Eli (2019)

Netflix se vytasil s příjemnou změnou, horory u něj tak často nezaznamenávám. Eli mě nalákal zejména na zajímavý příběh o nemocném chlapci, jenž ve mně vzbuzoval touhu zjistit víc a tím pádem tento film nutně vidět. Obsazení je taktéž nadmíru slušné, hlavní klučina Lili Taylor dokázal i v emocionálně vypjatých momentech předvést, že hrát rozhodně umí a ve filmu fakticky není jen pátým kolem u vozu. Nabídne to i pár slušných lekaček, bohužel se tyto situace drží ve střídmějších vodách, takže krvavých sekvencí se zde diváci nedočkají. I tak se ale najdou chvíle, které dokážou tak trochu vystřelit vaši tepovou frekvenci skrz střechu vašeho domu :D.........Jak se postupně film chýlil ke svému konci, tak spíše narůstal počet otázek, začalo se to slušně zamotávat a já jsem pomalu ale jistě ztrácel naději v nějaké vydařenější rozuzlení. Jenže pak TO přišlo !!! Konec, který jsem ani v koutku duše nepředpokládal, zamíchal kartami opravdu hodně, došlo i výměně žánrů. Hezky si to tvůrci na nás přichystali, to se jim musí nechat. Za mě dávám 78 %

Zátah: Vykoupení (2011)

Film, jenž se během těch let stal kultovním počinem. Když se řekne to nejlepší z akčního žánru za 21. století, první se mi vybaví Serbuan Maut. Nikdy bych to do indonéského filmu předtím neřekl, ale je to tak. Američané by si měli vzít z tohoto zpracování příklad. Možná v tom má lví podíl Iko Uwais, jenž mě svým sympatickým vzevřením dokázal o své roli přesvědčit, to samé se ale dá říct i o ostatních, zejména takový "Mad Dog" ztvárněný Yayanem Ruhianem se mi do paměti zařezá na hodně dlouhou dobu. Je až neuvěřitelné, jak může tak jednoduchý námět (barák obsazený grázly) zaujmout, jindy bych to asi vytýkal, ale v tomto případě mě to překvapivě nevadilo. Film sází zejména na kontaktní akci, jasně, přestřelek se zde takdy dočkáte, ale mačety, různé ostré předměty všeho druhu či holé ruce zde mají výsostné postavení. Takovou choreografii jsem nikde jinde nezaznamenal, kamera se snaží být pořád v klidu, tudíž ve výsledku si vychutnáváte dění na obrazovce dvojnásob (narozdíl od většiny západní konkurence, kde se všechno rozklepe a vy z toho nemáte nic). R přístupnost asi nemusím připomínat, nic pro slabé žaludky. Konec také slušně vygradovaný. Nemám ani jednu námitku. Za mě dávám 91 %

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Což o to, v dnešní době asi neexistuje moc jiných filmů, které vám nafaří větší dávku adrenalinu jako tento snímek, ale ve výsledném součtu mi to vůbec nestačí. Popravdě mi taky hlava nebere, kam se za ty roky tato série posunula. Začínalo to přímo tak nevinně, dnes už hrdinové této ságy běhají po oknech mrakodrapů a celkově z toho musejí mít diváci fyzikáři slušné noční můry.......Ale teď již k hodnocení.........Na dvojku Johnson X Statham jsem se z trailerů dost těšil, říkal jsem si, že to jejich popichování možná dokonce dá filmu šmrnc kvalitní buddy komedie, ale moje přání se nevyplnilo, zadrhlo se to někde na půli cesty. Když funguje tak čtvrtina ze všech vtipů, tak se asi někde stala chyba (i tak se ale zabavíte, neboť ta kadence je úctyhodná, takže dojde i na opravdu zábavné humoreskní situace, ale je jich prostě a jednoduše málo). Elba nepřesvědčil, vtlačení Reynoldse a Kevina Harta tlačené moc na pilu. Nejvíce pobavila asi sekvence, kdy Rock přijel za svou rodinou na Samou, tam se nedá moc vytýkat. Závěr neskutečně přepálený (vlastně jako celý film?). Suma sumárum, najdou se zde zářivější chvilky, ale za pár let si na tento film nikdo nevzpomene. Škoda. Za mě dávám 65 %

Opravdová kuráž (2010)

Jak to, že do dnešního dne jsem k tomuto filmečku nenapsal pár kloudných vět ? Tak to fakticky nepochopím. Osobně zařazuji True Grit mezi nejvydařenější počin bratří Coenů.....Proč?......Pojďme si na to tedy na následujících řádcích odpovědět. Začnu tím nejjasnějším, což je přímo luxusní herecké obsazení. Duo pořád pesimistického maršála Cogburna a rangera LaBoeufa (Damon) přímo ukázkově doplňuje Hailee Steinfeld coby Mattie, jež toho Oskara měla jednoznačně vyhrát. Ona si tu roli fracka užívala plnými doušky a v mnoha emocionálních momentech ukázala, že v ní dříme přímo ohromný talent. A nesmím ani opomenout ty, kteří si střihli roli padouchů (Pepper a Brolin). Na minimálním prostoru se také vůbec herecky neztratili, ba naopak. Dialogy vypointované do posledního detailu, žádná scéna mě nenechala chladným, ať už šlo o nějakou komediálněji pojatou momentku či chvíli, kdy se divákovi musela tou hutnou atmosférou přímo vařit krev v žilách. Vše to podpořil nádherný hudební podkres Burwella doprovázený skvostnou kamerou mistra Deakinse (takové bezchybné souznění obrazu a zvuku se často nevidí). Závěr přímo chladnokrevně zavraždil mou citovou stránku, doopravdy scéna, kdy maršál Cogburn (nejvíce mě film asi získal v tom, jak si během filmu maršál vybudovával vztah k hlavní hrdince.......na konci to z jeho jednání musí pochopit každý sledující, to vytvořené pouto vážně bralo dech) jede na Vraníkovi a snaží se najít Mattie lékařskou pomoc, neboť ji uštknul had, nemá na kinematografickém poli tolik soupeřů. A epilog po dvaceti pěti letech tomu dal tu pomyslnou třešničku na konec. Paráda se vším všudy. Za mě dávám 9,5/10

Roztříštění (2019)

Po zhlédnutí traileru osobně můj nejočekávanější film tohoto roku, co se týče internetové stanice Netflix (samozřejmě s Irishmanem). Kombinace velice nadaného a zručného Brada Andersona a Sama Worthingtona slibovala velké věci, a teď mohu s čistým svědomím říct, že FRACTURED se povedlo po všech stránkách. Film se soustředí na herecké výkony, které samozřejmě táhne zejména již zmiňovaný Worthington, ten zde podal doopravdy nadmíru uvěřitelný a v některých chvílích až mrazivě přesvědčivý výkon. Plusem filmu je promyšlený scénář, jenž válí jak po dialogové stránce, tak zejména sází na nepředvídatelnost následujícího okamžiku. Ty obraty v ubíhání zápletky jiným směrem mě nenechávaly chladným, tvůrci mi zamotali pořádně hlavu (to ale nepovažujte za výtku, právě naopak.....na konci jsem už sám nevěřil, komu tedy mám věřit). Přičtěte k tomu úctyhodně zahrané vedlejší postavy a dunivé tóny hudebního podkresu (ten se vám zaryje hluboko pod kůži) a máme zde prostě a jednoduše zaděláno na thriller roku. A konec špičkový, takto to uzavřít, to člověk hned pozná, že na tomto projektu nedělali nějací nýmandi. Nadprůměrně tučné čtyři hvězdy. Za mě dávám 8,5/10

Odstřelovač (2007)

Film, jenž většině publika musí připadat jako béčkový produkt po všech stránkách, ale já osobně si ho vždy dokážu užít. Zápletka sice není absolutně v ničem inovativní, té akce ve výsledku také moc film nenabídne.......ale pokaždé mě ta jednoduchost Odstřelovače něčím zaujme a mou pozornost coby diváka si to už udrží. Wahlberga bych zařadil mezi své herecké oblíbence, takže asi i subjektivní pocity zde hrají svou roli, Boba Lee Swagera bych si dnes nedokázal představit jako postavu ztvárněnou odlišným hercem. Příběh fakticky nepřichází s nějakými promyšlenými zvraty, ten hlavní twist asi odhadne každý sledující. Na druhou stranu někdy absolutně ten nejpřímočarejší scénář přináší to nejlepší ovoce, slušně to odsýpalo a nabídlo to dost úderných momentů plných šťávy, takže vlastně proč ne..........Herecký ansáml na vysoké a kvalitní úrovni, Glover mi zde neskutečně seděl, stejně tak i Kate Mara, která si nejspíše tímto snímkem otevřela vrátka do Hollywoodu. Trošku srdcovka film, na nějž nedám dopustit. Má své chyby, to bezesporu, ale vždy se zabavím a ty menší kosmetické vady hodím za hlavu. Za mě dávám 85 %

Léto 84 (2018)

S popularitou 80. let minulého století se v dnešní době roztrhl pytel, můžou za to samozřejmě zejména Stranger Things, jež tuto dobu dokázaly na své seriálové úrovni zprofanovat takovým stylem, že ostatní jim můžou jen tiše v koutku závidět. Pro konkurenci to má ale jednu neodmyslitelnou výhodu: diváci jsou jednoduše nenasytní a chtějí toho víc, tudíž zde máme Léto 84. Opět chlapecká parta, opět převážně vtípky na úrovni jejich věku a opět zajímavá zápletka, do které se shodou okolností zamotají. Rozložení této klučicí party mě asi nenadchlo tak, jak tomu je u ST nebo ságy TO, i tak si k nim ale divák postupně vytváří nějaký vztah, jenž je podporován nezáviděníhodnými situacemi, do které tvůrci schválně její členy vkládají a my jako diváci tudíž nezůstáváme chladnými, co se týče jejich osudů. Nápad se sousedem policistou, jehož všichni považují za správného občana, který ale v realitě ve svém volném čase vraždí děti, mě doopravdy zaujal. Nabídne to i dost nepříjemných scén a závěr přišel se slušným twistem. Překvapivě povedená záležitost. Za mě dávám 77 %

Nikdys nebyl (2017)

Joaquina Phoenixe jako herce mám nesmírně rád, on vždy dokáže svou roli pojmout tak nestandardním a nekonvenčním stylem, jenž musí každého diváka neskutečně vtáhnout do děje filmů, v nichž figuruje. Už jen kvůli tomu jsem si musel tento artový snímek pustit, neboť přítomnost jeho jména zaručuje neochvějně určitou kvalitu. Teď ale musím přiznat jednu věc….on byl tím hlavním článkem, který držel film jakž takž pohromadě, v případě jeho absence by se celý tento projekt rozsypal jako domeček z karet. Neberte mě zase špatně, dokážu ocenit kvalitní umělecký počin vybočující všemi svými aspekty ze zažitých pravidel, ale tady toho na mě tvůrci přichystali až nějak moc a zároveň vlastně ve výsledku nic. Ten příběh bych ještě zkousnul, ale tempo film nenabídl skoro žádné, gradace jim taky trochu utekla. A za jediný exkluzivní kameramanský záběr osobně považuji scénu ve vodě, to byla lahůdková záležitost. Na druhou stranu…..je to docela smutné, když mě zaujme pořádně jen jedna scéna za hodinku a půl. Plus k tomu všemu jsem závěr čekal vyhrocenější. Škoda. Za mě dávám 55 %

Ve vysoké trávě (2019)

Obrovské zklamání na plné čáře, neboť jsem od námětu Kinga a režiséra původní Kostky čekal daleko promakanější podívanou po všech stránkách. Trailer mě neskutečně navnadil, ani by mě ve snu nenapadlo, že King před lety napsal knihu o trávě, jež tak trochu žije a pohrává si se všemi lidmi, kteří vstoupí na její území. Neberte mě špatně, úvodní třicetiminutka se vydařila náramně, postavy se mi zdály sympatické, příběh se náramně rozjížděl a opravdu jsem byl po celou dobu v napětí. Jenže, jak čas postupně plynul, tak mi ten rozléhající křik každého hrdiny začal až moc lézt na mozek, zápletka se zamotávala (což by mi skoro ani nevadilo, jenže nedošlo k žádnému kloudnému rozuzlení, což naštve) a fakticky mě to začalo nudit. Jediný aspekt filmu si udržel vysokou laťku po celou dobu stopáže, a to mám samozřejmě na mysli audiovizuální stránku. Tam člověk hned zaznamenal, že rozpočet se mohl pochlubit asi slušným počtem nul. To mě ale nezviklá, suma sumárum jednoduše slabota. Za mě dávám 45 %

Joker (2019)

Tak trochu osud, že můj 1000. komentář připadl na tento snímek. Vůbec pořádně nevím, kde s tím psaním mám začít. Film, na nějž jsem čekal netrpělivě den za dnem od jeho ohlášení, vkládal jsem do něj vysoké naděje již od začátku a každá nová zjištěná informace o tomto projektu to moje natěšení jen prohlubovala více a více. A konečně ten film přišel do kin.......A že to čekání teda stálo za to ! Jsem v úžasu, to není film který musíte vidět, to je film, jenž musíte prostě a jednoduše ZAŽÍT. Od Todda Phillipse bych asi nečekal něco tak promyšleného do posledního detailu, na druhou stranu se pod to producentsky podepsal Scorsese, což tyto obavy trochu vymazalo z mého mozku.............Ten styl filmu mě překvapil, tak komorně pojaté sociální drama založené na rozkladu jednoho člověka způsobeného společností, jež jej postupně zavrhla, jsem dlouho neviděl, po celou stopáž jsem byl v úžasu, jak tvůrci pojali tento náročný materiál na natočení a přetavili to v tak neskutečně fungující pesimistickou a špinavou podívanou, z níž mi běhal minutu co minutu mráz po zádech (doopravdy mě ani tak nevadilo to fyzické násilí, spíš po té stránce psychické to ve mně vyvolávalo větší zděšení a nepříjemné pocity). Joaquin Phoenix si roli Jokera musel vtisknout do své DNA, z jeho klauna šel obrovský respekt a strach, tak přesvědčivě a přesto naprosto odlišně od svého rivala Ledgera zahraná postava gothamského antagonisty......smekám klobouček.....úžasný a po všech stránkách dechberoucí výkon. Pokud už konečně nevyhraje toho Oskara, tak by tu ceremonii mohli ze dne na den zrušit, fakticky ! Film stojí a padá na něm, ale i tak funguje jako švýcarské hodinky na jiných frontách, hlavně musím vyzdvihnout ten chladný a melancholický soundtrack, jenž se mi mnohokrát svými tóny zaryl pod kůži. A popravdě si nepamatuji, kdy naposled jsem viděl tak famózně vygradované finále. Ano, vše se dalo odhadnout dle průběhu zápletky, ale i tak se Phillips snažil diváka zaujmout svým sofistikovaně zpracovaným scénářem, který dokázal navrch párkrát slušně zamíchat kartami. Naprostá kinematografická lahůdka, po jejímž skončení jsem opojně vstřebával vše, co se během uplynulých dvou hodin na plátně událo. Bravo, bravo, a ještě jednou bravo !!! Za mě film roku. 95 % P.S. A prosím......Nesnažte se natočit pokračování, ono navazovat na tento perfektně uzavřený majstrštyk by dle mě nemělo moc smysl. A ten origin Batmana s uličkou mě mile překvapil, to jsem rozhodně nečekal :)