Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Jeden z nejoriginálnějších Marvel filmů za poslední dobu. Nesází jen na líbivou akci, ale také na slušnou dávku vtipů a zábavných momentek, v kterých se ocitají hlavní hrdinové. S původním Spidermanem od Raimiho se to těžko srovnává, jedná se fakt o úplně jiným stylem pojatý snímek. Pamatuji si, jak mi byl zprvu Holland nesympatický, nebavilo mě sledovat jeho teenagerovské chování. Ale s postupem času jsem si k němu čím dál tím více vytvářel větší a větší sympatie, až mi po druhém dílu tak trochu přirostl k srdci. On se pro tu roli potrhlého mladého pavoučího muže asi fakt narodil. Dvojka nabízí zajímavý příběh, kde se v centru dění objevuje spíše charakter samotného Petera Parkera než jeho druhá superhrdinská stránka. Překvapivě mě chytla i tato civilnější část filmu, ale samozřejmě se napětí dostaví taky a o parádní akční chvíle plné vydařených triků budete zakopávat na každém kroku. Záporáci, takzvaní Ementálové (ne, nejmenují se podle toho sýru, ale bylo by asi vskutku interesantní sledovat tento mléčný produkt plný děr bojující proti Spideymu :D), upoutaly svým zpracováním mou pozornost ihned po své premiéře na plátně. A Jake Gylenhaal, ten nevyrovnanou osobností své zahrané postavy táhl celý film. Trochu škoda, že znalci komiksu ví, jak to s ním doopravdy je, ale já za sebe přiznávám, že se našli i tací diváci, jimž ten plot twist v půlce filmu slušně zamotal hlavou. První sekvence s Mysteriem a jeho nastolenými iluzemi osobně označuji jako nesmírně originální, plnou neotřelých nápadů, místy skoro až s hororovým nádechem (scéna u hrobu). Závěr malinko méně vydařený, za žádných okolností ale neodfláklý, to zase ne (holt ta první scéna se již nedala překonat). Potitulková scéna navnadila na další díl. Jestli si to udrží takto vysoce nastavenou laťku, tak se máme na co těšit. Ačkoliv jsem to vůbec nepředpokládal, tak Spidey 2 porazil IW 2 :O...........Za mě dávám 88 %

Vítejte v Marwenu (2018)

Robert Zemeckis v posledních letech točí zajímavé projekty, ale Welcome to Marwen vyniká každým svým aspektem ze zažitého normálu. Jako, nejdříve jsem vůbec nevěděl, co si o filmu myslet, ale postupem času jsem tomu přišel na kloub a pochopil jsem to kouzlo, kterým film oplývá. Tak zaprvé ten příběh. Připomnělo mi to svým ztvárněním Malé válečníky z devadesátých let minulého století, po stránce animací bezchybná práce, člověk by i podle mě dokázal pochopit daleko štědřejší rozpočet než "jen" 39 milionů dolarů. Výborná akce a ty přechody mezi fikcí a realitou mě někdy odrovnávaly (asi nejlepší scéna při soudním líčení, kdy dojde k imaginární figurkové přestřelce mezi Hoggiem a nacistickými vojáky......to člověk fakt nevymyslí :D). Steve Carell rozhodně ve své kariéře zahrál daleko jednodušší role, tady musel naplno projevit svůj herecký um, což se mu v každém jeho momentě na plátně podařilo. Jeho postava Hogancampa tím pádem nabyla plusových bodů, co se týče věrohodnosti, některé dialogy mezi ním a ostatními postavami fakticky sloužily k zamyšlení. Když k tomu všemu (převážně pozitivnímu) přičtu brilantní hudbu od Silvestriho, tak se prostě jedná o film, který svým příběhem mine většinu publika (což se ale dá pochopit, každému takový typ snímku nemůže sednout), ale svou diváckou základnu asi určitě najde. Já osobně se zařazuji do té druhé kategorie. Za mě dávám 86 %

Kořist (2019)

Po zhlédnutí traileru jsem se na film těšil jako malé děcko, tyto filmy s tématikou survivalu, kde hlavní roli obstarávají krvežíznivá zvířata se moc času nevyskytují, takže i proto to nadšení. Produkce se ujal věhlasný Sam Raimi, režii obstaral Aja a dle výsledku člověk hned pochopil rukopis těchto autorů, neboť film nabídne často skoro až hororovou atmosféru, kde se čas od času vyskytnou i lekačky (všechny docela předvídatelné, to na tom ale shledávám jako tu nejhorší variantu, čekáte na to a stejně se leknete). Když to vezmu obecně, tak se jedná o skvělou popcornovou zábavu s béčkovým příběhem a ačkovými digitálními triky. Samotní aligátoři zpracováni na jedničku, jasně, člověk ihned poznal, že ten umělý pohyb ve vodě a až moc lesklý povrch je přinejmenším podezřelý, ale to mně nevadilo. Užíval jsem si výborně pojatý survival, kde se pořád něco děje, napínavých sekvencí se zde najde nespočet (a většinou taktéž dost krvavých, třeba takové narovnávaní otevřené zlomeniny a podobně, takže takové menší varování pro lidi se slabším žaludkem). Ke konci to začalo ztrácet logiku, z hlavní hrdinky se stala tak trochu Wonder Woman, ale suma sumárum, kdyby zařvala po prvním útoku, tak co by si pak měl divák počít ? Neberte to vážně, lidi, a film si užijete, to vám mohu garantovat. Viděno v rámci ČSFD projekce v kině Atlas. Za mě dávám 76 %

Captive State (2019)

Kdo čeká akcí nadupané scifíčko, kde se to bude hemžit jednou přestřelkou mezi lidmi a mimozemšťany za druhou, tak ho asi film zklame. Ale Rupert Wyatt prostě natočil něco jiného, neokoukaného. Přirovnání s Districtem 9 má něco do sebe, to musím s většinou lidí souhlasit. Blomkamp poukázal na to, jak jsou emzáci pod nadvládou lidí, zatímco Wyatt tuto myšlenku přetočil o 180° stupňů a předložil nám film, kde se návštěvníci z kosmu zabydleli na naší planetě, zahájili opresi lidské rasy a my lidé jim jen sloužíme jako prostředek pro jejich spokojený život pod zemí. Výborný nápad a ještě lépe podaný. Náhled pod pokličku odboje, který se samozřejmě s touto novou rolí lidstva smířit nechce, Wyatt zvládl vymakat do posledního detailu. Ano, vlastně kromě pár postav (Goodman opět exceluje) se zde nejedná o hlavní hrdiny, ale v tom to možná má své kouzlo. Členové povstalecké organizace označované jako Phoenix zde povětšinou fungují jako pěšáci, tudíž rozebírat více jejich charaktery nebo se věnovat jejich příběhové lince by fakticky nedávalo smysl. Design vetřelců označovaných jako Zákonodárci mě nadchl. Objevovali se na obrazovce málo, to chápu, na druhou stranu ty momenty jejich výskytu ve středu dění tak dostaly neskutečný náboj, já jsem coby divák zažíval menší satisfakci za to čekání. Naplánovaný bombový útok povstalců, přílet specializovaných Lovců najít tyto členy odboje, to jsou momenty, jež si díky špičkovému zpracování budu pamatovat. A závěr taktéž potěšil, nebylo to nijak uspěchané a přitom to navodilo menší překvapivý šok. Subjektivně za čtyři hvězdy a 85 %, ale kvůli zdejšímu podhodnocení tam tu jednu pěticípovku přihodím.

Shaft (2019)

Nadšeně jsem přivítal pokračování této klasiky z roku 2000. Návrat Samuela L. Jacksona potěšil, taktéž přítomnost původního Shafta a nejstaršího člena této zajímavé rodinky Richarda Roundtree v traileru navnadila. Přiznávám se, čekal jsem asi něco více než po většinu času poslouchat jeden infantilní vulgarismus za druhým. Od Jacksona jsem na sprostší mluvu zvyklejší, ale jak se lidově říká.........Čeho je moc, toho je příliš. Když pominu tento pokus o humor, tak bych filmu křivdil, kdybych tvrdil, že normálně vtipných narážek se zde divák nedočká. Najdou se tady, ale bohužel ty fakticky podařené, které na vás udeří a vy se jim od srdce zasmějete, ty se dají spočítat na prstech jedné ruky. Co se týče zápletky, tak všechno se dá prokouknout již po pár minutách, ale kdo čekal nějakou propracovanou zápletku, že ? Potěšila zpomalená přestřelka v klubu a závěrečné vyúčtování s hlavními grázly, jehož se zúčastnila celková trojice rodiny Shaftů. Trochu zamrzí, že se Richard Roundtree objevil na plátně asi jen pro posledních patnáct minutek. Hlavně díky němu film ožil, jeho přítomnost zafungovala jako čerstvý vánek. Nemohu říct, že by mě to nebavilo, ale potenciál byl ještě jinde. A jednička pořád nepřekonaná. Uvidíme, jestli se s rodinou Shaftů setkáme ještě potřetí. Za mě dávám 61 %

The Iceman (2012)

Film, který šel dlouho let mimo mě a sám jsem se divil, proč tomu tak bylo. Příběh o notorickém nájemném vrahovi, vskutku vyvážené herecké obsazení......Mělo to dost atributů, z kterých mohl vzniknout nadprůměrný snímek, jenž by dokázal čelit své nejvytříbenější konkurenci. Ale samozřejmě se to neobešlo bez pár zaváhání. Což o to, obsazení Michaela Shannona do role Richarda Kuklinského osobně považuji za mistrovský tah, ten jeho bezchybně uhrančivý pohled, prostě a jednoduše třešnička na dortu (prokázal to tady a i v jiných filmech, brilantní herec). Ale další herecký ansámbl mě zklamal. Ryder zbytečně ve vypjatých dialozích přehrávala, Liotta dostal dost prostoru, ale jeho příběhovou linku nedotáhli do nějakého smysluplného konce a zničehonic to utli. Pokud se Liotta na obrazovce pohyboval docela často, tak u Evanse zase nastal opak, zajímavá postava trestuhodně nevyužitá. Brutálních chvilek se divák dočká, ale i tak mi u Icemana chyběl větší drive, tah na bránu. V druhé polovině se to dost vleklo a najednou přišlo závěrečné zatčení. A přitom si to tvůrci tak dobře rozehráli, ale v druhé hodině jako kdyby se něco přeplo a dostal jsem o třídu horší film. Škoda. Za mě dávám 63 %

Mrtví neumírají (2019)

Od Jarmusche jsem doposud viděl pouze Ghost Doga, ale vím, že si svým nestandardním pojetím filmů získal široké spektrum fanoušků. Ale zombie filmu se do dnešního dne ještě nezhostil, tak jsem si řekl, proč tomu nedát šanci. Herecké obsazení je bezesporu tím největším lákadlem pro diváky. Ústřední dvojice Murray - Driver se mohla pochlubit slušnou chemií, stříleli mezi sebou po vetšinu času povedené hlášky. Tilda Swinton se svou šílenou rolí skotské samurajské bojovnice vedoucí pohřební ústav (jako, kdo tohle vymyslí....:D ) mě taktéž dostávala. I co se týče obsazení vedlejších rolí, tak je hned vidět, že si na tomto kastingu dali tvůrci velice záležet. Samotná zápletka opravdu vybočuje za zažitých a již minimálně tisíckrát ozkoušených příběhových linií, zde se spojila ghúlská apokalypsa s přežitky moderní civilizace (jako, scény, jak nemrtví pochodují a přitom říkají wi-fi, kafe nebo Siri, to člověka fakticky rozesměje). Jako, nabídne to i slušnou akci, ale konec mega přepálený. Nevím, co tím Jarmusch zamýšlel, ale tohle bylo jednoduše přes čáru. Když to nějak shrnu, tak se snímek kromě parádních herců může ještě opřít o slušnou dávku vtipů. Zábavných momentů zde člověk najde přespočet (například povídání o scénáři). A ještě jedna věc...... až dnes jsem poprvé zažil výbuch smíchu v kině (Adam Driver coby strážník přijede na místo činu ve svém červeném Smartu........popravdě, i já to rozdýchával dlouho). Viděno v rámci ČSFD projekce v kině Atlas. Za mě dávám 74 %

Kursk (2018)

Filmový námět super, ale zpracování místy pokulhávalo. Za sebe si myslím, že svěření filmu do rukou jiného a možná i zkušenějšího režiséra by přineslo vydařenější výsledek. Ale mohu se mýlit, to je taktéž možné. Vinterberg si vzal na paškál tragédii z nedávné minulosti, zručně ji divákovi předložil, ale to bylo tak vše. Po emocionální stránce to mělo po většinu stopáže šťávu, jenže jsem si z pozice sledovatele dění na obrazovce nevytvořil nějaké větší pouto k celému osazenstvu té ponorky. Ano, hlavní hrdina dostal dost prostoru (ono by spíše bylo s podivem, kdyby ne), ale u ostatních členů se to již nedá říct. Tam bych jako tvůrce asi zvážil, zda těmto námořníkům nevěnovat daleko více minut na plátně, neboť oni by měli být těmi středobody tohoto filmu, a také do hloubky rozpracovat jejich charaktery a více nám ty hrdiny přiblížit. Z hlediska hereckých výkonů asi nemám, co bych mohl vytknout, Schoenaerts se zhostil své role na výbornou, ve vedlejší roli zaválel Max von Sydow. Řemeslně povedený snímek natočen vskutku věrohodně, ale nic víc v tom nehledejte. Za mě dávám 66 %

Útěk z New Yorku (1981)

Asi chápu, že na film starý 38 let si nemohu klást vysoké požadavky, ale i tak mě to docela zklamalo. Carpentera mám jako režiséra velmi rád, na jeho VĚC nedám nikdy dopustit, ale zde to asi nevyšlo podle představ. Ten nápad s vězením na Manhattanu se mi zamlouval, měl něco do sebe, i záchranu amerického prezidenta coby hlavní nosný pilíř příběhu bych přehlédl. Ano, není to vůbec inovativní, ale na druhou stranu se takovou zápletkou pyšnil každý druhý akční film té doby, takže zrovna to zazlívat tomuto snímku......to nepožuji za adekvátní odpověď. A Kurt coby Snake Plisken měl už ve scénáři napsáno, aby schválně přehrával, jeho postavě to docela pomohlo, takže tam taky problém nevidím. Jenže to zpracování pokulhávalo, místy mi to přišlo jako takové skoro až divadelní pojetí, což není mým šálkem kávy. A děj se pomalu, ale fakticky šnečím tempem posouval dopředu. Závěr s překonáváním zaminovaného mostu mi přišel spíše úsměvný než vážný. Chápu, že mnoho lidí to považuje za klasiku. Asi bych se musel narodit v té době, mně to prostě přišlo jako absolutní výplach mozku, který s přibývajícími minutami začal dávat menší a menší smysl. Ale už jen díky Russellovi se na to podívejte a vytvořte si svůj vlastní názor. Za mě dávám 51 %

Hotel Mumbai (2018)

Podařený snímek po všech stránkách, jenž nabízí strhující podívanou, která je založena na skutečných událostech. Popravdě jsem o tomto teroristickém útoku doposud nevěděl. Tudíž jsem rád, že jsem si zase o malý kousek rozšířil obzory. Co říct k filmu. Rozhodně se s tím tvůrci nepárali, na takové nepříjemně realistické ztvárnění jsem asi nebyl stoprocentně připraven, většina scén se mi zaryla do paměti svým nekompromisním podáním. Jednoduše se mi dělalo špatně jen ze sledování činů, kterých se tato skupinka teroristů v hotelu i mimo něj dopouštěla. Také mě překvapilo, že i po hodinovém budování charakterů mnoha postav se všechna ta snaha najednou hodila do koše a ten hrdina či hrdinka prostě zemřel. Jako přímo mě to šokovalo, nebudu vám lhát. Konec si zasluhuje obrovský palec nahoru, takový pocit zadostiučinění jsem již nějaký ten pátek u žádného filmu nezažíval. Ale kromě tohoto samotného odporného činu mě udivovala ještě jedna věc.....a to ta infrastruktura policejních jednotek v Indii.......fakt jsem jen kroutil hlavou. Lepší organizovanost a hlavně nečekání na záchranu až z DILLÍ mohla tehdy zachránit více lidských životů. Alespoň doufám, že nyní to tam v tomto ohledu vypadá lépe. Za mě dávám 85 %