si myslím, že knížka o tu jednu hvězdičku přečnívala. Tak jako tak - tohle musíte vidět.

Tenkrát na Západě (1968)

Ono se někdy s určitou nadsázkou říká - "v tom filmu není ani jedno slovo navíc", zde to ale platí stoprocentně. Skvostná kamera, ze které se tají dech, úžasné čarování s hudbou i s tichem (ačkoli Morricone to někdy s tím patosem trochu přehání), až na Charlese Bronsona bezchybné herecké výkony, scénář jako z dob starých reků s postavami, kdy komiksová schématičnost postavy přechází do legendy, mýtu. Tisíce míst, vyšperkovaných detailů, u kterých má krvipumpa slastně zaplesá - magnát toužící shlédnout oceán a zhasínající u vlastního, špinavého moře; utichající cvrčci; hudební motiv doprovázející každou z pěti hlavních postav ... A finální souboj, u kterého ten Morriconeho patos konečně zapadne do soukolí a chytne za hrdlo. Chudáci Amíci - nejlepší western všech dob jim musel natočit Ital ...

Beowulf: Král barbarů (2005)

Jak kanadské filmy nemám rád a smrdí mi na sto honů, tak tohle bylo moc fajn. Přirozené, syrové, bez rušivých speciálních efektů. Asi nejlepší adaptace legendární ságy.