• Krátkometrážní
  • Pohádka

Smrt panen (1999)

Je smutné, že si mnozí lidé myslí, že nálepka "mysteriózní" přelepí kdejaký nedotažený blábol. Ne snad že by "The Virgin Suicides" byl film vyloženě hloupý nebo zbytečný, své kouzlo jisté má, jen podezřívám scénáristu, že se snažil zastřít svou lenost (nebo neschopnost?) pořádně objasnit vztahy mezi postavami a pohnutky a motivy všech zúčastněných. Proto i přes vcelku slušné herecké výkony, povětšinou příjemnou hudební složku a podobné drobnůstky zůstávám u 3*.

Občanský průkaz (2010)

Kdyby neherci hráli (anebo se drželi od vytváření kinematografie dál) a děj držel pohromadě i něčím jiným než prostým chtěním tvůrců (zejména pak asi Jarchovského - zajímalo by mě, jestli pan scénárista někdy ze své škatulky, kterou si na sebe "ušil", vyleze a přijde ještě s něčím, co bychom tu od něj už někdy dřív neměli), dalo by se mluvit o skvělém filmu se skvělým záměrem. Takhle mi z toho vychází skvělý nápad a ucházející film-nefilm. Oceňuju hudbu (no jo, Ostrouchov!), nápadité titulky a ten záměr, ten se cení...

Království potoků (2005) (TV film)

Přemýšlela jsem, co mi na téhle pohádce tolik vadilo, když obsazení slibovalo mnohé. Po usilovném přemýšlení došla záhada svého vysvětlení: V téhle pohádce totiž člověk vlastně asi až do samého závěru dějovou linku aby pohledal! V důsledku toho jsem si pak ani nebyla jistá, komu že mám fandit - žádná postava mi nebyla kdovíjak sympatická - a to by se u pohádek stávat nemělo. A co hůř - nápad s úkoly zůstal trestuhodně nevyužit (Řešení úkolů divák mohl uhodnout už v průběhu jejich zadávání!) a neměl nijak zvláštní opodstatnění. Ne, tohle raději již nikdy více, snad jen kvůli kostýmům a Lednici bych o tom mohla zauvažovat.

Snídaně u Tiffanyho (1961)

A tohle že má být klasika? (Jedna hvězda za srdcovku Moon River, druhá za atmosféru, ale jinak ani ťuk: nesympatické postavy či pomalé tempo mě přinutily vidět film nadvakrát, což se mi normálně nestává.)

500 dní se Summer (2009)

Po asi 5. zhlédnutí mám jasno - je to originální, místy vtipné, ale Summer je mrcha, Tom je kňoura, doprovází je místy moc dobrá hudba, místy naprostý hnus (I hate the song!), celé to působí až moc šroubovaně, ale tak nějak to drží pohromadě...

Kniha džunglí (1967)

Knihy se to sice drží opravdu jen aby se neřeklo, nicméně to téhle pohádce jaksi neubírá na půvabu - najdete v ní spoustu skvělých písniček, na svou dobu výtečné animace (které neurazí ani oko dnešního diváka) a mnoho scén vtipných i mravoučných zároveň. Milý rodinný film o hledání vlastní identity. "Učit se moudrost medvědí, tu prostou moudrost medvědí, a zapomenout trápení i zlost..."

Voda pro slony (2011)

V podstatě prostinká love story u mě zabodovala díky několika elementům - jednak díky příjemnému obsazení (nikdy bych si nepomyslela, že mi Robert Pattinson bude připadat nejen snesitelný, ale přímo až sympatický, naštěstí nezklamali ani prověřené tváře: Christopher Waltz nebo Reese Witherspoon), dále díky "exotické" polštině ("Nemám čas." z úst amerického herce znělo až překvapivě věrohodně), Howardově soundtracku a - zejména - díky neokoukanému cirkusovému prostředí, díky jakémusi světu o sobě samém. Příjemné podívání, i když vyvolávající dotěrné otázky po vině či (ne)vděčnosti.

Batman začíná (2005)

Přes veškerou počáteční nedůvěru (vždyť je to podle komixu!) mi Nolan nakonec vyrazil dech. Tedy nejen on, vlastně skoro všichni zúčastnění (Díky i vám, Jamesi Newtone Howarde a Hansi Zimmere! :-)) - příběh byl poutavý, vizuál jakbysmet, všechno do sebe hezky zapadalo a mně nezbývá než dorovnat na plných 5*.

Pátý element (1997)

Objektivně by si tenhle (nejen žánrový) mišmaš možná zasloužil 3*, ale při pohledu na místní skóre mám pocit, že je takřka mojí morální povinností zde trochu ubrat. Takže ve výsledku je po jedné hvězdě za "semtamfórek" a za na svou dobu víc než ucházející obal, tři hvězdy ale musí dolů za chatrný příběh, docela mizerné bojové scény a celkově za premisu, že žvatlající Milla Jovovich by mohla být dokonalou ženou, ba až božskou bytostí. Žvatlání naštěstí postupně ubývalo, nicméně přesto si myslím, že líp než Milla hrála i její paruka. :-)

Asterix a překvapení pro Cézara (1985)

Tři hvězdy - a to ještě pořád hodně mhouřím obě oči! Nezabrala ani nostalgie dávných dětských let, kdy byli galští bojovníci mí hrdinové... Holt, časy se mění a vkus nejinak. Aspoň bych ale ráda zdůraznila, že pár vtipných scén se ve filmu přece jen našlo - třeba úprava římského kolosea nebo český dabing (pozor možný SPOILER nebo přinejmenším znechucující poznámka: Asterixe dabuje Vinnetou, Obelixe mutující Marge Simpsonová, hrdinného Tragikomixe Princ ze Tří oříšků, Falbalu zas Anička z Ulice...). Navíc tahle kreslená verze dalece předčí ty dle mého soudu trapné hrané pokusy.