Americký ninja 2 (1987)

Dnes úsměvné, v kontextu té doby jsme jednoduše brali vše, co byť jen připomínalo akční žánr a až později oddělovali zrno od plev. V rámci doplňování vzdělání času nelituji, ale není divu, že už to dnes, na rozdíl od Arnolda, televize nereprízují.

Mission: Impossible III (2006)

Pamatuju si, že když jsem viděl film poprvé, pořád jsem přemýšlel nad spojením Králičí packa a hrozně mě to vytrhávalo z děje. Dnes už vím, že je to jen narážka na Abramsův seriál, ale co ví, i dnes mě trojka velmi baví, i když je zas natočená úplně jiným stylem a je podobně jako dvojka netypická pro sérii. Hrozně rád bych zjistil, že jak by vypadala Mise v režii Joe Carnahana, ale to už je historie.

Oppenheimer (2023)

Byl jsem v IMAXu na 70mm projekci Interstellaru a Dunkirku (i Tenetu, ale ten tušim nebyl v 70mm), ale ještě nikdy jsem neměl takový opojný pocit z toho, jak nějaký film na tom obřím plátně vypadá. Úplně jsem zapomněl po těch všech filmech, co jsem tam navštívil a nebyly točeny Imax kamerami (například poslední Cruise), jak může vypadat film, co tento potenciál využívá naplno. U Nolana bylo kino vždy priorita a věnuji tomu velkou část příspěvku, jelikož si stojí za to vyčkat na jednu z beznadějně vyprodaných projekcí na Flóře, tak jako jsem si počkal já, jelikož doma toto těžkotonážní drama bude mít možná poloviční efekt a může člověku přijít zdlouhavé. Film Oppenheimer (z velké části díky fantastickému Cillianu Murphymu ) je vyčerpávající, tříhodinový, do velké míry konverzační a černobílý vhled to jedné z nejzásadnějších událostí 20. století a možná všech dob, který v první hodině naprosto lapil, aby mě cca v polovině ubil svou délkou a polevení tempa, leč v závěrečné části opět čapl za pačesy a najednou byl konec. A to jsem se ani nedočkal Michaela Caina! Leč zastoupil ho fantastický Robert Downey Jr., kterého jsem po dlouhé době viděl v kině rád a perfektně zapadl mezi velkou plejádu známějších herců, nebo alespoň obličejů, které zkrátka odněkud znáte. Možná bych to malinko shrnul jako výhru formy nad samotným obsahem díky fenomenální kameře Hoyte van Hoytemy, ač doma se tyto dvě stránky postaví na roveň a ještě více vynikne důraz na propracovaný scénář, který samozřejmě jako vždy Nolan s kolegy piloval roky. Čistě profesionálně lepší film neuvidíte, jde o to, jak vám sedne...

Kancl - Série 5 (2008) (série)

Překvapivě mě to už dost pustilo v páté sérii, tak uvidíme jak dále. 5 řada mi přijde celkem o dost slabší.

Grand Prix (2022)

Prušinovského většinou můžu a ačkoliv hodně lidí, co jsem tak pochopil, svým novým počinem zklamal, já byl celkem spokojený. Spojení Tří tygrů s Kryštofem Hádkem dobře funguje, Kozuba mám mnohem radši v normálnějších rolích než handicapovaných a v Grand Prix mě bavilo celé osazenstvo...a to moc nemusím road-movie.

Ostrov (2023)

Šest dní, sedm nocí na dovolené štábu v Thajsku, kterou jim zaplatila poměrně vysoká návštěvnost v kinech a nyní velká sledovanost na Netflixu. Langoš s Plodkovou jsou sympatická dvojka, je to takové nenáročné, celkem rychle to uteče, na druhou stranu to nepřinese nic extra nového, zvláště pokud jste viděli Fordův film.

Delta Force (1986)

Třetí hvězdu nakonec zachránilo akční finále, na které jsme celou dobu čekali a místo toho se film 2h táhne v letadle a přípravou na závěrečnou akci. Pak už si to Chuck pohlídá. Hledal jsem největší a nejzásadnější film Chucka Norrise, což bude nejspíš Delta Force. PS : má to fakt hroznou a nehodící se hudbu jak z Návratu do budoucnosti.

Tajná invaze (2023) (seriál)

Na Tajnou invazi jsem se docela těšil, jelikož se mi jevila jako malinko přízemnější a serióznější event než jaký Marvel točí nejen v seriálové tvorbě. Komiksovou předlohu nemám moc rád, takže mi již tradiční změny v hrané tvorbě tentokrát příliš nevadí, ovšem celkově to prostě nebylo žádné propracované veledílo, zkrátka sedmičkové drama s možná až příliš předimenzovaným finále s dobrými herci. Na Samuela L. Jacksona bych přísahal v každé roli (škoda, že zas není aspoň o deset let mladší), Mendelsohn už měl lepší role (v Outsiderovi je boží); co se týče nováčků, tak nejvíc mě asi zaujala Emile Clarke, kterou taktéž můžu všude, i když asi budu v menšině. Kdo mi sem naopak vůbec neseděl, tak je Olivia Colman, která mi poslední roky trvající slávy připadá notně přeceňovaná a přehrává tu roli opět stylem nějakých kostýmních dramat a vůbec jsem jí její badass polohu nevěřil. A hlavní záporák je taky slabší. Obecně se mi více líbila seriálová tvorba již ukončené divize Marvel Entertainment, ale ty časy už se zkrátka nevrátí. Jsem zvědav, jestli v nadcházejících letech Marvel skutečně přehodí výhybku, protože už se řítí do slepé uličky. Ačkoliv je i tento projekt nakonec nadprůměrný, ale tentokrát tam nejsou čísla.