Lesní duch (2013) odpad!

Přehlídka všech hororovejch klišé co existujou v naprosto nezajimavým a nenapínavým balení. Pokud tomu chcete dát šanci, pusťe si úvodní scénku a pokud už ta vám přijde lehce stupidní a divně laděná, tak věřte že zbytek už bude jenom čím dál víc debilní a není teda třeba pokračovat.

Papírový dům (Netflix verze) - Série 4 (2020) (série)

Velký špatný. Jak je možné, že během první loupeže jsem všem fandil a obdivoval jejich vychytané myšlenkové pochody a celý plán, zatímco tady mě snad až na profesora všichni neuvěřitelnou serou a přeju jim jen, aby to konečně celý zpackali a skončili za mřížema. Jak je možný, že navzdory předchozí zkušenosti se celá parta chová jen jako banda debilních amatérů a pojebe všechno na co sáhne? A nejhorší na tom je, že jim to prochází. Nově je to celé v podstatě jedna pošahaná španělská telenovela. Nebejt posledních dvou dílů díky profesorovi, tak bych pomalu dal odpad. PS. je to vlastně celý asi tak blbý, jako logika návratu Arturita do banky (a jeho následné chování uvnitř).

Papírový dům (Netflix verze) - Série 3 (2019) (série)

Bohužel, je strašně moc vidět, že je to psané už jen proto, aby seriál pokračoval. Mělo to skončit druhou sérií. Třetí série je sice furt lepší jak čtvrtá, ale už jsou zde bohužel zárodky nesmyslného chování hlavních postav a v podstatě celé kouzlo jejich loupežnického umu je po pár dílech pryč a zbyde místo toho jen banda dementů zamotaných v nějakých vztazích z telenovely.

Zázračná planeta - Série 2 (2016) (série)

Zasloužená pozice nejlepšího seriálu. Naprostá krása. Velké významné plus za náhled za oponu po každém díle, víc takových zajímavostí.

Černobyl (2019) (seriál)

Naprostý dokumentární vrchol. Krásně naservírovaná omluva od HBO za zpackaný konec hry o trůny a další várka důvodů k nenávisti ke komoušům.

Pán tygrů (2020) (seriál)

Začátek natolik bizarní, že to člověka přiková k obrazovce a jen nevěřícně zírá na co se to proboha dívá. Po pár dílech se dá však zvyknout si na evidentně i sebevětší šílenosti a začalo se mi honit hlavou, kam to tedy spěje a jaká je pointa celého natáčení - samozřejmě si lze velice jednoduše domyslet jak to celé skončí, ale i tak jsem byl ve výsledku ke konci krapet zklamaný. Čekal jsem trochu víc než jen spekulace a relativně plytké zakončení. Zdá se mi tedy. že cílem bylo především šokovat a jen ukázat světu barvitou (a naprosto šílenou) část Ameriky, o které se možná tolik netuší(lo). Ale toť vše, nic hlubšího v tom nehledat. Každopádně z věty "I'm never going to financially recover from this" se stalo docela lit meme takže aspoň něco si z toho odnesu.

Gentlemani (2019)

Konečně. Konečně něco podobného na způsob Snatch. Tenhle žánr mi neuvěřitelně chyběl. Je to chytré, má to nadsázku, je to místy i vtipné, a přece jen to má skvělý spád a pořád si to dokáže udržet vážnou tvář tam kde má. Herci skvěle vybraní, i přes všechny ty snůšky keců a hlášek jsem se vůbec nepřistihl myšlenkama jinde, na nudu zde nebylo místo. Parádní skvost.

Slunovrat (2019)

Takhle si představuju netradiční film. Není to přeplácaná artová pejlovina, je to barevné a krásné tak akorát. A přitom ze všeho toho sluníčka a přírody dokáže běhat mráz po zádech. Už jen po shlédnutí úvodní scény mi došlo, že laťka napětí a nesraní se s dějem bude vysoko. A zbytek filmu je divák provázen za ručičku s poměrně nevěřícným výrazem, přesně tak, jako kdyby opravdu byl také návštěvník oné neznámé komunity. Určité momenty rozvíjí zajímavé pochody myšlenek (kde je hranice toho co je divné, v rámci odlišných kultur?). Samozřejmě gradace jede na plné pecky a vyvrcholení filmu již není nevěřícné zírání s otevřenou pusou ale regulerní WTF moment. I tak vzhledem ke skvěle vybraným postavám, mé neschopnosti předvídat příběh a poměrně čerstvému závanu v rámci hororové scény jsem odcházel s kina naprosto spokojen. Plus Florence Pugh to v roli přirozeně sekne.

Wind River (2017)

Velice jednoduchá dějová linka, jež je však vyprávěna poměrně syrově a realisticky, mne zaujala a vtáhla do děje o dost lépe, než kdyby to byl klasický akční shit plný krimi klišé. Úžasná a plynulá gradace napětí a děje. Moc dobře jsem se bavil, závěr byl epický, rozhodně se vyplatí si na něj počkat.