Undocumented (2010)

V rámci žánru si film zaslúži pochvalu, dá sa povedať, že všetko tu fungovalo . Príbeh, aj napriek svojej obohratosti nenudí, a ja som, čo sa nestáva až tak často silno súcitila s vskutku veľmi trefne vybranými a sympatickými hercami - obeťami. Zaujala ma výborná kombinácia ručnej kamery s „normálnou“ a niektoré scény mi prišli vysoko originálne ako napríklad ten americký „kvíz“, mexická „party“ , ale aj záverečný útek mal niečo do seba. Takže suma sumárum Undocumented zanechal kladný dojem a pre priaznivcov žánru sa myslím že určite oplatí vidieť.

Avengers (2012)

Avengers ani na sekundu nenudia, ponúkajú kopu akcie, technických vychytávočiek, humoru a pekných hercov. Jediné čo mi možno vadilo boli tie skoro nikde nekončiace prechytralé dialógy, no snažili sa byť aj vtipné, čo sa mnohokrát aj zadarilo. Ináč skvelý zážitok v kine a najviac sa mi páčil Loki.

Lidská stonožka (2009)

Zhliadnutie filmu som istý čas odkladala, pretože akonáhle som si prečítala obsah, už sa mi zdvíhal žalúdok. O tom, že ide o námet a nápad neskutočne nechutný, teda niet sporu, no práve to činí stonožku takou lákavou a originálnou. Nepríjemný pocit a napätie som prežívala počas celého trvania, nie len kvôli zvrátenostiam, ale nachádzalo sa tu mnoho situácií , pri ktorých je nutné zatajiť dych. Strela do čierneho bol výber šialeného doktora, ktorý bol výborne zahrnaý a bez ktorého by to nemalo tú správnu šťavu. Všimla som si aj pokračovanie, no budem asi hodnú chvíľu rozmýšľať a zbierať odvahu na pozretie.

Temné lesy (2003)

No pekne. Všetko bolo, ako má byť, nič viac, a nič menej– správne stupňovanie napätia, prostredie, chaos, atmosféra, niečím pripomínajúce slávnejší Blair Witch, ktorý však tento kúsok si myslím kvalitou prevyšuje. Môžem s radosťou zhodnotiť, že som dostala dokonca viac ako som čakala – dej odsýpal celkom šikovno, nachádzalo sa tu mnoho vynikajúcich scén spomeniem napríklad škrtenie v stane, osvetľovanie baterkou nočný les a beh v ňom. Naozaj sa mi páčil motív červených šiat, ktoré sa objavujú, miznú, a vidíme ich postupne v deji, a pohľad na ne vyvoláva tieň podozrenia. Jediné čo by som možno vytkla sú herecké výkony, ktoré sa mi zdali málo hysterické v istých situáciách, a tiež vysvetľovanie na záver, ktoré mi prišlo akosi nadbytočné. Napriek týmto miernym chybičkám krásy, účel bol splnený – teda vyvolanie strachu, ku koncu som sa FAKT bála a kebyže na mňa niekto v lese zapíska tak to by som asi ťažko rozdýchala.

Žraločí vody (2006)

Bolestivá ukážka toho, ako je celý svet postavený na hlavu - toho, ako sa z najstaršieho predátora,ktorým je žralok stáva korisť. Žralok, ktorý je hlavným regulátorom najzložitejšieho morského ekosystému, na ktorom je závislý ten suchozemský je nemilosrdne hubený, a to všetko iba kvôli zisku a s ním ruka v ruke spojeným mýtom, ktoré si ľudia vymysleli. Tieto mýty o nebezpečnosti a liečivých účinkov zo žraločích plutiev či chrupaviek sa tu vyvracajú. Avšak pocity bezmocnosti, depresie a strachu ostávajú. Všetka tá krása podmorského sveta, dokonca i v národných parkoch silno kontrastuje s rybárskymi sieťami a hákmi, bezcitným vyťahovaním zvierat z vody, odrezaním plutiev a hádzaním tiel naspäť do vody. Vidieť klesať ku dnu nehybné a bezmocné torzo žraloka je pohľad nesmierne bolestivý, a je až priam nepochopiteľné ako sa pri odrezávaní plutiev na tvárach rybárov javí úsmev.

Dogtown and Z-Boys (2001)

Dychberúci dokument o zrode skateboardingu, ako ho poznáme dnes. Jeho "otcovia", ináč veľké legendy Tony Alva a Jay Adams rozprávajú o svojich začiatkoch v slávnom klube Zephyr, cez ich motiváciu premiestniť sa z vody na súš a prezrádzajú inšpirácie vzniku známych trikov a celkovo o ich kariére. Na začiatku vidno dobové zábery nebezpečného surfovania pomedzi konštrukcie vytŕčajúce z vody, neskôr tajné hľadanie miest a okupovanie bazénov na skatoch, až po moderné jazdenie na U-rampách. Podstatná kapitola bola venovaná tiež komercionalizácii športu, respektíve o tom, kto sa dá kúpiť a tu nastal rozkol medzi Alvom a Adamsom. Alva sa chytil svojej šance, cestoval po svete, súťažil, bol na titulkách magazínov, zatiaľ čo Jay sa nedal kúpiť a uvedomoval si to, že on saktebording robil vždy iba kvôli zábave a nie tlakom a zodpovednosti, čo je sympatické a pre mňa tým znamená viac. Nachádza sa tu kopec momentov, na ktoré nikdy nezabudnem a kvôli ktorým sa mi to oplatí vidieť po druhýkrát. "Style is everything." J.A.

Warrior (2011)

Musím sa priznať, že filmy zo športového prostredia príliš neobľubujem, no tento na mňa zapôsobil. Síce ako mínus je že som si viacerokrát spomenula na Fightera a celkovo dej bol ľahko predvídateľný, no tieto nedostatky mnohonásobne prevýšili výborné herecké výkony, precízna kamera a strih. Tie boli výrazné hlavne v súbojoch, ktoré boli presne také, aké majú byť - drsné, krvavé, rýchle, nekompromisné a vkonečnom dôsledku ohromujúce. A ten posledný bol veľmi bolestivo - dojímavý, a vo chvíli, keď sa spustili vynikajúci The National - About Today bolo ťažké udržať slzy.

Bellflower (2011)

Vynikajúca réžia, vizuálna pastva pre oči, no bohužiaľ zo stránky dejovej a obsahovej to nie je veľmi zaujímavé a ako ďalší mínus pre mňa pôsobí aj veľmi dlhá stopáž. Ale to fáro "medusa" sa mi celkom pozdávalo, alebo aj tá nádržka pre whisky bola docela cool, no nemôžem to označiť viac ako tromi hviezdičkami, tj. priemer.