Druhá míza (2015)

Pohodovka. Průhledná, ale dobře napsaná, zabavná, sympatická, Al září a své světlo vrhá i na všechny kolem sebe. Musí být fascinující, ocitnout se s ním před kamerou.

Kupec benátský (2004)

Kdo by nefandil Židovi v podání božského Ala. Jeho výkon vyšvihnul celou adaptaci vysoko nad její reálnou úroveň, protože Kupec benátský nepatří k tomu nejlepšímu, co partička WS, nebo jednotlivec WS, nebo čert ví, jak to s tím autorstvím bylo, vymyslel/i. Blboviny s prstýnky pokazily závěr, což je škoda, úvodní hodina obsahově taky pruda, ale Al je Al, jen kvůli jeho partům hodnotím vysoko. Dodatek: scénu u soudu jsme si večer pustili ještě dvakrát, ryze z edukatuvních důvodů, jak má vypadat herectví, Pacinův výkon je z jiné galaxie. Geniální! Je cítit, že frustrace, která z něj srší, nevznikla z ničeho nic, že to není povrchní nenávist, nýbrž oprávněná kritika kruté, povrchní společnosti, která opět zvítězila a s nálepkou ďábla mu i ve své věřit zakázala. Perfektně zahrané! Zároveň velmi chválím nádherný dabing milovaného Ladislava Mrkvičky.

Fotograf (2014)

Mohlo to být za pět, ale buď jim na konci došel dech, nebo nevím, co měl zmršený konec znamenat? Dále místy nepřehledné, ztratíš se jedna báseň, což je škoda, protože jinak se jedná o luxusní krimi, s řadou odkazů na různá témata, dítě jako z hororu, vyšetřovatelé zaujali, flashbaky výborné, včetně vyšinutých postav. Ze závěru chytrá nejsem, řekla bych, že tvůrci přecenili své limity, přitom Poláci filmy tohoto žánru umí natočit příkladně, nebo ten způsob rozuzlení pokládají za zajímavý, což osobně ocenit nedokážu. Každopádně o tucet délek před kinematografii československou. Času nelituji.

Smažená zelená rajčata (1991)

Šleha! Emoce po shlédnutí směle přirovnám ke stavu po prvním Forrest Gumpovi, přičemž epikou tyhle dva filmy srovnat nelze. Ale oba mají velké srdce a nádhernou duši. Krásný film. Okouzlujicí Kathy Bates a její hláška: "..už nejsem holka z hororu" mě nesmírně pobavila. Měla jsem ji ráda, ale po rajčatech ji miluji. Nevím, nakolik film osloví chlapy, nebo omladinu, ale dámy, které už o životě něco víte, neváhejte. Máte možnost vidět parádní příběh, na který jen tak nezapomenete. ...krotitelka včel...

Carlitova cesta (1993)

Absolutně nerozumím tomu, proč jsem tento film viděla až včera. Jo. Asi jsem měla v roce 1993 na práci něco jiného. :) Kecám. Kdysi mi to opravdu uniklo a v novém tisíciletí jsem si několikrát řekla, že si to jednou pustím v klidu, že si na to vyhradím speciální večer a s chutí si to dám. Výsledek předčil má očekávání. Doma máme srpen ve znamení Al Pacina, jedeme jeho filmy napříč tvorbou, čili konečně došlo na majstrštyk De Palmy, který je vymazlený, dokonalý, jak zde správně poznamenal každý druhý, vedle Neuplatných, další strop tohoto žánru. Zbývá jen vyjádřit lítost, že mě film minul v kině a opět přemlouvat ředitele vesmíru, aby, když už se nic moc pořádného netočí, uváděli do velkých kin vousaté skvosty filmové kinematografie, mezi které Carlita řadím.

Croodsovi: Nový věk (2020)

Nesympatická rodinka Lepšolidí, kteří mi tam neseděli z podstaty tématu, ukřičené, přemílané pasáže několikrát dokola, slátané, ženská síla, sluníčka, prostě duhy-neduhy dnešní doby..., ale hezky barevné, mnoho momentů a nápadů zábavných, včetně excelentního Cagea. Jednička se mi svou jednoduchostí líbila víc, ryzí sranda, tady se tlačilo na pilu, ale nezanevřu. Pokud v budoucnu vznikne další pokračování, nenechám si ho ujít. Bez vychytávek moderní doby, jako kompost, cestovní polštářek, žabky, sprcha a nadýchané polštáře na posteli snů, bych se ale obešla.

Pride (2014)

Ptačí klec a tohle. Skvělý, vymakaný film, který má potenciál elegantně, s lehkostí vysvětlit a přiblížit mnohé i tomu nejzabednějšímu ignorantovi, který se cítí příšerně ohrožen a hlasitě bazíruje na rodinných hodnotách. Často bývá rozveden, záletník, nebo latentní homosexuál, ale co už. Pro mě LBGT není tématem, odkdy znám Freddieho Mercuryho, Eltona a Lindu Perry. Od doby, kdy lékař pode zákona nesměl podat informace starému pánovi u dveří intenzivky, co jeho životnímu partnerovi je a jestli vůbec dýchá. Naštěstí zvítězil zdravý rozum, lékař nebyl debil a ačkoli tehdy neexistovalo ani registrované partnerství, všichni srazili podpatky, informace se poskytovaly, návštěvy se povolily a nakonec se ten nejsmutnější telegram poslal tam, kam se morálně a eticky poslat měl. Rovná práva a povinnosti a žít a nechat žít.  Perfektně obsazené, napsané, zahrané. Vtipné, inteligentní, dojemné, anglické a sympaticky edukativní.

Frankie a Johnny (1991)

Za čtyři, ale několik výtek. Předně krákora Žilková. Který dobytek ji nechal dabovat překrásnou Michelle Pfeiffer?! Samozřejmě se na to dá podívat v originálním znění a moje chyba, ovšem takový bizár za zmínění stojí. Hrozné. Dále vlezlost Al Pacina a protivnost Michelle v řadě scén, ruku na srdce,  obojí by odradilo asi každého, to chce silné nervy, ale nějak to zafungovalo a sedlo si to. Byla to zvláštní, civilní romance, která určitě stojí za vidění. Oba hráli bomby, tohle určitě nezapadne mezi běžné romanťárny, které, až na několik vzácných výjimek, splynou do jedné šablony. Mně to spíš připadalo jako romantická konverzačka, protknutá řadou úsměvných, vedlejších scén, a láska z Ala přímo stříkala, tohle se vážně jen tak nevidí. A přesně to rozhodlo.

Vůně ženy (1992)

Hodně dlouhý, hodně předvídatelný, hodně patetický, hodně krásný, doslova nádherný film, plný nezapomenutelných scén. Al Pacino předvedl cosi naprosto geniálního, zaslouženě získal Oscara, ale krom toho a mimo jiného, úžasného, je ve filmu cosi ryze lidského, mylně pokládáno za naivního, čemu se říká zastání. Zastat se někoho, není samozřejmost. A zastat se kluka, kterého chtěli vylít ze školy a posrat mu tak potažmo celý život pro nic za nic, kvůli tomu i ty přemrštěné ovace v závěru filmu odpouštím. "Už jste skončil?" "Teprve se rozehřívám."  Tango, Ferrari, vůně ženy, Díkůvzdání, v uniformě na hotelu, jaguárová pomsta, závěrečná řeč a nenormálně vtipný gag malé jedovaté holčičky "...nezapomeň na procházku", která mě shodila z gauče a skvělý mlíčňák Chris... Nostalgie za starými filmy tohoto ražení a radost, že se k nim člověk dorve kdykoliv. Pro filmového fanouška povinná jízda.