Vetřelec: Covenant (2017)

I přes nízké očekávání jsem byl zklamán. Pokud chtěl Scott filozofovat o umělé inteligenci, neměl do toho tahat vetřelce čistě skrze marketingový tah, aby se na to přišlo do kin podívat více lidí. To úžasné na vetřelci vždy bylo to, jak byl obklopen mlžným neznámem, což atakovalo náš základní pud týkající se strachu z neznámého, v tomto případě ještě navíc z něčeho mimozemského. Tyhle pocity jsou ale nenávratně pryč, scény z vetřelcem jsou nudné, předvídatelné, nezajímavé a hlavně nenapínavé a bez sebemenší šance strach z neznámého vůbec spustit. No dobrá, tak vlastně jde o samostatné scifi s nějakým zaměněným názvem a snahou o vysvětlení původu vetřelce (o něž teda nejspíš nikdo nestál) jenže i to samotné scifi je pro mne zklamáním. Demence postav je na tak vysoké úrovni, že snad ani nestojí za zmínku. Nebo ne stojí - vážně půjdu na naprosto neznámou planetu jako tlupa skautíků bez skafandru? Nehledě na možnost bakterií, radiací a kdo ví čeho všeho dalšího se pak nedá divit, že jim lítají vetřelčí zárodky do těla všemi možnými řitními otvory. Avšak kapitán riskující kolonizační posádku několika tisíců lidí a embryí jen aby se ujistil, jestli jeho ženuška náhodou neni pod drnem je taky další moment, kdy vlastně celému komparzu (z nichž nikdo naprosto neměl sebemenší špetku mých sympatií) přejete, aby je fakt všechny pozabíjeli co nejrychleji. Otázky ohledně víry jen tak hozené do éteru, bez odpovědi, to samé pro spekulace umělé inteligence ohledně sebe sama. Za mě naprosto zbytečný film. Hvězdička navíc za Fassbendera, který jako jediný držel mojí pozornost před apatií.

Zjevení (2012)

vlastně celý ty dvě hvězdičky jsou jen za to že třetinu filmu vidíte Ashley Greene v nočním prádle

Mlha (2007)

Netradiční rozjezd, velice skvěle zachycená gradace paniky a propadání a i jinak racionálních a seriozních lidí sračkám z úst neskutečné otravné skoro-sektářky (výborný výkon, chtěl jsem ji několikrát vrazit přes monitor) v rámci vystavení neskutečnému a nemožnému. Škoda jen, že to nepřirozené bylo zobrazeno dost nízkorozpočtově, chvílemi to až ničilo atmosféru do směšných/komických rozměrů, trochu i s podporou toho faktu, že některým hercům bylo těžké uvěřit jejich chvilková rozpoložení. Zhruba v 70% se navíc film začne plácat a lehce nudit. Hodnotil bych o hvězdu méně, nebýt toho brilantně frustrujícího konce (ač chápu, že každému by nemusel být po chuti), který naplnil veškeré mé vlhké antihollywoodské happyendové fantazie zas na několik měsíců dopředu, bravo!

Sinister (2012)

Velice povedená chuťovka, výborný náběh, gradování napětí vám přímo na páteři udělá rozmrzlý rybník na kterém by se dalo bruslit, i ten nápad sám o sobě luxusní. Že se to drželo určitých předepsaných latěk, no tak dokud fungují v takhle hezkém celku, proč ne. Ale bohužel, u konce jsem byl lehce zklamaný, tak nějak mi to přišlo mírně odfláknutým dojmem, MÍRNÝ SPOILER sveďme to všechno na nadpřirozeno a vyřešme to všechno postupné napínání během pěti jakž takž nudných minut a nazdar. Mnohem více mi běhal mráz po zádech když sem si říkal, že je to všechno dočinění nějakého pomatence, a chtěl jsem sem o něm dozvědět více. Za mne těžce nevyužitý potenciál.

Poslední království (2015) (seriál)

Velice povedená, syrová a zajímavá podívaná, která dovede přitesat k obrazovce a nechat odsunout vše ostatní abyste to celý mohli zkouknout během dne nebo dvou. Příběh je solidní, málokterá z postav je vyloženě černobílá, líbí se mi i správně dementní dobové chování, jež by mohlo i někomu lézt při sledování na nervy, ale o to mi to přijde historicky přesnější. Evidentně si nikdo neodepře srovnání s Vikingy, načež musím bez nějaké zášti říct, že mě to bavilo více, přišlo mi to méně populistické, a zaměřené na byť jednoduchou tak přesto fungující dějovou linku. Jediná škoda je krapet celkově působící dojem malého rozpočtu (i když i přesto s bitvami, souboji či kostýmy nebo prostředím jsem spokojen byl). Za mě zatím lahůdka.

Sebevražedný oddíl (2016)

Jo kdyby mi tak bylo 15, asi bych si to pořádně užil...takhle je to celkem "meh" zážitek, lehce závánějící zbytečností. Plus za Margot Robbie a Caru (té sem občas fandil bohužel víc jak zbytku těch šašků), byly to snad jediné zajímavé postavy. Joel Kinnaman předvádí svůj standardní výkon ala Killing, který nikoho neurazí, ale ani nenadchne, nicméně asi tak 236 odpadů za každou vteřinu kdy jsem byl nucen koukat na fleka jako batmana, naštěstí se tam ty jeho křeččí tváře napasované do bat-fat obleku jenom mihly. Jared nedostal snad žádný prostor, aby mohl zanechat lepší dojem než můj nezvěstný tata (kterej se sbalil, když mi byli tři a pak se jednou ještě objevil pod oknem), a Will Smith byl za mě celkem up and down záležitost. O zbytku týmu škoda mluvit.

Jason Bourne (2016)

Dost tu čtu něco ve smyslu o tom, že herci, střih, akce i scénář jsou skvělé, "ale na tohle jsme čekali 9 let?". S velkým očekáváním může holt přicházet velké zklamání, které občas nemusí být na místě. Ano, i mě zde chyběla jistá pro předchozí díly typická syrovost a ponurost, a Bourne už z rukávu ani tolik es nevytahoval jako kdysi, spíš to hrál na sílu...nicméně jinak nemám co vytknout, akce super, v rámci letošního roku jedna z těch lepších věcí v kině, především po dlouhé době aspoň něco, co umělo napnout. Očekávání jsem měl střízlivá, a odcházel jsem spokojený, těším se na pokračování.

Kick-Ass (2010)

Na svou dobu velice svěží námět, i perfektní podání. Skloubit Nicolase Cage co by psycho gun-geek fotra s okouzlující a přesto moc mladou (na to aby se šlo masturbovat do sprchy) Chloe Morgetz byl bezva fungující nápad. Hlavní hrdina sympaticky táhne skoro celej film a první půlka neuvěřitelně přikovává k obrazovce. Druhá budiž také, ale trochu působí jako kdyby se ten potenciál a nápad až tolik nedomyslel, tak se tam nacpalo extra šílené finále aby se to zamaskovalo. I tak, byl jsem velice spokojen.

Spotlight (2015)

Velice precizně skvěle zpracovaná gradace dobírání se k něčemu co je jen těžko k uvěření. Hnacím motorem filmu je vskutku čistě jen síla skutečné události, a bez ní by to možná bylo nudné, přeukecané drámo, které by bylo nejspíš hned zapomenuto...ale takhle..rozhodně stojí za shlédnutí, a podobných filmů by se mohlo točit i více.

Dva a půl chlapa (2003) (seriál)

Ač mi to ze začátku přišlo jako obyčejný americký sitcom, postupně jsem zjistil dvě u mne nezastupitelné pravdy - zaprvé, že tento velmi satiristický humor nabývá s rostoucím věkem extrémně na vtipnosti a za druhé, že čím víckrát se na jednotlivé díly podívám, tím větší mají šťávu. Po několikaterém shlédnutí ať už v češtině nebo originále nabyl tento seriál přímo legendárních hodnot. Mé hodnocení se ovšem týká jen dílů až do osmé řady, od té doby (co zde pak není Charlie Sheen) to stojí naprosto za nic. Ashton Kutcher se může snažit sebevíc, a chápu že to neměl ani nejlehčí, ale nedá se nic dělat, strašně to kleslo, bohužel.