Rambo: Poslední krev (2019)

Já jako člověk, jenž má fakticky v oblibě akční filmy 80. a 90. let minulého století, jsem se nesmírně těšil na pokračování této dnes již legendární akční ságy. V hlavní roli opět Sylvester Stallone, který mě tady neskutečně překvapil svou fyzickou formou (jak se říká.....věk je jen číslo...toto slovní spojení rozhodně slouží k zamyšlení) a také svým herectvím, neboť mě dokázal jeho obdivuhodný výkon emocionálně strhnout, roli ostříleného vietnamského veterána jsem mu i na ta stará kolena bezmezně věřil (čehož jsem se před návstěvou kina bál asi nejvíce, aby to spíše ve výsledku nezavánělo laciností a trapností.....ony se ale ty obavy vymazaly již po pár minutách)......K příběhu......Hodinku a pár minutek navíc se spíše divák dočká rodinného dramatu, ale na druhou stranu i tento segment celého filmu nabídne dost povedených chvilek a dialogů nesloužících jen jako umělá vata na natahování stopáže, ale dost replik mě zaujalo svým vážným podtónem. A taky se člověk dočká asi nejvíce GORE momentu (myslím tím tu otevřenou zlomeninu klavikuly), jednoduše nic pro slabé žaludky. No a posledních dvacet minut, to je to, na co každý divák čekal. Rambo coby domácí kutil Tim připraví pár pastiček a to stádo ovcí patřící k mexickému kartelu do nich nabíhá jedna báseň. A originalitou se v této dvacetiminutovce vůbec nešetří, takže se máte na co těšit :) I hlavní soundtrack příjemně překvapil. Jak mnoho lidí již vyřklo.....Dnešní generace má Johna Wicka, ti starší nedají dopustit na jinou akční ikonu: JOHNA RAMBA. Za mě dávám 85 % a osobně říkám.....Vykašlete se na ty kritiky ! Udělejte si vlastní názor !

Criminal: Velká Británie - Stacey (2019) (epizoda)

Druhý díl sice ve výsledku slabší, ale pořád převládají kladné pocity. To budování atmosféry do bodu mrazu zde hraje pořád zásadní roli. Jenže ta samotná zápletka mě tolik nestrhla jako v příběhu o Edgarovi, přišlo mi to dost prvoplánové a ne tak promyšlené. Ale uznávám, že Hayley Atwell se svým přesvědčivě emocionálně podaným hereckým výkonem mě utvrdila v tom, že slušných 70 % je pořád na místě.

Criminal: Velká Británie - Edgar (2019) (epizoda)

Zajímavé zpracování kriminálky, kdy se při vyšetřování vražd v zásadě nepodíváme z výslechové místnosti, ale rozehraje se zde slušné konverzační a minimalistické drama. První příběh mě zaujal už jen tím, že zde hraje výborný David Tennant. Scénář napsaný chytře, každý dialog s kamerou zaměřenou buď na detektivy nebo na podezřelého jsem si dost užíval. A závěrečné rozuzlení podpořené údernou hudbou ? Nestandardní, leč účinné a pro mě jako diváka atraktivní zakončení tohoto dílu. Uvidíme, co dál. 83 %

Gravitace (2013)

Když jsem si Gravitaci pustil znovu po šesti letech od její premiéry, tak k ní už mám jisté výhrady. Ano, pořád je to asi po technické stránce nejefektnější vesmírná podívaná za celou kinematografickou historii.....doopravdy ty scény, kde hlavní hrdinka zápasí minutu co minutu o svůj holý život v té černé nekonečné nicotě, neboť se jí problémy drží jako klíště a nechtějí ji pustit, osobně považuji za něco, co hýří perfekcionismem na každou světovou stranu (tyto momenty oplývající notnou dávkou adrenalinu vás jednoduše strhnou, to mi věřte). Ani to minimalistično mi nikterak nevadilo, Sandra Bullock si s tou rolí poradila, zbytečně ve vypjatých sekvencích herecky nepřehrávala, cítil jsem z jejího jednání uvěřitelnost, tudíž palec nahoru. A George Clooney coby astronaut s notnou kadencí humorných vtipů a gagů filmu přinesl menší odlehčení, což divák po různých infarktových stavech s radostí kvitoval. Jenže v porovnání s takovým Interstellarem mi zde chyběla hlubší myšlenka. Jako boj o přežití v kosmu s úžasnou audiovizuální stránkou to funguje na všech frontách, při větším zamyšlení mi ale k dokonalosti něco chybí. I tak ale do dnešního dne lituji, že jsem film neviděl v IMAXu. Třeba by mi to změnilo názor. Za mě dávám 82 %

Cliffhanger (1993)

Po technické stránce film vyždímaný na maximum možností tehdejších devadesátých let, plus když k tomu člověk připočte přímo nadpozemské herecké obsazení, docela překvapivou zápletku a úžasné lokace a exteriéry, tak podle mě máme zaděláno na jeden z nejvydařenějších filmů v celé historii, co se týče akčního žánru. Stallone v té době válel v každém snímku, tudíž už jen toto rozhodnutí filmu neskutečně prospělo. A herci na druhé straně barikády předvedli také báječné výkony, zejména Lithgow si tu roli slizkého a proradného záporáka nadmíru užíval. Jenže musím zdůraznit jednu věc......Kdybych film viděl v originále, tak dozajisté nebudu hodnotit tak vysoko. Totiž ty hlášky v českém znění získaly nádech kultovního statusu, za což můžeme poděkovat našim skvělým tuzemským dabérům. Jak jsem již zmiňoval, tak akce naprosto špičková, hlavně není stereotypní a může se pochlubit rozmanitými sekvencemi. Závěr s vrtulníkem efektní i efektivní, nic přehnaného. Film, jenž si někdy opět rád pustím znovu, neboť vím, že pocit zklamání se nikdy nedostaví. Jednoduše na něj nedám dopustit. Za mě dávám 89 % P.S. A ten hudební motiv.....Paráda se vším všudy

Snowden (2016)

Velice ožehavé téma, kde si neumím představit nikoho jiného než Olivera Stonea, kdo by se takového materiálu měl chopit. On ty filmy odehrávající se na novinářském pozadí či politickém rozhraní umí podat s citem pro detail a tak, aby se divák zamyslel vůbec nad tím, co se děje na plátně. Samotný film se snaží jevit jako velice promyšlený a chytrý, tudíž zde očekávejte hodně pojmů, u kterých si vylámete zuby nad jejich významem, na druhou stranu se zde věnuje i dost postavě Snowdena, jeho vnitřnímu boji, jeho uvažování o tom, co je vlastně správné a co už ne. Všem těm ajťáckým řečím jsem samozřejmě nerozuměl, ale Oliver Stone film pojal takovým stylem, že mi to ve výsledku vlastně ani tak nevadilo. Párkrát jsem během sledování dostal chuť zničit veškerou svou vlastněnou elektroniku, to nahlédnutí pod pomyslnou pokličku dokáže otevřít oči mnoha divákům včetně mě. I proto musím ocenit reálného Snowdena....taková odvaha se často nevidí. Lewitt se této role nezalekl a předvedl jeden z nejlepších výkonů své dosavadní kariéry, také oceňuji Ifanse coby pohlavára v CIA. Zajímavý počin přibližující život muže, jenž se nebál otevřít nebezpečnou Pandořinu skříňku. Za mě dávám 80 %

Na ostří nože (1997)

Lee Tamahori přišel s poctivým survivalem jako ze staré školy, do hlavních rolí obsadil kvalitní herecký ansámbl, to vše podpořil úžasnými exteriéry, z kterých se chvílemi tajil dech. Jenže film jako takový nabídne docela dost odlišné části. Za první dvě třetiny musím pochválit, film mě držel v napětí po celou dobu, sekvence s hrozícím nebezpečím ze strany agresivního medvěda mě fakticky nenechaly vůbec chladným, k tomu všemu mě bavily slovní přestřelky mezi výtečným Hopkinsem a Baldwinem. Doteď pořád nechápu, že ty akční scény vypadají lépe, než je tomu u mnohých snímků dnes, to dosvědčuje jedinou věc.....Ne vždy digitální triky z filmu vytvoří koukatelnější podívanou. Takže za to palec nahoru. Jenže pak dojde k samotné eliminaci tohoto zvířátka a film přestal jaksi mít šťávu. Čekal jsem více drtivý závěr, jenž se někde na cestě zapomněl. Připadalo mi, že sami tvůrci nevěděli, jak tento příběh zakončit. Podle toho to i tak vypadalo. Škoda. Rozehrálo se zde víc než slušné drama, kde bych čekal propracovanější následující průběh. 67 %

Ad Astra (2019)

Když já vám fakticky nevím..........Na tento snímek jsem se těšil jako malý kluk, létání kosmem v hlavní roli s Pittem ? Co víc si přát. Má to ale pár úskalí. Podle mě si režisér ukousl velké sousto, s kterým se podle mě nevypořádal asi tak, jak si sám ve své hlavě představoval. Ono to filosofování a vnitřní monology hlavního hrdiny zpočátku hýří svou atraktivitou, divák je hltá a užívá si každou zajímavou myšlenku. Ale jak čas plyne, tak se začíná Pitt opakovat a mě to přestalo bavit. Zachraňuje to vizuální stránka v kompilaci s bezchybnou Hoytemovou kamerou, to vše doprovázené dunivými hudebními tóny Richterova soundtracku. To vše vytváří celek, který vám přinese nezapomenutelný zážitek. Již úvodní scéna s anténou navnadila, jako divák jsem chtěl ihned víc. Poté přišla lunochodová přestřelka na Měsíci, což považuji za to nejvydařenější z celé stopáže (i vesmírné opičky pobavily). Film nabídne tyto po technické stránce špičkové momenty, jež kladou důraz na každý jednotlivý detail..... Jenže pak přijde přímočarý příběh, což vlastně do dnešního dne nechápu. Žádný zásadní zvrat, žádná inovativní zápletka......gradace zde hraje svou roli, ale to vyústění s otcem ? Nedotažené do zdárného konce, čekáte na nějaké rozuzlení skoro dvě hodiny a pak si jen řeknete....To bylo to, co mě mělo emocionálně odrovnat ? Škoda, osobně mi přijde, že vlastně tvůrci nevěděli, na jaký žánr se zaměřit. Takto to jesť "jen" film lákající na perfektní pozlátko na povrchu snažící se vás odrovnat hlubokými rozmluvami hlavní postavy, při bližším prozkoumání ale zjistíte, že to samotné myšlenkové nitro filmu nemá nic, co by vás mohlo nějak zásadně zaujmout. Každopádně ještě musím ocenit herectví Brada Pitta, v hodně scénách se vše soustředí jen na něho a on dokazuje, proč patří mezi tu elitu. Rozhodně film není tak úžasný, jak se skoro všude tvrdí, to ale neznamená, že byste měli opomenout návštěvu IMAXu. Už jen kvůli tomu audiovizuálu tam jděte. Za mě dávám 70 %

Černobílá spravedlnost (2017)

Kathryn Bigelow je zručná režisérka, jež nám do této chvíle přinesla mnoho filmů povedených po všech stránkách, tudíž jsem se i na tento, širokému publiku docela neznámý snímek vskutku těšil. Film pojednává o povstání v americkém městě Detroit v roce 1967 a hlavně se zaobírá vraždami v motelu Algiers. Musím pochválit zejména kameru, která mě svou dynamičností vtáhla do děje již v úvodních minutách, normálně tento typ "shaky" kamer moc v lásce nemám, ale sem se to doopravdy hodilo. A za druhé nesmírně oceňuji herce, s kterými tvůrci přišli. John Boyega mi zde překvapivě nevadil, to spíše ve Star Wars bych si dokázal představit někoho jiného v jeho roli, tady jsem s tím jednotvárným výrazem neměl problém, na postavu to sedělo. A hlavně Will Poulter zde herecky koncertoval, i kvůli jeho brilantnímu výkonu si asi každý musel rvát vlasy, kdykoliv se jeho antagonista objevil na obrazovce. Prostřední část v motelu asi nejnapínavější sekvencí filmu, momenty mi bylo z jednání mnoha postav fakticky špatně, no, a závěrečný soud tomu nasadil pomyslnou třešničku. Nepochopitelné. Skvělé řemeslo. Za mě dávám 81 %

Temný rytíř povstal (2012)

Završení té nejvydařenější superhrdinské trilogie v kinematografické historii. Sice již ne s Jokerem, ale i tak jsme se dočkali Hardyho v roli Banea, jenž po pár minutách na plátně dal všem divákům jasně najevo, že zde není jen do počtu. Třetí díl přichází s větší akcí, více dávkou napětí, ale také si dává záležet na těch aspektech z předešlých dílů, jež právě učinily z Nolana komiksového boha na poli filmových zpracování. Důraz na postavy a scénář, který přichází opět s tak vypiplaným příběhem, kde nenajdete ani jednu vadu na kráse. Kromě starých známých potěšil kasting na Catwoman, Anne Hathaway mi do té role neskutečně padla, sice pojaté malinko odlišně od burtonovské Pfeiffer, i tak ale povedené. I Lewitt v roli gothamského policisty do filmu vnesl potřebný svěží vánek. Jak jsem již na začátku zmiňoval, tak trojka se může bezpochyby pochlubit nejnadupanějšími momenty z celé série. Dojde i na jeden pořádný twist, jež zamíchá slušně kartami (dá se sice odhadnout, ale pochvala i tak směřuje k tvůrcům). Závěr opět nenechal žádného diváka chladným, tak perfektně zpracovaná sága si nemohla přát jiný konec. Rozhodně lepší než jednička, ale Temný rytíř neohrozen. Ale jedna věc slouží k zamyšlení......Představte si tento film, kde by opět figuroval v hlavní roli Joker. Kdyby se nestala ta tragédie s Ledgerem, tak si myslím, že by Bane ostrouhal a my diváci jsme mohli být svědky ještě něčeho většího, než tomu bylo u Dark Knighta. Nestalo se.....i tak epické zakončení, ke kterému nesměřuje ani jedna výtka. 92 %