Barbaři - Série 1 (2020) (série)

Historické filmy z kin v posledních letech takřka vymizely, takže jsem rád za ty seriály, ač jsou na nich občas znát kompromisy související s rozpočtem; například římské zbroje si pamatuji z jiných filmů trošku jinak, ale tady je to možná akurátnější. Což souvisí i s jazykem, kterým obě soupeřící strany hovoří, Germáni ještě nepoznali hochdeutsch a pochopitelně převážně italští herci, kteří hrají Římany si prý museli celkem pracně nacvičovat latinu. O to víc zamrzí, že ačkoliv se jedná o další spolupráci Netflixu s evropskými filmaři, tentokrát německými, mi přišla většina příběhových zvratů až příliš hollywoodsky dramatických. Honba za šokujícími cliffhangery je asi má největší až potažmo jediná výtka Barbarů, výprava, kostýmy a bitvy jsem si moc užil a už teď se těším na již potvrzenou a doufejme ještě dražší druhou řadu (ačkoliv jsem původně z nějakého důvodu předpokládal, že jde o minisérii). A Laurence Rupp je neskutečně cool a velké překvapení...8/10

Ted Lasso - Série 1 (2020) (série)

Hořkosladká komediální pecka, kterou jsem měl rozkoukanou 2 roky a na jaře jsem se konečně rozhodl pokračovat a druhou půlku pak téměř slupl jako malinu a zastavilo mě jen konec zkušebního období Apple tv+. Což je asi největší překážka této navenek sportovní komedie (i když spíše dramatu a fotbalu tam taky mocí není nakonec), ale právě tento seriál je jeden z hlavních důvodů, proč tuto "druhořadou" platformu vyzkoušet. Jasona Sudeikise jsem měl vždycky zaškatulkovaného u méně ambiciózních komedií, ale tady je naprostý král a mnohdy jsem nad jeho výkony žasl, zejména v té emoční rovině, kdy mě v mnoha dílech druhé poloviny doslova rozložil na součástky. V těch správných kruzích byl tento klenot hojně doporučován, celkově je spíše pod radarem, ovšem pokud toto čtete, tak nad ničím neváhejte.

Vstupenka do ráje (2022)

Rom-com, který by jako vypadl z nultých let, jen ti herci jsou o 20 let starší, než si je pamatujeme. George Clooneyho posledních deset let docela sleduji, u Roberts je to tak 50/50, ale v rámci toho, že se zkrátka tyto typy filmů dnes točí málo a ještě míň se posílají do kin, a já tento žánr měl vždycky rád, tak jsem Ticket to Paradise celkem ocenil. Nedostanete žádnou pecku, ale žánrovou jistotu s provařenou leč fungující zápletkou ano a tak k tomu lze přistupovat poměrně přístupně.

Láska na špičkách (2021)

Překvapivě docela feel good nenáročný kousek se sympatickými herci, se všemi klady i zápory českých rom-comů, ale na mě tenhle film nakonec docela zafungoval a všechny ty banální zápletky jsem v klidu schramstl.

Transformers: Probuzení monster (2023)

Patrně nejnudnější blockbuster letošního roku. A mrzí mě to, jelikož několik dílů mám za 5* a sérii mám celkem dost rád. Po tomhle dílu však bude lepší, když si série dá zas na 5 let pauzu. Neřikám, že je na filmu něco vyloženě špatně, režiséra Stevena Caple Jr. oceňuju za jeho Creeda 2, kterého mam fakt rád, ale zkrátka po 7 vidět znovu v podstatě to samé, navíc bez fetišitiského puncu Michaela Baye, už zkrátka omrzelo a vlastně mě nejvíc bavilo akční finále, které bylo krizitované za to, že se v podstatě odehrává na místě, kde nic není, aby se alespoň nějak ušetřily náklady na výrobu, protože Transformeři z podstaty vždycky budou drahý projekt. Bumblebee (2018) mě bavil více, ale katastrofa to není.

Sandman (2022) (seriál)

SEASON 1 : Viděl jsem první díl a nechápal jsem, o co vlastně jde. Bude to mít nějaký kontinuální děj? Dokoukal jsem celou sezónu a mám podobné dojmy. Ačkoliv již roky si chci přečíst komiks, zřejmě to nikdy neudělám, obecně mě tato tématika příliš nepřitahuje, ale velkoprodukční seriál a nadšené ohlasy byly pro mě až přespříliš lákavou volbou. Nakonec jsem seriál s větším časovým odstupem dokoukal, budu pokračovat druhou sezónou, ale že by mě nějak zvláště ohromil, to se říci nedá. Tom Sturridge je ovšem na Sandmana výborná volba. Do druhé série to nestihnu určitě, ale zkusím si dohnat předlohu, bez ní vám seriál řekne jen velmi pramálo..

Sandman - Série 1 (2022) (série)

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Mission: Impossible 7 se stalo symbolem prekérního natáčení v době covidové, už jsem myslel, že se snad nikdy nedočkáme. Zatímco nyní napjatě sleduji, jestli producentům vyjde kalkul v loňském roce s odložením filmu o další rok (asi tenkrát nečekali, že proti nim za týden půjde Barbieheimer a že bude mít takový hype), faktem je, že to čekání za to rozhodně stálo a je nesmírným osvěžením, že po cgi výpravách posledních měsíců typu Flash nebo Indy 5, ačkoliv se mi oba filmy líbily, jsme dostali staromilsky a plnotučně natočený akční biják, ve kterém je samozřejmě taktéž hodně triků, ovšem sázka na kaskadérské triky vždycky bude působit lépe.                        Ač jsem to nečekal, Ethan Hunt mě po opravdu dlouhé době v kině strhnul a já si užíval každý moment filmu. Už to jak živelně natočený, podkreslený perfektní hudbou, obdařený perfektní akční sekvencí v Římě, při které jsem ani nedutal, vpravdě však také velmi vyčerpávající podívané, jejíž finále ve vlaku už mě zdaleka nebavilo tolik. Co však ale bezpodmínečně musím pochválit, tak je dokonalé dámské obsazení. V tomto filmu u mě vévodila Rebecca Ferguson, největší překvapení je však pro mě role Pom Klementieff, kterou znám snad jen jako Mantis, kterou fakt nemusím, ale zde mi přišla správně démonická, odhodlaná a sexy i když možná až moc vyšinutá a doufám, že dostane ještě nějakou takovouhle roli. Naopak Hayley Atwell mě bavila prvních patnáct minut a pak mi vadila její role, kdy jí Tom (jeho kaskédérské dohodlání stále stojí za to i v šedesáti) furt musí zachraňovat, na to bych si představoval jinou herečku. Co se týče zápletky, tak dle mého tvůrci perfektně vychytali období, kdy se velkém řeší nástup umělé inteligence a moc nerozumím těm výtkám, že je to celé až moc blbé a naivní, jakoby to vypadlo z devadesátek. Samozřejmě, že v určitých momentech to bylo až moc zjednodušené a přestřelené, ale většinu času mi to přišlo vlastně celkem kataklyzmické. Jen snad ten Esai "Deathstroke" Morales mi tu příliš nesedl (a už vůbec bych si tu neuměl představit dříve obsazeného Nicholasa Houlta), ale uvidíme, co předvede ve dvojce.                                                                                                                     Celkově tedy obří pecka, kterou jsem si v Imaxu i přes velmi pozdní hodinu náležitě užil (posléze i napodruhé) a momentálně je to pro mě film roku, což jsem absolutně nečekal, i když jsem samozřejmě po Falloutu měl celkem vysoká očekávání, leč nakonec svlažená reakcemi lidí, které sleduji.

Wednesday (2022) (seriál)

SEASON 1 : Neskutečně přehypované, ale samozřejmě nikomu neberu, že naprosto hřeší na Harryho Pottera a bere vše alespoň náznakem podobné tématem. Jenna Ortega je vycházející hvězdnička, která si naprostým právem získává v Hollywoodu veškerou pozornost, v čemž ji role Wednesday nakopla do obřích výšin. Naopak bych nepřeceňoval tvůrčí roli Tima Burtona, což je jeden z těch vyšeptalých režisérů, co posledních 10 letech už nemá bohužel co nabídnout. Tři hvězdy za obvyklou netflixovskou natahovanost...pět, šest dílů by bohatě stačilo..

Wednesday - Season 1 (2022) (série)