Pomáhat a chránit (2011)

Nevim, jestli je to přímo na pět hvězd, ale já mám prostě tyhle sucharský věci rád. Irové mají ještě o stupínek vytříbenější humor, než jejich utlačovatelští sousedi a Gleeson skvěle ztotožňoval všechno, co podle jeho postavy Irové jsou, totiž alkoholičtí, bezprostřední a jaksi nepřítomně rasističtí parchanti.

Syn zmaru (2014)

A z tohoto filmu jsem si odnesl ponaučení, že pokud je člověk na šikmé ploše, nemůže věřit vůbec nikomu. Bylo to sice ze slabšího soudku, ale dobře natočené. McGregora bych v téhle roli rozhodně nehledal, jsem zvyklý, že hraje klaďasy (nebo poloklaďasy) ale celkem mu to sedlo a zahrál to dobře. Konec lehce uspěchaný, ale nečekaný.

Špinavý prachy (2014)

Dost utahaný film. Nic moc se v něm neděje, akce žádná, zápletka ne vyloženě originální. Ale má to líbivý pomalu plynoucí děj, Hardy je prostě svůj, huhlající zpomalený a nevyzpytatelný. Nevím, jestli se na to podívám ještě někdy, není to ten typ filmu. Ale bavilo mě to, lepší tři.

Stuart: Život pozpátku (2007) (TV film)

Na televizní produkci výjimečně povedené citlivé drama. Místy je to drsné, místy zábavné, jindy smutné ale pro fanoušky čelních protagonistů rozhodně povinnost, i když film stojí především na excelentním retardovi Hardym. Ben ho pak příjemně doplňuje.

Pomsta mrtvého muže (2013)

A z tohoto snímku jsem si odnesl, že v akčních filmech ženy všechno jen komplikují. Jinak je to lehce nadprůměrný akční film o pomstě, který nám tvůrci stejným způsobem přežvykují už asi šedesát let. Ale odsýpá to a na konci je pěkná přestřelka typická pro žánr.

Interview (2014)

Uznávám, že to nebyla ta největší hovadina na světě, ale že bych to musel kvůli těm pár vtipům vidět znovu, to ne.

Avengers Přísně Tajné: Black Widow a Punisher (2014)

Nebylo by to tak špatný. Příběh ušel, ale byl k prasknutí narvaný klišé a patosem o romanci Black Widow a nějakýho vědce, jejichž lovestory mě prostě neoslovilo. A co mě vyloženě odpuzovalo, byla ta odporná manga animace, která se k tomuto tématu prostě nehodí.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Po předešlém rádoby biblickém zklamání s Noemovo náramnou kocábkou jsem už do dalších adaptací moc nadějí nevkládal. Exodus ale vypadal celkem slibně a já jsem se na něj docela těšil. Když odhlédnu od toho, že ten příběh mám načtený zepředu zezadu, mám výtek jen několik. Film je navzdory své délce rychlý a nedá prostor v podstatě ničemu důležitému. Je tam pár logických nedokonalost, třeba jak dokázal Mojžíš utéct s pár otroky a cvičit z nich armádu? Proč si teda nezahrát na Krále Šumavy/Sinaje a nepřevést všechny Židy? No nic, tím končí mé cinematologické námitky. Ovšem to, že si Mojžíš, sociální demokrat starověku, povídá s malým klukem/Hospodinem, řve na něho, hádá se s ním, nesouhlasí v podstatě s ničím, co má udělat, lituje Egypťany co tak hrozně trpí a to že Scott odbyl deset ran pár žábama, hejnem kobylek a herpesem na ksichtě faraona, to mě teda fakt nasral. Interpretace skoro taková, že Mojžíš se praštil do hlavy a uviděl Boha a pak jako záškodník s pár Židy pálí Egyptu úrodu, to mi teda moc nehrá. Stejně tak nějaké martýrium zotročeného národa tam chybělo, takže jediná, kdo tam je bit a chudák, jsou Egypťané. Materiál, který se dal tak suprově zpracovat, chcípnul na úkor plytkých dialogů, blbých nápadů a Ridleyho Scokotta. Prince Egyptskému nesahá Exodus ani k podrážkám.

Železná srdce (2014)

Z tanku se stává hnusná vlhká konzerva plná smradlavých vrahounů s nevyčerpatelnou zásobou arzenálu a nadávek. Rozhodně super atmosféra a v první polovině filmu i parádní přestřelky. Finální bitva trochu zklamala, jelikož lehce připomínala posledního Ramba a celá se odehrávala ve tmě. Lehké připomínky bych měl k obsazení a docela mě točí, že když do Němce střelíte pistolí tak ho to rozhovní na miliardu eintopfů po celé místnosti, ale dva granáty pod židlí Američana jen decentně usmrtí, aniž by ho to byť rozcuchalo. Ale jinak budiž, slušná válečná řež.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Pohádka s feministickým koncem Ledové království nám ukázala, že princezny prince nepotřebují. Zloba to dovádí do trochu extrémnějšího konce a prince rovnou supluje. Ale nebylo to špatný. Růženka se sice celý film nepřítomně pohihňává, až jsem ji podezříval, co že v té chaloupce s těmi třemi odpornými a stupidními vílami smaží. Ale jako nová pohádka se mi to docela líbilo.